Substancja: Wildagliptyna
(opis substancji oraz lista leków)wildagliptynaWildagliptyna – lek stosowany w leczeniu cukrzycy. Mechanizm działania wildagliptyny polega na zahamowaniu aktywności DPP-4 (inhibitor peptydazy dipeptydowej 4), co prowadzi do zwiększenia stężenia endogennych inkretyn, które nasilają wydzielanie insuliny przez komórki trzustkowe. Wskazaniem do stosowania leku jest leczenie cukrzycy typu 2 u pacjentów, u których stosowanie metforminy jest niemożliwe, w terapii skojarzonej z metforminą lub sulfonylomocznikiem lub tiazolidynodionem, w terapi skojarzonej z metforminą i sulfonylomocznikiem oraz w skojarzeniu z insuliną. 

Wildagliptyna dostępna jest w postaci tabletek. Dawkowanie leku może się różnić w zależności od rodzaju stosowanej terapii, ale dawka nie przekracza więcej niż 100 mg dziennie. Podczas stosowania wildagliptyny, a także innych leków przeciwcukrzycowych powinno się stosować odpowiednią dietę i aktywność fizyczną, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej glikemii.   

Możliwe działania niepożądane: hipoglikemia, ból głowy, zawroty głowy, drżenie, zmęczenie. Rzadziej mogą wystąpić zaparcia, zaburzenia czynności wątroby, obrzęk naczynioruchowy. 

Zapisz się do newslettera,
aby być na bieżąco z nowymi lekami

Zachęcamy także do zakupów na BL Market

Zapisz się do newslettera,
aby pobrać plik

Zachęcamy także do zakupów na BL Market