Podmiot odpowiedzialny | Orion Corporation |
Kod ATC | C08CA13 |
Procedura | DCP |
Substancja | Lerkanidypina |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Karnidin?
Karnidin należy do grupy leków nazywanych antagonistami wapnia (z grupy dihydropirydyny). Karnidin jest stosowany w leczeniu łagodnego do umiarkowanego wysokiego ciśnienia tętniczego (nadciśnienia tętniczego).
Jaki jest skład Karnidin, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest lerkanidypiny chlorowodorek.
Jedna tabletka powlekana o mocy 10 mg zawiera 10 mg lerkanidypiny chlorowodorku, co odpowiada 9,4 mg lerkanidypiny.
Inne składniki leku to:
Rdzeń:
Skrobia kukurydziana, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), krzemionka koloidalna bezwodna, celuloza mikrokrystaliczna (PH 113), poloksamer 188, sodu stearylofumaran, makrogol 6000.
Otoczka:
Hypromeloza 6cps, makrogol 6000, żelaza tlenek żółty (E 172), tytanu dwutlenek (E 171).
Jedna tabletka powlekana o mocy 20 mg zawiera 20 mg lerkanidypiny chlorowodorku, co odpowiada 18,8 mg lerkanidypiny.
Inne składniki leku to:
Rdzeń:
Celuloza mikrokrystaliczna (PH 112), celuloza mikrokrystaliczna (PH 113), skrobia kukurydziana, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), krzemionka koloidalna bezwodna, powidon (K-30), sodu stearylofumaran.
Otoczka:
Hypromeloza 6cps, makrogol 6000, żelaza tlenek czerwony (E 172), tytanu dwutlenek (E 171).
Dawkowanie preparatu Karnidin – jak stosować ten lek?
Lek Karnidin należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Dorośli: Zazwyczaj stosowana dawka leku Karnidin to 10 mg lerkanidypiny chlorowodorku na dobę, przyjmowana codziennie o tej samej porze, najlepiej rano, co najmniej 15 minut przed śniadaniem, gdyż posiłek o dużej zawartości tłuszczu znacząco zwiększa stężenie substancji czynnej we krwi. Aby uzyskać dawkę 10 mg należy stosować lek Karnidin o mocy 10 mg, ponieważ tabletki o mocy 20 mg nie można podzielić na dwie równe dawki. W razie potrzeby lekarz może zalecić zwiększenie dawki do 20 mg lerkanidypiny chlorowodorku na dobę (2 tabletki leku Karnidin o mocy 10 mg lub 1 tabletka leku Karnidin o mocy 20 mg).
Tabletkę należy połknąć popijając wystarczającą ilością płynu (np. jedną szklanką wody).
Pacjenci w podeszłym wieku: Nie jest konieczne dostosowanie dawki dobowej. Jednakże należy zachować szczególną ostrożność na początku leczenia.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek: Należy zachować szczególną ostrożność na początku leczenia oraz podczas zwiększania dawki dobowej do 20 mg.
Dzieci i młodzież:
Nie należy stosować leku Karnidin u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
W razie wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Nie należy stosować dawki większej niż zalecana.
W przypadku zażycia większej dawki niż zalecana lub w przypadku przedawkowania należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do oddziału pomocy doraźnej najbliższego szpitala. Należy zabrać ze sobą pozostałe tabletki i (lub) opakowanie.
Zażycie większej niż zalecana dawka może spowodować nadmierne obniżenie ciśnienia tętniczego i nieregularną lub przyspieszoną czynność serca. Ponadto mogą wystąpić wymioty lub utrata przytomności.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Karnidin – czy mogę spożywać alkohol?
Nie należy spożywać alkoholu w trakcie leczenia lekiem Karnidin, ponieważ może on nasilać działanie leku Karnidin.
Nie należy spożywać grejpfrutów ani soku grejpfrutowego.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Karnidin w okresie ciąży i karmienia piersią?
Nie należy przyjmować leku Karnidin podczas ciąży i karmienia piersią, jak również w przypadku planowania ciąży albo nie stosowania żadnej metody antykoncepcji.
W przypadku podejrzenia zajścia w ciążę podczas stosowania leku Karnidin, należy skonsultować się z lekarzem.
Ulotka Karnidin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Karnidin przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Karnidin - 20 mg, Tabletki powlekane (Lercanidipini hydrochloridum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Karnidin m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Karnidin - 20 mg, Tabletki powlekane (Lercanidipini hydrochloridum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Karnidin w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Karnidin - forum pacjentów
Stosujesz Karnidin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Od niedawna przyjmuję karnidin w miejsce brakujące nitrendypiny, lekarz zaordynował najwyższą dawkę 20, bardzo źle znoszę ten lek, moje serce szaleje, tętno wzrosło o 20 i więcej uderzeń. Zawsze miałam tętno 60 lub mniej teraz mam około 80 a po wejściu po schodach na piętro we własnym domu mam 99, 98 serce wali jak wściekłe aż dudni mi w uszach, długo się uspokaja. Wkrótce mam wizytę u kardiologa ciekawa jestem czy zmieni lek.