Ostatnia aktualizacja: 27-09-2024
Podmiot odpowiedzialny | Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. |
Kod ATC | C08CA13 |
Procedura | DCP |
Substancja | Lerkanidypina |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Lerakta?
Lerakta należy do grupy leków nazywanych antagonistami kanału wapniowego (pochodne dihydropirydyny), które obniżają ciśnienie tętnicze.
Lerakta stosuje się w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego krwi (nadciśnienia tętniczego) u osób dorosłych, w wieku powyżej 18 lat (lek nie zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat).
Jaki jest skład Lerakta, jakie substancje zawiera?
– Substancją czynną leku jest lerkanidypiny chlorowodorek.
Lerakta 10 mg, tabletki powlekane: Jedna tabletka zawiera 10 mg lerkanidypiny chlorowodorku, co odpowiada 9,4 mg lerkanidypiny.
Lerakta 20 mg, tabletki powlekane: Jedna tabletka zawiera 20 mg lerkanidypiny chlorowodorku, co odpowiada 18,8 mg lerkanidypiny.
– Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: magnezu stearynian, powidon (K30), karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna (PH-101).
Skład otoczki:
Lerakta 10 mg, tabletki powlekane: makrogol 3350, alkohol poliwinylowy, talk, tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek żółty (E 172).
Lerakta 20 mg, tabletki powlekane: makrogol 3350, alkohol poliwinylowy, talk, tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek żółty (E 172), żelaza tlenek czerwony (E 172).
Dawkowanie preparatu Lerakta – jak stosować ten lek?
Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dorośli
Zalecana dawka to 10 mg raz na dobę, przyjmowana codziennie o tej samej porze, najlepiej rano, co najmniej 15 minut przed śniadaniem. W razie konieczności lekarz może zalecić zwiększenie dawki do jednej tabletki leku Lerakta o mocy 20 mg na dobę (patrz też punkt 2, podpunkt “Lerakta z jedzeniem, piciem i alkoholem”). Tabletki należy połykać w całości, popijając wystarczającą ilością wody.
Dzieci i młodzież
Nie należy stosować tego leku u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Pacjenci w podeszłym wieku
Nie jest konieczne dostosowanie dawki dobowej. Jednakże należy zachować szczególną ostrożność na początku leczenia.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek
U tych pacjentów należy zachować szczególną ostrożność na początku leczenia oraz podczas zwiększania dawki dobowej do 20 mg.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Nie należy stosować dawki większej niż zalecana. W razie przyjęcia większej dawki niż zalecana należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do oddziału ratunkowego najbliższego szpitala. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku. Przyjęcie dawki większej niż zalecana może spowodować nadmierne obniżenie ciśnienia tętniczego oraz nieregularną lub przyspieszoną czynność serca.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Lerakta – czy mogę spożywać alkohol?
• Spożycie posiłku o dużej zawartości tłuszczu znacząco zwiększa stężenie leku we krwi.
• Alkohol może nasilać działanie leku Lerakta. Nie należy pić alkoholu w trakcie leczenia lekiem Lerakta.
• Nie wolno przyjmować leku Lerakta jednocześnie z grejpfrutem lub sokiem grejpfrutowym (może to nasilać działanie obniżające ciśnienie tętnicze).
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Lerakta w okresie ciąży i karmienia piersią?
Nie zaleca się stosowania leku Lerakta podczas ciąży i nie należy go stosować podczas karmienia piersią. Brak danych dotyczących stosowania leku Lerakta u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, jeśli nie stosuje żadnej metody antykoncepcyjnej, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ulotka Lerakta – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Lerakta - 20 mg, Tabletki powlekane (Lercanidipini hydrochloridum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Lerakta - 20 mg, Tabletki powlekane (Lercanidipini hydrochloridum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność leku w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Zgadzam się z poprzednimi komentarzami i chcę podzielić się podobnym doświadczeniem w reakcji na lek Lerakta. Również zaobserwowałam niepokojące objawy opisane przez użytkowniczkę – zaczerwienienie twarzy szczególnie w okolicy policzków oraz wyraźne przyspieszenie rytmu serca. Te dolegliwości pojawiły się bardzo szybko po zażyciu pierwszej dawki preparatu. Mimo że tachykardia ustąpiła po około dwóch godzinach, rumień na twarzy utrzymywał się znacznie dłużej. Te reakcje organizmu były na tyle niepokojące, że zastanawiałam się nad kontynuacją terapii. Dodatkowo zaobserwowałam ogólne osłabienie i uczucie niepokoju, które towarzyszyły tym objawom. Wydaje się, że takie reakcje nie są odosobnionym przypadkiem przy stosowaniu tego leku.
Po zażyciu leku
Lerakta zaobserwowałam niepokojące reakcje organizmu. W ciągu pierwszej godziny pojawiły się wyraźne wypieki na policzkach oraz odczuwalne przyspieszenie rytmu serca. Po upływie kolejnej godziny tachykardia ustąpiła, jednak rumień na twarzy nadal się utrzymuje. Te objawy znacząco mnie zaniepokoiły, szczególnie że wystąpiły tak szybko po przyjęciu leku. Reakcja organizmu jest dość intensywna i wymaga obserwacji, zwłaszcza że są to nietypowe skutki uboczne.