Konsultacja merytoryczna:

Trexan

Substancja czynna leku Trexan tabletki, metotreksat jest antymetabolitem (lekiem wpływającym na wzrost komórek ciała) i lekiem immunosupresyjnym (lekiem zmniejszającym aktywność układu immunologicznego).

Lek Trexan jest stosowany:
– w leczeniu łuszczycy,
– w chemioterapii przeciwnowotworowej: rak płuca (drobno i wielokomórkowy), zwłaszcza rak drobnokomórkowy płuc, rak piersi, rak epidermoidalny głowy i szyi, rak pęcherza, rak szyjki macicy, rak jajników, rak jąder, mięsak kości.

– w leczeniu ostrej i podostrej białaczki limfatycznej u dzieci. W leczeniu ostrej białaczki limfatycznej i szpikowej u dorosłych, w leczeniu i zapobieganiu postaci oponowych białaczek i chłoniaków tj.: chłoniak nieziarniczy, chłoniak histiocytowy i limfocytowy, chłoniak Burkitta.

Lekarz może wytłumaczyć, w jaki sposób lek Trexan tabletki może pomóc w poprawie stanu zdrowia danego pacjenta.

Jaki jest skład Trexan, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest metotreksat. Każda tabletka zawiera 2,5 mg metotreksatu.

Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, skrobia żelowana, polisorbat 80, celuloza mikrokrystaliczna, magnezu stearynian.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Trexan – jak stosować ten lek?

– Pacjenci z łuszczycą zwykle przyjmują tabletki raz na tydzień, w tym samym dniu każdego tygodnia.
– Nie należy przyjmować tabletek częściej niż to zalecił lekarz.
– Codzienne przyjmowanie tabletek może prowadzić do poważnych działań toksycznych.

Dawkowanie w łuszczycy :
W łuszczycy zalecana dawka to 7,5 – 15 mg doustnie, raz na tydzień. Dawka powinna być dostosowana zależnie od reakcji pacjenta na leczenie i występowania działań niepożądanych.

Dawkowanie w leczeniu raka
Dawka metotreksatu dla pacjentów z chorobą nowotworową zmienia się w zależności od rodzaju nowotworu, jaki występuje u pacjenta, i od stanu jego zdrowia. Lekarz ustala dawkowanie w stosunku do powierzchni ciała pacjenta (m2) (dawka wyrażona jest w mg/m2).

Lek będzie podawany w ciągu nie więcej niż pięciu dni, po których nastąpi co najmniej dwu tygodniowa przerwa w stosowaniu leku niezbędna do regeneracji szpiku kostnego. Metotreksat może być podawany sam lub z innymi lekami. Lekarz lub farmaceuta wyjaśni dokładnie, jakie leki podawane są pacjentowi.

Lekarz będzie chciał regularnie obserwować postępy leczenia pacjenta w czasie podawania leku Trexan. Przed, w trakcie lub po zakończeniu leczenia pacjent może mieć wykonane badania, takie jak prześwietlenie rentgenowskie klatki piersiowej, badanie fizykalne, badania krwi i moczu dla sprawdzenia, czy metotreksat działa właściwie oraz czy nerki pacjenta pozbywają się każdej ilości leku, która nie jest potrzebna.

Nie należy opuszczać wizyt lekarskich, ponieważ są one konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa stosowania leku Trexan.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Gdy pacjent zażył zbyt dużą dawkę leku Trexan, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalnym oddziałem ratunkowym. Należy wówczas zabrać z sobą opakowanie leku. Przedawkowanie metotreksatu może prowadzić do ciężkich reakcji toksycznych. Objawami przedawkowania może być łatwe tworzenie się siniaków lub krwawień, nietypowe osłabienie, opryszczka, nudności, wymioty, czarne lub krwawe stolce, odkrztuszanie krwi podczas kaszlu lub wymioty o treści podobnej do fusów kawy i zmniejszone oddawanie moczu. Patrz również punkt 4 załączonej poniżej ulotki.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Trexan – czy mogę spożywać alkohol?

Należy unikać spożywania alkoholu w czasie leczenia metotreksatem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Trexan w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Nie należy stosować leku Trexan w czasie ciąży ani jeśli pacjentka planuje zajść w ciążę. Metotreksat może powodować wady wrodzone i zniekształcenia płodu lub poronienia. U kobiet w wieku rozrodczym przed rozpoczęciem leczenia należy wykluczyć ciążę poprzez zastosowanie właściwych środków, np. wykonanie próby ciążowej. Osoba przyjmująca metotreksat powinna unikać poczęcia w czasie przyjmowania leku i przez co najmniej 6 miesięcy po przerwaniu jego stosowania. Dlatego konieczne jest stosowanie niezawodnej antykoncepcji w trakcie całego tego okresu (patrz punkt „Ostrzeżenia i środki ostrożności” w załączonej poniżej ulotce).

W przypadku zajścia w ciążę podczas leczenia kobieta powinna zasięgnąć porady lekarskiej dotyczącej ryzyka wystąpienia związanych z leczeniem działań niepożądanych u dziecka. Ponieważ metotreksat może być genotoksyczny, kobietom, które chcą zajść w ciążę, zaleca się zasięgnięcie porady ośrodka poradnictwa genetycznego, w miarę możliwości jeszcze przed rozpoczęciem leczenia.

Lek może również wpływać na cykl miesiączkowy u kobiet; miesiączki mogą być mniej częste lub ustać.

Karmienie piersią
Nie należy karmić piersią podczas leczenia metotreksatem, ponieważ metotreksat przedostaje się do mleka matki. Jeżeli lekarz uzna leczenie metotreksatem za bezwzględnie konieczne podczas laktacji, pacjentka musi przerwać karmienie piersią.

Płodność mężczyzn
Metotreksat może być genotoksyczny. Oznacza to, że lek ten może powodować mutacje genetyczne. Metotreksat może oddziaływać na wytwarzanie nasienia mogąc powodować wady wrodzone. Dlatego mężczyznom otrzymującym ten lek nie wolno doprowadzić do ciąży u swojej partnerki w trakcie leczenia i przynajmniej w okresie 6 miesięcy po jego zakończeniu. Ponieważ leczenie metotreksatem może prowadzić do bezpłodności, może być wskazane, aby pacjenci rozważyli możliwość kriokonserwacji nasienia przed rozpoczęciem leczenia (patrz punkt „Ostrzeżenia i środki ostrożności” w załączonej poniżej ulotce).

Ulotka Trexan – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Trexan, 2,5 mg, tabletki (Methotrexatum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 24 razy

Rozmiar plku 111.41 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Trexan m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Trexan, 2,5 mg, tabletki (Methotrexatum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 19 razy

Rozmiar plku 151.29 KB

Cena - ile kosztuje Trexan?

Cena Trexan i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Trexan.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Trexan? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply
Symbol zastępczy

Cholekalcyferol to witamina, która wspomaga m.in. zdrowie mięśni, kości i zębów. Jedna tabletka do ssania suplementu diety Witamina D3 4000j.m dostarcza aż 2000% dziennego zapotrzebowania na tę substancję.

Krem Allnutrition Nutlove Crispy Cookie to przepyszny śmietankowy krem z chrupiącymi kawałkami migdałów oraz kakaowych ciasteczek. Produkt wyróżnia się świetnym składem – nie zawiera oleju palmowego i dodatku cukru. Jest słodzony maltitolem.

Sposób na uzupełnienie codziennej diety w wapń oraz witaminę C. Suplement diety Calcium 300 + Vit. C to tabletki musujące o smaku pomarańczowym. Preparat polecany w okresach zwiększonego zapotrzebowania organizmu na zawarte w nim składniki.

Środek spożywczy wzbogacony magnezem Herbatka fix Na skurcze polecany jest dla osób, które chcą wspomóc prawidłowe funkcjonowanie mięśni, stawów i kości. W skład herbatki wchodzi m.in. korzeń podróżnika, kłą…

Lek przeciwbólowy w postaci tabletek musujących o smaku cytrynowym. Produkt leczniczy Megapar Forte 1g w każdej tabletce zawiera 1000mg paracetamolu. Jest to substancja czynna o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym.

