Migrena: 5 rozwiązań, które warto wypróbować, aby w końcu się jej pozbyć.

Więcej niż jedna na trzy osoby cierpiące na migrenę nie szuka leczenia lub szuka go w niewystarczającym stopniu. Istnieje jednak szereg dostępnych metod leczenia, a nowe terapie będą wkrótce dostępne. Choroba ta nadal zbyt często uważana jest za zwykły ból głowy. Według WHO tylko 40% osób cierpiących na migrenę jest zdiagnozowanych.

Lekarz może — bez uciekania się do narzędzi obrazowania, lub badania krwi — rozpoznać ją dzięki objawom sugerującym: ból głowy tylko po jednej stronie głowy, który nasila się przy wysiłku, pulsujący (uczucie, że serce bije w głowie), wymioty lub nudności z czasami dyskomfortu przy hałasie i świetle, lub zaburzenia widzenia (utrata widzenia lub niewyraźne widzenie), z oznakami (świecące punkty, kształty geometryczne) w przypadku migreny znanej jako „z aurą”. Zdecydowana większość osób cierpiących na migrenę stosuje samoleczenie w sposób niezorganizowany, co dla połowy z nich jest ostatecznie niezadowalające. Oto aktualizacja rozwiązań potwierdzonych przez naukę.

1. Zaczynamy od leków przeciwzapalnych

Chociaż paracetamol nie ma pozwolenia na dopuszczenie do obrotu w tym schorzeniu, jest pierwszym środkiem stosowanym przez osoby cierpiące na migrenę. Ale odruchem numer jeden powinno być przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które należy testować jeden po drugim, w ciągu co najmniej trzech ataków. Można również spróbować aspiryny.

Migrena 5 rozwiązań, które warto wypróbować, aby w końcu się jej pozbyć

2. Tryptany

Kiedy wszystkie leki przeciwbólowe zawiodą, nie wahaj się przejść do następnego poziomu z tryptanami. Te leki na migrenę obkurczające naczynia krwionośne zmniejszają kaliber naczyń w oponach mózgowych, które ulegają rozszerzeniu podczas ataku.

Reklama

3. Elektryczna neurostymulacja

Technika ta polega na noszeniu bandaża na czole i uszach, który stymuluje nerw trójdzielny za pomocą elektrody samoprzylepnej. Ludzie, którzy spróbowali go w domu (20 minut, raz dziennie) zgłosić mniej dni migreny w miesiącu i wziąć mniej leków na ich ataki. Powtarzalna przezczaszkowa stymulacja magnetyczna, inna forma neurostymulacji, oferowana jest w wyspecjalizowanych ośrodkach i polega na bezbolesnym aplikowaniu impulsu magnetycznego do kory mózgowej przez czaszkę w celu modyfikacji aktywności neuronów.

4. Nowe leki

Kiedy tryptany są nieskuteczne lub źle tolerowane, ditany, nowa klasa leków, mogą wkrótce stać się dominujące. Jest jednak pewien minus: wywołują pewną senność. Inne cząsteczki „kryzysowe”, takie jak gepanty są jeszcze w fazie testów laboratoryjnych.

5. Zapobieganie za pomocą toksyny botulinowej.

Wstrzykiwana pod skórę, nad brwiami, na skroniach i szyi, toksyna botulinowa, dobrze znana z zastosowania w medycynie estetycznej i ortopedii, rozluźnia mięśnie i łagodzi ataki migreny. Ten bardzo precyzyjny zabieg musi być wykonany przez specjalistę.

Czy powinieneś zmienić swoją dietę?

Należy unikać niektórych substancji, takich jak histamina (w kiszonej kapuście i potrawach fermentowanych), etanol (alkohol), azotyny (wędliny) i glutaminian sodu (potrawy azjatyckie). Z drugiej strony kofeina, pod warunkiem, że nie przekracza 4 filiżanek kawy dziennie, pozwala uniknąć konieczności przyjmowania leków przeciwbólowych. Czekolada jest niesprawiedliwie obwiniana. Nie ma więc potrzeby, aby się pozbawiać. Dieta ketogeniczna (dieta niskowęglowodanowa) wydaje się interesująca, ponieważ blokuje wysokie stężenie glutaminianu w mózgu, co jest zjawiskiem obserwowanym u osób cierpiących na migrenę.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.