Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja | Metotreksat |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Trexan?
Substancja czynna leku Trexan tabletki, metotreksat jest antymetabolitem (lekiem wpływającym na wzrost komórek ciała) i lekiem immunosupresyjnym (lekiem zmniejszającym aktywność układu immunologicznego).
Lek Trexan jest stosowany:
– w leczeniu łuszczycy,
– w chemioterapii przeciwnowotworowej: rak płuca (drobno i wielokomórkowy), zwłaszcza rak drobnokomórkowy płuc, rak piersi, rak epidermoidalny głowy i szyi, rak pęcherza, rak szyjki macicy, rak jajników, rak jąder, mięsak kości.
– w leczeniu ostrej i podostrej białaczki limfatycznej u dzieci. W leczeniu ostrej białaczki limfatycznej i szpikowej u dorosłych, w leczeniu i zapobieganiu postaci oponowych białaczek i chłoniaków tj.: chłoniak nieziarniczy, chłoniak histiocytowy i limfocytowy, chłoniak Burkitta.
Lekarz może wytłumaczyć, w jaki sposób lek Trexan tabletki może pomóc w poprawie stanu zdrowia danego pacjenta.
Jaki jest skład Trexan, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest metotreksat. Każda tabletka zawiera 2,5 mg metotreksatu.
Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, skrobia żelowana, polisorbat 80, celuloza mikrokrystaliczna, magnezu stearynian.
Dawkowanie preparatu Trexan – jak stosować ten lek?
– Pacjenci z łuszczycą zwykle przyjmują tabletki raz na tydzień, w tym samym dniu każdego tygodnia.
– Nie należy przyjmować tabletek częściej niż to zalecił lekarz.
– Codzienne przyjmowanie tabletek może prowadzić do poważnych działań toksycznych.
Dawkowanie w łuszczycy :
W łuszczycy zalecana dawka to 7,5 – 15 mg doustnie, raz na tydzień. Dawka powinna być dostosowana zależnie od reakcji pacjenta na leczenie i występowania działań niepożądanych.
Dawkowanie w leczeniu raka
Dawka metotreksatu dla pacjentów z chorobą nowotworową zmienia się w zależności od rodzaju nowotworu, jaki występuje u pacjenta, i od stanu jego zdrowia. Lekarz ustala dawkowanie w stosunku do powierzchni ciała pacjenta (m2) (dawka wyrażona jest w mg/m2).
Lek będzie podawany w ciągu nie więcej niż pięciu dni, po których nastąpi co najmniej dwu tygodniowa przerwa w stosowaniu leku niezbędna do regeneracji szpiku kostnego. Metotreksat może być podawany sam lub z innymi lekami. Lekarz lub farmaceuta wyjaśni dokładnie, jakie leki podawane są pacjentowi.
Lekarz będzie chciał regularnie obserwować postępy leczenia pacjenta w czasie podawania leku Trexan. Przed, w trakcie lub po zakończeniu leczenia pacjent może mieć wykonane badania, takie jak prześwietlenie rentgenowskie klatki piersiowej, badanie fizykalne, badania krwi i moczu dla sprawdzenia, czy metotreksat działa właściwie oraz czy nerki pacjenta pozbywają się każdej ilości leku, która nie jest potrzebna.
Nie należy opuszczać wizyt lekarskich, ponieważ są one konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa stosowania leku Trexan.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Gdy pacjent zażył zbyt dużą dawkę leku Trexan, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalnym oddziałem ratunkowym. Należy wówczas zabrać z sobą opakowanie leku. Przedawkowanie metotreksatu może prowadzić do ciężkich reakcji toksycznych. Objawami przedawkowania może być łatwe tworzenie się siniaków lub krwawień, nietypowe osłabienie, opryszczka, nudności, wymioty, czarne lub krwawe stolce, odkrztuszanie krwi podczas kaszlu lub wymioty o treści podobnej do fusów kawy i zmniejszone oddawanie moczu. Patrz również punkt 4 załączonej poniżej ulotki.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Trexan – czy mogę spożywać alkohol?
Należy unikać spożywania alkoholu w czasie leczenia metotreksatem.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Trexan w okresie ciąży i karmienia piersią?
Ciąża
Nie należy stosować leku Trexan w czasie ciąży ani jeśli pacjentka planuje zajść w ciążę. Metotreksat może powodować wady wrodzone i zniekształcenia płodu lub poronienia. U kobiet w wieku rozrodczym przed rozpoczęciem leczenia należy wykluczyć ciążę poprzez zastosowanie właściwych środków, np. wykonanie próby ciążowej. Osoba przyjmująca metotreksat powinna unikać poczęcia w czasie przyjmowania leku i przez co najmniej 6 miesięcy po przerwaniu jego stosowania. Dlatego konieczne jest stosowanie niezawodnej antykoncepcji w trakcie całego tego okresu (patrz punkt „Ostrzeżenia i środki ostrożności” w załączonej poniżej ulotce).
W przypadku zajścia w ciążę podczas leczenia kobieta powinna zasięgnąć porady lekarskiej dotyczącej ryzyka wystąpienia związanych z leczeniem działań niepożądanych u dziecka. Ponieważ metotreksat może być genotoksyczny, kobietom, które chcą zajść w ciążę, zaleca się zasięgnięcie porady ośrodka poradnictwa genetycznego, w miarę możliwości jeszcze przed rozpoczęciem leczenia.
Lek może również wpływać na cykl miesiączkowy u kobiet; miesiączki mogą być mniej częste lub ustać.
Karmienie piersią
Nie należy karmić piersią podczas leczenia metotreksatem, ponieważ metotreksat przedostaje się do mleka matki. Jeżeli lekarz uzna leczenie metotreksatem za bezwzględnie konieczne podczas laktacji, pacjentka musi przerwać karmienie piersią.
Płodność mężczyzn
Metotreksat może być genotoksyczny. Oznacza to, że lek ten może powodować mutacje genetyczne. Metotreksat może oddziaływać na wytwarzanie nasienia mogąc powodować wady wrodzone. Dlatego mężczyznom otrzymującym ten lek nie wolno doprowadzić do ciąży u swojej partnerki w trakcie leczenia i przynajmniej w okresie 6 miesięcy po jego zakończeniu. Ponieważ leczenie metotreksatem może prowadzić do bezpłodności, może być wskazane, aby pacjenci rozważyli możliwość kriokonserwacji nasienia przed rozpoczęciem leczenia (patrz punkt „Ostrzeżenia i środki ostrożności” w załączonej poniżej ulotce).
Ulotka Trexan – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Trexan przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Trexan m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Dostępność Trexan w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Trexan - forum pacjentów
Stosujesz Trexan? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków.