EgzystaEgzysta – lek na padaczkę

Powszechnym schorzeniem o podłożu neurologicznym jest padaczka, na którą obecnie choruje blisko 1% populacji. Tego typu zaburzenie objawia się niespodziewanymi i napadowymi wyładowaniami wewnątrz komórek nerwowych, które prowadzą do silnych wstrząsów związanych z utratą świadomości. Przyczyny padaczki mogą być bardzo różnorodne. Czynniki mogące przyczyniać się do rozwoju tego zaburzenia neurologicznego to między innymi choroby nowotworowe, zapalenie mózgu i opon mózgowych, krwotok podpajęczynówkowy, toksyczno-metaboliczne uszkodzenia tkanki mózgowej oraz uwarunkowania genetyczne.

Wyróżnia się trzy główne rodzaje padaczki:

 • idiopatyczną, czyli taką, w której nie ma wyraźnej przyczyny, ale istnieje czynnik genetyczny,
 • symptomatyczną, w której znana jest przyczyna schorzenia,
 • kryptogenną, w której lekarze wiedzą, że istnieje przyczyna zaburzenia, ale nie potrafią jej znaleźć.

W większości przypadków padaczka jest leczona przy pomocy odpowiednich leków przeciwpadaczkowych, które muszą być dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Jednym z preparatów znajdujących zastosowanie w leczeniu tego zaburzenia neurologicznego jest lek Egzysta, którego substancją czynną jest pregabalina, pochodna kwasu gamma-aminomasłowego, w skrócie zwanego GABA. Na tej stronie prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące stosowania leku Egzysta, wśród których znajdują się między innymi dane odnośnie dawkowania, przeciwwskazań, a także skutków ubocznych. Na samym końcu mogą Państwo sprawdzić, jaka jest cena leku, poznać opinie użytkowników, a także zweryfikować, czy istnieją jego zamienniki.

REKLAMA

Jak działa i kiedy stosujemy Egzysta?

Lek Egzysta to preparat przeznaczony do stosowania w celu leczenia określonych rodzajów padaczki, a także ogólnych zaburzeń lękowych u osób dorosłych. Lekarz może zalecić jego przyjmowanie w sytuacji, kiedy dotychczasowa terapia nie pozwala na pełne kontrolowanie przebiegu schorzenia. Środek ten powinien być przepisywany jako lek dodany do obecnie stosownego leczenia, ponieważ nie jest przeznaczony do wykorzystywania w monoterapii, ale w połączeniu z innymi preparatami o działaniu przeciwpadaczkowym i przeciwdrgawkowym.

W leczeniu uogólnionych zaburzeń lękowych lek Egzysta może być stosowany u pacjentów zmagających się z takimi objawami jak niepokój, nadmierny lęk, nerwowość, uczucie podenerwowania, trudności z koncentracją, łatwa męczliwość, rozdrażnienie, zaburzenia snu oraz wzmożone napięcie mięśniowe.

Jaki jest skład Egzysta, jakie substancje zawiera?

W składzie leku Egzysta znalazła się pregabalina, pochodna kwasu gamma-aminomasłowego wykazująca działanie przeciwpadaczkowe, przeciwbólowe oraz przeciwdrgawkowe.

1 kapsułka twarda leku może zawierać 25 mg, 50 mg, 75 mg, 100 mg, 150 mg, 200 mg, 225 mg lub 300 mg pregabaliny.

Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, talk, żelatyna, tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek czarny (E172) dla kapsułek 25 mg, żelaza tlenek żółty (E172) dla kapsułek 50 mg, 200 mg, 225 mg, żelaza tlenek czerwony (E172) dla kapsułek 75 mg, 100 mg, 200 mg, 225 mg, 300 mg, czarny tusz (zawierający: szelak, żelaza tlenek czarny (E 172), glikol propylenowy).

REKLAMA

Dowiedz się więcej na temat substancji: .

Dawkowanie preparatu Egzysta – jak stosować ten lek?

Lek Egzysta jest preparatem przeznaczonym do stosowania wyłącznie pod nadzorem lekarza. Specjalista ustali dawkę leku, która będzie najlepsza dla pacjenta. Środek jest dostępny w formie twardych kapsułek do przyjmowania doustnego. Kapsułki należy połykać w całości i popijać odpowiednią ilością wody. Nie rozgryzać i nie dzielić na pół. Można je przyjmować razem z posiłkiem lub niezależnie od niego. W razie jakichkolwiek pytań, czy wątpliwości należy zasięgnąć porady lekarskiej lub farmaceutycznej.

W przypadku padaczki, ogólnych zaburzeń lękowych lub bólów neuropatycznych pochodzenia obwodowego i ośrodkowego należy przyjmować liczbę kapsułek przepisaną przez lekarza. Dawka zwykle wynosi od 150 mg do 600 mg dziennie. Lekarz powinien poinformować pacjenta, czy lek należy przyjmować raz na dobę, czy częściej.

W sytuacji, kiedy lekarz zaleci stosowanie leku Egzysta dwa razy na dobę, kapsułki należy przyjmować rano i wieczorem. W przypadku zaleconego stosowania trzy razy na dobę, lek przyjmować rano, w południe oraz wieczorem.

Pacjenci w wieku powyżej sześćdziesiątego piątego roku życia powinni przyjmować kapsułki według powyższego schematu, chyba że lekarz zaleci inaczej lub u pacjenta zdiagnozowano poważne schorzenia nerek. Lek Egzysta należy stosować tak długo, jak zadecyduje lekarz. Terapia może zostać przerwana wyłącznie na wyraźne polecenie lekarza.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku nieumyślnego przyjęcia większej dawki niż ta, która została zalecona przez specjalistę, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego punktu medycznego. Pacjent może wymagać leczenia szpitalnego. Po przedawkowaniu mogą wystąpić takie objawy jak nadmierna senność, niespokojność, pobudzenie ruchowe.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Egzysta – czy mogę spożywać alkohol?

W trakcie terapii lekiem Egzysta nie należy spożywać napojów alkoholowych. Niektóre środki przeciwpadaczkowe oraz przeciwdrgawkowe nie mogą być łączone z alkoholem, a w przypadku niektórych jest to wręcz niedozwolone.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Egzysta w okresie ciąży i karmienia piersią?

Lek Egzysta nie powinien być stosowany u pacjentek w okresie ciąży oraz karmienia piersią, chyba że lekarz zadecyduje o konieczności jego przyjmowania. Jeśli pacjentka podejrzewa, że jest w ciąży lub planuje starać się o potomstwo w najbliższym czasie, powinna o tym fakcie bezwzględnie poinformować lekarza prowadzącego.

REKLAMA

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Sprawdź ile kosztuje Egzysta i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy. Dowiedz się także, czy lek jest dostęny na receptę, czy bez recepty oraz czy jest refundowany (poziom refundacji).

Ulotka Egzysta – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka leku Egzysta. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Egzysta m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz Egzysta? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu. Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania leku możesz pomóc innym pacjentom.

Sprawdź opinie o Egzysta.

Ważne! Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup leku z tzw. "drugiej ręki" może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(206 ocen, średnia: 5,78 na 10)

47 OPINIE O LEKU

 1. Ja biore egzyste juz 4 miesiac i jak dla mnie rewelacja .Nerwica ustapila,chce mi sie zyc ,mam powera i super spie.Jak dla mnie najlepszy lek a wiem co mowie bralam juz naprawde bardzo duzo lekow i dopiero 7 psychiatra trafil z egzysta w punkt.

 2. Nie można doradzac i straszyc kazdyinaczej reaguje jak cos nie tak to jest lekarz co przepisał ta Egzyste ja dzisiaj wzięłam pierwszy dzień tak się naczytałam że bałam się brac ale na razie nic się niew dzieje

 3. od trzech dni biorę egzystę 75 rano a wieczorem ją w połączeniu z mydocalmem na okropne bóle kręgosłupa i niestety rano wstaję zamroczona, i jak się lekko rozkręcę to znów ja biorę i znów tracę energię a ból którego rano nie czuję powraca i w południe boli jak diabli aż do wieczora,muszę poleżeć,posiedzieć i wieczorem znów to wziąć.Lekarz mi powiedział,że jak nie pomoze to ma inne leki bo medycyna sobie z bólami radzi,więc idę do niego .bo ten lek nie dla mnie,najbardziej mi pomaga mydocam i pewnie rano jak nie czuję bólu to jego zasługa ,jestem po chemioterapiach i mam uszkodzone nerwy a do tego zwyrodniały kręgosłup z przepuklinami i dziobami,lekarze mówią ze nic nie da się z tym zrobić ,więc szukam leków u neurologa.Mam nadzieję ,że w końcu trafię na ten skuteczny.,więc się nie poddawajcie i nie narzekajcie a szukajcie i męczcie swych lekarzy,bo lekarze też muszą testować co nam pomoże a co nie .JA nie tracę nadziei i jutro idę do lekarza zmienić egzystę na inny lek.

 4. Wiele tu napisano. Prawda jest jednak taka,że nie wiadomo kto jest kto. Są tu pacjenci i są klakierzy firm farmaceutycznych. Najczęściej ci drudzy bardzo chwalą towar, ale i są ostrożni by za mocno nie dać po sobie poznać kim są. Rozstrzygnięcie oczywiście jest trudne. Faktem jest by poznać obiektywizm trzeba mocno poszperać w całym internecie i przelecieć mnóstwo postów by jakieś logiczne wnioski wyciągnąć. Faktem też jest, że tzw leki mają to do siebie, że tak naprawdę to nie leczą tylko tonizują skutki konkretnej jednostki chorobowej a organizm musi poradzić sobie sam. Jeżeli nie daje rady to pojawiają się skutki uboczne. Lista takowych na każdej ulotce jest oszałamiająca. Branie tzw leku wiąże się zawsze z ryzykiem załatwienia sobie dodatkowych dolegliwości, z czego oczywiście cieszą się firmy farmaceutyczne. Dlatego niestety pomimo pytań na takich postach jak ten trzeba i tak zdecydować samemu co robić. A zasada jest prosta : o ile tylko można UNIKAJCIE LEKARZY

 5. Przecież w ulotce jest napisane: objawy niepożądane, bardzo często zawroty głowy, i inne takie. Czytajcie ulotkę. Ale jak nie przejdzie po mcu to do lekarza. Niech zmieni lek.

 6. Proszę! Pomóżcie! Czuję się coraz gorzej.Egzysta 150- rano i 75 w południe. Między czasie leki przeciwbólowe na kręgosłup.Czuje że jest coraz gorzej.coraz bardziej zapadam się w ” dół „

 7. Ja biorę egzystę ponad rok na neuralgię nerwu trójdzielnego i pomaga mi nawet bardzo oczywiście w połączeniu z finlepsinem i dulsewią wcześniej bardzo cierpiałam teraz ma m słabsze bóle i rzadziej i jak na razie boję się odstawić którego kolwiek z tych leków pozdrawiam wszystkich cierpiących

 8. anonim mam przepisany egzyste75mg na kręgosłup ale gdy przeczytał komentarze to boje się go brać bo to nie moje objawy
  nie choruję na padaczkę nie mam zadnych lęków

  • Jestem przerażona tym ,że lekarz neurolog przepisuje mi ten lek przy uszkodzeniu nerwów obwodowych i strzałkowych , a jest to lek na padaczkę lub stany lękowe,a ja jestem absolutnie wolna od tego typu problemów zdrowotnych.Mam od bardzo wielu kat problemy ze spaniem ,a lek ten może powodować zaburzenia snu.Czegoś nie rozumiem…..

 9. Po lęku egzysta bolą mnie łydki przyjmuje ten lęk ponad rok z początku było super a teraz zaczęły się problemy zaczynam mętnie widzieć nie daj boże jak za żyje lek przeciw bólowych to dzień mam z. glowy

 10. Cześć. Obecnie biorę lek egzysta 75g. Pomaga przebyta u mnie neurobolerioza. Bóle głowy, nadwrażliwośc na zmianę temperatury otoczenia, dźwięki ustąpiła. Jednak mam koszmarne sny. Narazie daje z tym radę.

 11. Wszystkie te leki sa nic nie warte . Ogłuszają otępiają a nie sprawiają że człowiek normalnie funkcjonuje. Owszem tąpnie człowiekiem i śpi całą noc . Jednak jakkolwiek długo będziesz brał te wszystkie leki nie łudz się że wyzdrowiejesz , do już istniejącego schorzenia dojdzie następne . Wiem coś na ten temat bo się dość długo lecze i to bez efektu. Żeby wyzdrowieć , trzeba zmienić świat . Pozdrawiam.

  • Ktos napisal trzeba najpierw zmienic swiat.. Niczego nie da sie zmienic. I nie nalezy na sile zmieniac siebie. Jesli roznisz sie od innych to normalne, ludzkie..a lek, ktory przepisze Ci lekarz z pewnoscia poprawi jakosc funkcjonowania. Nie trzeba sie ludzic ze jakikolwiek medykament zamieni czyjes zycie na lepsze, szczesliwsze, usunie chorobe..Poprawia samopoczucie.. Co jest wielka sila tego leku. Egzyste biore od 2 miesiecy i wg mnie jest jednym z najlepszych jakie mi przepisano na depresje. Nauczylam sie jednego – nie ma zlotego srodka ale z pewnoscia ten lek POMAGA i dlatego ciesze sie.. Potrafie funkcjonowac bez zadnych lekow ale po co sie meczyc.. To 21 wiek. Leczenie depresji to jak leczenie anginy grypy itp. Mozna owinac sie kocem i pocic sie tudzien a mozna po 2,3 dniach poczuc sie wspaniale i zdrowiej.. Po to sa lekarstwa, ktore wymyslili madrzy ludzie

 12. Ja biorę 75 na noc od tygodnia ale zle sie czuje bo wymiotuje I kłopoty ze wzrokiem ale to nie po leku bo mam spadki cukru I bolerioze to raczej od tego

 13. WITAM.Może to nie prawda że EGZYSTA powoduje zwiększony apetyt? Jeśli cos wiecie to proszę o info. Spokojnej nocy Tym, którzy nie śpią

  • Cześć
   Stosuję Egzysta 75 mg od prawie dwóch miesięcy (trzy kapsułki na dobę). U mnie nie ma żadnych działań ubocznych. Nie mam też zwiększonego łaknienia. Raczej odwrotnie – jem nieco mniej, co akurat w moim przypadku nie stanowi problemu, a wręcz przeciwnie.
   pozdrawiam

 14. dzisiaj przepisano mi ten lek. Po wielu próbach walki z bólem po operacji,boję się włączyć doleczenia ze względu na możliwość tycia.!!!!!!!!

 15. Ja biorę lek egzysta od kilku miesięcy jako lek dodatkowy przy nuralgii nerwu trójdzielnego ale jest
  różnie jak ma boleć to boli ja jestem trochę roztrzęsiona ale to chyba przed lękiem bólu.

 16. Biorę lek od miesiąca i ból kręgosłupa ustąpił całkowicie. Aż się boję, że to za piękne żeby trwało tak cały czas. Egzysta jest super. Nie mam żadnych skutków ubocznych.

 17. Od trzech tygodni przyjmuję lek Egzysta 75 mg 2 razy dziennie na przewlekły ból kręgosłupa – który utrzymywał się ponad rok. Ból ustąpił w 80% , lecz mam wrażenie że cały czas jestem głodna. Głód towarzyszy mi cały czas, pomimo większej ilości jedzenia.

 18. Biorę od czerwca. Wcześniej 75mg rano i 150mg na noc, później 75mg rano i 225mg (150+75) na noc. Od wczoraj 300mg na noc. Stany lękowe opanowane, po dawce wieczornej śpię jak suseł. Ogólnie jestem zadowolona. Trzeba tylko uważnie przyjmować, nie zapominać dawki, ani nie odstawiać raptownie, bo można sobie atak padaczki wywołać (nawet jeśli się jej nigdy nie miało). Tak mnie pani doktor zdyscyplinowała :) Niemniej lek pomaga na lęki uogólnione.

 19. Witam, Od czerwca biorę rano 75 +trochę a wieczoerm 75 egzysty. Lęki mam od 10 lat a w tym roku w sierpniu wyjechłam nad morze.Czyli widać że lek dziaa.

 20. Biore lek egzysta od prawie 2 tygodni ,miałam kłopoty z zasypianiem ,długo nie umiałam spac i budziłam sie w nocy a po leku Egzysta zasypia nie wiem kiedy i rano wstaje wyspana ,raz tylko z tyłu bolała mnie głowa,ale nadal mam problemy z lekiem i nerwobole w klatce piersiwej

 21. Biorę lek egzyta75 od 3 dni rano dawka 75mg, w dzień mam kopa nie powiem,że nie ale na drugi dzień rano jestem nie do życia. Masakra. Nie poddam się tak łatwo i wiem że kazdemu nowemu lekowi trza dać szansę.

 22. Biorę 6 dni i lęk znikł. Boję się cieszyć tym stanem i zastanawiam się czemu nikt mi tego leku wcześniej nie przepisał. 6 dnia lekki niepokój.

 23. Egzystę w poniedziałek przepisał mi neurolog na kręgosłup,wraz z innymi lekami min.zwiotczającymi mięśnie. Na noc wzięłam wszystko co było przepisane.Rano byłam nie do życia, jak bym była czymś oszołomiona.Wtorek na noc wzięłam tylko przeciwbólowe i egzysta 75,rano trochę oszołomiona ale później dostałam takiego powera że aż się przestraszyłam,to nie byłam ja.Środa na noc tylko przeciwbólowe, cały czwartek przespałam.Dodam że choruje na zespół lęku napadowego.

  • Witam Kasiu
   Jakie masz kłopoty z układem moczowym?ja zażywam.jedziemy kilka leków jednocześnie. Biorę je codziennie w tych samych dawkach od ok 3 tyg.min egzyste i dwukrotnie mi się zdarzyło ze mój mocz okropnie smierdzial .czy masz takie objawy po tym leku?

 24. Ja od ponad miesiaca przyjmuje lek Egzysta 150mg i na zmiane 75mg choruje na kregoslop jestem tak obolala to pierwszy lek ktory od lat usmierza bol ale tez mam zawroty glowy

 25. Miałem przepisaną na silny lęk paniczny ( strach przed śmiercią ) czy też nerwicę lękową. Przez pierwsze trzy tygodnie było ok, lęki nie wracały. Obecnie dzis mija miesiąc jak biorę egzystę ( biorę 450mg na dobę ) i niestety zaczęła od dwóch dni strasznie boleć mnie głowa i ból jest nie do wytrzymania zwłaszczaz tyłu glowy …. A byłem tak zadowolony i nie wiem czy nie będzie trzeba zmienić leku. Ale za pierwsze 3 tyg bardzo mu dziękuje

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.