Elestar

Ostatnia aktualizacja: 26-09-2024

Podmiot odpowiedzialnyMenarini International Operations Luxembourg S.A.
Kod ATCC09DB02
ProceduraDCP
SubstancjaAmlodypina, Olmesartan medoksomilu

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Elestar?

Elestar zawiera dwie substancje czynne o nazwie olmesartan medoksomil i amlodypina (w postaci bezylanu). Obie te substancje pomagają uregulować zbyt wysokie ciśnienie tętnicze.

  • Olmesartan medoksomil należy do grupy leków nazywanych “antagonistami receptorów angiotensyny II”, które obniżają ciśnienie tętnicze poprzez zmniejszenie napięcia naczyń krwionośnych.
  • Amlodypina należy do grupy leków “blokujących kanał wapniowy”. Amlodypina hamuje przenikanie wapnia do ścian naczyń krwionośnych zapobiegając ich zwężaniu, a tym samym obniżając ciśnienie krwi.

Działanie obu substancji przyczynia się do zahamowania zwężania naczyń krwionośnych, powodując zmniejszanie napięcia naczyń i obniżanie ciśnienia.

Elestar jest stosowany do leczenia nadciśnienia tętniczego u pacjentów, u których nadciśnienia nie można dostatecznie kontrolować przy użyciu samego olmesartanu medoksomilu lub samej amlodypiny.

Jaki jest skład Elestar, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są olmesartan medoksomil i amlodypina (w postaci bezylanu).
Każda tabletka zawiera 20 mg olmesartanu medoksomilu i 5 mg amlodypiny (w postaci bezylanu).
Każda tabletka zawiera 40 mg olmesartanu medoksomilu i 5 mg amlodypiny (w postaci bezylanu).
Każda tabletka zawiera 40 mg olmesartanu medoksomilu i 10 mg amlodypiny (w postaci bezylanu).

Ponadto lek zawiera:
Rdzeń tabletki: skrobia żelowana, kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna krzemowana, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian.
Otoczka tabletki: alkohol poliwinylowy, makrogol 3350, talk, tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek żółty (E172) (wyłącznie w tabletkach powlekanych Elestar 40 mg + 5 mg oraz Elestar 40 mg + 10 mg), żelaza tlenek czerwony (E172) (wyłącznie w tabletkach powlekanych Elestar 40 mg + 10 mg).

Dawkowanie preparatu Elestar – jak stosować ten lek?

Elestar należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Zazwyczaj stosowana dawka to jedna tabletka na dobę.

Tabletki można przyjmować z jedzeniem lub bez jedzenia. Tabletkę należy połknąć popijając płynem (np. szklanką wody). Tabletki nie wolno żuć.

Jeśli to możliwe, zalecaną dawkę należy przyjmować zawsze o tej samej porze dnia, na przykład w trakcie śniadania.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przyjęcie większej ilości tabletek niż zalecana może spowodować zbyt duży spadek ciśnienia krwi objawiający się zawrotami głowy oraz przyspieszeniem lub spowolnieniem akcji serca.
W razie przyjęcia większej dawki niż zalecana bądź w razie przypadkowego połknięcia leku przez dziecko, należy natychmiast udać się do lekarza lub najbliższej placówki pomocy doraźnej zabierając ze sobą opakowanie leku lub niniejszą ulotkę.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Elestar – czy mogę spożywać alkohol?

Elestar można przyjmować z jedzeniem lub bez jedzenia. Należy połknąć tabletkę popijając ją płynem (np. szklanką wody).

Jeśli to możliwe, należy przyjmować zaleconą dawkę leku zawsze o tej samej porze, na przykład w trakcie śniadania.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Elestar w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Należy poinformować lekarza o podejrzeniu (lub planowaniu) ciąży. Lekarz zazwyczaj zaleci przerwanie stosowania leku Elestar przed planowaną ciążą lub natychmiast po potwierdzeniu ciąży oraz zaleci przyjmowanie innego leku zamiast leku Elestar. Nie zaleca się stosowania leku Elestar we wczesnym okresie ciąży i nie wolno go stosować po 3 miesiącu ciąży, ponieważ stosowany w tym okresie może poważnie zaszkodzić dziecku.

W razie zajścia w ciążę w trakcie terapii lekiem Elestar proszę niezwłocznie poinformować o tym lekarza i skonsultować się z lekarzem.

Karmienie piersią
Należy poinformować lekarza o karmieniu piersią lub zamiarze karmienia piersią. Nie zaleca się stosowania leku Elestar podczas karmienia piersią, zwłaszcza w przypadku karmienia piersią noworodka lub wcześniaka. Lekarz może zalecić stosowanie innego leku.

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Ulotka Elestar

Elestar - 40 mg + 10 mg, Tabletki powlekane (Olmesartanum medoxomilum + Amlodipinum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Elestar - 40 mg + 10 mg, Tabletki powlekane (Olmesartanum medoxomilum + Amlodipinum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność leku w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

5 komentarzy do “Elestar”

  1. Z ogromnym niepokojem chcę podzielić się doświadczeniem związanym ze stosowaniem leku Elestar przez moją mamę. Otrzymała go podczas hospitalizacji i mimo że skutecznie obniżał ciśnienie tętnicze, musiała przerwać terapię po 9 dniach z powodu gwałtownego pogorszenia wzroku. Sytuacja jest bardzo poważna, ponieważ obecnie, około miesiąc po odstawieniu leku, mama ma bardzo poważne problemy ze wzrokiem, praktycznie uniemożliwiające normalne funkcjonowanie. Jest to niezwykle niepokojące powikłanie, które znacząco wpłynęło na jakość życia mojej mamy.

    Odpowiedz
  2. Przyjmowałam lek Elestar w dawce 20 mg + 5 mg zgodnie z zaleceniem lekarza – jedna tabletka rano. O ile sam lek skutecznie działał na moje ciśnienie, to niestety wywołał niepokojące zmiany skórne. W zgięciach łokciowych pojawiły się zmiany przypominające oparzenia – skóra stała się pomarszczona, przypominająca strukturą pergamin. Co ciekawe, zmiany te nie powodują świądu, ale ich wygląd jest bardzo niepokojący. Po konsultacji z innym lekarzem zdecydowałam się przerwać stosowanie Elestaru i zastąpić go Amlopinem 5 mg. Będę obserwować, czy w ciągu najbliższych dni zmiany skórne ustąpią. Jest to dla mnie ważne, aby znaleźć lek, który będzie skuteczny, ale jednocześnie bezpieczny dla mojej skóry.

    Odpowiedz
  3. Od tygodnia przyjmuję Elestar w dawce 20 mg + 5 mg, stosując go regularnie każdego ranka po śniadaniu. Efekty działania leku są wyraźnie zauważalne w zakresie regulacji ciśnienia tętniczego – wartości obniżyły się z poziomów 140/90 do znacznie bardziej optymalnych 120/69. Jednakże zaobserwowałem też niepożądany efekt uboczny w postaci przyrostu masy ciała o 2 kilogramy w tak krótkim czasie. Planuję kontynuować obserwację przez kolejny tydzień, szczególnie pod kątem dalszych zmian wagi. Jeśli tendencja wzrostowa się utrzyma, rozważę konsultację w sprawie alternatywnego leku nadciśnieniowego, który nie będzie powodował tak znaczących zmian w masie ciała.

    Odpowiedz
  4. Moje doświadczenie z lekiem Elestar 20 + 5 mg przepisanym na wahania ciśnienia tętniczego nie jest niestety pozytywne. Jako osoba w wieku 75+, zmagająca się z cukrzycą typu 2 oraz problemami nerek, zauważyłam, że lek zbyt mocno obniża moje ciśnienie, które i tak bywa niskie (90/60). W okresach zmian pogody moje ciśnienie potrafi gwałtownie się wahać, osiągając czasem wartości 200/100, jednak stosowanie tego leku powoduje u mnie nieprzyjemne poranne zawroty głowy. Dodatkowo, jako osoba z neuropatią i przyjmująca inne leki na współistniejące schorzenia, odczuwam obawy związane z interakcjami lekowym. Moje ciśnienie wymaga stabilizacji, ale potrzebuję preparatu lepiej dostosowanego do mojej złożonej sytuacji zdrowotnej.

    Odpowiedz
  5. Chciałabym podzielić się moimi doświadczeniami z ośmiotygodniowej terapii lekiem Elestar. Obserwuję wyraźną regularność w działaniu leku w ciągu doby. W pierwszych 3-4 godzinach po przyjęciu preparatu ciśnienie utrzymuje się na poziomie 106/66 mmHg, co jest wartością niską, ale nie powoduje u mnie żadnych nieprzyjemnych objawów. W godzinach popołudniowych ciśnienie stabilizuje się na poziomie 117/70 mmHg. Co istotne, poranne pomiary również wykazują prawidłowe wartości.

    Dotychczasowe efekty terapii są zadowalające – nie doświadczam żadnych skutków ubocznych, a wartości ciśnienia pozostają w normie przez całą dobę. Zastanawiam się jednak, czy po ośmiu tygodniach stosowania można uznać, że lek osiągnął już pełną skuteczność i moje ciśnienie jest właściwie ustabilizowane. Chętnie poznałabym doświadczenia innych osób stosujących ten lek, szczególnie w kontekście długoterminowej skuteczności terapii.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz