GluaMet

GluaMet to lek zawierający dwa składniki czynne: wildagliptynę i metforminę, które są doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi. Wildagliptyna zwiększa stężenie inkretyn, hormonów poprawiających kontrolę poziomu cukru we krwi, a metformina zmniejsza produkcję glukozy w wątrobie i zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę. Lek GluaMet jest stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2, zwłaszcza u osób z nadwagą, u których glikemia nie jest dostatecznie kontrolowana za pomocą diety i aktywności fizycznej. Jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję: ,

Wskazania / działanie

Substancjami czynnymi leku GluaMet są wildagliptyna i metformina, które należą do grupy leków zwanych doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi.

Lek GluaMet jest stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2. Ten rodzaj cukrzycy jest również zwany cukrzycą insulinoniezależną.

Cukrzyca typu 2 jest chorobą, w której organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny, bądź insulina wytwarzana przez organizm nie działa tak jak powinna. Cukrzyca typu 2 może rozwinąć się również wtedy, gdy organizm wytwarza zbyt dużą ilość glukagonu.

Zarówno insulina jak i glukagon są wytwarzane w trzustce. Insulina pomaga zmniejszać stężenie cukru we krwi, szczególnie po posiłku. Glukagon jest substancją pobudzającą wytwarzanie cukru w wątrobie i powoduje zwiększenie stężenia cukru we krwi.

W jaki sposób działa lek GluaMet
Obie substancje czynne, wildagliptyna i metformina, pomagają kontrolować stężenie cukru we krwi.
Działanie wildagliptyny polega na pobudzaniu trzustki do wytwarzania insuliny i zmniejszenia wytwarzania glukagonu. Metformina pomaga organizmowi lepiej wykorzystać insulinę.
Wykazano, że lek zmniejsza stężenie cukru we krwi, co może pomóc w zapobieganiu powikłaniom w przebiegu cukrzycy.

Skład

− Substancjami czynnymi leku są wildagliptyna i metforminy chlorowodorek.

− Każda tabletka powlekana leku GluaMet zawiera 50 mg wildagliptyny i 850 mg metforminy chlorowodorku (co odpowiada 660 mg metforminy).
− Każda tabletka powlekana leku GluaMet zawiera 50 mg wildagliptyny i 1000 mg metforminy chlorowodorku (co odpowiada 780 mg metforminy).

− Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, kopowidon K25, krospowidon (typ B), hydroksypropyloceluloza, magnezu stearynian, hypromeloza (typ 2910), tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek żółty (E 172), makrogol 8000 i talk.

Dawkowanie

Dawka leku GluaMet różni się w zależności od stanu pacjenta. Lekarz ustali, jaką dawkę leku GluaMet należy przyjąć.

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka to jedna tabletka powlekana 50 mg + 850 mg lub 50 mg + 1000 mg stosowana dwa razy na dobę.

Jeśli pacjent ma zaburzoną czynność nerek, lekarz może przepisać mniejszą dawkę. Jeśli pacjent przyjmuje lek przeciwcukrzycowy zawierający pochodne sulfonylomocznika, lekarz może również przepisać mniejszą dawkę.

Lekarz może przepisać ten lek do stosowania pojedynczo (w monoterapii) lub z niektórymi innymi lekami, które zmniejszają stężenie cukru we krwi.

Kiedy i jak stosować lek GluaMet
− Tabletki należy połykać w całości popijając szklanką wody.
− Należy przyjmować jedną tabletkę rano i jedną wieczorem z posiłkiem lub tuż po posiłku.
Przyjmowanie tabletki zaraz po posiłku pozwoli zmniejszyć ryzyko zaburzeń żołądkowych.

Należy nadal stosować się do wszelkich zaleceń lekarza dotyczących diety. Stosowanie diety podczas przyjmowania leku GluaMet jest szczególnie ważne, gdy pacjent stosuje dietę kontrolującą masę ciała.

Przedawkowanie

W razie przypadkowego zażycia zbyt wielu tabletek leku GluaMet lub jeśli inna osoba zażyła te tabletki, należy natychmiast poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Pacjent może wymagać opieki medycznej. Jeśli konieczne jest zgłoszenie się do lekarza lub szpitala, należy zabrać ze sobą opakowanie leku i ulotkę.

Jedzenie i picie (alkohol)

Należy unikać spożywania nadmiernych ilości alkoholu podczas przyjmowania leku GluaMet, bowiem może to zwiększyć ryzyko kwasicy mleczanowej.

Ciąża i karmienie piersią

− Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku. Lekarz omówi z pacjentką możliwe ryzyko związane z przyjmowaniem leku GluaMet w okresie ciąży.

− Nie należy stosować leku GluaMet w okresie ciąży lub karmienia piersią.
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ulotka GluaMet

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o GluaMet (forum)

Stosujesz GluaMet? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o GluaMet. Podziel się doświadczeniami na forum.