Lingabat

Lingabat należy do grupy leków stosowanych w leczeniu padaczki, bólu neuropatycznego i uogólnionych zaburzeń lękowych u osób dorosłych. Obwodowy i ośrodkowy ból neuropatyczny: lek Lingabat stosuje się w leczeniu długotrwałego bólu wywołanego uszkodzeniem nerwów. Różne choroby, takie jak cukrzyca lub półpasiec, mogą wywołać obwodowy ból neuropatyczny. Ból ten można opisać jako uczucie gorąca pieczenie, pulsowanie, ból strzelający, kłujący, ostry, kurczowy, tępy, mrowienie, drętwienie, uczucie „szpilek”. Obwodowemu i ośrodkowemu bólowi neuropatycznemu mogą towarzyszyć zmiany nastroju, zaburzenia snu, uczucie zmęczenia; może on wpływać na funkcjonowanie fizyczne i społeczne oraz na ogólną jakość życia.

Padaczka: lek Lingabat stosuje się w leczeniu określonych typów padaczki (napadów częściowych, które są lub nie są wtórnie uogólnione) u osób dorosłych. Lekarz może przepisać lek Lingabat, jeśli dotychczas stosowane leczenie nie w pełni powstrzymuje objawy choroby. Lingabat powinien być zawsze stosowany jako lek dodany do aktualnie stosowanego leczenia. Leku Lingabat nie powinno się stosować w monoterapii (jako jedynego leku), lecz zawsze w skojarzeniu z innymi lekami przeciwpadaczkowymi.

Uogólnione zaburzenia lękowe: lek Lingabat stosuje się w leczeniu uogólnionych zaburzeń lękowych (ang. Generalised Anxiety Disorder – GAD). Objawy GAD obejmują przedłużający się, nadmierny lęk i niepokój, które trudno jest opanować. GAD może także powodować niepokój ruchowy, nerwowość lub uczucie podenerwowania, łatwe męczenie się, trudności z koncentracją lub uczucie „pustki w głowie”, rozdrażnienie, wzmożone napięcie mięśniowe lub zaburzenia snu. Objawy są odmienne od stresu i napięć towarzyszących codziennemu życiu.

Jaki jest skład Lingabat, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest pregabalina. Każda kapsułka zawiera 25 mg, 75 mg, 150 mg lub 300 mg pregabaliny.

Pozostałe składniki:
zawartość kapsułki – manitol, skrobia kukurydziana, talk;
osłonka kapsułki – żelatyna, tytanu dwutlenek (E 171), szelak (E 904), żelaza tlenek czarny (E 172), glikol propylenowy, potasu wodorotlenek; żelaza tlenek czerwony (E 172) (kapsułki 75 mg, 300 mg)

Zobacz listę produktów zawierających substancję: .

Zachęcamy także do zapoznania się z wykazem substancji aktywnych. Jest to materiał profesjonalny, który opracowany został przez farmaceutę.

Znajdziesz tu opisy działania substancji, wskazania oraz działania niepożądane. Ponadto do każdej substancji przyporządkowano listę leków, wyrobów medycznych, suplementów diety, które zawierają ją w swoim składzie.

Dawkowanie preparatu Lingabat – jak stosować ten lek?

Lekarz ustali dawkę leku, która będzie najbardziej odpowiednia dla danego pacjenta. Lek Lingabat jest przeznaczony wyłącznie do stosowania doustnego.

Ból neuropatyczny pochodzenia obwodowego lub ośrodkowego, padaczka i uogólnione zaburzenia lękowe:
Należy przyjmować liczbę kapsułek zaleconą przez lekarza.

Dawka zalecona dla pacjenta będzie wynosić od 150 mg do 600 mg na dobę.

Lekarz prowadzący poinformuje pacjenta, czy przyjmować lek Lingabat dwa czy też trzy razy na dobę. W przypadku przyjmowania dwa razy na dobę, Lingabat stosuje się rano i wieczorem o stałej porze każdego dnia. W przypadku przyjmowania trzy razy na dobę, Lingabat stosuje się rano, w południe i wieczorem o stałej porze każdego dnia.

Jeśli pacjent ma wrażenie, że lek Lingabat działa zbyt mocno lub za słabo, powinien poinformować o tym lekarza lub farmaceutę.

Pacjent w wieku powyżej 65 lat powinien przyjmować lek Lingabat według przedstawionego wyżej schematu, chyba że u pacjenta występują choroby nerek.

U pacjentów z zaburzoną czynnością nerek lekarz może zadecydować o innym schemacie dawkowania i (lub) zmienić dawkę leku.

Kapsułkę należy połknąć w całości i popić wodą.

Lek Lingabat należy przyjmować tak długo, jak zaleci lekarz, terapię można przerwać tylko na polecenie lekarza.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Należy poinformować o tym lekarza lub natychmiast udać się do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego. Należy zabrać ze sobą opakowanie po leku Lingabat. Po przyjęciu większej niż zalecana dawki leku Lingabat pacjent może czuć się śpiący, splątany, pobudzony lub niespokojny. Zgłaszano także przypadki napadów drgawkowych.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Lingabat – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Lingabat można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od niego. Podczas stosowania leku Lingabat nie powinno się spożywać alkoholu.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Lingabat w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, lub przypuszcza że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Leku Lingabat nie należy stosować w czasie ciąży ani w okresie karmienia piersią, chyba że lekarz zdecyduje inaczej. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną metodę antykoncepcji.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Lek Lingabat może wywoływać zawroty głowy, senność i zmniejszenie koncentracji. Nie należy prowadzić samochodu, obsługiwać skomplikowanych maszyn ani wykonywać potencjalnie niebezpiecznych czynności, aż do momentu określenia wpływu tego leku na zdolność wykonywania powyższych czynności.

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Dowiedz się ile kosztuje Lingabat i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty.

Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie.- sprawdź cenę produktu.

Ulotka Lingabat – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka Lingabat. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Lingabat, 25 mg, 75 mg 150 mg, 300 mg, kapsułki twarde (Pregabalinum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Lingabat m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Lingabat, 25 mg, 75 mg 150 mg, 300 mg, kapsułki twarde (Pregabalinum)

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz Lingabat? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom.

Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.


Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii. Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup produktu leczniczego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(1 ocen, średnia: 5,00 na 10)

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.