Elestar

Elestar to lek na receptę, który zawiera dwie substancje czynne: olmesartan medoksomil i amlodypinę. Jest to lek złożony, który działa poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych, co prowadzi do obniżenia ciśnienia tętniczego. Elestar jest wskazany do stosowania u dorosłych pacjentów, u których nie uzyskano odpowiedniej kontroli ciśnienia tętniczego podczas monoterapii olmesartanem medoksomilu lub amlodypiną.

Preparat zawiera substancję: ,

Wskazania / działanie

Elestar zawiera dwie substancje czynne o nazwie olmesartan medoksomil i amlodypina (w postaci bezylanu). Obie te substancje pomagają uregulować zbyt wysokie ciśnienie tętnicze.

 • Olmesartan medoksomil należy do grupy leków nazywanych “antagonistami receptorów angiotensyny II”, które obniżają ciśnienie tętnicze poprzez zmniejszenie napięcia naczyń krwionośnych.
 • Amlodypina należy do grupy leków “blokujących kanał wapniowy”. Amlodypina hamuje przenikanie wapnia do ścian naczyń krwionośnych zapobiegając ich zwężaniu, a tym samym obniżając ciśnienie krwi.

Działanie obu substancji przyczynia się do zahamowania zwężania naczyń krwionośnych, powodując zmniejszanie napięcia naczyń i obniżanie ciśnienia.

Elestar jest stosowany do leczenia nadciśnienia tętniczego u pacjentów, u których nadciśnienia nie można dostatecznie kontrolować przy użyciu samego olmesartanu medoksomilu lub samej amlodypiny.

Skład

Substancjami czynnymi leku są olmesartan medoksomil i amlodypina (w postaci bezylanu).
Każda tabletka zawiera 20 mg olmesartanu medoksomilu i 5 mg amlodypiny (w postaci bezylanu).
Każda tabletka zawiera 40 mg olmesartanu medoksomilu i 5 mg amlodypiny (w postaci bezylanu).
Każda tabletka zawiera 40 mg olmesartanu medoksomilu i 10 mg amlodypiny (w postaci bezylanu).

Ponadto lek zawiera:
Rdzeń tabletki: skrobia żelowana, kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna krzemowana, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian.
Otoczka tabletki: alkohol poliwinylowy, makrogol 3350, talk, tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek żółty (E172) (wyłącznie w tabletkach powlekanych Elestar 40 mg + 5 mg oraz Elestar 40 mg + 10 mg), żelaza tlenek czerwony (E172) (wyłącznie w tabletkach powlekanych Elestar 40 mg + 10 mg).

Dawkowanie

Elestar należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Zazwyczaj stosowana dawka to jedna tabletka na dobę.

Tabletki można przyjmować z jedzeniem lub bez jedzenia. Tabletkę należy połknąć popijając płynem (np. szklanką wody). Tabletki nie wolno żuć.

Jeśli to możliwe, zalecaną dawkę należy przyjmować zawsze o tej samej porze dnia, na przykład w trakcie śniadania.

Przedawkowanie

Przyjęcie większej ilości tabletek niż zalecana może spowodować zbyt duży spadek ciśnienia krwi objawiający się zawrotami głowy oraz przyspieszeniem lub spowolnieniem akcji serca.
W razie przyjęcia większej dawki niż zalecana bądź w razie przypadkowego połknięcia leku przez dziecko, należy natychmiast udać się do lekarza lub najbliższej placówki pomocy doraźnej zabierając ze sobą opakowanie leku lub niniejszą ulotkę.

Jedzenie i picie (alkohol)

Elestar można przyjmować z jedzeniem lub bez jedzenia. Należy połknąć tabletkę popijając ją płynem (np. szklanką wody).

Jeśli to możliwe, należy przyjmować zaleconą dawkę leku zawsze o tej samej porze, na przykład w trakcie śniadania.

Ciąża i karmienie piersią

Ciąża
Należy poinformować lekarza o podejrzeniu (lub planowaniu) ciąży. Lekarz zazwyczaj zaleci przerwanie stosowania leku Elestar przed planowaną ciążą lub natychmiast po potwierdzeniu ciąży oraz zaleci przyjmowanie innego leku zamiast leku Elestar. Nie zaleca się stosowania leku Elestar we wczesnym okresie ciąży i nie wolno go stosować po 3 miesiącu ciąży, ponieważ stosowany w tym okresie może poważnie zaszkodzić dziecku.

W razie zajścia w ciążę w trakcie terapii lekiem Elestar proszę niezwłocznie poinformować o tym lekarza i skonsultować się z lekarzem.

Karmienie piersią
Należy poinformować lekarza o karmieniu piersią lub zamiarze karmienia piersią. Nie zaleca się stosowania leku Elestar podczas karmienia piersią, zwłaszcza w przypadku karmienia piersią noworodka lub wcześniaka. Lekarz może zalecić stosowanie innego leku.

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Ulotka Elestar

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Elestar (forum)

Stosujesz Elestar? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

5 komentarzy do “Elestar”

 1. Moja Mama dostała ten lek w szpitalu, odstawiła po 9 dniach stosowania, bo choć ciśnienie obniżał, to bardzo pogorszył się jej wzrok, a teraz po ok. miesiącu od zaprzestania brania leku prawie nie widzi……

  Odpowiedz
 2. Lekarz zalecił stosowanie Elestar 20 mg+5mg. Jedną tabletkę z rana.
  Nawet działa ale dostałam zmian na skórze jakbym była poparzona. Zmiany skórne na rękach w zgięciu łokcia nie swędzą ale skóra jest pomarszczona jak pergamin. Dziś odstawiam i wezmę tylko amlopin 5 mg jak doradziła mi inna pani doktór. Za kilka dni zobaczę czy zmiany skórne ustąpią.

  Odpowiedz
 3. Ja zażywam Elestar 20mg+5mg od tygodnia rano po śniadaniu i to co zauważyłem to to że ciśnienie spadło z 140/90 na 120/69 oprócz tego jeszcze przytyłem 2 kilo na wadze zobaczymy po drugim tygodniu czy jeszcze przytyję bo jak tak to będę szukał czegoś innego.Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 4. Lekarz zalecił mi Elestar 20 +5mg na nadciśnienie które skacze mi w okresach zmian pogody.Nieraz mam ciśnienie bardzo niskie 90/60 nieraz 200/100 mam cukrzycę 2 typu i nie za bardzo zdrowe nerki boję się że ten lek obniży mi jeszcze bardziej ciśnienie .Oprócz tego mam z rana zawroty głowy a lekarz mimo to zaleca ten lek.Sprobowałam ale uważam że obniża za bardzo i też wtedy jeszcze bardziej się żle czuję bo 90/60 jest za niskie .Jako neurpata nie powinnam tego leku zazywać pomijając fakt że zażywam inne leki na inne schorzenia i jestem 75+.pozdrawiam.

  Odpowiedz
 5. Witam
  Od 8 tyg.zażywam Elestar.Jest powiem tak cisnienie po zużyciu leku do 3 lub 4 godzin mam niskie 106/66 dobrze sie czuję. Nie odczuwam zadnych dolegliwości. Po poludniu już cisnienie w granicach 117/70.ogolnie narazie ok.rano po przebudzeniu również w normie.
  Mam tez pytanie do Was jak sie czujecie jak dziala na Was .No i czy po tych 8tyg.można juz stwierdzic ze to juz jest wyregulowane i lek w pełni juz dziala.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Elestar. Podziel się doświadczeniami na forum.