Konsultacja merytoryczna:

Glucosum 5% et Natrium chloratum 0,9% 1:1 Fresenius

GLUCOSUM 5% ET NATRIUM CHLORATUM 0,9% 1:1 FRESENIUS jest roztworem glukozy (cukier prosty) i soli fizjologicznej. Lek jest stosowany w celu pokrycia dobowego zapotrzebowania na wodę, wyrównania niedoborów elektrolitów oraz dostarczenia glukozy umożliwiającej pokrycie minimalnego zapotrzebowania organizmu na energię. Lek podaje się dożylnie.

U dorosłych przeciętne zapotrzebowanie na wodę wynosi od 2 do 3 litrów na dobę.

Glukoza przywraca stężenie cukru we krwi i dostarcza kalorii. Jeden gram glukozy dostarcza 16,8 kJ (4 kcal) energii.

Sód odpowiada za gospodarkę wodną w organizmie, reguluje skurcze i rozkurcze mięśni, w tym mięśnia sercowego. Jest niezbędny do funkcjonowania różnych enzymów.

Chlor wchodzi w skład soków trawiennych w przewodzie pokarmowym (sok żołądkowy i ślina), uczestniczy w regulacji gospodarki wodnej w organizmie oraz równowagi kwasowo-zasadowej.

Sód w połączeniu z chlorem odpowiada za prawidłową gospodarkę płynami w organizmie i pomaga utrzymać właściwą równowagę kwasowo-zasadową.

Wskazania do stosowania:
– pozajelitowe uzupełnianie płynów, węglowodanów i elektrolitów (sód, chlorki);
– rozcieńczanie i rozpuszczanie koncentratów elektrolitów i leków.

Jaki jest skład Glucosum 5% et Natrium chloratum 0,9% 1:1 Fresenius, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są: glukoza w postaci glukozy jednowodnej, sodu chlorek.
1000 ml roztworu zawiera 25 g glukozy w postaci glukozy jednowodnej (27,5 g) oraz 4,5 g sodu chlorku.

Elektrolity:
Na+ 76,9 mmol/1000 ml
Cl- 76,9 mmol/1000 ml

Pozostały składnik to woda do wstrzykiwań.
Osmolarność roztworu wynosi 293 mOsmol/l, pH: 3,5 – 6,5.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: , .

Dawkowanie preparatu Glucosum 5% et Natrium chloratum 0,9% 1:1 Fresenius – jak stosować ten lek?

Ten lek jest podawany wyłącznie przez personel medyczny. Leku nie należy stosować samodzielnie. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza.

Dawkowanie ustala lekarz indywidualnie każdemu pacjentowi w zależności od stanu klinicznego.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie zastosowania większej dawki leku należy niezwłocznie powiedzieć o tym lekarzowi lub pielęgniarce. Przedawkowanie leku może spowodować przewodnienie lub przeciążenie substancjami rozpuszczonymi w leku.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Glucosum 5% et Natrium chloratum 0,9% 1:1 Fresenius – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Glucosum 5% et Natrium chloratum 0,9% 1:1 Fresenius w okresie ciąży i karmienia piersią?

Roztwory glukozy mogą być stosowane u kobiet w okresie ciąży i podczas karmienia piersią, jeśli uwzględni się zalecenia i ograniczenia w dawkowaniu, przeciwwskazania i ogólne środki ostrożności dotyczące stosowania.

GLUCOSUM 5% ET NATRIUM CHLORATUM 0,9% 1:1 FRESENIUS należy stosować ostrożnie u kobiet w okresie ciąży ze względu na możliwość wystąpienia u płodu hiperglikemii, hiperinsulinemii (zwiększenie stężenia insuliny we krwi) i kwasicy, a w następstwie hipoglikemii u noworodka.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Glucosum 5% et Natrium chloratum 0,9% 1:1 Fresenius

Ulotka Glucosum 5% et Natrium chloratum 0,9% 1:1 Fresenius – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

GLUCOSUM 5% ET NATRIUM CHLORATUM 0,9% 1:1 FRESENIUS (25 mg + 4,5 mg)/ml, roztwór do infuzji (Glucosum + Natrii chloridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 42 razy

Rozmiar plku 271.91 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Glucosum 5% et Natrium chloratum 0,9% 1:1 Fresenius m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

GLUCOSUM 5% ET NATRIUM CHLORATUM 0,9% 1:1 FRESENIUS (25 mg + 4,5 mg)/ml, roztwór do infuzji (Glucosum + Natrii chloridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 51 razy

Rozmiar plku 230.92 KB

Cena - ile kosztuje Glucosum 5% et Natrium chloratum 0,9% 1:1 Fresenius?

Cena Glucosum 5% et Natrium chloratum 0,9% 1:1 Fresenius i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Glucosum 5% et Natrium chloratum 0,9% 1:1 Fresenius.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Glucosum 5% et Natrium chloratum 0,9% 1:1 Fresenius? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz