Indapen

Indapen to lek moczopędny, który działa hipotensyjnie, czyli obniża ciśnienie krwi. Jego obszar działania to część proksymalna dystalnych kanalików krętych nefronu, gdzie zwiększa wydalanie sodu i chlorków z moczem oraz w mniejszym stopniu, wydalanie potasu i magnezu. Lek ten jest stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Indapen jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Są to tabletki powlekane, zawierające indapamid jako substancję czynną. Indapamid jest lekiem moczopędnym. Większość leków moczopędnych zwiększa objętość moczu wydzielanego przez nerki.

Indapamid różni się jednak od innych leków moczopędnych, gdyż powoduje jedynie lekkie zwiększenie objętości wytwarzanego moczu.

Lek Indapen jest stosowany w leczeniu podwyższonego ciśnienia tętniczego krwi (nadciśnienia tętniczego samoistnego).

Skład

Substancją czynną leku jest indapamid. Każda tabletka zawiera 2,5 mg indapamidu.

Pozostałe składniki to:
– rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, krospowidon, magnezu stearynian;
– otoczka: hypromeloza, kwas stearynowy, celuloza mikrokrystaliczna, tytanu dwutlenek (E 171).

Dawkowanie

Zwykle stosuje się 1 tabletkę (2,5 mg) na dobę, rano.

Tabletki można przyjmować niezależnie od posiłków.

Leczenie nadciśnienia zazwyczaj jest długotrwałe.

Przedawkowanie

W wyniku ostrego zatrucia mogą wystąpić zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej (zmniejszone stężenie sodu i potasu we krwi), nudności, wymioty, niedociśnienie tętnicze, skurcze mięśniowe, zawroty głowy, senność, splątanie, wielomocz lub skąpomocz, aż do bezmoczu (w wyniku zmniejszenia objętości krwi krążącej).

W przypadku przyjęcia większej dawki niż zalecana, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty, gdyż może być konieczne płukanie żołądka lub podjęcie innych działań w warunkach szpitalnych.

Jedzenie i picie (alkohol)

Tabletki można przyjmować niezależnie od posiłków.

Ciąża i karmienie piersią

Należy unikać stosowania leków moczopędnych u kobiet w ciąży. Leki moczopędne mogą powodować niedokrwienie płodowo-łożyskowe z ryzykiem zaburzenia wzrostu płodu. Indapamid może być stosowany w ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności.

Indapamid przenika do mleka kobiecego. Z tego powodu nie zaleca się stosowania produktu w okresie karmienia piersią.

Ulotka Indapen

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Indapen (forum)

Stosujesz Indapen? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

2 komentarze do “Indapen”

 1. lekarz przepisał Diuresin SR.
  po krótkim czasie pojawił się czestomocz,uciążliwe, nieustające parcie na pęcherz, po oddaniu moczu za parę minut znów parcie na pęcherz. I tak całymi dniami, w nocy trochę ulgi, budziłam się dwa razy do toalety.
  Myślałam,że to zapalenie pęcherza nie podejrzewając, że jest to skutek działania indapedimu. Ten sam lekarz,który diakonale wiedział jakie jest działanie tej substancji przepisał mi antybiotyki,trzy, ponieważ żaden nie działał, po antybiotykoterapii miałam straszliwe boleści żołądkowe, które sama wyleczyłam pijąc rozpuszczony w wodzie miód i rumianek.
  Lek brałam rok.Dopiero kilka dni temu wyczytałam,że diuretki powodują te uciążliwe skutki parcia na pęcherz.
  unikajcie tego specyfiku,można się wykończyć psychicznie.Przez rok cierpiałam i żaden lekarz nic nie powiedział, że jest to skutkiem indapedimu.

  Odpowiedz
 2. Niestety moja mama jest teraz w opłakanym stanie po zastosowaniu tego leku sód spadł na 123 JEST NEUROLOGICZNY DRAMAT. Byla splątana, gubiła się, skurcze mięśni, a lekarz dalej pakował w nią to św……..

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Indapen. Podziel się doświadczeniami na forum.