Mizodin

Mizodin zawiera substancję czynną prymidon, który jest pochodną kwasu barbiturowego. Lek ma działanie przeciwdrgawkowe. Lek dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie we krwi występuje po około 3 godzinach po podaniu doustnym.

Wskazania do stosowania:
• leczenie napadów padaczkowych uogólnionych toniczno-klonicznych (grand mal), nocnych mioklonicznych, częściowych złożonych (psychomotorycznych) i częściowych prostych.

Lek Mizodin może być stosowany w monoterapii lub w skojarzeniu z innymi lekami przeciwdrgawkowymi.

Jaki jest skład Mizodin, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest prymidon. Każda tabletka zawiera 250 mg prymidonu.

– Pozostałe składniki to: magnezu stearynian, żelatyna, skrobia ryżowa, skrobia ziemniaczana, karboksymetyloskrobia sodowa.

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Mizodin – jak stosować?

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dawkowanie ustala lekarz indywidualnie dla każdego pacjenta.
Zalecane dawkowanie
Dorośli i dzieci w wieku powyżej 9 lat:
3 tabletki (750 mg) do 6 tabletek (1500 mg) na dobę.

Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, lek należy stosować wg poniższego schematu:
Dawka / Kolejne dni leczenia
125 mg (pół tabletki) na dobę – wieczorem / przez pierwsze 3 dni
125 mg 2 razy na dobę / czwarty, piąty i szósty dzień
125 mg 3 razy na dobę / siódmy, ósmy i dziewiąty dzień
dawka podtrzymująca 250 mg 3 razy na dobę / dziesiąty dzień

Nie należy stosować więcej niż 6 tabletek (1500 mg) na dobę.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Objawy przedawkowania:
– dezorientacja (zaburzenia w orientacji czasu, miejsca, sytuacji lub własnej osoby);
– podwójne widzenie, oczopląs (drgania gałek ocznych);
– trudności w oddychaniu;
– objawy jak w upojeniu alkoholowym;
– śpiączka;
– porażenie ośrodka oddechowego;
– obecność w moczu kryształów prymidonu i PEMA (amid kwasu fenyloetylomalonowego) – wykazana w badaniu laboratoryjnym.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Mizodin – czy mogę spożywać alkohol?

Podczas stosowania tego leku nie wolno pić żadnych napojów alkoholowych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Mizodin w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Leku Mizodin nie wolno stosować w okresie ciąży, ponieważ może powodować uszkodzenia płodu.

Podczas długotrwałego stosowania leku Mizodin następuje zmniejszenie stężenia kwasu foliowego w surowicy. W okresie ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na kwas foliowy. U kobiet w ciąży lekarz może zlecić podawanie kwasu foliowego oraz witaminy B12 (aby uzupełnić ich niedobory wywołane przez lek Mizodin).

Prymidon stosowany w późnym okresie ciąży może wywołać u noworodka uzależnienie i objawy odstawienia oraz krwawienia.

Prymidon stosowany w czasie porodu może wywołać u noworodka zaburzenia oddychania.

Leku Mizodin nie należy stosować w okresie karmienia piersią, ponieważ lek przenika do mleka matki i może powodować u dziecka nasiloną senność.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Mizodin

Ulotka Mizodin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Mizodin przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Mizodin m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Sprawdź cenę i dostępność Mizodin w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Mizodin

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Mizodin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

7 komentarzy do “Mizodin”

  1. W styczniu 1988 roku zauważyłam minimalne drżenie prawej ręki po podniesieniu. Neurolog przede wszystkim zleciła kontrolę tarczycy-mała niedoczynność. Z biegiem lat drżenie nasilało się, ale nie brałam leków. W sytuacjach towarzyskich – picie ze słomką; w sanatoriach prośba o zupki miksowane. W przychodni Gamma Knife potwierdzono TS, ale nie wyraziłam zgody na zabieg. Przed 5 laty podjęłam leczenie Proplanolem – 3 mce i żadnej poprawy. Mizodin – pierwsze podejście w 2019 fatalne (od razu dawka 1/2). Odstawiłam. Przed rokiem już było tak źle, że wróciłam do Mizodinu, z tym że neurolog zaleciła zacząć od 1/8 na noc, po 3m – 1/4, po pół roku – 2 razy po 1/4. Poprawa na jakieś 15%. Od 15.01.2023 – dawka 1/4 rano i 3/8 na noc. W moim wieku (88) i przy wielu innych obciążeniach, nie liczę na radykalną poprawę, ale przy tych dawkach Mizodinu mogę już samodzielnie obsłużyć się w kuchni, posługiwać komputerem. Z doniesień prasowych wynika, że TS jest nawet częstszy (ok.10% populacji) niż Parkinson, a mimo to medycyna nie poszukuje skuteczniejszego leczenia farmako- logicznego; smutna refleksja, a czytam, jak wiele młodszych osób „popada” TS. U mnie przyczyna genetyczna (po ojcu).

    Odpowiedz
    • Propranolol 2x80mg biorę od dziesięciu lat. Mam 36 lat. Ostatnio lekarka zaproponowała zmianę na Mizodin (z powodu działań niepożądanych Propranololu). Mizodin zacząłem brać 1/4 tabl. na noc. Rano czuję się senny, „pijany”. Ale około południa mija. Mam nadzieję, że to tyko „okres przejściowy” działań niepożądanych i będę mógł zwiększyć dawkę Mizodinu. Lekarka wspominała też o terapii toksyną botulinową oraz o zabiegu przy użyciu rezonansu magnetycznego (nieinwazyjne leczenie z użyciem MRg-FUS). Ten drugi zabieg niestety dość kosztowny i nierefundowany.

      Odpowiedz
  2. Od wielu lat biorę na drżenie samoistne propranolol 40 mg 3×2 tabletki. Od pół roku neurolog zalecił mi Mizodin 250 mg. Jestem już na etapie 3×1 tabletka na dobę. Skutków pozytywnych i negatywnych nie stwierdzam, a drżenie się nasila. Pozdrawiam Jerzy

    Odpowiedz
  3. Wziąłem 1/4 tabletki i miałem wszystkie objawy niepożądane więc nie będę więcej zażywać tego leku, nie jestem w stanie przejść tego okresu przejściowego. Bardzo mocne działanie tabletki w moim przypadku więc zalecam ostrożność. Miałem ją brać na drżenie samoistne.

    Odpowiedz
  4. Ja niestety nie mogę go brać. Po wzięciu pół tabletki czulam się jak po wypiciu pół litra. Zawroty głowy, zaburzenia równowagi i nudnosci.Masakra jakaś. Piszą w ulotce , że te skutki mijają z czasem, ale nie dałam rady tego czasu doczeka.

    Odpowiedz
  5. Witam
    Od 10 lat mam drżenie samoistne rąk byłem u paru neurologów tylko propranolol 3 x po 2 40 mg i nic A po zażyciu pół tabletki Mizodin 250 mg po 2 godzinach problem ustał mogę pisać jeść normalnie zupę pić jedną ręką szklankę herbaty ale chociaż występuje ból i zawroty głowy ma to przejść po pewnym czasie na razie wziąłem tylko pół tabletki i taka rewelacja
    pozdrawiam Stanisław S

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Mizodin. Podziel się doświadczeniami na forum.