Nagietek (koszyczek / kwiat / nalewka)
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Nagietek – roślina lecznicza stosowana od dawna w medycynie ludowej ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne. Za działanie lecznicze nagietka odpowiada jego kwiat, które zawierają saponozydy i alkohole trójterpentynowe, flawonoidy, związki poliacetylenowe, karotenoidy, sterole i olejki eteryczne. Surowiec wykazuje działanie przeciwbakteryjne i grzybobójcze. Ponadto przyspiesza gojenie ran i łagodzi stany zapalne skóry np. po oparzeniu słonecznym. Głównym wskazaniem do stosowania kwiatu nagietka zewnętrznie są stany zapalne jamy ustnej, gardła, skóry, pochwy, sromu i odbytu, owrzodzenia żylakowe, czyraki, uszkodzenia naskórka i odmrożenia. Wewnętrznie stosuje się go w stanach skurczowych i zapalnych przewodu pokarmowego, wrzodach żołądka i jelit oraz wspomagająco w celu zwiększenia odporności.
Nagietek dostępny jest w postaci ziół do zaparzania, maści, globulek oraz jako składnik m.in. płynów na skórę, mieszanek ziołowych, żeli do pielęgnacji jamy ustnej i aerozoli do jamy ustnej i gardła.
Nagietek znalazł również zastosowanie w kosmetyce ze względu na swoje korzystne oddziaływanie na skórę. Możemy go znaleźć m.in. w łagodzących żelach do higieny intymnej, kremach odżywczo-łagodzących do twarzy, regenerujących balsamach i żelach do ciała czy szamponach.
Możliwe działania niepożądane: występują sporadycznie jeśli stosujemy nagietek zgodnie z zaleceniami. Najczęściej mogą pojawić się odczyny alergiczne, takie jak wysypka, pokrzywka, rumień, obrzęk, świąd.