Naxalgan

Naxalgan należy do grupy leków stosowanych w leczeniu padaczki i uogólnionych zaburzeń lękowych u dorosłych.

Padaczka:
Lek Naxalgan jest stosowany w leczeniu określonych typów padaczki (napadów częściowych, które są lub nie są wtórnie uogólnione) u dorosłych. Lekarz może przepisać lek Naxalgan, jeśli dotychczas stosowane leczenie nie w pełni kontroluje przebieg choroby. Lek Naxalgan powinien być zawsze stosowany jako lek dodany do aktualnie stosowanego leczenia. Leku Naxalgan nie powinno się stosować w monoterapii, lecz zawsze w skojarzeniu z innymi środkami przeciwpadaczkowymi.

Uogólnione zaburzenia lękowe:
Lek Naxalgan jest stosowany w leczeniu uogólnionych zaburzeń lękowych (ang. Generalised Anxiety Disorder – GAD). Objawy GAD obejmują przedłużający się, nadmierny lęk i niepokój, które trudno jest kontrolować. GAD może także powodować niepokój ruchowy, nerwowość lub uczucie podenerwowania, łatwe męczenie się, trudności z koncentracją lub uczucie „pustki w głowie”, rozdrażnienie, wzmożone napięcie mięśniowe lub zaburzenia snu. Objawy są odmienne od stresów i napięć towarzyszących codziennemu życiu.

Jaki jest skład Naxalgan, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest pregabalina. Każka kapsułka twarda zawiera 75, 150 lub 300 mg pregabaliny.

Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, skrobia żelowana, kukurydziana, talk, Osłonka kapsułki: tytanu dwutlenek (E 171), żelatyna
Tusz czarny 10A2 Black: szelak, żelaza tlenek czarny (E 172), glikol propylenowy, amonowy wodorotlenek stężony, potasu wodorotlenek.
Naxalgan 75 mg i 300 mg zawiera także żelaza tlenek czerwony (E 172) oraz żelaza tlenek żółty (E 172).

Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Naxalgan – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lekarz ustali dawkę leku, która będzie najbardziej odpowiednia dla danego pacjenta.
Lek Naxalgan jest przeznaczony wyłącznie do stosowania doustnego.

Padaczka lub uogólnione zaburzenia lękowe:
– Należy przyjmować liczbę kapsułek zaleconą przez lekarza.
– Dawka zalecona dla pacjenta będzie wynosić od 150 mg do 600 mg na dobę.
– Lekarz prowadzący poinformuje pacjenta, czy lek Naxalgan przyjmuje się dwa lub trzy razy na dobę. W przypadku przyjmowania dwa razy na dobę, lek Naxalgan stosuje się rano i wieczorem o stałej porze każdego dnia. W przypadku przyjmowania trzy razy na dobę, lek Naxalgan stosuje się rano, w południe i wieczorem o stałej porze każdego dnia.

Jeśli pacjent ma wrażenie, że lek Naxalgan działa zbyt mocno lub za słabo, powinien poinformować o tym lekarza lub farmaceutę.

Pacjent w wieku powyżej 65 lat powinien przyjmować lek Naxalgan według przedstawionego schematu, chyba że u pacjenta występują choroby nerek.

U pacjentów z zaburzoną czynnością nerek lekarz może zadecydować o innym schemacie dawkowania i (lub) zmienić dawkę leku.

Kapsułkę należy połykać w całości i popić wodą.

Lek Naxalgan należy przyjmować tak długo, jak zaleci lekarz, terapię można przerwać tylko na polecenie lekarza.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Należy poinformować o tym lekarza lub natychmiast udać się do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego. Należy zabrać ze sobą opakowanie lub butelkę po leku Naxalgan. Po przyjęciu większej niż zalecana dawki leku Naxalgan pacjent może czuć się śpiący, splątany, pobudzony lub niespokojny. Zgłaszano także przypadki napadów drgawkowych.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Naxalgan – czy mogę spożywać alkohol?

Kapsułki leku Naxalgan mogą być przyjmowane z posiłkiem lub niezależnie od niego. Podczas stosowania leku Naxalgan nie powinno się spożywać alkoholu.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Naxalgan w okresie ciąży i karmienia piersią?

Pregabaliny nie należy stosować w czasie ciąży ani w okresie karmienia piersią, chyba że lekarz zdecyduje inaczej. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną metodę antykoncepcji. Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka Naxalgan – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie o Pylera - forum pacjentów

Stosujesz Naxalgan? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.

6 komentarzy do “Naxalgan”

 1. Cierpiałam z powodu bólu stawów kolanowych (neuropatia po Taxolu). Czułam się jak staruszka. Pierwszą tabletkę wzięłam na noc. Rano wstałam prawie jak nowonarodzona. Stawy prawie nie bolały. Kolejna tabletka nie dała już tak spektakularnej poprawy, ale i tak jest lepiej.

  Odpowiedz
 2. Witam biorę od 5dni Naxalgan 75 na wieczór i faktycznie lęki ustąpiły ale jakoś snu w nocy zbytnio się nie poprawiła a rano i do południa spałabym bo czuję taką potrzebę.Mam w głowie małą karuzelę jak po czymś mocniejszym.Uczucie to mija około godziny 17 .Na razie nie pracuję ale mam zamiar wrócić do pracy i boję się że to może mi znacznie przeszkadzać.

  Odpowiedz
 3. Na noc wzięłam tabletke, owszem zasnęłam odrazu. Byłam spokojna ale język mi słuchał i rano wstalam bardzo nie do zycia. Głowa była spokojna i zero lęków, tylko szkoda że bardzo przymula i język mi słuchał.

  Odpowiedz
 4. Po pierwszej tabletce 75 nie byłam w stanie wyjść z domu, bylam senna i nie skoncentrowana, ale za to głowę miałam lekką i było mi wszystko jedno. Drugą tabletkę wzięłam wieczorem i bardzo szybko usnęłam. Obudziłam się spokojna.

  Odpowiedz
 5. Przez trzy tygodnie cierpiałam z bulami stawów biodrowych,oraz kręgosłup lędzwiowy,żadne leki mi nie pomagały w cierpieniu,mam podejrzenie stwardnienia rozsianego,dopiero 28.12.2020 pan doktor prowadzący mi przepisał lek. Naxalgan 75mg.po 1 tabletce już jestem jak bym na nowo się urodziła.jestem bardzo zadowolona z leku,+zaczęłam sobie wykonywać ćwiczenia odprężające.rewelacja

  Odpowiedz

Dodaj komentarz