Ostatnia aktualizacja: 26-09-2024
Podmiot odpowiedzialny | Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. |
Kod ATC | C03BA11 |
Procedura | NAR |
Substancja | Indapamid |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Indapen?
Są to tabletki powlekane, zawierające indapamid jako substancję czynną. Indapamid jest lekiem moczopędnym. Większość leków moczopędnych zwiększa objętość moczu wydzielanego przez nerki.
Indapamid różni się jednak od innych leków moczopędnych, gdyż powoduje jedynie lekkie zwiększenie objętości wytwarzanego moczu.
Lek Indapen jest stosowany w leczeniu podwyższonego ciśnienia tętniczego krwi (nadciśnienia tętniczego samoistnego).
Jaki jest skład Indapen, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest indapamid. Każda tabletka zawiera 2,5 mg indapamidu.
Pozostałe składniki to:
– rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, krospowidon, magnezu stearynian;
– otoczka: hypromeloza, kwas stearynowy, celuloza mikrokrystaliczna, tytanu dwutlenek (E 171).
Dawkowanie preparatu Indapen – jak stosować ten lek?
Zwykle stosuje się 1 tabletkę (2,5 mg) na dobę, rano.
Tabletki można przyjmować niezależnie od posiłków.
Leczenie nadciśnienia zazwyczaj jest długotrwałe.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W wyniku ostrego zatrucia mogą wystąpić zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej (zmniejszone stężenie sodu i potasu we krwi), nudności, wymioty, niedociśnienie tętnicze, skurcze mięśniowe, zawroty głowy, senność, splątanie, wielomocz lub skąpomocz, aż do bezmoczu (w wyniku zmniejszenia objętości krwi krążącej).
W przypadku przyjęcia większej dawki niż zalecana, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty, gdyż może być konieczne płukanie żołądka lub podjęcie innych działań w warunkach szpitalnych.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Indapen – czy mogę spożywać alkohol?
Tabletki można przyjmować niezależnie od posiłków.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Indapen w okresie ciąży i karmienia piersią?
Należy unikać stosowania leków moczopędnych u kobiet w ciąży. Leki moczopędne mogą powodować niedokrwienie płodowo-łożyskowe z ryzykiem zaburzenia wzrostu płodu. Indapamid może być stosowany w ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności.
Indapamid przenika do mleka kobiecego. Z tego powodu nie zaleca się stosowania produktu w okresie karmienia piersią.
Ulotka Indapen – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Indapen - 2,5 mg, Tabletki powlekane (Indapamidum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Indapen - 2,5 mg, Tabletki powlekane (Indapamidum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność leku w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Chciałabym podzielić się moim trudnym doświadczeniem związanym ze stosowaniem leku Diuresin SR zawierającego indapamid. Krótko po rozpoczęciu terapii zaczęłam doświadczać bardzo uciążliwych objawów w postaci częstomoczu oraz nieustannego, intensywnego parcia na pęcherz. Sytuacja była niezwykle dyskomfortowa – zaledwie kilka minut po skorzystaniu z toalety ponownie pojawiała się silna potrzeba oddania moczu. Ten męczący cykl trwał przez cały dzień, jedynie w nocy dolegliwości nieco się zmniejszały, choć i tak musiałam wstawać dwukrotnie.
Początkowo byłam przekonana, że to zapalenie pęcherza moczowego, nie łącząc tych objawów z przyjmowanym lekiem. Mój lekarz, mimo świadomości działania indapamidu, przepisał mi kolejno trzy różne antybiotyki, gdyż żaden nie przynosił poprawy. Ta intensywna antybiotykoterapia doprowadziła do poważnych dolegliwości żołądkowych, które ostatecznie sama złagodziłam domowymi sposobami – piciem wody z miodem i naparem z rumianku.
Przyjmowałam ten lek przez cały rok, nie wiedząc, że to właśnie on jest źródłem moich problemów. Dopiero niedawno odkryłam, że te uciążliwe objawy są typowym działaniem niepożądanym leków moczopędnych. To doświadczenie było niezwykle obciążające zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Najbardziej niepokojące jest to, że przez cały rok żaden z lekarzy nie poinformował mnie, że doświadczane przeze mnie dolegliwości mogą być bezpośrednim skutkiem działania indapamidu. Uważam, że pacjenci powinni być świadomi potencjalnych skutków ubocznych tego leku, aby móc świadomie podejmować decyzje dotyczące swojego leczenia.
Chciałabym podzielić się bardzo niepokojącym przypadkiem stosowania tego leku u mojej mamy. Stan jej zdrowia uległ dramatycznemu pogorszeniu – poziom sodu we krwi spadł do niebezpiecznie niskiego poziomu 123. Pojawiły się poważne zaburzenia neurologiczne, w tym dezorientacja i splątanie. Mama miała problemy z orientacją w terenie, cierpiała na uciążliwe skurcze mięśni. Najbardziej niepokojące jest to, że mimo wyraźnych objawów niepożądanych, lekarz prowadzący kontynuował terapię tym lekiem, nie reagując odpowiednio na pogarszający się stan pacjentki.