Kategorie powiązane: O,

Ocrevus

Ocrevus zawiera substancję czynną „okrelizumab”. Jest to rodzaj białka zwanego „przeciwciałem monoklonalnym”. Przeciwciała działają poprzez przyłączanie się do konkretnych celów terapeutycznych w organizmie pacjenta.

Ocrevus jest stosowany w celu leczenia osób dorosłych z:
• rzutowymi postaciami stwardnienia rozsianego (RMS)
• wczesną pierwotnie postępującą postacią stwardnienia rozsianego (PPMS)

Jaki jest skład Ocrevus, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest okrelizumab. Każda fiolka zawiera 300 mg okrelizumabu w 10 ml w stężeniu 30 mg/ml.

Pozostałe składniki to: sodu octan trójwodny, lodowaty kwas octowy, trehaloza dwuwodna, polisorbat 20 i woda do wstrzykiwań.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Ocrevus – jak stosować ten lek?

Leki podawane pacjentowi przed podaniem leku Ocrevus
Przed podaniem leku Ocrevus pacjent otrzyma inne leki zapobiegające lub zmniejszające nasilenie możliwych działań niepożądanych takich, jak reakcje związane z wlewem.

Przed każdym wlewem pacjent otrzyma kortykosteroid i lek przeciwuczuleniowy, a także może otrzymać leki obniżające gorączkę.

Jak lek Ocrevus jest podawany
• Lek będzie podawany przez lekarza lub pielęgniarkę. Lek będzie podawany we wlewie do żyły (wlew dożylny lub infuzja – iv.).
• Pacjent będzie ściśle monitorowany podczas podawania leku i przez co najmniej 1 godzinę po zakończeniu wlewu. Ta obserwacja jest prowadzona na wypadek, gdyby wystąpiły jakiekolwiek działania niepożądane takie, jak reakcje związane z wlewem. Wlew może zostać spowolniony, czasowo wstrzymany lub trwale zakończony, jeśli u pacjenta wystąpi reakcja związana z wlewem, w zależności od stopnia jej ciężkości.

Ile leku Ocrevus zostanie podane i jak często lek będzie podawany
Pacjent będzie otrzymywać łączną dawkę 600 mg leku co 6 miesięcy.
• Pierwsza dawka 600 mg leku Ocrevus będzie podana w 2 oddzielnych wlewach (po 300 mg), w odstępie 2 tygodni. Każdy wlew potrwa około 2 godzin i 30 minut.
• Następne dawki 600 mg leku Ocrevus będą podawane w pojedynczym wlewie. Każdy wlew potrwa około 3 godzin i 30 minut.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Ocrevus będzie podawany pacjentowi przez lekarza lub pielęgniarkę, posiadających doświadczenie w stosowaniu tego leczenia. Będą oni ściśle obserwować pacjenta podczas podawania tego leku. Jest to spowodowane możliwością wystąpienia działań niepożądanych. Ocrevus będzie zawsze podawany w kroplówce (wlewie dożylnym).

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ocrevus – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Ocrevus w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
• Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna porozmawiać z lekarzem prowadzącym przed przyjęciem leku Ocrevus. Jest to ważne, ponieważ lek może przenikać przez łożysko i wpływać na dziecko.
• Nie stosować leku w ciąży, chyba, że pacjentka omówiła to z lekarzem prowadzącym. Lekarz prowadzący rozważy korzyści ze stosowania leku względem ryzyka dla dziecka.

Antykoncepcja u kobiet
Jeśli pacjentka jest zdolna do zajścia w ciążę (poczęcia dziecka), musi stosować antykoncepcję:
• podczas leczenia lekiem Ocrevus i
• przez 12 miesięcy po ostatnim podaniu wlewu.

Karmienie piersią
Nie karmić piersią podczas leczenia lekiem Ocrevus, ponieważ lek ten może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.

Ulotka Ocrevus – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Ocrevus 300 mg koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji (Okrelizumab)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Ocrevus m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Ocrevus 300 mg koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji (Okrelizumab)

Dostępność w najbliższej aptece

Sprawdź dostępność i zarezerwuj produkt w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty. Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie - sprawdź dostępność w najbliższej aptece.

Opinie o Ocrevus - forum pacjentów

Stosujesz Ocrevus? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

5 komentarzy do wpisu „Ocrevus”

 1. Ja mam negatywne.
  Po pierwsze dawce osłabienie ogólne a lewa noga pogorszenie. Dziwnie chodzi. A po 2 wlewie jako kompleks całości podania leku 1 mały 2 duży to bóle głowy ,osłabienie całego organizmu , dziwne wykrzywienie do ni bardziej. Nic tylko ćwiczyć jak się lepiej poczuje

  Odpowiedz
 2. 18/03 miałam druga dawkę 300ml czułam się bardzo dobrze tak jak i po pierwszej teraz duża dawka 600 za pol roku ale lekarz mówił ze ze względu na sytuacje z koronavirusem leczenie ocrevusem zostało wstrzymane Lek ten bardzo osłabia odporność organizmu Mysle ze do września sytuacja się naprawi

  Odpowiedz
 3. W najblizszym czasie otrzymam lek opinie są pięknie ale jak to odnosi się do rzeczywistości ? Czy miał ktoś negatywne doświadczenia negatywne skutku uboczne ?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz