Orfiril

Lek Orfiril w postaci tabletek dojelitowych zawiera odpowiednio: 150 mg, 300 mg, 600 mg walproinianu sodu.

Walproinian sodu jest stosowany w leczeniu padaczki (lek przeciwpadaczkowy) i manii.
Wskazaniami do stosowania są pierwotnie uogólnione napady padaczkowe w postaci napadów nieświadomości, napadów mioklonicznych i toniczno-klonicznych.

Orfiril w postaci tabletek dojelitowych może być również stosowany w monoterapii (leczeniu jednym lekiem) lub terapii skojarzonej z innymi lekami przeciwpadaczkowymi w innych typach napadów takich jak: pojedyncze i uogólnione napady częściowe i wtórnie uogólnione napady częściowe.

Orfiril jest stosowany w manii, gdy pacjent czuje się podekscytowany, rozradowany, pobudzony, entuzjastyczny lub nadaktywny. Mania występuje w chorobie określonej jako choroba afektywna dwubiegunowa. Orfiril może być stosowany w przypadku, gdy nie można zastosować litu.

Jaki jest skład Orfiril, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest walproinian sodu.

1 tabletka dojelitowa zawiera odpowiednio 150 mg, 300 mg, 600 mg walproinianu sodu.

Pozostałe składniki:
celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna metylowana, wapnia behenian, talk, żelatyna enzymatycznie hydrolizowana

Skład otoczki:
kopolimer kwasu metakrylowego i etylu akrylanu (1:1), dyspersja 30% zawierający w składzie sodu laurylosiarczan i polisorbat 80, talk, triacetyna, tytanu dwutlenek, makrogol 6000

Zobacz listę produktów zawierających substancję: .

Zachęcamy także do zapoznania się z wykazem substancji aktywnych. Jest to materiał profesjonalny, który opracowany został przez farmaceutę.

Znajdziesz tu opisy działania substancji, wskazania oraz działania niepożądane. Ponadto do każdej substancji przyporządkowano listę leków, wyrobów medycznych, suplementów diety, które zawierają ją w swoim składzie.

Dawkowanie preparatu Orfiril – jak stosować ten lek?

Orfiril w postaci tabletek dojelitowych należy przyjmować ściśle według zaleceń lekarza. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem. Dawka ustalana jest przez lekarza na podstawie masy ciała oraz wieku pacjenta i powinna być dopasowana indywidualnie. Podczas leczenia może zajść konieczność wykonania badań laboratoryjnych w celu określenia zawartości pewnych substancji we krwi. Nie wolno samodzielnie zmieniać schematu dawkowania, ponieważ prowadzi to do niepowodzenia leczenia.

U pacjentów z niewydolnością nerek i niedoborem białek we krwi, należy brać pod uwagę wzrost stężenia wolnego kwasu walproinowego we krwi, dlatego tacy pacjenci powinni otrzymywać odpowiednio mniejszą dawkę.

Czas trwania leczenia zależy od wskazania i indywidualnej odpowiedzi na leczenie. Jest on różny u poszczególnych pacjentów i określa go lekarz prowadzący

Padaczka:
W leczeniu walproinianem sodu zalecane jest stopniowe zwiększanie dawki leku do osiągnięcia dawki najbardziej skutecznej. W monoterapii (czyli przy stosowaniu jednego leku) zwykle początkowa dawka walproinianu sodu wynosi 5 – 10 mg/kg masy ciała. Jest ona zwiększana o 5 mg/kg masy ciała, co 4 – 7 dni.

Przeciętne dawki dobowe w leczeniu przewlekłym są następujące:
Dzieci: 30 mg walproinianu sodu/ kg masy ciała
Młodzież: 25 mg walproinianu sodu/ kg masy ciała
Dorośli i osoby w podeszłym wieku: 20 mg walproinianu sodu/ kg masy ciała

Leczenie lekami przeciwpadaczkowymi jest na ogół leczeniem przewlekłym.

Mania:
Dawkę dobową powinien określić i sprawdzać indywidualnie lekarz prowadzący.

Dawka początkowa
Zalecana początkowa dawka dobowa wynosi 750 mg.

Średnia dawka dobowa
Średnia dawka dobowa wynosi zazwyczaj od 1000 mg do 2000 mg.

Sposób podawania
Tabletki dojelitowe Orfiril należy połykać w całości z dużą ilością płynu (np. szklanką wody) na 1 godzinę przed posiłkami (rano na pusty żołądek). Dawka dobowa może być przyjmowana w 2 – 4 dawkach podzielonych.

W przypadku wrażenia, że działanie leku Orfiril w postaci tabletek dojelitowych jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przedawkowania należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Orfiril – czy mogę spożywać alkohol?

Nie wolno spożywać napojów alkoholowych podczas stosowania leku Orfiril w postaci tabletek dojelitowych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Orfiril w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Jeśli pacjentka przypuszcza, że zaszła w ciążę, powinna skontaktować się z lekarzem. Lek Orfiril może mieć niekorzystny wpływ na płód, dlatego wolno go stosować w ciąży wyłącznie na polecenie lekarza.

Mania
Produktu nie należy stosować w okresie ciąży oraz u kobiet w wieku rozrodczym, jeśli nie został zalecony przez lekarza.

Karmienie piersią
Walproinian przenika do mleka kobiecego w małych ilościach i jest mało prawdopodobne, aby miał wpływ na dziecko. Niemniej jednak, należy powiadomić lekarza w przypadku przyjmowania leku w okresie karmienia piersią.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Orifil w postaci tabletek dojelitowych może niekorzystnie wpływać na wykonywanie czynności wymagających zwiększonej uwagi i szybkości reakcji (np. prowadzenie pojazdów, obsługa maszyn, praca na wysokości itp.). Powyższe czynności można wykonywać tylko za zgodą lekarza.

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Dowiedz się ile kosztuje Orfiril i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty.

Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie.- sprawdź cenę produktu.

Ulotka Orfiril – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka Orfiril. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

ORFIRIL 150 mg, 300 mg, 600 mg, tabletki dojelitowe (Natrii valproas)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Orfiril m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

ORFIRIL 150 mg, 300 mg, 600 mg, tabletki dojelitowe (Natrii valproas)

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz Orfiril? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom.

Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.


Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii. Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup produktu leczniczego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(2 ocen, średnia: 5,50 na 10)

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.