Opacorden

Opacorden to lek przeciwarytmiczny, który zawiera substancję czynną amiodaron. Jest stosowany w leczeniu i zapobieganiu zaburzeń rytmu serca, takich jak zespół Wolffa-Parkinsona-White’a (WPW), migotanie i trzepotanie przedsionków, napadowe tachyarytmie nadkomorowe, a także groźne dla życia komorowe zaburzenia rytmu. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Opacorden zawiera amiodaron – substancję należącą do grupy leków antyarytmicznych, które pomagają przywrócić regularną pracę serca.

Lek Opacorden jest stosowany w leczeniu i zapobieganiu:
– zaburzeń rytmu serca w przebiegu zespołu Wolffa-Parkinsona-White’a (WPW);
– migotania i trzepotania przedsionków, napadowych tachyarytmii nadkomorowych: częstoskurczu nadkomorowego i węzłowego, gdy inne leki nie mogą być zastosowane;
– groźnych dla życia komorowych zaburzeń rytmu (częstoskurcz komorowy, migotanie komór), gdy inne leki antyarytmiczne są nieskuteczne.

Skład

Substancją czynną leku jest amiodaron. Każda tabletka zawiera 200 mg amiodaronu chlorowodorku.

Pozostałe składniki to:
skrobia ziemniaczana, żelatyna, talk, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.

Skład otoczki: hypromeloza, makrogol 6 000, czerwień koszenilowa, lak (E124), talk, glikol propylenowy, tytanu dwutlenek.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

– Lek należy przyjmować doustnie, popijając wodą.
– Tabletkę należy połknąć w całości. Nie należy tabletki rozgniatać ani żuć.

Dorośli
Należy stosować najniższą najmniejszą skuteczną dawkę (umożliwiającą kontrolowanie zaburzeń rytmu serca).
– Zwykle stosuje się dawkę nasycającą 200 mg (1 tabletka) 3 razy na dobę przez tydzień.
– W zależności od stanu pacjenta i odpowiedzi na leczenie lekarz może zdecydować o zwiększeniu lub zmniejszeniu dawki leku. Dawka podtrzymująca wynosi od 100 mg do 200 mg na dobę. Amiodaron może być stosowany co drugi dzień w dawce 200 mg na dobę lub codziennie w dawce 100 mg na dobę; można stosować również przerwy w stosowaniu leku (dwa dni w tygodniu).

Stosowanie u dzieci
Brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności stosowania leku u dzieci. Lekarz zadecyduje o podaniu odpowiedniej dawki leku.

Pacjenci w podeszłym wieku
Lekarz może zalecić mniejszą dawkę leku Opacorden. Należy regularnie monitorować czynność serca i tarczycy.

Przedawkowanie

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Opacorden, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub najbliższego szpitala, aby uzyskać informację dotyczącą dalszego postępowania.

Po przyjęciu dawki większej od zalecanej, opisano następujące działania niepożądane: splątanie, osłabienie lub zmęczenie, powolne bicie serca, zaburzenia czynności wątroby.

Jedzenie i picie (alkohol)

Nie należy pić soku grejpfrutowego podczas stosowania leku Opacorden.
Należy ograniczyć picie alkoholu podczas stosowania leku Opacorden, ponieważ zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń wątroby. Należy poinformować lekarza o ilości spożywanego alkoholu.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
Leku nie wolno przyjmować w czasie ciąży, ponieważ może powodować uszkodzenia płodu.
Leku nie wolno przyjmować w okresie karmienia piersią.

Ulotka Opacorden

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Opacorden (forum)

Stosujesz Opacorden? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

7 komentarzy do “Opacorden”

  1. …skutki uboczne są znacząco wzrastające z upływem czasu stosowania. Dotyczy oczu, oczywiście tarczycy, jednak i błędnika. Anomalie zależne od stanu zdrowia, wieku i momentu rozpoczęcia leczenia. W wypadku nietolerancji alternatywnych leków, to jeden z koniecznych do stosowania. Działa skutecznie w docelowym przeznaczeniu, zauważalne skutki w 10- 30 dni, jednak konieczne jest dłuższe stosowanie. Wypłukanie z organizmu, po zaprzestaniu podawania leku ok 30 dni ( nie dotyczy to ewentualnych zaistniałych skutków ubocznych). Przerwy do 2 dni w organizmie nasyconym , tym lekiem, są stosowane, wg. zaleceń medyka. Lek dobry, indywidualne reakcje, w sytuacji wyższej konieczności trzeba słuchać lekarza….

    Odpowiedz
  2. Opacorden po ponad 2 tyg. Zazywania- bardzo zle samopoczucie,obniżone cisnienie,omdlenia,DUZA potliwosc,ogromne oslabienie. Po rozmowie z kardiologiem- odstawiam

    Odpowiedz
  3. LEK POMAGAJĄCY JEŚLI CHODZI O NIEMIAROWĄ PRACĘ SERCA ALE RUJNUJĄCY OCZY,TARCZYCĘ ,WĄTROBĘ-DZIWIĘ SIĘ ,ŻE NIE JEST WYCOFANY W ZWIĄZKU Z TYLOMA SKUTKAMI UBOCZNYMI.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Opacorden. Podziel się doświadczeniami na forum.