EGZYSTA

KATEGORIA:
LEKI NEUROLOGICZNE

SUBSTANCJA CZYNNA:

EGZYSTA - INFORMACJE I OPINIE O LEKU

Na tej stronie znajdują się informacje, dzięki którym dowiecie się Państwo, jakie są zalecenia do stosowania leku EGZYSTA, jak wygląda jego dawkowanie, a także jakie są bezwzględne przeciwwskazania do jego przyjmowania. Ponadto można tu znaleźć takie dane, jak:

 • zastosowanie,
 • skład leku (substancje czynne i pomocnicze),
 • informacje na temat interakcji z innymi produktami leczniczymi,
 • wskazówki dla kobiet w ciąży i karmiących piersią,
 • opinie pacjentów.

Z myślą o osobach, które chcą więcej dowiedzieć się na temat stosowania leku EGZYSTA została przygotowana ulotka w formacie PDF, która zawiera dodatkowe informacje, których nie zamieściliśmy w serwisie (w tym między innymi zawartość opakowania, sposób przechowywania produktu, wskazówki o możliwości prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn). Poza ulotką dla pacjentów w naszej bazie znajduje się dokładna charakterystyka produktu leczniczego (CHPL), stanowiąca dokument przeznaczony wyłącznie dla personelu medycznego oraz pracowników aptek (lekarze, pielęgniarki, farmaceuci).

Na końcu zamieściliśmy listę z zamiennikami, czyli preparatami powiązanymi według substancji czynnej oraz możliwość sprawdzenia, jaka jest cena leku, jak wygląda jego refundacja, a także zweryfikowania, która apteka posiada go w swoim asortymencie.

CO TO JEST I JAK DZIAŁA EGZYSTA? – OPIS I WSKAZANIA

Egzysta należy do grupy leków stosowanych w leczeniu padaczki, i uogólnionych zaburzeń lękowych u dorosłych.

Padaczka: Lek Egzysta jest stosowany w leczeniu określonych typów padaczki (napadów częściowych, które są lub nie są wtórnie uogólnione) u dorosłych. Lekarz może przepisać lek Egzysta, jeśli dotychczas stosowane leczenie nie w pełni kontroluje przebieg choroby. Lek Egzysta powinien być zawsze stosowany jako lek dodany do aktualnie stosowanego leczenia. Leku Egzysta nie powinno się stosować w monoterapii, lecz zawsze w skojarzeniu z innymi lekami przeciwpadaczkowymi.

Uogólnione zaburzenia lękowe: Lek Egzysta jest stosowany w leczeniu uogólnionych zaburzeń lękowych (ang. Generalised Anxiety Disorder –GAD). Objawy GAD obejmują przedłużający się, nadmierny lęk i niepokój, które trudno jest kontrolować. GAD może także powodować niepokój ruchowy, nerwowość lub uczucie podenerwowania, łatwe męczenie się, trudności z koncentracją lub uczucie „pustki w głowie”, rozdrażnienie, wzmożone napięcie mięśniowe lub zaburzenia snu. Objawy są odmienne od stresów i napięć towarzyszących codziennemu życiu.

SKŁAD EGZYSTA, JAKIE SUBSTANCJE ZAWIERA?

Substancją czynną leku jest pregabalina. Każda kapsułka twarda zawiera 25mg, 50mg, 75mg, 100mg, 150 mg, 200mg, 225mg lub 300mg pregabaliny.

Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, talk, żelatyna, tytanu dwutlenek (E171),
– żelaza tlenek czarny (E172) dla kapsułek 25 mg
– żelaza tlenek żółty (E172) dla kapsułek 50 mg, 200 mg, 225 mg
– żelaza tlenek czerwony (E172) dla kapsułek 75 mg, 100 mg, 200 mg, 225 mg, 300 mg, czarny tusz (zawierający: szelak, żelaza tlenek czarny (E 172), glikol propylenowy)

JAKIE JEST DAWKOWANIE EGZYSTA? – INSTRUKCJA STOSOWANIA

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lekarz ustali dawkę leku, która będzie najbardziej odpowiednia dla danego pacjenta. Lek Egzysta jest przeznaczony wyłącznie do stosowania doustnego.

Ból neuropatyczny pochodzenia obwodowego i ośrodkowego, padaczka lub uogólnione zaburzenia lękowe:
• Należy przyjmować liczbę kapsułek zaleconą przez lekarza.
• Dawka zalecona dla pacjenta będzie wynosić od 150 mg do 600 mg na dobę.
• Lekarz prowadzący poinformuje pacjenta, czy lek Egzysta przyjmuje się dwa czy trzy razy na dobę.

W wypadku przyjmowania dwa razy na dobę, lek Egzysta stosuje się rano i wieczorem o stałej porze każdego dnia. W wypadku przyjmowania trzy razy na dobę, lek stosuje się rano, w południe i wieczorem o stałej porze każdego dnia.

Jeśli pacjent ma wrażenie, że lek Egzysta działa zbyt mocno lub za słabo, powinien poinformować o tym lekarza lub farmaceutę.

Pacjent w wieku powyżej 65 lat powinien przyjmować lek Egzysta według przedstawionego schematu, chyba że u pacjenta występują choroby nerek.

U pacjentów z zaburzoną czynnością nerek lekarz może zadecydować o innym schemacie dawkowania i (lub) zmienić dawkę leku.

Kapsułka powinna być połknięta w całości i popita wodą.

Lek Egzysta należy przyjmować tak długo, jak zaleci lekarz, terapię można przerwać tylko na polecenie lekarza.

PRZYJĘCIE WIĘKSZEJ DAWKI EGZYSTA, NIŻ ZALECANA – PRZEDAWKOWANIE

Należy poinformować o tym lekarza lub natychmiast udać się do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego. Należy zabrać ze sobą opakowanie lub butelkę po leku. Po przyjęciu większej niż zalecana dawki leku pacjent może czuć się śpiący, splątany, pobudzony lub niespokojny.

STOSOWANIE PREPARATU Z JEDZENIEM I PICIEM – W TYM Z ALKOHOLEM

Kapsułki mogą być przyjmowane z posiłkiem lub niezależnie od niego.

Podczas stosowania leku nie powinno się spożywać alkoholu.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ EGZYSTA W OKRESIE CIĄŻY I KARMIENIA PIERSIĄ?

Lek nie powinien być stosowany w czasie ciąży ani w okresie karmienia piersią, chyba że lekarz zdecyduje inaczej. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną metodę antykoncepcji.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

ULOTKA LEKU EGZYSTA – SKUTKI UBOCZNE, INTERAKCJE, PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO – EGZYSTA CHPL – WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE, DANE KLINICZNE I FARMACEUTYCZNE

REZERWACJA LEKU W APTECE - EGZYSTA CENA, REFUNDACJA

EGZYSTA OPINIE PACJENTÓW O LEKU - FORUM O LEKACH, WYROBACH MEDYCZNYCH, SUPLEMENTACH DIETY I INNYCH PRODUKTACH Z POLSKICH APTEK

OCENA PACJENTÓW O LEKU:
12345678910
(192 ocen, średnia: 5,84 na 10)
Loading...

38 KOMENTARZE

 1. Wiele tu napisano. Prawda jest jednak taka,że nie wiadomo kto jest kto. Są tu pacjenci i są klakierzy firm farmaceutycznych. Najczęściej ci drudzy bardzo chwalą towar, ale i są ostrożni by za mocno nie dać po sobie poznać kim są. Rozstrzygnięcie oczywiście jest trudne. Faktem jest by poznać obiektywizm trzeba mocno poszperać w całym internecie i przelecieć mnóstwo postów by jakieś logiczne wnioski wyciągnąć. Faktem też jest, że tzw leki mają to do siebie, że tak naprawdę to nie leczą tylko tonizują skutki konkretnej jednostki chorobowej a organizm musi poradzić sobie sam. Jeżeli nie daje rady to pojawiają się skutki uboczne. Lista takowych na każdej ulotce jest oszałamiająca. Branie tzw leku wiąże się zawsze z ryzykiem załatwienia sobie dodatkowych dolegliwości, z czego oczywiście cieszą się firmy farmaceutyczne. Dlatego niestety pomimo pytań na takich postach jak ten trzeba i tak zdecydować samemu co robić. A zasada jest prosta : o ile tylko można UNIKAJCIE LEKARZY

 2. Przecież w ulotce jest napisane: objawy niepożądane, bardzo często zawroty głowy, i inne takie. Czytajcie ulotkę. Ale jak nie przejdzie po mcu to do lekarza. Niech zmieni lek.

 3. Proszę! Pomóżcie! Czuję się coraz gorzej.Egzysta 150- rano i 75 w południe. Między czasie leki przeciwbólowe na kręgosłup.Czuje że jest coraz gorzej.coraz bardziej zapadam się w ” dół “

 4. Ja biorę egzystę ponad rok na neuralgię nerwu trójdzielnego i pomaga mi nawet bardzo oczywiście w połączeniu z finlepsinem i dulsewią wcześniej bardzo cierpiałam teraz ma m słabsze bóle i rzadziej i jak na razie boję się odstawić którego kolwiek z tych leków pozdrawiam wszystkich cierpiących

 5. anonim mam przepisany egzyste75mg na kręgosłup ale gdy przeczytał komentarze to boje się go brać bo to nie moje objawy
  nie choruję na padaczkę nie mam zadnych lęków

  • Jestem przerażona tym ,że lekarz neurolog przepisuje mi ten lek przy uszkodzeniu nerwów obwodowych i strzałkowych , a jest to lek na padaczkę lub stany lękowe,a ja jestem absolutnie wolna od tego typu problemów zdrowotnych.Mam od bardzo wielu kat problemy ze spaniem ,a lek ten może powodować zaburzenia snu.Czegoś nie rozumiem…..

 6. Po lęku egzysta bolą mnie łydki przyjmuje ten lęk ponad rok z początku było super a teraz zaczęły się problemy zaczynam mętnie widzieć nie daj boże jak za żyje lek przeciw bólowych to dzień mam z. glowy

 7. Cześć. Obecnie biorę lek egzysta 75g. Pomaga przebyta u mnie neurobolerioza. Bóle głowy, nadwrażliwośc na zmianę temperatury otoczenia, dźwięki ustąpiła. Jednak mam koszmarne sny. Narazie daje z tym radę.

 8. Wszystkie te leki sa nic nie warte . Ogłuszają otępiają a nie sprawiają że człowiek normalnie funkcjonuje. Owszem tąpnie człowiekiem i śpi całą noc . Jednak jakkolwiek długo będziesz brał te wszystkie leki nie łudz się że wyzdrowiejesz , do już istniejącego schorzenia dojdzie następne . Wiem coś na ten temat bo się dość długo lecze i to bez efektu. Żeby wyzdrowieć , trzeba zmienić świat . Pozdrawiam.

  • Ktos napisal trzeba najpierw zmienic swiat.. Niczego nie da sie zmienic. I nie nalezy na sile zmieniac siebie. Jesli roznisz sie od innych to normalne, ludzkie..a lek, ktory przepisze Ci lekarz z pewnoscia poprawi jakosc funkcjonowania. Nie trzeba sie ludzic ze jakikolwiek medykament zamieni czyjes zycie na lepsze, szczesliwsze, usunie chorobe..Poprawia samopoczucie.. Co jest wielka sila tego leku. Egzyste biore od 2 miesiecy i wg mnie jest jednym z najlepszych jakie mi przepisano na depresje. Nauczylam sie jednego – nie ma zlotego srodka ale z pewnoscia ten lek POMAGA i dlatego ciesze sie.. Potrafie funkcjonowac bez zadnych lekow ale po co sie meczyc.. To 21 wiek. Leczenie depresji to jak leczenie anginy grypy itp. Mozna owinac sie kocem i pocic sie tudzien a mozna po 2,3 dniach poczuc sie wspaniale i zdrowiej.. Po to sa lekarstwa, ktore wymyslili madrzy ludzie

 9. Ja biorę 75 na noc od tygodnia ale zle sie czuje bo wymiotuje I kłopoty ze wzrokiem ale to nie po leku bo mam spadki cukru I bolerioze to raczej od tego

 10. WITAM.Może to nie prawda że EGZYSTA powoduje zwiększony apetyt? Jeśli cos wiecie to proszę o info. Spokojnej nocy Tym, którzy nie śpią

  • Cześć
   Stosuję Egzysta 75 mg od prawie dwóch miesięcy (trzy kapsułki na dobę). U mnie nie ma żadnych działań ubocznych. Nie mam też zwiększonego łaknienia. Raczej odwrotnie – jem nieco mniej, co akurat w moim przypadku nie stanowi problemu, a wręcz przeciwnie.
   pozdrawiam

 11. dzisiaj przepisano mi ten lek. Po wielu próbach walki z bólem po operacji,boję się włączyć doleczenia ze względu na możliwość tycia.!!!!!!!!

 12. Ja biorę lek egzysta od kilku miesięcy jako lek dodatkowy przy nuralgii nerwu trójdzielnego ale jest
  różnie jak ma boleć to boli ja jestem trochę roztrzęsiona ale to chyba przed lękiem bólu.

 13. Biorę lek od miesiąca i ból kręgosłupa ustąpił całkowicie. Aż się boję, że to za piękne żeby trwało tak cały czas. Egzysta jest super. Nie mam żadnych skutków ubocznych.

 14. Od trzech tygodni przyjmuję lek Egzysta 75 mg 2 razy dziennie na przewlekły ból kręgosłupa – który utrzymywał się ponad rok. Ból ustąpił w 80% , lecz mam wrażenie że cały czas jestem głodna. Głód towarzyszy mi cały czas, pomimo większej ilości jedzenia.

 15. Biorę od czerwca. Wcześniej 75mg rano i 150mg na noc, później 75mg rano i 225mg (150+75) na noc. Od wczoraj 300mg na noc. Stany lękowe opanowane, po dawce wieczornej śpię jak suseł. Ogólnie jestem zadowolona. Trzeba tylko uważnie przyjmować, nie zapominać dawki, ani nie odstawiać raptownie, bo można sobie atak padaczki wywołać (nawet jeśli się jej nigdy nie miało). Tak mnie pani doktor zdyscyplinowała :) Niemniej lek pomaga na lęki uogólnione.

 16. Witam, Od czerwca biorę rano 75 +trochę a wieczoerm 75 egzysty. Lęki mam od 10 lat a w tym roku w sierpniu wyjechłam nad morze.Czyli widać że lek dziaa.

 17. Biore lek egzysta od prawie 2 tygodni ,miałam kłopoty z zasypianiem ,długo nie umiałam spac i budziłam sie w nocy a po leku Egzysta zasypia nie wiem kiedy i rano wstaje wyspana ,raz tylko z tyłu bolała mnie głowa,ale nadal mam problemy z lekiem i nerwobole w klatce piersiwej

 18. Biorę lek egzyta75 od 3 dni rano dawka 75mg, w dzień mam kopa nie powiem,że nie ale na drugi dzień rano jestem nie do życia. Masakra. Nie poddam się tak łatwo i wiem że kazdemu nowemu lekowi trza dać szansę.

 19. Biorę 6 dni i lęk znikł. Boję się cieszyć tym stanem i zastanawiam się czemu nikt mi tego leku wcześniej nie przepisał. 6 dnia lekki niepokój.

 20. Egzystę w poniedziałek przepisał mi neurolog na kręgosłup,wraz z innymi lekami min.zwiotczającymi mięśnie. Na noc wzięłam wszystko co było przepisane.Rano byłam nie do życia, jak bym była czymś oszołomiona.Wtorek na noc wzięłam tylko przeciwbólowe i egzysta 75,rano trochę oszołomiona ale później dostałam takiego powera że aż się przestraszyłam,to nie byłam ja.Środa na noc tylko przeciwbólowe, cały czwartek przespałam.Dodam że choruje na zespół lęku napadowego.

  • Witam Kasiu
   Jakie masz kłopoty z układem moczowym?ja zażywam.jedziemy kilka leków jednocześnie. Biorę je codziennie w tych samych dawkach od ok 3 tyg.min egzyste i dwukrotnie mi się zdarzyło ze mój mocz okropnie smierdzial .czy masz takie objawy po tym leku?

 21. Ja od ponad miesiaca przyjmuje lek Egzysta 150mg i na zmiane 75mg choruje na kregoslop jestem tak obolala to pierwszy lek ktory od lat usmierza bol ale tez mam zawroty glowy

 22. Miałem przepisaną na silny lęk paniczny ( strach przed śmiercią ) czy też nerwicę lękową. Przez pierwsze trzy tygodnie było ok, lęki nie wracały. Obecnie dzis mija miesiąc jak biorę egzystę ( biorę 450mg na dobę ) i niestety zaczęła od dwóch dni strasznie boleć mnie głowa i ból jest nie do wytrzymania zwłaszczaz tyłu glowy …. A byłem tak zadowolony i nie wiem czy nie będzie trzeba zmienić leku. Ale za pierwsze 3 tyg bardzo mu dziękuje

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here