Konsultacja merytoryczna:

Zykadia

Co to jest lek Zykadia
Zykadia jest lekiem przeciwnowotworowym, zawierającym substancję czynną o nazwie cerytynib. Lek jest stosowany w leczeniu osób dorosłych z zaawansowanym rakiem płuca zwanym nie drobnokomórkowym rakiem płuca (NDRP). Lek Zykadia jest przeznaczony do podawania wyłącznie pacjentom, u których choroba występuje w skutek defektu w genie zwanym ALK (kinaza chłoniaka anaplastycznego).

Jak działa lek Zykadia
U pacjentów z defektem w genie ALK dochodzi do wytwarzania nieprawidłowego białka, które stymuluje wzrost komórek rakowych. Zykadia blokuje działanie tego nieprawidłowego białka i w ten sposób spowalnia wzrost i rozprzestrzenianie się NDRP.

W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących sposobu działania leku Zykadia i przyczyn, dla których ten lek został przepisany pacjentowi należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Jaki jest skład Zykadia, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku Zykadia jest cerytynib. Każda twarda kapsułka zawiera 150 mg cerytynibu.

Pozostałe składniki to:

Zawartość kapsułki: krzemionka koloidalna bezwodna, nisko – podstawiona hydroksypropyloceluloza, sodowy glikolan skrobi (typu A), stearynian magnezu i celuloza mikrokrystaliczna.

Otoczka kapsułki: żelatyna, indygotyna(E132) i dwutlenek tytanu (E171).

Tusz drukarski: szelak (bielony, odwoskowany) 45%, czarny tlenek żelaza (E172), glikol propylenowy i wodorotlenek amonu 28%.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Zykadia – jak stosować ten lek?

Jaką ilość leku należy przyjąć
Zalecana dawka to 750 mg (pięć kapsułek) raz na dobę. Lekarz określi dokładną liczbę kapsułek, które należy przyjąć. Nie należy zmieniać dawki bez porozumienia z lekarzem.
– Lek Zykadia należy przyjmować raz na dobę, mniej-więcej o tej samej porze każdego dnia.
– Kapsułki należy przyjmować na czczo. Nie należy spożywać żadnych pokarmów co najmniej dwie godziny przed zażyciem dawki leku i dwie godziny po jej zażyciu.
– Kapsułki należy połykać w całości, popijając wodą. Nie należy żuć kapsułek, ani ich rozkruszać.
– Jeśli podczas leczenia wystąpią wymioty, pacjent nie powinien przyjmować dodatkowej dawki, aż do momentu przyjęcia kolejnej zaplanowanej dawki produktu leczniczego.

Jak długo przyjmować lek Zykadia
– Przyjmowanie leku Zykadia należy kontynuować tak długo, jak to zaleci lekarz.
– Jest to długotrwałe leczenie, które może potrwać kilka miesięcy. Lekarz będzie kontrolował stan zdrowia pacjenta, aby sprawdzić, czy leczenie przynosi pożądany efekt.

W razie pytań o czas trwania leczenia lekiem Zykadia, należy porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent przypadkowo przyjmie zbyt wiele kapsułek lub jeśli ktoś inny przypadkowo zażyje ten lek, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub ze szpitalem w celu uzyskania porady. Taka sytuacja może wymagać leczenia.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Zykadia – czy mogę spożywać alkohol?

Podczas leczenia nie należy jeść grejpfrutów, ani pić soku grejpfrutowego, ponieważ może to podnieść ilość leku Zykadia we krwi do szkodliwego poziomu.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Zykadia w okresie ciąży i karmienia piersią?

Konieczne jest stosowanie wysoce skutecznej metody antykoncepcyjnej podczas leczenia lekiem Zykadia i przez 3 miesiące po zakończeniu leczenia. Należy porozmawiać z lekarzem o metodach kontroli urodzeń odpowiednich dla danej pacjentki.

Lek Zykadia nie jest zalecany do stosowania podczas ciąży, chyba, że potencjalne korzyści przewyższają możliwe ryzyko dla dziecka. Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza. Lekarz omówi z pacjentką potencjalne ryzyko związane z przyjmowaniem leku Zykadia podczas ciąży.

Lek Zykadia nie może być stosowany podczas karmienia piersią. Lekarz wraz z pacjentką wspólnie zadecydują o karmieniu piersią lub przyjmowaniu leku Zykadia. Nie należy karmić piersią przyjmując jednocześnie lek Zykadia.

Ulotka Zykadia – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Zykadia 150 mg kapsułki twarde (Cerytynib)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 17 razy

Rozmiar plku 263.25 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Zykadia m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Zykadia 150 mg kapsułki twarde (Cerytynib)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 14 razy

Rozmiar plku 398.56 KB

Cena - ile kosztuje Zykadia?

Cena Zykadia i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Zykadia.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Zykadia? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Specjalna formuła dla kobiet z witaminami i minerałami niezbędnymi do utrzymania kobiecego organizmu w dobrym stanie. Suplement diety Eve Multivitamina w postaci tabletek polecana do stosowania od 18. roku życia.

Wyrób medyczny Mufluil Forte jest sterylnym roztworem do nebulizacji ze składem bazującym na zawartości N-acetylocysteiny i kwasu hialuronowego. Wskazaniem do stosowania preparatu są ostre oraz przewlekłe schorzenia układu oddechowego.

Pianka do mycia o łagodnej formule Mediket Ictafoam delikatnie oczyszcza skórę ciała i głowy bez uszkadzania jej ochronnej warstwy lipidowej. Dodatkowo preparat ogranicza swędzenie i łagodzi podrażnienia. Polecany przy m.in. przy AZS oraz ŁZS.

Unikalna kompozycja łącząca bakterie probiotyczne i prebiotyk z wyciągami z liści karczocha i korzenia cykorii. Suplement diety ProbioHepa polecany jest jako uzupełnienie codziennej diety m.in. w składniki, które wspierają utrzymanie zdrowia wątroby.

Produkt dostosowany do wymogów diety wegańskiej i wegetariańskiej. Suplement diety Now Foods Witamina E-400 pomaga uzupełnić codzienną dietę osób dorosłych w składnik, który wspomaga ochronę antyoksydacyjną organizmu (chroni przed wolnymi rodnikami).

Preparat w postaci kapsułek roślinnych z witaminą K. Suplement diety Biovitum Liquid Witamina K2 pozwala uzupełnić codzienną dietę w składnik, który wspiera utrzymanie prawidłowej mineralizacji kości i wspomaga proces krzepnięcia krwi.

Produkt ten ma status żywności specjalnego przeznaczenia medycznego! Glukoza Aromatyczna Cytryna to proszek, który stosuje się np. w stanach hipoglikemii lub podczas wykonywania doustnego testu tolerancji glukozy (tzw. krzywa cukrowa).

Wysoka zawartość witaminy C oraz postać tabletek musujących to zalety suplementu diety Witamina C Forte 1000mg. Preparat polecany do stosowania w celu uzupełnienia codziennej diety w składnik, który wspiera prawidłową pracę układu odpornościowego.

Suplement diety ColoNormax Extra jest preparatem, który uzupełnia codzienną dietę w bakterie probiotyczne, inulinę i łupinę nasienną babki jajowatej. Preparat jest dedykowany osobom, które chcą zadbać o utrzymanie prawidłowego funkcjonowania jelit.

Suplement diety Doppelherz Aktiv Dla diabetyków + Morwa polecany jest do stosowania jako uzupełnienie codziennej diety u osób, które chcą zadbać o prawidłowy metabolizm węglowodanów. W składzie zawarto wyciąg z morwy oraz 15…

Suplement diety Positivum Sen zawiera w swoim składzie melatoninę oraz dwa cenne wyciągi roślinne – z szyszek chmielu i ziela melisy. Preparat jest polecany jako uzupełnienie diety w składniki, które m.in. wspomagają spokojny i…

Kwas gamma-aminomasłowy to substancja, która jest naturalnym neuroprzekaźnikiem. Suplement diety Gaba 500mg marki Now Foods, który ma postać kapsułek wegetariańskich, zawiera w swoim składzie również witaminę B6.

Suplement diety Ascolip Liposomal Vitamin C 500mg o smaku czarnej porzeczki zawiera w każdej saszetce aż 500mg witaminy C w innowacyjnej postaci (witamina C zamknięta w opatentowanej formule Liposhell), która cechuje się wysoką biodostępnością.

Suplement diety Tretussin Zatoki to kompozycja substancji, które wspierają właściwe funkcjonowanie górnych dróg oddechowych. W składzie preparatu zawarto m.in. ekstrakt z werbeny, dziewanny i czarnego bzu oraz witaminy z grupy B.

Karwakrol to substancja aktywna, której źródłem jest olej z dzikiego oregano. Suplement diety Aliness Dzikie oregano olej 100% zawiera drogocenny wyłącznie naturalny karwakrol. Preparat ma postać wygodnych w użyciu kapsułek miękkich.

Suplement diety Now Foods Cytrynian magnezu 200mg zawiera magnez w postaci łatwo przyswajanej. Uzupełnianie codziennej diety w magnez wspomaga utrzymanie prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, a także mięśni oraz utrzymanie zdrowych kości.

Kerabione Nutri Nail Serum do paznokci to kosmetyk polecany do pielęgnacji nie tylko płytki paznokciowej, ale i skórek wokół niej. Preparat zawiera kompozycję naturalnych olejów m.in. rycynowego, arganowego, ze słodkich migdałów oraz witaminę…

Produkt polecany do stosowania w stanach zwiększonego stresu i przemęczenia organizmu. Suplement diety Ekogal olej z wątroby rekina grenlandzkiego zawiera wysokiej jakości olej z wątroby rekina – doskonałe źródło alkoksygliceroli.

Wyrób medyczny Psorin żel na skórę głowy przeznaczony do stosowania w terapii łuszczycy. Preparat zawiera m.in. biały ichtiol, alantoinę i D-pantenol. Żel działa zmiękczająco na łuski, przez co pomaga je usunąć, ponadto ł…

Specjalistyczny płyn do pielęgnacji jamy ustnej o działaniu antybakteryjnym Elumaxin Classic to preparat zawierający chlorheksydynę. Płyn zapewnia zębom ochronę przeciwpróchniczą, a także pomaga zadbać o utrzymanie dobrej kondycji dziąseł.