Absenor

(44 ocen, średnia: 6,07 na 10) 12345678910
Loading...

Działanie i wskazania

Absenor jest lekiem stosowanym w leczeniu padaczki i manii. Walproinian sodu należy do grupy leków przeciwpadaczkowych i jest stosowany w leczeniu pewnych postaci padaczki, takich jak:
– pewne postaci krótkotrwałych napadów nieświadomości w wyniku zaburzeń czynności mózgu (petit mal),
– nagłe skurcze mięśni (napady miokloniczne),
– rytmiczne napady drgawkowe w połączeniu z napięciem mięśni (grand mal),
– mieszane postacie wyżej wymienionych zaburzeń.

Absenor może być również stosowany w padaczce niereagującej odpowiednio na leczenie innymi lekami przeciwpadaczkowymi, jak:
– padaczka, która przebiega bez drgawek lub napięcia mięśniowego,
– padaczka z objawami, które wpływają na percepcję, jak również z objawami dotyczącymi ruchów zamierzonych.

Absenor jest również stosowany w leczeniu manii.
– Mania jest stanem, gdy pacjent czuje się bardzo podekscytowany, rozradowany, pobudzony, entuzjastyczny lub nadaktywny. Mania występuje w chorobie określanej jako choroba afektywna dwubiegunowa. Absenor może być stosowany w przypadku, gdy nie można zastosować litu. Dokładny mechanizm działania leku Absenor nie jest znany. Może być stosowany jako jedyny lek lub w skojarzeniu z innymi lekami przeciwpadaczkowymi.

Cena

Sprawdź ile kosztuje Absenor.

Skład

Substancją czynną leku jest sodu walproinian.

Jedna tabletka zawiera 300 mg lub 500 mg sodu walproinianu.

Inne składniki
rdzenia tabletki to: kopowidon, hypromeloza, krzemionka koloidalna, bezwodna, magnezu stearynian.

Składniki otoczki: alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E 171), talk, lecytyna sojowa (E 322), guma ksantan.

Dowiedz się więcej na temat substancji czynnej: .

Dawkowanie

Absenor należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się lekarzem lub farmaceutą. Leczenie rozpoczyna się od małej dawki początkowej, która jest stopniowo zwiększana przez kilka tygodni do optymalnej skutecznej dawki. Zazwyczaj stosowana u dorosłych, młodzieży i dzieci początkowa dawka walproinianu sodu wynosi 10-15 mg/kg masy ciała na dobę.

Optymalna dobowa dawka podtrzymująca jest zwykle podzielona na 1 do 2 dawek przyjmowanych z posiłkiem. Zaleca się stosowanie następujących dobowych dawek walproinianu sodu (tabela ma charakter orientacyjny).

Wiek Masa ciała (kg) Średnia dawka (mg/dobę)
7–11 lat ≈ 20 – 40 600 – 1200
12–17 lat ≈ 40 – 60 1000 – 1500

Dorośli i osoby w podeszłym wieku ≥ 60 1200 – 2100
Nie należy przekraczać maksymalnej dobowej dawki 60 mg walproinianu sodu/kg.

Tabletki należy stosować doustnie, połykać w całości popijając wystarczającą ilością płynu (na przykład szklanką wody) przed lub po posiłku. Tabletek nie należy rozgryzać ani kruszyć. Jeżeli na początku lub w trakcie leczenia wystąpi podrażnienie układu pokarmowego, tabletki należy przyjmować podczas lub po posiłku (ale zawsze w tym samym schemacie). Dzieci o masie ciała mniejszej niż 20 kg U dzieci o masie ciała mniejszej niż 20 kg należy zastosować walproinian sodu w innej postaci farmaceutycznej.

Pacjenci w podeszłym wieku i pacjenci z zaburzeniami czynności nerek U pacjentów w podeszłym wieku lub u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek może być konieczne dostosowanie dawkowania. Czas trwania leczenia Leczenie jest zwykle długotrwałe. Mania Dawkę dobową powinien określić i sprawdzać indywidualnie lekarz prowadzący. Dawka początkowa Zalecana początkowa dawka dobowa wynosi 750 mg. Średnia dawka dobowa Średnia dawka dobowa wynosi zazwyczaj od 1000 mg do 2000 mg.

Przedawkowanie

Jeśli pacjent (lub ktokolwiek inny) przypadkowo zażył większą dawkę leku niż zalecana, należy skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do szpitala. Najczęstsze objawy niewielkiego przedawkowania to: senność, nudności, wymioty, zawroty głowy i tachykardia (szybkie bicie serca). Objawami znacznego przedawkowania mogą być: śpiączka, zahamowanie czynności oddechowej, małopłytkowość (niedobór płytek krwi), leukopenia (niedobór białych krwinek), niskie ciśnienie krwi, napady padaczkowe, hipoglikemia (małe stężenie cukru we krwi), podwyższone ciśnienie mózgowe, zaburzenia elektrolitowe, osłabienie mięśni i działania niepożądane dotyczące serca i krążenia krwi

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Nie należy spożywać alkoholu razem z tym lekiem. Jeżeli na początku lub w trakcie leczenia wystąpi podrażnienie układu pokarmowego, tabletki należy przyjmować podczas lub po posiłku.

Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Produktu nie należy stosować w okresie ciąży oraz u kobiet w wieku rozrodczym, jeśli nie został zalecony przez lekarza. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną antykoncepcję podczas leczenia.

Stosowanie tego leku podczas ciąży może być szkodliwe dla płodu. Jednak nie należy nagle przerywać stosowania tego leku, ponieważ może to spowodować napady padaczkowe u pacjentki lub fazę maniakalną, co może być szkodliwe zarówno dla pacjentki, jak i dla płodu. Pacjentka powinna skonsultować się z lekarzem, jeśli jest w ciąży, zaszła w ciążę lub planuje zajść w ciążę. Należy poradzić się lekarza, czy można karmić piersią. Ten lek jest wydzielany do mleka kobiet karmiących piersią, ale nie jest możliwe by zaszkodziło to dziecku karmionemu piersią.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Opinie pacjentów - forum o lekach

16 OPINIE O LEKU

  1. Biorę absenor od 7 miesięcy. Waga rośnie , bo jestem ciągle głodna. Ale najgorsze jest to ,że straciłam 2/3 włosów. Wypadają mi garściami. Podobno jest to odwracalne , ale ja nie widzę żeby było lepiej mimo stosowania różnych preparatów na ich poprawę.

  2. Biore lek Absenor 500mg od dwoch tygodni 2 tabletki na dobe rano i wieczorem po tygodniu stosowania czulem sie jakby lepiej a teraz po ponad dwoch jestem senny i przybity ciagle ospaly czy ktos tak mial i czy to mija i po jakim czasie

  3. Mam pytanie,może ktoś mi pomoże.Mój mąż zaczął brać ten lek, wszystko jest dobrze poza jednym.Podczas uprawnienia seksu nie może dojść,a jeśli chce zrobić to na siłę to czuję duże ciśnienie w głowie.Proszę o opinię może ktoś też tak miał.Może to tylko efekt uboczny.Krótko bierze ten lek,mam nadzieję że się to unormuje.Proszę o pomoc.

  4. Stosuję ten lek od około 1,5 miesiąca (35lat bez nałogów) przestałem zajadać stres i reagować impulsywnie czy nerwowo gwałtownie…zmieniłem jedzenie ogólnie ten lek mi służy jak na razie jest ok…. myślę że jak człowiek pozostaje sam sobie z problemem i codziennie bije głową w ścianę prędzej czy później to gdzieś się ujawni…mam nadzieję że moja opinia się komuś przydała

    • Mam 2 x 500 mg Absenoru (1 rano druga wieczorem). Naprawdę dobry lek. Szczególnie dla uzależnionych od wszelkiego świństwa. Polecam.

PODZIEL SIĘ DOŚWIADCZENIAMI NA TEMAT STOSOWANEGO PRODUKTU

Proszę wpisz swoją opinię!
Please enter your name here