Orfiril

Ostatnia aktualizacja: 15-06-2024

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
SubstancjaWalproinian sodu

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Orfiril?

Lek Orfiril w postaci tabletek dojelitowych zawiera odpowiednio: 150 mg, 300 mg, 600 mg walproinianu sodu.

Walproinian sodu jest stosowany w leczeniu padaczki (lek przeciwpadaczkowy) i manii.
Wskazaniami do stosowania są pierwotnie uogólnione napady padaczkowe w postaci napadów nieświadomości, napadów mioklonicznych i toniczno-klonicznych.

Orfiril w postaci tabletek dojelitowych może być również stosowany w monoterapii (leczeniu jednym lekiem) lub terapii skojarzonej z innymi lekami przeciwpadaczkowymi w innych typach napadów takich jak: pojedyncze i uogólnione napady częściowe i wtórnie uogólnione napady częściowe.

Orfiril jest stosowany w manii, gdy pacjent czuje się podekscytowany, rozradowany, pobudzony, entuzjastyczny lub nadaktywny. Mania występuje w chorobie określonej jako choroba afektywna dwubiegunowa. Orfiril może być stosowany w przypadku, gdy nie można zastosować litu.

Jaki jest skład Orfiril, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest walproinian sodu.

1 tabletka dojelitowa zawiera odpowiednio 150 mg, 300 mg, 600 mg walproinianu sodu.

Pozostałe składniki:
celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna metylowana, wapnia behenian, talk, żelatyna enzymatycznie hydrolizowana

Skład otoczki:
kopolimer kwasu metakrylowego i etylu akrylanu (1:1), dyspersja 30% zawierający w składzie sodu laurylosiarczan i polisorbat 80, talk, triacetyna, tytanu dwutlenek, makrogol 6000

Dawkowanie preparatu Orfiril – jak stosować ten lek?

Orfiril w postaci tabletek dojelitowych należy przyjmować ściśle według zaleceń lekarza. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem. Dawka ustalana jest przez lekarza na podstawie masy ciała oraz wieku pacjenta i powinna być dopasowana indywidualnie. Podczas leczenia może zajść konieczność wykonania badań laboratoryjnych w celu określenia zawartości pewnych substancji we krwi. Nie wolno samodzielnie zmieniać schematu dawkowania, ponieważ prowadzi to do niepowodzenia leczenia.

U pacjentów z niewydolnością nerek i niedoborem białek we krwi, należy brać pod uwagę wzrost stężenia wolnego kwasu walproinowego we krwi, dlatego tacy pacjenci powinni otrzymywać odpowiednio mniejszą dawkę.

Czas trwania leczenia zależy od wskazania i indywidualnej odpowiedzi na leczenie. Jest on różny u poszczególnych pacjentów i określa go lekarz prowadzący

Padaczka:
W leczeniu walproinianem sodu zalecane jest stopniowe zwiększanie dawki leku do osiągnięcia dawki najbardziej skutecznej. W monoterapii (czyli przy stosowaniu jednego leku) zwykle początkowa dawka walproinianu sodu wynosi 5 – 10 mg/kg masy ciała. Jest ona zwiększana o 5 mg/kg masy ciała, co 4 – 7 dni.

Przeciętne dawki dobowe w leczeniu przewlekłym są następujące:
Dzieci: 30 mg walproinianu sodu/ kg masy ciała
Młodzież: 25 mg walproinianu sodu/ kg masy ciała
Dorośli i osoby w podeszłym wieku: 20 mg walproinianu sodu/ kg masy ciała

Leczenie lekami przeciwpadaczkowymi jest na ogół leczeniem przewlekłym.

Mania:
Dawkę dobową powinien określić i sprawdzać indywidualnie lekarz prowadzący.

Dawka początkowa
Zalecana początkowa dawka dobowa wynosi 750 mg.

Średnia dawka dobowa
Średnia dawka dobowa wynosi zazwyczaj od 1000 mg do 2000 mg.

Sposób podawania
Tabletki dojelitowe Orfiril należy połykać w całości z dużą ilością płynu (np. szklanką wody) na 1 godzinę przed posiłkami (rano na pusty żołądek). Dawka dobowa może być przyjmowana w 2 – 4 dawkach podzielonych.

W przypadku wrażenia, że działanie leku Orfiril w postaci tabletek dojelitowych jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przedawkowania należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Orfiril – czy mogę spożywać alkohol?

Nie wolno spożywać napojów alkoholowych podczas stosowania leku Orfiril w postaci tabletek dojelitowych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Orfiril w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Jeśli pacjentka przypuszcza, że zaszła w ciążę, powinna skontaktować się z lekarzem. Lek Orfiril może mieć niekorzystny wpływ na płód, dlatego wolno go stosować w ciąży wyłącznie na polecenie lekarza.

Mania
Produktu nie należy stosować w okresie ciąży oraz u kobiet w wieku rozrodczym, jeśli nie został zalecony przez lekarza.

Karmienie piersią
Walproinian przenika do mleka kobiecego w małych ilościach i jest mało prawdopodobne, aby miał wpływ na dziecko. Niemniej jednak, należy powiadomić lekarza w przypadku przyjmowania leku w okresie karmienia piersią.

Prowadzenie pojazdów

Orifil w postaci tabletek dojelitowych może niekorzystnie wpływać na wykonywanie czynności wymagających zwiększonej uwagi i szybkości reakcji (np. prowadzenie pojazdów, obsługa maszyn, praca na wysokości itp.). Powyższe czynności można wykonywać tylko za zgodą lekarza.

Ulotka Orfiril – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Orfiril przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Orfiril m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Orfiril w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Orfiril - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

1 komentarz do “Orfiril”

  1. Przyjmuję Orfiril w dawkach 150 mg, 300 mg long oraz 600 mg nieprzerwanie od 30 lat w związku z padaczką, na którą choruję od dzieciństwa. Przełomowym momentem w moim leczeniu było rozpoczęcie terapii tym lekiem w wieku 20 lat – od tego czasu całkowicie ustąpiły ataki padaczkowe. Regularnie, co pół roku, wykonuję badania kontrolne poziomu leku we krwi. Jedynym utrudnieniem, z jakim się obecnie borykam, jest brak dostępności Orfirilu w polskich aptekach. Na szczęście mieszkam w regionie przygranicznym z Niemcami, co umożliwia mi zakup leku za granicą, choć wiąże się to z wyższymi kosztami. Mimo to skuteczność terapii w pełni rekompensuje te dodatkowe wydatki.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz