Konsultacja merytoryczna:

GluaMet

Substancjami czynnymi leku GluaMet są wildagliptyna i metformina, które należą do grupy leków zwanych doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi.

Lek GluaMet jest stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2. Ten rodzaj cukrzycy jest również zwany cukrzycą insulinoniezależną.

Cukrzyca typu 2 jest chorobą, w której organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny, bądź insulina wytwarzana przez organizm nie działa tak jak powinna. Cukrzyca typu 2 może rozwinąć się również wtedy, gdy organizm wytwarza zbyt dużą ilość glukagonu.

Zarówno insulina jak i glukagon są wytwarzane w trzustce. Insulina pomaga zmniejszać stężenie cukru we krwi, szczególnie po posiłku. Glukagon jest substancją pobudzającą wytwarzanie cukru w wątrobie i powoduje zwiększenie stężenia cukru we krwi.

W jaki sposób działa lek GluaMet
Obie substancje czynne, wildagliptyna i metformina, pomagają kontrolować stężenie cukru we krwi.
Działanie wildagliptyny polega na pobudzaniu trzustki do wytwarzania insuliny i zmniejszenia wytwarzania glukagonu. Metformina pomaga organizmowi lepiej wykorzystać insulinę.
Wykazano, że lek zmniejsza stężenie cukru we krwi, co może pomóc w zapobieganiu powikłaniom w przebiegu cukrzycy.

Jaki jest skład GluaMet, jakie substancje zawiera?

− Substancjami czynnymi leku są wildagliptyna i metforminy chlorowodorek.

− Każda tabletka powlekana leku GluaMet zawiera 50 mg wildagliptyny i 850 mg metforminy chlorowodorku (co odpowiada 660 mg metforminy).
− Każda tabletka powlekana leku GluaMet zawiera 50 mg wildagliptyny i 1000 mg metforminy chlorowodorku (co odpowiada 780 mg metforminy).

− Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, kopowidon K25, krospowidon (typ B), hydroksypropyloceluloza, magnezu stearynian, hypromeloza (typ 2910), tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek żółty (E 172), makrogol 8000 i talk.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: , .

Dawkowanie preparatu GluaMet – jak stosować ten lek?

Dawka leku GluaMet różni się w zależności od stanu pacjenta. Lekarz ustali, jaką dawkę leku GluaMet należy przyjąć.

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka to jedna tabletka powlekana 50 mg + 850 mg lub 50 mg + 1000 mg stosowana dwa razy na dobę.

Jeśli pacjent ma zaburzoną czynność nerek, lekarz może przepisać mniejszą dawkę. Jeśli pacjent przyjmuje lek przeciwcukrzycowy zawierający pochodne sulfonylomocznika, lekarz może również przepisać mniejszą dawkę.

Lekarz może przepisać ten lek do stosowania pojedynczo (w monoterapii) lub z niektórymi innymi lekami, które zmniejszają stężenie cukru we krwi.

Kiedy i jak stosować lek GluaMet
− Tabletki należy połykać w całości popijając szklanką wody.
− Należy przyjmować jedną tabletkę rano i jedną wieczorem z posiłkiem lub tuż po posiłku.
Przyjmowanie tabletki zaraz po posiłku pozwoli zmniejszyć ryzyko zaburzeń żołądkowych.

Należy nadal stosować się do wszelkich zaleceń lekarza dotyczących diety. Stosowanie diety podczas przyjmowania leku GluaMet jest szczególnie ważne, gdy pacjent stosuje dietę kontrolującą masę ciała.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przypadkowego zażycia zbyt wielu tabletek leku GluaMet lub jeśli inna osoba zażyła te tabletki, należy natychmiast poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Pacjent może wymagać opieki medycznej. Jeśli konieczne jest zgłoszenie się do lekarza lub szpitala, należy zabrać ze sobą opakowanie leku i ulotkę.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania GluaMet – czy mogę spożywać alkohol?

Należy unikać spożywania nadmiernych ilości alkoholu podczas przyjmowania leku GluaMet, bowiem może to zwiększyć ryzyko kwasicy mleczanowej.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować GluaMet w okresie ciąży i karmienia piersią?

− Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku. Lekarz omówi z pacjentką możliwe ryzyko związane z przyjmowaniem leku GluaMet w okresie ciąży.

− Nie należy stosować leku GluaMet w okresie ciąży lub karmienia piersią.
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ulotka GluaMet – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

GluaMet, 50 mg + 850 mg; 50 mg + 1000 mg, tabletki powlekane (Vildagliptinum + Metformini hydrochloridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 0 razy

Rozmiar plku 205.99 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat GluaMet m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

GluaMet, 50 mg + 850 mg; 50 mg + 1000 mg, tabletki powlekane (Vildagliptinum + Metformini hydrochloridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 0 razy

Rozmiar plku 361.07 KB

Cena - ile kosztuje GluaMet?

Cena GluaMet i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę GluaMet.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz GluaMet? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Objawowe leczenie nieżytu błon śluzowych nosa i zatok przynosowych w przebiegu przeziębienia, grypy, kataru siennego. UWAGA: Nie realizujemy zamówień hurtowych na ten lek.

Uwaga! Obecnie produkt Aspirn 0,5 zastąpiony został Aspirin Pro. Aspiryna znajduje zastosowanie w: bólach o lekkim i średnim nasileniu: bóle głowy różnego pochodzenia (tabl. musujące - także bóle migrenowe), bóle zębó…

Grypostop stosowany jest w doraźnym zwalczaniu objawów przeziębienia, grypy, stanów grypopodobnych (gorączka, katar, kaszel, ból głowy, ból gardła, bóle mięśniowe i kostno-stawowe).

Be Slim AQUAMINUM odpowiada za zmniejszenie apetytu i usuwanie wody z organizmu. Reguluje poziom glukozy we krwi i wspomaga proces redukcji masy ciała. Działa antyoksydacyjnie.

TABLETKI PRZECIW NIESTRAWNOŚCI to preparat, który pobudza wydzielanie soków trawiennych oraz żółci. Wykazuje właściwości rozkurczowe i wiatropędne oraz korzystnie oddziałuje na stan hepatocytów, wspomagających ich regenerację.

Veera Rajstopy przeciwżylakowe 70 DEN w rozmiarze 2 (M: waga – 52-62kg, rozmiar ubrania – 38-40) w kolorze karmelowym równomiernie uciskają nogi. Taki ucisk przynosi ulgę kobietom, u których w ciągu dnia nogi bardzo się męczą i puchną.

Rowatinex stosuje się w profilaktyce i leczeniu kamicy moczowej oraz chorób nerek i dróg moczowych, które usuwa zarówno kamienie jak i ból.

Zamiast batoników, które zawierają mnóstwo cukru i syrop glukozowo-fruktozowy, warto wybrać słodką przekąskę słodzoną maltitolem, czyli pyszny batonik karmelowo-orzechowy z dodatkiem wapnia Allnutrition F**king Delicious Snack Bar caramel peanut.

Osteo Activ to preparat, który uzupełnia w organizmie poziom wapnia, magnezu, fluoru, witaminy D i K. Wzmacnia kości (poprawiają ich gęstość i stabilność) i ogranicza ryzyko złamań. Skutecznie przeciwdziała rozwojowi osteoporozy.

Jedna tabletka preparatu zawiera 100mcg witaminy K2, czyli optymalną dzienną porcję. W dodatku w suplemencie wykorzystano ją w postaci o wysokiej biodostępności, czyli MK-7. Pozyskiwana jest z naturalnego źródła witaminy K2 – japońskiego natto.

Wyciąg z liści miłorzębu japońskiego ceniony jest ze względu na swoje właściwości wspierające prawidłowe krążenie obwodowe oraz właściwe funkcjonowanie mózgu. Suplement diety Apteo Ginkgo Biloba…

Naturalne substancje o działaniu immunomodulującym oraz przeciwwirusowym. Syrop Immucol 3 to preparat, który zawiera witaminę C oraz standaryzowane ekstrakty aronii, czarnego bzu oraz aloesu. Do podawania dzieciom od 3. roku życia.

Proszek do sporządzenia roztworu doustnego Dicopeg Junior. Wyrób medyczny o osmotycznym działaniu przeczyszczającym. Jest wyjątkowo bezpieczny, dlatego polecany już niemowlakom od 6. miesiąca życia w celu łagodzenia zaparć.

Idealne zioło dla kobiet, które chcą od wewnątrz zadbać o swoje włosy, paznokcie oraz skórę. Ponadto ziele skrzypu wspomaga utrzymanie właściwej elastyczności naczyń krwionośnych. Herbatka fix Skrzyp ma delikatny smak i…

Nalewki Apteczne Witalność dodaje energii i zwiększa wydolność psychofizyczną. Usprawnia procesy myślowe i pamięciowe. Wzmacnia odporność i wykazuje właściwości przeciwutleniające.

Tonik przeznaczony głównie dla osób po 60 roku życia, zaopatrujący organizm w składniki nieodzowne do prawidłowego działania serca i naczyń krwionośnych. Zapewnia 100% zapotrzebowanie organizmu na żelazo.

HEEL-CRALONIN to jeden z preparatów homeopatycznych stosowanych doustnie w postaci kropli, który wspomaga funkcjonowanie systemu sercowo-naczyniowego.

Cetaphil Pro Redness Control Pianka do mycia zapewnia skórze wrażliwej i skłonnej do zaczerwienień i trądziku delikatne oczyszczenie bez podrażniania. Preparat działa kojąco, zmniejsza również uczucie suchości, swędzenia oraz pieczenia…

Płynne orzeźwienie? Sok 100% jabłko czarna porzeczka czarny bez! Sok z pysznych polskich owoców wzbogacony o witaminę C to świetna alternatywa dla gazowanych napojów. Napój o idealnym balansie słodyczy.