Metotreksat
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Metotreksat– lek przeciwnowotworowy i immunomodulujący należący do grupy leków zwanej cytostatykami. Mechanizm działania metotreksatu polega m.in. na hamowaniu enzymów niezbędnych do replikacji komórkowej oraz syntezy DNA. Wskazaniem do stosowania leku jest leczenie ciężkiej postaci łuszczycy pospolitej, chorób autoimmunologicznych np. reumatoidalnego zapalenia stawów oraz leczenie wielolekowe ostrych białaczek i nowotworów złośliwych.
Metotreksat dostępny jest w postaci tabletek, roztworu do wstrzykiwań oraz koncentratu do sporządzania roztworu do infuzji. Dokładny schemat dawkowania leku ustala lekarz w zależności od rodzaju choroby i jej ciężkości. Zwykle metotreksat podaje się raz na tydzień.
Możliwe działania niepożądane (najczęstsze): jadłowstręt, zawroty głowy, ból głowy, gorączka, senność, uczucie zmęczenia, złe samopoczucie, nieostre widzenie, zapalenie naczyń krwionośnych, krwawienie w różnych częściach ciała, niedokrwistość, mocznica, zapalenie gardła, zmniejszona odporność, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, biegunka, ból brzucha, nudności, wymioty, owrzodzenia jamy ustnej i gardła, wysypka, rumień, świąd, ból stawów i mięśni.