Orfiril

Orfiril to lek przeciwdrgawkowy, który jest stosowany w leczeniu różnych typów napadów padaczkowych, takich jak napady nieświadomości, napady miokloniczne i toniczno-kloniczne. Lek ten jest również stosowany w leczeniu epizodów maniakalnych w chorobie afektywnej dwubiegunowej. Orfiril jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Orfiril w postaci tabletek dojelitowych zawiera odpowiednio: 150 mg, 300 mg, 600 mg walproinianu sodu.

Walproinian sodu jest stosowany w leczeniu padaczki (lek przeciwpadaczkowy) i manii.
Wskazaniami do stosowania są pierwotnie uogólnione napady padaczkowe w postaci napadów nieświadomości, napadów mioklonicznych i toniczno-klonicznych.

Orfiril w postaci tabletek dojelitowych może być również stosowany w monoterapii (leczeniu jednym lekiem) lub terapii skojarzonej z innymi lekami przeciwpadaczkowymi w innych typach napadów takich jak: pojedyncze i uogólnione napady częściowe i wtórnie uogólnione napady częściowe.

Orfiril jest stosowany w manii, gdy pacjent czuje się podekscytowany, rozradowany, pobudzony, entuzjastyczny lub nadaktywny. Mania występuje w chorobie określonej jako choroba afektywna dwubiegunowa. Orfiril może być stosowany w przypadku, gdy nie można zastosować litu.

Skład

Substancją czynną jest walproinian sodu.

1 tabletka dojelitowa zawiera odpowiednio 150 mg, 300 mg, 600 mg walproinianu sodu.

Pozostałe składniki:
celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna metylowana, wapnia behenian, talk, żelatyna enzymatycznie hydrolizowana

Skład otoczki:
kopolimer kwasu metakrylowego i etylu akrylanu (1:1), dyspersja 30% zawierający w składzie sodu laurylosiarczan i polisorbat 80, talk, triacetyna, tytanu dwutlenek, makrogol 6000

Dawkowanie

Orfiril w postaci tabletek dojelitowych należy przyjmować ściśle według zaleceń lekarza. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem. Dawka ustalana jest przez lekarza na podstawie masy ciała oraz wieku pacjenta i powinna być dopasowana indywidualnie. Podczas leczenia może zajść konieczność wykonania badań laboratoryjnych w celu określenia zawartości pewnych substancji we krwi. Nie wolno samodzielnie zmieniać schematu dawkowania, ponieważ prowadzi to do niepowodzenia leczenia.

U pacjentów z niewydolnością nerek i niedoborem białek we krwi, należy brać pod uwagę wzrost stężenia wolnego kwasu walproinowego we krwi, dlatego tacy pacjenci powinni otrzymywać odpowiednio mniejszą dawkę.

Czas trwania leczenia zależy od wskazania i indywidualnej odpowiedzi na leczenie. Jest on różny u poszczególnych pacjentów i określa go lekarz prowadzący

Padaczka:
W leczeniu walproinianem sodu zalecane jest stopniowe zwiększanie dawki leku do osiągnięcia dawki najbardziej skutecznej. W monoterapii (czyli przy stosowaniu jednego leku) zwykle początkowa dawka walproinianu sodu wynosi 5 – 10 mg/kg masy ciała. Jest ona zwiększana o 5 mg/kg masy ciała, co 4 – 7 dni.

Przeciętne dawki dobowe w leczeniu przewlekłym są następujące:
Dzieci: 30 mg walproinianu sodu/ kg masy ciała
Młodzież: 25 mg walproinianu sodu/ kg masy ciała
Dorośli i osoby w podeszłym wieku: 20 mg walproinianu sodu/ kg masy ciała

Leczenie lekami przeciwpadaczkowymi jest na ogół leczeniem przewlekłym.

Mania:
Dawkę dobową powinien określić i sprawdzać indywidualnie lekarz prowadzący.

Dawka początkowa
Zalecana początkowa dawka dobowa wynosi 750 mg.

Średnia dawka dobowa
Średnia dawka dobowa wynosi zazwyczaj od 1000 mg do 2000 mg.

Sposób podawania
Tabletki dojelitowe Orfiril należy połykać w całości z dużą ilością płynu (np. szklanką wody) na 1 godzinę przed posiłkami (rano na pusty żołądek). Dawka dobowa może być przyjmowana w 2 – 4 dawkach podzielonych.

W przypadku wrażenia, że działanie leku Orfiril w postaci tabletek dojelitowych jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.

Przedawkowanie

W razie przedawkowania należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala.

Jedzenie i picie (alkohol)

Nie wolno spożywać napojów alkoholowych podczas stosowania leku Orfiril w postaci tabletek dojelitowych.

Ciąża i karmienie piersią

Ciąża
Jeśli pacjentka przypuszcza, że zaszła w ciążę, powinna skontaktować się z lekarzem. Lek Orfiril może mieć niekorzystny wpływ na płód, dlatego wolno go stosować w ciąży wyłącznie na polecenie lekarza.

Mania
Produktu nie należy stosować w okresie ciąży oraz u kobiet w wieku rozrodczym, jeśli nie został zalecony przez lekarza.

Karmienie piersią
Walproinian przenika do mleka kobiecego w małych ilościach i jest mało prawdopodobne, aby miał wpływ na dziecko. Niemniej jednak, należy powiadomić lekarza w przypadku przyjmowania leku w okresie karmienia piersią.

Prowadzenie pojazdów

Orifil w postaci tabletek dojelitowych może niekorzystnie wpływać na wykonywanie czynności wymagających zwiększonej uwagi i szybkości reakcji (np. prowadzenie pojazdów, obsługa maszyn, praca na wysokości itp.). Powyższe czynności można wykonywać tylko za zgodą lekarza.

Ulotka Orfiril

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Orfiril (forum)

Stosujesz Orfiril? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

1 komentarz do “Orfiril”

  1. Lek Orfiril 150 mg,300 long mg,600 mg biorę od 30 lat,choruję na padaczkę od dzieciństwa.Gdy miałem 20 lat zacząłem przyjmować Orfilil i skończyły się ataki padaczkowe.Co pół roku robię poziom leku.Jest tylko jeden problem w Polsce już nie mogę kupić tego leku.Dobrze,że e mieszkam przy granicy z Niemcami i kupno leku nie jest problemem.Tylko koszty wyższe.Pozdrawiam.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Orfiril. Podziel się doświadczeniami na forum.