Pluscard

Podmiot odpowiedzialnyAflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.
Kod ATCB01AC06
ProceduraNAR
SubstancjaGlicyna, Kwas acetylosalicylowy

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Pluscard?

Substancjami czynnymi leku Pluscard tabletki są kwas acetylosalicylowy (100 mg w tabletce) oraz glicyna (40 mg w tabletce).

Kwas acetylosalicylowy hamuje działanie enzymu zwanego cyklooksygenazą, który wywołuje między innymi wytwarzanie przez płytki krwi tromboksanu A2 – substancji powodującej agregację (,,zlepianie się”) płytek krwi. W badaniach klinicznych, wykazano, że małe dawki kwasu acetylosalicylowego (50-325 mg) skutecznie hamują agregację płytek krwi, odgrywając istotną rolę w hamowaniu powstawiania zakrzepów w naczyniach krwionośnych.

Druga z substancji czynnych preparatu, glicyna, zwiększa rozpuszczalność kwasu acetylosalicylowego i ułatwia jego wchłanianie oraz zapobiega drażniącemu działaniu na błonę śluzową żołądka.

Ze względu na działanie, Pluscard stosuje się:
– w zapobieganiu zawałowi mięśnia sercowego;
– w zapobieganiu powikłaniom zakrzepowo-zatorowym po przebytym zawale mięśnia sercowego, udarze mózgu, zabiegach na naczyniach wieńcowych, w dławicy piersiowej.

Jaki jest skład Pluscard, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są kwas acetylosalicylowy oraz glicyna. Jedna tabletka zawiera 100 mg kwasu acetylosalicylowego oraz 40 mg glicyny.

Pozostałe substancje pomocnicze to: skrobia ziemniaczana, talk.

Dawkowanie preparatu Pluscard – jak stosować ten lek?

Zalecana dawka, to:

Dorośli i młodzież powyżej 16 lat:
• Zapobieganie zawałowi mięśnia sercowego -zwykle 1 tabletka na dobę.
• Zapobieganie powikłaniom zakrzepowo-zatorowym po przebytym:
– zawale mięśnia sercowego – zwykle 1 tabletka na dobę;
– udarze mózgu – zwykle 2 tabletki na dobę.
• Zapobieganie powikłaniom zakrzepowo-zatorowym po przebytych zabiegach na naczyniach wieńcowych – zwykle 1 tabletka na dobę.
• W dławicy piersiowej – zwykle 1 tabletka na dobę.

Osoby w podeszłym wieku:
Nie ma dokładnych danych na temat stosunku korzyści do ryzyka stosowania kwasu
acetylosalicylowego w tej grupie pacjentów.

Pacjenci z niewydolnością nerek i (lub) wątroby:
Należy zachować ostrożność przy stosowaniu preparatu u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek i (lub) wątroby.

Sposób podawania:
Tabletki należy przyjmować w czasie lub po posiłku popijając wodą.

Produkt leczniczy może być stosowany w stanach nagłych jak i profilaktycznie w leczeniu długotrwałym.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Objawy zastosowania zbyt dużej ilości leku obejmują: szum lub dzwonienie w uszach, ból głowy, biegunkę, ból brzucha, dezorientację, zawroty głowy, senność, przyśpieszony oddech, nudności, wymioty, ketoza, zasadowica oddechowa i kwasica metaboliczna. Ponadto, zmniejszenie czynności ośrodkowego układu nerwowego może prowadzić do śpiączki. Może również wystąpić zapaść krążeniowa i niewydolność oddechowa.

W przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki leku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który, jeśli to konieczne, zastosuje odpowiednie leczenie (podanie węgla aktywowanego, leczenie objawowe).

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Pluscard – czy mogę spożywać alkohol?

Pluscard należy przyjmować w czasie lub po posiłku i popijać 1 szklanką płynu.

Alkohol zwiększa częstość i nasilenie krwawień z przewodu pokarmowego spowodowanych przez kwas acetylosalicylowy. W trakcie leczenia nie należy pić alkoholu.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Pluscard w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża:
Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza. Nie stosować leku w czasie ostatniego trymestru ciąży bez specjalnego polecenia lekarza, ponieważ kwas acetylosalicylowy może powodować wady rozwojowe u płodu i komplikacje podczas porodu.

Karmienie piersią:
Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza. Salicylany przechodzą w niewielkich ilościach do mleka matki, dlatego należy unikać stosowania leku w czasie karmienia piersią.

Ulotka Pluscard – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Pluscard przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Pluscard - 100 mg + 40 mg, Tabletki (Acidum acetylsalicylicum + Glycinum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Pluscard m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Pluscard - 100 mg + 40 mg, Tabletki (Acidum acetylsalicylicum + Glycinum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Pluscard w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Pluscard - forum pacjentów

Stosujesz Pluscard? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

1 komentarz do “Pluscard”

Dodaj komentarz