Primacor

Primacor to lek, który zawiera substancję czynną lerkanidypiny chlorowodorek. Należy do grupy leków nazywanych antagonistami wapnia (pochodne dihydropirydyny). Stosowany jest w leczeniu podwyższonego ciśnienia krwi (nadciśnienia tętniczego) u osób dorosłych. Działa poprzez rozszerzanie i relaksację naczyń krwionośnych, co pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Jest dostępny na receptę. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Primacor. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Konsultacja merytoryczna:
Reklama

Ostrzeżenie dotyczące zażywania leków: To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. Lek stosuj tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.


Ostrzeżenie dotyczące opinii pacjentów: Opinie o lekach, które można znaleźć online, są zawsze subiektywne i mogą się różnić w zależności od doświadczeń i reakcji organizmu każdej osoby. Nie należy polegać wyłącznie na tych opiniach przy podejmowaniu decyzji dotyczących swojego zdrowia. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem, zmianą lub zakończeniem jakiejkolwiek terapii medycznej. Pamiętaj, że informacje zawarte w ulotce dołączonej do opakowania leku są wynikiem długotrwałych badań i obserwacji.

Jak działa lek Primacor i jakie są wskazania do stosowania?

PRIMACOR należy do grupy leków nazywanych antagonistami wapnia (pochodne dihydropirydyny).

PRIMACOR stosuje się w leczeniu podwyższonego ciśnienia krwi (nadciśnienia tętniczego) u osób dorosłych, w wieku powyżej 18 lat (nie jest zalecany dla dzieci poniŻej 18 lat).

Kategorie powiązane:
Leki kardiologiczne - serce i układ krwionośny, Leki na nadciśnienie,

Reklama

Jaki jest skład Primacor, jakie substancje zawiera?

Czynną substancją jest: lerkanidypiny chlorowodorek 10 mg, co odpowiada 9,4 mg lerkanidypiny

Inne składniki leku to:
Rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia sodowa, powidon, magnezu stearynian
Otoczka tabletki: hypromeloza, talk, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 6000 i żelaza tlenek żółty (E 172).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Primacor – jak stosować?

Lek PRIMACOR należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Dorośli:
Zazwyczaj stosowana dawka to 10 mg, przyjmowana raz na dobę o tej samej porze dnia, najlepiej rano, co najmniej 15 minut przed śniadaniem, gdyż posiłek o dużej zawartości tłuszczu znacząco zwiększa stężenie substancji czynnej we krwi. W razie potrzeby lekarz może zalecić zwiększenie dawki do jednej tabletki 20 mg leku PRIMACOR na dobę.

Tabletki należy połykać w całości, popijając niewielką ilością wody.

Osoby w podeszłym wieku:
Nie jest konieczne dostosowanie dawki dobowej leku, natomiast należy zachować szczególną ostrożność na początku leczenia.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek:
U tych pacjentów należy zachować szczególną ostrożność na początku leczenia oraz podczas zwiększania dawki dobowej do 20 mg.

Dzieci i młodzież:
Nie należy stosować leku PRIMACOR u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do
lekarza.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nie należy stosować dawki większej niż zalecana.
W przypadku zażycia większej dawki niż zalecana lub w przypadku przedawkowania należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem, w razie możliwości zabierając ze sobą tabletki i (lub) pakowanie leku.

Zażycie większej niż zalecana dawki leku może spowodować nadmierne obniżenie ciśnienia tętniczego oraz nieregularną lub przyspieszoną czynność serca. Może także prowadzić do utraty przytomności.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Primacor – czy mogę spożywać alkohol?

Nie należy spożywać alkoholu w trakcie leczenia lekiem PRIMACOR, ponieważ może on nasilać działanie leku PRIMACOR.

Nie należy spożywać grejpfrutów ani soku grejpfrutowego.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Primacor w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie należy przyjmować leku PRIMACOR podczas ciąży i karmienia piersią, jak również w przypadku planowania ciąży albo nie stosowania żadnej metody antykoncepcji.

W przypadku podejrzenia zajścia w ciążę podczas stosowania leku PRIMACOR, należy skonsultować się z lekarzem.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Primacor

Ulotka Primacor – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)


Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów


Nie zawsze leki o identycznej nazwie międzynarodowej i formie mogą być stosowane zamiennie. Decydującym czynnikiem jest zawartość składnika aktywnego, czyli dawka leku. Warto podkreślić, że nawet jeśli nazwa międzynarodowa, forma leku i dawka składnika aktywnego są takie same, pacjent nie zawsze ma możliwość skorzystania z zamiennika. Przykładowo, niektórzy pacjenci mogą być uczuleni na jedną z substancji pomocniczych zawartych w leku.

Sprawdź cenę i dostępność Primacor w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Primacor

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Primacor? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

6 komentarzy do “Primacor”

 1. Od miesiąca przyjmuję primacor 2 razy dziennie po 10mg. Ciśnienie się unormowało, ale od początku stosowania tej dawki leku mam uciążliwe uderzenia gorąca. (przy mniejszej dawce 10mg nie miałam tego typu dolegliwości) Nie wiem czy będę w stanie wytrzymać dłużej z tą dolegliwością, bo nie pozwala mi spać w nocy i w ciągu dnia zakłóca normalne funkcjonowanie. Przyjmuję też bisocard. Zastanawiam się czy to zbieg okoliczności i objaw innej choroby czy to primacor?

  Odpowiedz
 2. witam przez wiele lat bylam na nebilecie jestem po zawale choruje na RZS niestety ostatnio bardzo wzroslo mi cisnienie ,przepisano mi tezeo hct skutki uboczne wycofano lek przepisal mi lekarz primacor i ebivol bardzo zle sie czuje ogolne rozbicie uderzenia goraca ,bole gardla w zwiazku z sytuacja w kraju mam bardzo utrudnione dojscie do lekarza nie wiem co mam robic ,co dwa tygodnie zmiana leku przez telefon a moze przeczekac i organizm sie dostosuje do leku PRIMACOR nie bylam u kardiologa 1,5 roku

  Odpowiedz
 3. PRIMACOR, 10 mg, tabletki powlekane – w moim przypadku, łącznie z bisocardem pozwolił na utrzymanie ciśnienia w normie – przyjmowany przez pięć lat. Obecnie zaobserwowane opuchlizny stóp (okolice kostek i śródstopie). Zmiana leku.

  Odpowiedz
 4. te „leki” na cisnienie / i nie tylko/ to przede wszystkim trują człowieka, a nie usuwają przyczyny choroby.
  Jak się zacznie brać leki to potem schorzenia się mnożą.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Primacor. Podziel się doświadczeniami na forum.