EGZYSTA

REKLAMA

EGZYSTA WSKAZANIA DO STOSOWANIA

Egzysta należy do grupy leków stosowanych w leczeniu padaczki, i uogólnionych zaburzeń lękowych u dorosłych.

Padaczka: Lek Egzysta jest stosowany w leczeniu określonych typów padaczki (napadów częściowych, które są lub nie są wtórnie uogólnione) u dorosłych. Lekarz może przepisać lek Egzysta, jeśli dotychczas stosowane leczenie nie w pełni kontroluje przebieg choroby. Lek Egzysta powinien być zawsze stosowany jako lek dodany do aktualnie stosowanego leczenia. Leku Egzysta nie powinno się stosować w monoterapii, lecz zawsze w skojarzeniu z innymi lekami przeciwpadaczkowymi.

Uogólnione zaburzenia lękowe: Lek Egzysta jest stosowany w leczeniu uogólnionych zaburzeń lękowych (ang. Generalised Anxiety Disorder –GAD). Objawy GAD obejmują przedłużający się, nadmierny lęk i niepokój, które trudno jest kontrolować. GAD może także powodować niepokój ruchowy, nerwowość lub uczucie podenerwowania, łatwe męczenie się, trudności z koncentracją lub uczucie „pustki w głowie”, rozdrażnienie, wzmożone napięcie mięśniowe lub zaburzenia snu. Objawy są odmienne od stresów i napięć towarzyszących codziennemu życiu.

REKLAMA

EGZYSTA SKŁAD

Substancją czynną leku jest pregabalina. Każda kapsułka twarda zawiera 25mg, 50mg, 75mg, 100mg, 150 mg, 200mg, 225mg lub 300mg pregabaliny.

Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, talk, żelatyna, tytanu dwutlenek (E171),
– żelaza tlenek czarny (E172) dla kapsułek 25 mg
– żelaza tlenek żółty (E172) dla kapsułek 50 mg, 200 mg, 225 mg
– żelaza tlenek czerwony (E172) dla kapsułek 75 mg, 100 mg, 200 mg, 225 mg, 300 mg, czarny tusz (zawierający: szelak, żelaza tlenek czarny (E 172), glikol propylenowy)

EGZYSTA DAWKOWANIE

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lekarz ustali dawkę leku, która będzie najbardziej odpowiednia dla danego pacjenta. Lek Egzysta jest przeznaczony wyłącznie do stosowania doustnego.

REKLAMA

Ból neuropatyczny pochodzenia obwodowego i ośrodkowego, padaczka lub uogólnione zaburzenia lękowe:
• Należy przyjmować liczbę kapsułek zaleconą przez lekarza.
• Dawka zalecona dla pacjenta będzie wynosić od 150 mg do 600 mg na dobę.
• Lekarz prowadzący poinformuje pacjenta, czy lek Egzysta przyjmuje się dwa czy trzy razy na dobę.

W wypadku przyjmowania dwa razy na dobę, lek Egzysta stosuje się rano i wieczorem o stałej porze każdego dnia. W wypadku przyjmowania trzy razy na dobę, lek stosuje się rano, w południe i wieczorem o stałej porze każdego dnia.

Jeśli pacjent ma wrażenie, że lek Egzysta działa zbyt mocno lub za słabo, powinien poinformować o tym lekarza lub farmaceutę.

Pacjent w wieku powyżej 65 lat powinien przyjmować lek Egzysta według przedstawionego schematu, chyba że u pacjenta występują choroby nerek.

U pacjentów z zaburzoną czynnością nerek lekarz może zadecydować o innym schemacie dawkowania i (lub) zmienić dawkę leku.

Kapsułka powinna być połknięta w całości i popita wodą.

REKLAMA

Lek Egzysta należy przyjmować tak długo, jak zaleci lekarz, terapię można przerwać tylko na polecenie lekarza.

PRZEDAWKOWANIE

Należy poinformować o tym lekarza lub natychmiast udać się do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego. Należy zabrać ze sobą opakowanie lub butelkę po leku. Po przyjęciu większej niż zalecana dawki leku pacjent może czuć się śpiący, splątany, pobudzony lub niespokojny.

STOSOWANIE Z JEDZENIEM I PICIEM (W TYM Z ALKOHOLEM)

Kapsułki mogą być przyjmowane z posiłkiem lub niezależnie od niego.

Podczas stosowania leku nie powinno się spożywać alkoholu.

Nie zaleca sie spożywania alkoholu w trakcie stosowania leków. Istnieją pewne grupy leków, w przypadku których picie alkoholu jest kategorycznie zakazane. Dowiedz się więcej na ten temat i sprawdź interakcje leków z alkoholem.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ

Lek nie powinien być stosowany w czasie ciąży ani w okresie karmienia piersią, chyba że lekarz zdecyduje inaczej. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną metodę antykoncepcji.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

EGZYSTA ULOTKA LEKU

ULOTKA LEKU - Oprócz informacji, które udostępniśmy w powyższym opisie, ulotka leku zawiera dodatkowo szczegółowe informacje m.in. skutki uboczne stosowania leku, interakcje z innymi lekami, przeciwwskazania do stosowania leku.


REKLAMA

CHPL – CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO - CHPL - Zawiera profesjonalne informacje przeznaczone wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Dane zawarte w tym dokumencie są uszczegółowione w stosunku do ulotki leku. Dodatkowo zawiera informacje o właściwościach farmakologicznych leku, danych farmaceutycznych, postaci farmaceutycznej, danych klinicznych.


EGZYSTA CENA - REZERWACJA LEKU W NAJBLIŻSZEJ APTECE

Rezerwacja leku w najbliższej aptece w Twojej okolicy. Sprawdź cenę leku oraz gdzie kupić lek. Kupuj wygodnie i najtaniej. Możliwość rezerwacji leków zarówno na receptę, jak i bez recepty. Podczas rezerwacji nie są pobierane żadne opłaty – za wybrane produkty zapłacisz w aptece. Sprawdź także, czy ten lek jest refundowany (poziom refundacji) oraz czy wymagana jest recepta.

ZAMIENNIKI - LISTA LEKÓW POWIĄZANYCH WG. SUBSTANCJI CZYNNEJ

EGZYSTA OPINIE PACJENTÓW / FORUM - OCENA

Portal baza-lekow.com.pl oprócz dostarczania podstawowych informacji o lekach, jest także platformą wymiany doświadczeń pacjentów. Jest to pewnego rodzaju forum o lekach. Poznaj opinie pacjentów stosujących ten produkt lub podziel się własnymi spostrzeżeniami. Możesz także dokonać oceny leku lub innego produktu przyznając gwiazdki w systemie od 1 do 10.

12345678910
(187 ocen, średnia: 5,82 na 10)
Loading...

30 KOMENTARZE

 1. anonim mam przepisany egzyste75mg na kręgosłup ale gdy przeczytał komentarze to boje się go brać bo to nie moje objawy
  nie choruję na padaczkę nie mam zadnych lęków

 2. Po lęku egzysta bolą mnie łydki przyjmuje ten lęk ponad rok z początku było super a teraz zaczęły się problemy zaczynam mętnie widzieć nie daj boże jak za żyje lek przeciw bólowych to dzień mam z. glowy

 3. Cześć. Obecnie biorę lek egzysta 75g. Pomaga przebyta u mnie neurobolerioza. Bóle głowy, nadwrażliwośc na zmianę temperatury otoczenia, dźwięki ustąpiła. Jednak mam koszmarne sny. Narazie daje z tym radę.

 4. Wszystkie te leki sa nic nie warte . Ogłuszają otępiają a nie sprawiają że człowiek normalnie funkcjonuje. Owszem tąpnie człowiekiem i śpi całą noc . Jednak jakkolwiek długo będziesz brał te wszystkie leki nie łudz się że wyzdrowiejesz , do już istniejącego schorzenia dojdzie następne . Wiem coś na ten temat bo się dość długo lecze i to bez efektu. Żeby wyzdrowieć , trzeba zmienić świat . Pozdrawiam.

  • Ktos napisal trzeba najpierw zmienic swiat.. Niczego nie da sie zmienic. I nie nalezy na sile zmieniac siebie. Jesli roznisz sie od innych to normalne, ludzkie..a lek, ktory przepisze Ci lekarz z pewnoscia poprawi jakosc funkcjonowania. Nie trzeba sie ludzic ze jakikolwiek medykament zamieni czyjes zycie na lepsze, szczesliwsze, usunie chorobe..Poprawia samopoczucie.. Co jest wielka sila tego leku. Egzyste biore od 2 miesiecy i wg mnie jest jednym z najlepszych jakie mi przepisano na depresje. Nauczylam sie jednego – nie ma zlotego srodka ale z pewnoscia ten lek POMAGA i dlatego ciesze sie.. Potrafie funkcjonowac bez zadnych lekow ale po co sie meczyc.. To 21 wiek. Leczenie depresji to jak leczenie anginy grypy itp. Mozna owinac sie kocem i pocic sie tudzien a mozna po 2,3 dniach poczuc sie wspaniale i zdrowiej.. Po to sa lekarstwa, ktore wymyslili madrzy ludzie

 5. Ja biorę 75 na noc od tygodnia ale zle sie czuje bo wymiotuje I kłopoty ze wzrokiem ale to nie po leku bo mam spadki cukru I bolerioze to raczej od tego

 6. WITAM.Może to nie prawda że EGZYSTA powoduje zwiększony apetyt? Jeśli cos wiecie to proszę o info. Spokojnej nocy Tym, którzy nie śpią

  • Cześć
   Stosuję Egzysta 75 mg od prawie dwóch miesięcy (trzy kapsułki na dobę). U mnie nie ma żadnych działań ubocznych. Nie mam też zwiększonego łaknienia. Raczej odwrotnie – jem nieco mniej, co akurat w moim przypadku nie stanowi problemu, a wręcz przeciwnie.
   pozdrawiam

 7. dzisiaj przepisano mi ten lek. Po wielu próbach walki z bólem po operacji,boję się włączyć doleczenia ze względu na możliwość tycia.!!!!!!!!

 8. Ja biorę lek egzysta od kilku miesięcy jako lek dodatkowy przy nuralgii nerwu trójdzielnego ale jest
  różnie jak ma boleć to boli ja jestem trochę roztrzęsiona ale to chyba przed lękiem bólu.

 9. Biorę lek od miesiąca i ból kręgosłupa ustąpił całkowicie. Aż się boję, że to za piękne żeby trwało tak cały czas. Egzysta jest super. Nie mam żadnych skutków ubocznych.

 10. Od trzech tygodni przyjmuję lek Egzysta 75 mg 2 razy dziennie na przewlekły ból kręgosłupa – który utrzymywał się ponad rok. Ból ustąpił w 80% , lecz mam wrażenie że cały czas jestem głodna. Głód towarzyszy mi cały czas, pomimo większej ilości jedzenia.

 11. Biorę od czerwca. Wcześniej 75mg rano i 150mg na noc, później 75mg rano i 225mg (150+75) na noc. Od wczoraj 300mg na noc. Stany lękowe opanowane, po dawce wieczornej śpię jak suseł. Ogólnie jestem zadowolona. Trzeba tylko uważnie przyjmować, nie zapominać dawki, ani nie odstawiać raptownie, bo można sobie atak padaczki wywołać (nawet jeśli się jej nigdy nie miało). Tak mnie pani doktor zdyscyplinowała 🙂 Niemniej lek pomaga na lęki uogólnione.

 12. Witam, Od czerwca biorę rano 75 +trochę a wieczoerm 75 egzysty. Lęki mam od 10 lat a w tym roku w sierpniu wyjechłam nad morze.Czyli widać że lek dziaa.

 13. Biore lek egzysta od prawie 2 tygodni ,miałam kłopoty z zasypianiem ,długo nie umiałam spac i budziłam sie w nocy a po leku Egzysta zasypia nie wiem kiedy i rano wstaje wyspana ,raz tylko z tyłu bolała mnie głowa,ale nadal mam problemy z lekiem i nerwobole w klatce piersiwej

 14. Biorę lek egzyta75 od 3 dni rano dawka 75mg, w dzień mam kopa nie powiem,że nie ale na drugi dzień rano jestem nie do życia. Masakra. Nie poddam się tak łatwo i wiem że kazdemu nowemu lekowi trza dać szansę.

 15. Biorę 6 dni i lęk znikł. Boję się cieszyć tym stanem i zastanawiam się czemu nikt mi tego leku wcześniej nie przepisał. 6 dnia lekki niepokój.

 16. Egzystę w poniedziałek przepisał mi neurolog na kręgosłup,wraz z innymi lekami min.zwiotczającymi mięśnie. Na noc wzięłam wszystko co było przepisane.Rano byłam nie do życia, jak bym była czymś oszołomiona.Wtorek na noc wzięłam tylko przeciwbólowe i egzysta 75,rano trochę oszołomiona ale później dostałam takiego powera że aż się przestraszyłam,to nie byłam ja.Środa na noc tylko przeciwbólowe, cały czwartek przespałam.Dodam że choruje na zespół lęku napadowego.

  • Witam Kasiu
   Jakie masz kłopoty z układem moczowym?ja zażywam.jedziemy kilka leków jednocześnie. Biorę je codziennie w tych samych dawkach od ok 3 tyg.min egzyste i dwukrotnie mi się zdarzyło ze mój mocz okropnie smierdzial .czy masz takie objawy po tym leku?

 17. Ja od ponad miesiaca przyjmuje lek Egzysta 150mg i na zmiane 75mg choruje na kregoslop jestem tak obolala to pierwszy lek ktory od lat usmierza bol ale tez mam zawroty glowy

 18. Miałem przepisaną na silny lęk paniczny ( strach przed śmiercią ) czy też nerwicę lękową. Przez pierwsze trzy tygodnie było ok, lęki nie wracały. Obecnie dzis mija miesiąc jak biorę egzystę ( biorę 450mg na dobę ) i niestety zaczęła od dwóch dni strasznie boleć mnie głowa i ból jest nie do wytrzymania zwłaszczaz tyłu glowy …. A byłem tak zadowolony i nie wiem czy nie będzie trzeba zmienić leku. Ale za pierwsze 3 tyg bardzo mu dziękuje

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here