Cordarone

Lek Cordarone występuje w postaci tabletek i zawiera jako substancję czynną amiodaronu chlorowodorek. Amiodaron jest silnym lekiem przeciwarytmicznym stosowanym w leczeniu niemiarowego bicia serca.

Stosuje się go w leczeniu groźnych dla życia zaburzeń rytmu serca:
– zaburzeń rytmu w przebiegu zespołu Wolffa-Parkinsona-White’a
– w migotaniu i trzepotaniu przedsionków, napadowych tachyarytmii nadkomorowych: częstoskurczów nadkomorowych i węzłowych, gdy inne leki nie mogą być zastosowane
– komorowych zaburzeń rytmu (częstoskurcz komorowy, migotanie komór), gdy inne leki przeciwarytmiczne są nieskuteczne.

Jaki jest skład Cordarone, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest chlorowodorek amiodaronu
1 tabletka zawiera 200 mg chlorowodorku amiodaronu

– Pozostałe składniki to:
skrobia kukurydziana, laktoza jednowodna 200 mesh, magnezu stearynian, powidon K90 F, krzemionka koloidalna bezwodna.

Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Cordarone – jak stosować ten lek?

Leczenie lekiem Cordarone należy rozpocząć w szpitalu, a następnie kontynuowane pod opieką specjalisty.

Dawka nasycająca:
zwykle stosuje się 600 mg na dobę (3 razy po 200 mg) w ciągu tygodnia.

Dawka podtrzymująca:
należy stosować minimalną skuteczną dawkę (umożliwiającą kontrolowanie zaburzeń rytmu); zależnie od indywidualnej wrażliwości dawka wynosi od 100 do 200 mg na dobę.
Cordarone może być stosowany co drugi dzień w dawce 200 mg na dobę lub codziennie w dawce 100 mg na dobę; można stosować również przerwy w przyjmowaniu leku (dwa dni w tygodniu).

Stosowanie u dzieci
Nie ustalono bezpieczeństwa i skuteczności leczenia lekiem Cordarone u dzieci. Dlatego nie zaleca się stosowania leku u tych pacjentów.

Stosowanie u pacjentów w podeszłym wieku
Podobnie jak w przypadku wszystkich pacjentów należy stosować minimalną skuteczną dawkę. Nie ma dowodów na to, że pacjenci w podeszłym wieku mogą wymagać dostosowania dawkowania. Jednakże pacjenci w podeszłym wieku mogą być bardziej podatni na wystąpienie bradykardii i zaburzeń przewodzenia w przypadku stosowania za dużych dawek. Należy zwrócić szczególną uwagę na czynność gruczołu tarczowego.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Istnieje niewiele doniesień dotyczących przedawkowania amiodaronu. Może wystąpić spowolnienie skurczów serca lub częstoskurcz komorowy, zaburzenia typu torsades de pointes, a także obniżenie ciśnienia krwi i uszkodzenie wątroby. Przedawkowanie leku wymaga fachowej pomocy lekarskiej; leczenie jest objawowe. Zarówno amiodaron jak i jego metabolity nie są usuwane podczas dializy.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Cordarone – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Cordarone w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ze względu na wpływ Cordarone na tarczycę płodu stosowanie leku w okresie ciąży jest przeciwwskazane, chyba że lekarz zaleci inaczej. Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.

Stosowanie leku Cordarone w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane.

Ulotka Cordarone – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:


Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:


Opinie o Pylera - forum pacjentów

Stosujesz Cordarone? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.

7 komentarzy do “Cordarone”

  1. Przepisano mi Cordarone. Przeczytałem ulotkę. To jakaś koszmarna trucizna – ma tyle poważnych, groźnych i szkodliwych działań ubocznych. Boję się tego brać. Czy ktoś ma jakąś pozytywną opinię o tym leku? Powyższe opinie na tym forum są tylko negatywne!!! Może jakiś lekarz kardiolog się wypowie w tej sprawie?
    Proszę o uwagi o tym leku na adres: szukam 1.51@o2.pl.
    Dziękuję

    Odpowiedz
    • Proszę przede wszystkim konsultować i rozmawiać z lekarzem. Tutaj można sobie poczytać, ale nie brać specjalnie do siebie. Każdy przypadek jest inny i każdy pacjent inaczej na leczenie. Poza tym ludzie często piszą negatywne rzeczy, a gdy wszystko jest w porządku to ludzie zazwyczaj nie opisują tego w internecie.

      Odpowiedz
  2. Lek spowodował u męża śródmiąższowe zapalenie płuc, którego skutki leczone są już trzeci miesiąc. Mąż ciężko chory, leżący, z dużym spadkiem wagi, osłabioną odpornością organizmu na bakterie.
    Wydaje mi się, że skutki uboczne tego leku są dużo większe niż korzyści. Czy jest zamiennik o mniejszej toksyczności?

    Odpowiedz
  3. cordarone- lek ten zawiera dużo jodu i spowodował u mnie nadczynność tarczycy,ponadto spowodował zmiany w rogówce obu oczu !!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz