Ocrevus

Ocrevus zawiera substancję czynną „okrelizumab”. Jest to rodzaj białka zwanego „przeciwciałem monoklonalnym”. Przeciwciała działają poprzez przyłączanie się do konkretnych celów terapeutycznych w organizmie pacjenta.

Ocrevus jest stosowany w celu leczenia osób dorosłych z:
• rzutowymi postaciami stwardnienia rozsianego (RMS)
• wczesną pierwotnie postępującą postacią stwardnienia rozsianego (PPMS)

Jaki jest skład Ocrevus, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest okrelizumab. Każda fiolka zawiera 300 mg okrelizumabu w 10 ml w stężeniu 30 mg/ml.

Pozostałe składniki to: sodu octan trójwodny, lodowaty kwas octowy, trehaloza dwuwodna, polisorbat 20 i woda do wstrzykiwań.

Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Ocrevus – jak stosować ten lek?

Leki podawane pacjentowi przed podaniem leku Ocrevus
Przed podaniem leku Ocrevus pacjent otrzyma inne leki zapobiegające lub zmniejszające nasilenie możliwych działań niepożądanych takich, jak reakcje związane z wlewem.

Przed każdym wlewem pacjent otrzyma kortykosteroid i lek przeciwuczuleniowy, a także może otrzymać leki obniżające gorączkę.

Jak lek Ocrevus jest podawany
• Lek będzie podawany przez lekarza lub pielęgniarkę. Lek będzie podawany we wlewie do żyły (wlew dożylny lub infuzja – iv.).
• Pacjent będzie ściśle monitorowany podczas podawania leku i przez co najmniej 1 godzinę po zakończeniu wlewu. Ta obserwacja jest prowadzona na wypadek, gdyby wystąpiły jakiekolwiek działania niepożądane takie, jak reakcje związane z wlewem. Wlew może zostać spowolniony, czasowo wstrzymany lub trwale zakończony, jeśli u pacjenta wystąpi reakcja związana z wlewem, w zależności od stopnia jej ciężkości.

Ile leku Ocrevus zostanie podane i jak często lek będzie podawany
Pacjent będzie otrzymywać łączną dawkę 600 mg leku co 6 miesięcy.
• Pierwsza dawka 600 mg leku Ocrevus będzie podana w 2 oddzielnych wlewach (po 300 mg), w odstępie 2 tygodni. Każdy wlew potrwa około 2 godzin i 30 minut.
• Następne dawki 600 mg leku Ocrevus będą podawane w pojedynczym wlewie. Każdy wlew potrwa około 3 godzin i 30 minut.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Ocrevus będzie podawany pacjentowi przez lekarza lub pielęgniarkę, posiadających doświadczenie w stosowaniu tego leczenia. Będą oni ściśle obserwować pacjenta podczas podawania tego leku. Jest to spowodowane możliwością wystąpienia działań niepożądanych. Ocrevus będzie zawsze podawany w kroplówce (wlewie dożylnym).

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ocrevus – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Ocrevus w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
• Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna porozmawiać z lekarzem prowadzącym przed przyjęciem leku Ocrevus. Jest to ważne, ponieważ lek może przenikać przez łożysko i wpływać na dziecko.
• Nie stosować leku w ciąży, chyba, że pacjentka omówiła to z lekarzem prowadzącym. Lekarz prowadzący rozważy korzyści ze stosowania leku względem ryzyka dla dziecka.

Antykoncepcja u kobiet
Jeśli pacjentka jest zdolna do zajścia w ciążę (poczęcia dziecka), musi stosować antykoncepcję:
• podczas leczenia lekiem Ocrevus i
• przez 12 miesięcy po ostatnim podaniu wlewu.

Karmienie piersią
Nie karmić piersią podczas leczenia lekiem Ocrevus, ponieważ lek ten może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.

Ulotka Ocrevus – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie o Pylera - forum pacjentów

Stosujesz Ocrevus? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.

8 komentarzy do “Ocrevus”

 1. Otrzymalem pierwsza porcjie w dwoch dawkach.
  Ogolnie jest to najlepiej dzialajaca terapia, jaka otrzymalem.
  Sa dzialania uboczne w postaci ogolnego oslabienia.
  Natomiast choroba nadal postepuje,mam rzutiwo remisyjna wersje tego zniszczenia.
  Sa juz dostepne inne bardziej bardziej skuteczne terapie.

  Jurek Andrych

  Odpowiedz
 2. Witam, 2 lipca mam przyjąc I dawkę. Mam SM PP. Mam wiele obaw. Jak teraz po tych kilku miesiącach się Pani czuje?

  Odpowiedz
 3. Ja mam negatywne.
  Po pierwsze dawce osłabienie ogólne a lewa noga pogorszenie. Dziwnie chodzi. A po 2 wlewie jako kompleks całości podania leku 1 mały 2 duży to bóle głowy ,osłabienie całego organizmu , dziwne wykrzywienie do ni bardziej. Nic tylko ćwiczyć jak się lepiej poczuje

  Odpowiedz
 4. 18/03 miałam druga dawkę 300ml czułam się bardzo dobrze tak jak i po pierwszej teraz duża dawka 600 za pol roku ale lekarz mówił ze ze względu na sytuacje z koronavirusem leczenie ocrevusem zostało wstrzymane Lek ten bardzo osłabia odporność organizmu Mysle ze do września sytuacja się naprawi

  Odpowiedz
 5. W najblizszym czasie otrzymam lek opinie są pięknie ale jak to odnosi się do rzeczywistości ? Czy miał ktoś negatywne doświadczenia negatywne skutku uboczne ?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz