Konsultacja merytoryczna:

Ybersigax

Ybersigax należy do grupy leków nazywanych antagonistami receptora angiotensyny II.
Angiotensyna II jest substancją wytwarzaną w organizmie, która wiąże się z receptorami w naczyniach krwionośnych powodując ich zwężenie. Powoduje to zwiększenie ciśnienia tętniczego. Ybersigax zapobiega wiązaniu się angiotensyny II z tymi receptorami, powodując rozszerzenie naczyń krwionośnych i obniżenie ciśnienia tętniczego.
Lek spowalnia pogarszanie się czynności nerek u pacjentów z wysokim ciśnieniem tętniczym i cukrzycą typu 2.

Ybersigax jest stosowany:
• w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego (nadciśnienie tętnicze pierwotne)
• w celu ochrony nerek u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą typu 2 i z laboratoryjnie potwierdzonymi zaburzeniami czynności nerek.

Jaki jest skład Ybersigax, jakie substancje zawiera?

150 mg: Substancją czynną leku jest irbesartan. Każda tabletka zawiera 150 mg irbesartanu.
300 mg: Substancją czynną leku jest irbesartan. Każda tabletka zawiera 300 mg irbesartanu.

Ponadto lek zawiera

Rdzeń:
celuloza mikrokrystaliczna
skrobia żelowana kukurydziana
laktoza jednowodna
poloksamer 188
kroskarmeloza sodowa
magnezu stearynian

Otoczka:
hydroksypropyloceluloza
hypromeloza 6cP
tytanu dwutlenek (E 171)
talk

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Ybersigax – jak stosować ten lek?

Sposób podawania
Lek jest przeznaczony do stosowania doustnego. Tabletki należy połykać, popijając odpowiednia ilością płynu (np. szklanką wody). Ybersigax można przyjmować podczas posiłku lub niezależnie od posiłków. Należy starać się przyjmować dawkę dobową codziennie o tej samej porze. Ważne jest, aby kontynuować leczenie lekiem Ybersigax tak długo jak zaleci lekarz.

Pacjenci z wysokim ciśnieniem tętniczym
Zazwyczaj stosowana dawka to 150 mg raz na dobę. Lekarz może następnie zwiększyć dawkę do 300 mg raz na dobę, w zależności od uzyskanych wartości ciśnienia tętniczego.

Pacjenci z wysokim ciśnieniem tętniczym i cukrzycą typu 2 oraz z chorobą nerek
U pacjentów z wysokim ciśnieniem tętniczym i cukrzycą typu 2 zalecana dawka podtrzymująca w leczeniu współistniejącej choroby nerek to 300 mg raz na dobę.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przypadkowego zażycia zbyt dużej ilości tabletek, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ybersigax – czy mogę spożywać alkohol?

Lek może być stosowany w czasie posiłku lub niezależnie od posiłków.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Ybersigax w okresie ciąży i karmienia piersią?

Należy poinformować lekarza o podejrzeniu (lub planowaniu) ciąży. Lekarz zazwyczaj zaleci przerwanie stosowania leku Ybersigax przed planowaną ciążą lub natychmiast po potwierdzeniu ciąży oraz zaleci przyjmowanie innego leku zamiast leku Ybersigax. Nie zaleca się stosowania leku we wczesnym okresie ciąży. Nie stosować leku Ybersigax po 3 miesiącu ciąży, ponieważ stosowany w tym okresie może być bardzo szkodliwy dla dziecka.

Należy poinformować lekarza o karmieniu piersią lub zamiarze karmienia piersią. Nie zaleca się stosowania leku podczas karmienia piersią, zwłaszcza w przypadku karmienia piersią noworodka lub wcześniaka. Lekarz może zalecić stosowanie innego leku.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Ybersigax

Ulotka Ybersigax – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Ybersigax, 150 mg, 300 mg, tabletki powlekane (Irbesartanum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 7 razy

Rozmiar plku 101.35 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Ybersigax m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Ybersigax, 150 mg, tabletki powlekane (Irbesartanum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 7 razy

Rozmiar plku 137.25 KB


Ybersigax, 300 mg, tabletki powlekane (Irbesartanum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 6 razy

Rozmiar plku 137.09 KB

Cena - ile kosztuje Ybersigax?

Cena Ybersigax i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Ybersigax.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Ybersigax? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz