Cordarone

Cordarone to silny lek przeciwarytmiczny dostępny na receptę. Jego substancją czynną jest chlorowodorek amiodaronu. Lek ten jest stosowany w leczeniu groźnych dla życia zaburzeń rytmu serca, takich jak arytmia w przebiegu zespołu Wolffa-Parkinsona-White’a, migotanie i trzepotanie przedsionków, częstoskurcz komorowy oraz migotanie komór. Cordarone występuje w postaci tabletek oraz roztworu do wstrzykiwań, który jest przeznaczony do stosowania wyłącznie w lecznictwie zamkniętym.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Cordarone występuje w postaci tabletek i zawiera jako substancję czynną amiodaronu chlorowodorek. Amiodaron jest silnym lekiem przeciwarytmicznym stosowanym w leczeniu niemiarowego bicia serca.

Stosuje się go w leczeniu groźnych dla życia zaburzeń rytmu serca:
– zaburzeń rytmu w przebiegu zespołu Wolffa-Parkinsona-White’a
– w migotaniu i trzepotaniu przedsionków, napadowych tachyarytmii nadkomorowych: częstoskurczów nadkomorowych i węzłowych, gdy inne leki nie mogą być zastosowane
– komorowych zaburzeń rytmu (częstoskurcz komorowy, migotanie komór), gdy inne leki przeciwarytmiczne są nieskuteczne.

Skład

Substancją czynną leku jest chlorowodorek amiodaronu
1 tabletka zawiera 200 mg chlorowodorku amiodaronu

– Pozostałe składniki to:
skrobia kukurydziana, laktoza jednowodna 200 mesh, magnezu stearynian, powidon K90 F, krzemionka koloidalna bezwodna.

Dawkowanie

Leczenie lekiem Cordarone należy rozpocząć w szpitalu, a następnie kontynuowane pod opieką specjalisty.

Dawka nasycająca:
zwykle stosuje się 600 mg na dobę (3 razy po 200 mg) w ciągu tygodnia.

Dawka podtrzymująca:
należy stosować minimalną skuteczną dawkę (umożliwiającą kontrolowanie zaburzeń rytmu); zależnie od indywidualnej wrażliwości dawka wynosi od 100 do 200 mg na dobę.
Cordarone może być stosowany co drugi dzień w dawce 200 mg na dobę lub codziennie w dawce 100 mg na dobę; można stosować również przerwy w przyjmowaniu leku (dwa dni w tygodniu).

Stosowanie u dzieci
Nie ustalono bezpieczeństwa i skuteczności leczenia lekiem Cordarone u dzieci. Dlatego nie zaleca się stosowania leku u tych pacjentów.

Stosowanie u pacjentów w podeszłym wieku
Podobnie jak w przypadku wszystkich pacjentów należy stosować minimalną skuteczną dawkę. Nie ma dowodów na to, że pacjenci w podeszłym wieku mogą wymagać dostosowania dawkowania. Jednakże pacjenci w podeszłym wieku mogą być bardziej podatni na wystąpienie bradykardii i zaburzeń przewodzenia w przypadku stosowania za dużych dawek. Należy zwrócić szczególną uwagę na czynność gruczołu tarczowego.

Przedawkowanie

Istnieje niewiele doniesień dotyczących przedawkowania amiodaronu. Może wystąpić spowolnienie skurczów serca lub częstoskurcz komorowy, zaburzenia typu torsades de pointes, a także obniżenie ciśnienia krwi i uszkodzenie wątroby. Przedawkowanie leku wymaga fachowej pomocy lekarskiej; leczenie jest objawowe. Zarówno amiodaron jak i jego metabolity nie są usuwane podczas dializy.

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak danych.

Ciąża i karmienie piersią

Ze względu na wpływ Cordarone na tarczycę płodu stosowanie leku w okresie ciąży jest przeciwwskazane, chyba że lekarz zaleci inaczej. Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.

Stosowanie leku Cordarone w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane.

Ulotka Cordarone


Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)


Opinie o Cordarone (forum)

Stosujesz Cordarone? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

7 komentarzy do “Cordarone”

 1. Przepisano mi Cordarone. Przeczytałem ulotkę. To jakaś koszmarna trucizna – ma tyle poważnych, groźnych i szkodliwych działań ubocznych. Boję się tego brać. Czy ktoś ma jakąś pozytywną opinię o tym leku? Powyższe opinie na tym forum są tylko negatywne!!! Może jakiś lekarz kardiolog się wypowie w tej sprawie?
  Proszę o uwagi o tym leku na adres: szukam [email protected].
  Dziękuję

  Odpowiedz
  • Proszę przede wszystkim konsultować i rozmawiać z lekarzem. Tutaj można sobie poczytać, ale nie brać specjalnie do siebie. Każdy przypadek jest inny i każdy pacjent inaczej na leczenie. Poza tym ludzie często piszą negatywne rzeczy, a gdy wszystko jest w porządku to ludzie zazwyczaj nie opisują tego w internecie.

   Odpowiedz
 2. Lek spowodował u męża śródmiąższowe zapalenie płuc, którego skutki leczone są już trzeci miesiąc. Mąż ciężko chory, leżący, z dużym spadkiem wagi, osłabioną odpornością organizmu na bakterie.
  Wydaje mi się, że skutki uboczne tego leku są dużo większe niż korzyści. Czy jest zamiennik o mniejszej toksyczności?

  Odpowiedz
 3. cordarone- lek ten zawiera dużo jodu i spowodował u mnie nadczynność tarczycy,ponadto spowodował zmiany w rogówce obu oczu !!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Cordarone. Podziel się doświadczeniami na forum.