Cebion

Cebion to lek dostępny bez recepty, który zawiera witaminę C (kwas askorbinowy) w formie kropli doustnych. Jest stosowany w stanach zwiększonego zapotrzebowania na witaminę C lub jej niedoboru. Preparat jest przeznaczony zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych. Wskazany jest do zapobiegania i leczenia stanów niedoboru witaminy C w przypadkach, gdy stosowanie odpowiedniej diety nie jest wystarczające.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Krople doustne Cebion zawierają kwas askorbowy (witaminę C), substancję niezbędną dla człowieka.

Witamina C uczestniczy w wielu reakcjach enzymatycznych (m.in. synteza kolagenu, synteza katecholamin, hydroksylacja steroidów, tyrozyny i substancji egzogennych), zwiększa wchłanianie soli żelaza, hamuje łańcuchowe reakcje wolnorodnikowe. Jej działanie antyoksydacyjne pozostaje w ścisłej zależności biochemicznej z antyoksydacyjnym działaniem witaminy E, witaminy A i karotenoidów.

Cebion przeznaczony jest do zapobiegania i leczenia stanów niedoboru witaminy C, w przypadkach kiedy stosowanie odpowiedniej diety nie wystarcza.

Skład

Substancją czynną leku jest kwas askorbowy (witamina C).

Pozostały składnik to: glicerol 87%.

Dawkowanie

U małych dzieci do 3 roku życia lek należy podawać po uzgodnieniu z lekarzem.

Jeśli nie występuje konieczność innego dawkowania:
– niemowlętom i małym dzieciom (od 28 dnia życia do końca 23 miesiąca życia) podaje się 5 – 8 kropli na dobę, najlepiej dodając krople do butelki lub na łyżkę mleka, herbaty lub soku owocowego
– dzieci (od 24 miesiąca życia do końca 11 roku życia) powinny przyjmować 10 kropli na dobę
– młodzież (od 12 roku życia) i dorośli 15-20 kropli na dobę.

W razie większego zapotrzebowania na witaminę podane dawki można przyjmować dwa razyna dobę.

Przedawkowanie

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy natychmiast skontaktować się z najbliższym oddziałem doraźnej pomocy medycznej lub skontaktować się z lekarzem. Najczęstszym objawem przedawkowania leku jest spadek ciśnienia krwi, który może prowadzić do wystąpienia zawrotów głowy i utraty przytomności. W przypadku wystąpienia wymienionych objawów zaleca się ułożenie pacjenta z uniesionymi kończynami dolnymi.

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak danych.

Ciąża i karmienie piersią

Lek nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży bez nadzoru lekarza.

Kwas askorbowy przenika przez barierę łożyskową i do mleka ludzkiego.

Nie należy przekraczać ustalonej dawki w okresie karmienia piersią.

Ulotka Cebion

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Cebion (forum)

Stosujesz Cebion? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Cebion. Podziel się doświadczeniami na forum.