Lecalpin

Lecalpin to lek zawierający substancję czynną lerkanidypinę, która należy do grupy antagonistów wapnia. Działa poprzez blokowanie napływu jonów wapnia do komórek mięśnia sercowego i tętnic, co skutkuje osłabieniem skurczu serca i rozszerzeniem tętnic. Głównym celem jego stosowania jest leczenie wysokiego ciśnienia tętniczego. Lek jest dostępny na receptę. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Lecalpin. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Substancja czynna leku Lecalpin – lerkanidypina należy do grupy leków nazywanych antagonistami wapnia. Leki te hamują napływ jonów wapnia do komórek mięśnia sercowego oraz naczyń krwionośnych prowadzących krew z serca na obwód (tętnice). Napływ wapnia do tych komórek powoduje skurcz mięśnia sercowego i zwężenie tętnic. Poprzez blokowanie napływu jonów wapnia, antagoniści wapnia osłabiają skurcz serca i rozszerzają tętnice oraz powodują obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.

Lecalpin jest stosowany w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego (nadciśnienia tętniczego).

Jaki jest skład Lecalpin, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest lerkanidypiny chlorowodorek.
Lecalpin, 10 mg: jedna tabletka powlekana zawiera 10 mg lerkanidypiny chlorowodorku, co odpowiada 9,4 mg lerkanidypiny.
Lecalpin, 20 mg: jedna tabletka powlekana zawiera 20 mg lerkanidypiny chlorowodorku, co odpowiada 18,8 mg lerkanidypiny.

Inne składniki leku to:
magnezu stearynian, powidon (K-29/32), karboksymetyloskrobia sodowa typ A, laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna (Avicel PH-101);
otoczka:
Lecalpin, 10 mg: Opadry II Yellow 85F32553 o składzie: makrogol 3350, alkohol poliwinylowy częściowo hydrolizowany, talk, tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek żółty (E 172),
Lecalpin, 20 mg: Opadry II Pink 85F34564 o składzie: makrogol 3350, alkohol poliwinylowy częściowo hydrolizowany, talk, tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek żółty (E 172), żelaza tlenek czerwony (E 172).

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Lecalpin – jak stosować?

Lek Lecalpin należy zawsze zażywać zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się lekarzem lub farmaceutą.

Zazwyczaj stosowana dawka wynosi 1 tabletkę leku Lecalpin o mocy 10 mg na dobę. Tabletkę należy zażywać codziennie o tej samej porze, najlepiej rano, co najmniej 15 minut przed śniadaniem, ponieważ posiłek z dużą zawartością tłuszczu znacznie zwiększa stężenie leku we krwi.
W razie potrzeby lekarz może zadecydować o zwiększeniu dawki do 1 tabletki leku Lecalpin o mocy 20 mg na dobę.
Tabletki należy połykać w całości, popijając ½ szklanki wody.
Linia podziału na tabletce powlekanej tylko umożliwia jej przełamanie w celu ułatwienia połknięcia, nie dzieli na równe dawki.
Nie zaleca się stosowania leku Lecalpin u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się na izbę przyjęć najbliższego szpitala.
Przyjęcie zbyt dużej dawki może spowodować nadmierne obniżenie ciśnienia tętniczego oraz nieregularną lub przyspieszoną czynność serca. Może również dojść do utraty przytomności.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Lecalpin – czy mogę spożywać alkohol?

Nie należy spożywać grejpfrutów ani soku grejpfrutowego, ponieważ może wystąpić nasilenie działania leku.
W przypadku spożywania alkoholu podczas stosowania leku Lecalpin mogą wystąpić zawroty głowy/omdlenie, uczucie zmęczenia lub osłabienie. Jest to spowodowane znacznym obniżeniem ciśnienia tętniczego krwi przez lek Lecalpin podczas jednoczesnego spożywania alkoholu.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Lecalpin w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza.
W przypadku zażywania leku Lecalpin i podejrzenia ciąży, należy skonsultować się z lekarzem.
Nie należy stosować leku Lecalpin w przypadku ciąży, planowania ciąży lub niestosowania żadnej metody antykoncepcji przez pacjentkę w wieku rozrodczym.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Lecalpin

Ulotka Lecalpin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Lecalpin przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Lecalpin m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Lecalpin w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Lecalpin

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Lecalpin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

13 komentarzy do “Lecalpin”

  1. Od pół roku biorę lecalpin najpierw 10, a od miesiąca 20 i mam bardzo dużą świadomość rytmu serca. Nie wiem czym to może skutkować. Biorę też polsart 80+25 i bibloc 1.25+beto25.

    Odpowiedz
  2. ja biorę Lecalpin 10 1 tabl. dziennie wraz z Nebiletem 5 1/2 tabl. dziennie, Ciśnienie zanim mi przepisano leki miałam prawidłowe z dwoma skokami. Pierwszy był bardzo wysoki, po wizycie na pogotowiu i obniżeniu jednorazowo ciśnienia prawidłowe wartości miałam ok. 4 miesięcy potem był drugi skok o wiele mniejszy, ale zadecydowano o włączeniu leków. Zanim otrzymałam Lecalpin plus Nebilet przez 3 miesiące zmieniłam ok. 7 leków, gdyż bardzo źle reagowałam. Leki biorę 2 lata ciśnienie jest ok, przybrałam dość na wadze, ale nie wiem czy to po tych lekach.

    Odpowiedz
  3. Lecalpin biorę od roku razem z Nebiletem. Po leku mam ciśnienie prawidłowe w granicach 117/ 76. W moim przypadku brak objawów ubocznych jak do tej pory tak jak napisałam po roku stosowania

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Lecalpin. Podziel się doświadczeniami na forum.