Konsultacja merytoryczna:

Metifor

Metformina to dimetylowa pochodna biguanidu o działaniu hipoglikemizującym, która hamuje wchłanianie glukozy w jelitach, zmniejsza glukoneogenezę w wątrobie oraz zwiększa tkankowe zużycie glukozy. Nasila fibrynolizę (rozpuszczanie skrzepu krwi) oraz zmniejsza stężenie triglicerydów i cholesterolu w surowicy.

Metifor wskazany jest do stosowania:
– w leczeniu cukrzycy typu 2. (insulinoniezależnej), zwłaszcza u pacjentów otyłych, gdy za pomocą ściśle przestrzeganej diety i ćwiczeń fizycznych nie można utrzymać prawidłowego stężenia glukozy we krwi.

Metformina może być stosowana w monoterapii lub w skojarzeniu z pochodną sulfonylomocznika.

Jaki jest skład Metifor, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest metforminy chlorowodorek. Jedna tabletka zawiera 500 mg metforminy chlorowodorku.

– Pozostałe składniki to: hypromeloza, powidon K-25, talk.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Metifor – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dawkowanie leku należy dobrać indywidualnie w zależności od przebiegu choroby i współistniejących powikłań.

Zazwyczaj stosuje się:
dorośli:
początkowo: doustnie, 500 mg 1 do 2 razy na dobę.
Dawkę zwiększa się stopniowo (o 500 mg w odstępach tygodniowych) do dawki skutecznej. Efekt leczniczy obserwuje się po 10-14 dniach stosowania.
Przeciętna dobowa dawka podtrzymująca wynosi 3 razy po 500 mg (1 tabletka).
Dobowa dawka maksymalna wynosi 2500 do 3000 mg (5 do 6 tabletek).
U osób wrażliwych zaleca się rozpoczęcie leczenia od 1 tabletki (500 mg) przez pierwszy tydzień.
Nie zaleca się stosowania dawek maksymalnych u osób w podeszłym wieku.

Dzieci: leku nie stosuje się.

Lek należy przyjmować po jedzeniu.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nie zanotowano hipoglikemii po jednorazowym zażyciu 85 g metforminy, jednak w takich przypadkach istnieje ryzyko kwasicy mleczanowej.

Kwasica mleczanowa jest poważnym powikłaniem i wymaga leczenia w szpitalu. Najskuteczniejszą metodą usunięcia mleczanów jest hemodializa.

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Metifor – czy mogę spożywać alkohol?

Lek należy przyjmować po jedzeniu.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Metifor w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

W przypadku planowania ciąży i w okresie ciąży nie należy stosować leku Metifor. W razie stwierdzenia ciąży lekarz zaleci odstawienie tego leku i zastosowanie insuliny.

Nie stosować leku Metifor w okresie karmienia piersią. Należy przerwać karmienie piersią lub odstawić Metifor.

Ulotka Metifor – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

METIFOR, 500 mg, tabletki

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 21 razy

Rozmiar plku 100.93 KB


METIFOR, 850 mg, tabletki

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 18 razy

Rozmiar plku 173.03 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Metifor m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

METIFOR, 500 mg, tabletki

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 19 razy

Rozmiar plku 109.55 KB


METIFOR, 850 mg, tabletki

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 19 razy

Rozmiar plku 237.28 KB

Cena - ile kosztuje Metifor?

Cena Metifor i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Metifor.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Metifor? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Berimal kapsułki (Opakowanie: 30 )Berimal kapsułki (Opakowanie: 30 ) to suplement diety, który pomaga obniżać poziom niebezpiecznego dla zdrowia cholesterolu. Przyczynia się do regulowania ilości glukozy we krwi.

Berimal na cholesterol przeznaczony jest dla osób dorosłych. Jest wolny od laktozy, cukru, konserwantów. Nadaje się do stosowania przy diecie wegetariańskiej.Efekt działania Berimal kapsułki (Opakowanie: 30 )Berimal na cholesterol zawiera sproszkowany sok z…

Zastosowanie Ch Alpha ampułki do picia (Opakowanie: 30 szt.)Zdrowa chrząstka stawowa potrzebuje właściwego odżywienia. Niezbędne składniki odżywcze muszą być w odpowiedniej ilości dostarczane do organizmu. Szczególnie mocno obciążone stawy, np. przy uprawianiu sportu, ciężkiej pracy fizycznej, otyłości czy predyspozycjach genetycznych, mają zwiększone zapotrzebowanie na pewne związki mineralne.
Co więcej, z wiekiem chrząstka…

Zastosowanie Starazolin (Opakowanie: 10 ml)Starazolin (Opakowanie: 10 ml) to krople do oczu o działaniu leczniczym. Mogą być stosowane przy nadmiernym łzawieniu, podrażnieniu, pieczeniu spojówek i innych fragmentów oka. Mają działanie objawowe, także w przypadku stanów alergicznych.Efekt działania Starazolin (Opakowanie: 10 ml)Starazolin (Opakowanie: 10 ml) zawiera tetryzolinę, która obkurcza naczynia krwionośne, zmniejszając obrzęk i przekrwienie, a tym samym większość…

Zastosowanie Mucosolvan syrop (Opakowanie: 200 ml)Mucosolvan syrop (Opakowanie: 200 ml) to lek o działaniu wykrztuśnym w postaci syropu. Można go stosować już u dzieci od pierwszego roku życia. Stosowany w leczeniu chorób płuc i oskrzeli w stanach ostrych oraz przewlekłych wraz z zaburzeniami wydzielania śluzu i problemami z jego wykrztuszaniem.
Efekt działania Mucosolvan syrop (Opakowanie: 200 ml)Chlorowodorek ambroksolu – substancja czynna leku, zwiększa wydzielanie ś…

Zastosowanie Luvos podstawowa emulsja do twarzy (Opakowanie: 50 ml)Luvos podstawowa emulsja do twarzy (Opakowanie: 50 ml) to płyn służący do pielęgnacji twarzy, zawierający olejek z pestek moreli oraz glinkę Luvos. Preparat ten wspomaga regenerację skóry, nawilża skórę i wspiera również jej naturalne zdolności ochronne. Główny składnik odżywczy - olejek z pestek moreli, zawierający nienasycone kwasy tłuszczowe…