Romapal

Romapal to lek, który jest stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Zawiera dwie substancje czynne: indapamid i peryndopryl. Indapamid jest lekiem moczopędnym, który pomaga organizmowi pozbyć się nadmiaru soli i wody przez nerki, co pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Peryndopryl jest inhibitorem enzymu konwertującego angiotensynę (ACE), który pomaga rozszerzyć naczynia krwionośne, co również obniża ciśnienie krwi. Lek jest dostępny na receptę. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Romapal. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Konsultacja merytoryczna:
Reklama

Ostrzeżenie dotyczące zażywania leków: To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. Lek stosuj tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.


Ostrzeżenie dotyczące opinii pacjentów: Opinie o lekach, które można znaleźć online, są zawsze subiektywne i mogą się różnić w zależności od doświadczeń i reakcji organizmu każdej osoby. Nie należy polegać wyłącznie na tych opiniach przy podejmowaniu decyzji dotyczących swojego zdrowia. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem, zmianą lub zakończeniem jakiejkolwiek terapii medycznej. Pamiętaj, że informacje zawarte w ulotce dołączonej do opakowania leku są wynikiem długotrwałych badań i obserwacji.

Jak działa lek Romapal i jakie są wskazania do stosowania?

Ten lek nazywa się Romapal.

Romapal jest lekiem złożonym, zawierającym dwie substancje czynne – peryndopryl i indapamid. Działa przeciwnadciśnieniowo i stosowany jest do leczenia wysokiego ciśnienia tętniczego krwi (nadciśnienia tętniczego). Peryndopryl należy do grupy leków określanych mianem inhibitorów konwertazy angiotensyny. Ta grupa leków działa poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych, dzięki czemu sercu łatwiej jest przepompowywać przez nie krew.

Indapamid jest lekiem moczopędnym. Leki moczopędne zwiększają ilość moczu wytwarzanego przez nerki. Jednak indapamid różni się od innych leków moczopędnych, ponieważ powoduje tylko niewielkie zwiększenie ilości wytwarzanego moczu.

Obie substancje czynne zmniejszają ciśnienie tętnicze krwi i działają razem normując ciśnienie tętnicze.

Kategorie powiązane:
Leki kardiologiczne - serce i układ krwionośny, Leki na nadciśnienie,

Reklama

Jaki jest skład Romapal, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są peryndopryl z tert-butyloaminą i indapamid.
Tabletka zawiera 1,669 mg peryndoprylu w postaci soli sodowej, co odpowiada 2 mg peryndoprylu z tert-butyloaminą oraz 0,625 mg indapamidu lub tabletka zawiera 3,338 mg peryndoprylu w postaci soli sodowej, co odpowiada 4 mg peryndoprylu z tert-butyloaminą oraz 1,25 mg indapamidu.

Ponadto lek zawiera:
Laktoza bezwodna, skrobia kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, talk, magnezu stearynian

Zobacz listę produktów zawierających substancje: , .

Dawkowanie preparatu Romapal – jak stosować?

Romapal należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Zazwyczaj stosowana dawka leku Romapal, to jedna tabletka raz na dobę. Lekarz może zdecydować o modyfikacji dawki leku jeśli pacjent ma niewydolność nerek.
Tabletki najlepiej przyjmować rano i przed posiłkiem. Tabletki należy połykać, popijając szklanką wody.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia zbyt dużej ilości tabletek, należy bezzwłocznie skontaktować się z najbliższym szpitalnym oddziałem ratunkowym lub poinformować o tym lekarza. Najbardziej prawdopodobnym objawem przedawkowania jest niskie ciśnienie tętnicze. W razie wystąpienia bardzo niskiego ciśnienia tętniczego (objawów takich, jak zawroty głowy, uczucie omdlewania), korzyść może przynieść położenie się z uniesionymi nogami.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Romapal – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Romapal najlepiej przyjmować przed posiłkiem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Romapal w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Jeśli pacjentka sądzi, że jest w ciąży (lub, że może zajść w ciążę), powinna poinformować o tym lekarza.
Lekarz zwykle zaleci pacjentce, by przerwała stosowanie leku przed zajściem w ciążę, lub natychmiast jak tylko zorientuje się, że jest w ciąży. Zaleci również zażywanie innego leku zamiast leku.
Stosowanie leku Romapal we wczesnej fazie ciąży nie jest zalecane. Leku nie wolno stosować po trzecim miesiącu, ponieważ może on poważnie zaszkodzić dziecku, gdy stosowany jest w tym okresie ciąży.

Karmienie piersią
Leku nie wolno stosować w okresie karmienia piersią.
Jeśli pacjentka karmi piersią lub planuje karmienie piersią, powinna poinformować o tym lekarza.

Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Romapal

Ulotka Romapal – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)


Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów


Nie zawsze leki o identycznej nazwie międzynarodowej i formie mogą być stosowane zamiennie. Decydującym czynnikiem jest zawartość składnika aktywnego, czyli dawka leku. Warto podkreślić, że nawet jeśli nazwa międzynarodowa, forma leku i dawka składnika aktywnego są takie same, pacjent nie zawsze ma możliwość skorzystania z zamiennika. Przykładowo, niektórzy pacjenci mogą być uczuleni na jedną z substancji pomocniczych zawartych w leku.

Sprawdź cenę i dostępność Romapal w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Romapal

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Romapal? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Romapal. Podziel się doświadczeniami na forum.