Witaminy, cynk, inozytol, cholina oraz ekstrakty z warzyw i owoców. Suplement diety OH!TOMI Super Foods to pyszne żelki o smaku mango z lekką kwaśną nutą. Preparat polecany jako uzupełnienie diety dla dorosłych i dzieci powyż…

Skład suplementu diety ElectroVit Skurcz tworzy komplet elektrolitów. Preparat uzupełnia codzienną dietę w magnez, potas, sól oraz chlorek. Potas i magnez wspierają utrzymanie prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego oraz mięśni.

Suplement diety Acuintegra Curcumin MCT zawiera w swoim składzie ekstrakty z roślin, które są powszechnie wykorzystywane w kuchni. W preparacie wykorzystano bowiem wysokiej jakości ekstrakty z czarnuszki, kurkumy oraz pieprzu czarnego.

Herbatka fix Migrenka zawiera wysokiej jakości susz ziołowo-owocowy. W jej składzie znajdziemy takie dary natury jak: melisa, hibiskus, rumianek, złocień maruna, rozmaryn, głóg, aronia, werbena oraz lawenda.

Syrop Tussicare forte jest wyrobem medycznym do stosowania w przypadku kaszlu suchego lub mokrego. Preparat zawiera w swoim składzie standaryzowany ekstrakt z bluszczu, a także wyciąg z prawoślazu oraz ekstrakt z tymianku. Syrop łagodzi kaszel.

Idealna propozycja na chłodny wieczór. Grzane wino z czarną porzeczką to herbatka owocowa, której smak polubią amatorzy rozgrzewających napojów. Aromatyczny napar pachnie między innymi czarną porzeczką, jabłkiem oraz korzennym cynamonem.

Syrop Lipa & Malina to suplement diety dla dzieci powyżej 3. roku życia i dla osób dorosłych. Pomaga uzupełnić codzienną dietę w witaminę C oraz ekstrakty z lipy i malin. Witamina C wspomaga prawidłowe funkcjonowanie ukł…

Krem mleczno-orzechowy Allnutrition Nutlove Coco Crunch to doskonały dodatek np. do naleśników. Bazę produktu stanowią prażone orzeszki ziemne. Co ważne, krem nie zawiera dodatku cukru! Zawiera wyłącznie naturalnie występujące cukry oraz maltitol.

Urządzenie ultradźwiękowe przeciw komarom marki Chicco to ekologiczny sposób na odstraszanie komarów. Urządzenie w wersji przenośnej na baterię świetnie sprawdzi się podczas spacerów na świeżym powietrzu.

Kwintesencja południowoamerykańskich smaków – Yerba mate klasyczna marki Intenson. Napar z suszu z ostrokrzewu paragwajskiego zachwyca smakiem i z powodzeniem zastępuje kawę, ponieważ zawiera kofeinę i teobrominę.

Duże, ekonomiczne opakowanie wysokiej jakości witaminy D. Vigantoletten Max 2000j.m. to suplement diety, który umożliwia uzupełnienie codziennej diety w witaminę D, a tym samym zmniejszenie ryzyka jej niedoborów.

Białka i węglowodany to źródła energii niezbędnej do ćwiczeń fizycznych. Suplement diety Allnutrition Mass Acceleration o smaku ciasteczkowym to kompozycja węglowodanów o różnym czasie wchłaniania i protein, które wspierają rozbudowę…

W składzie suplementu diety Diabetic zawarto pyłek kwiatowy oraz wyciąg z Gymnema sylvestre – źródło kwasów gymnemowych. Preparat jest przeznaczony do stosowania jako uzupełnienie codziennej diety m.in. osób z zaburzeniami metabolizmu wę…

Kompozycja składników, które wspomagają prawidłowy proces trawienia. Suplement diety Super Enzymes marki Now Foods zawiera m.in. proteazę, amylazę i lipazę, a także enzymy pozyskiwane z ananasa – bromelainę oraz papai – papainę.

Tabletki ArmoLipid to kompozycja naturalnych składników, które pomagają utrzymać optymalny poziom cholesterolu przy zachowaniu odpowiedniej diety. Suplement diety zawiera m.in. monakolinę, polikosanol, koenzym Q10 oraz kwas foliowy.