Gluadda

Substancją czynną leku Gluadda jest wildagliptyna, która należy do grupy leków zwanych doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi.

Gluadda jest lekiem stosowanym w leczeniu dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2, którym do opanowania choroby nie wystarcza stosowanie diety i wykonywanie ćwiczeń fizycznych. Gluadda pomaga normalizować stężenie glukozy we krwi. Lekarz prowadzący może przepisać lek Gluadda do stosowania albo jako jedyny lek przeciwcukrzycowy, albo w skojarzeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, które pacjent już wcześniej przyjmował, jeśli nie były one wystarczająco skuteczne w normalizacji stężenia glukozy we krwi.

Cukrzyca typu 2 jest chorobą, w której organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny, bądź insulina wytwarzana przez organizm nie działa tak jak powinna. Cukrzyca może rozwinąć się również wtedy, gdy organizm wytwarza zbyt dużą ilość glukagonu.

Insulina jest substancją, która pomaga zmniejszyć stężenie glukozy we krwi, zwłaszcza po posiłku. Glukagon jest substancją pobudzającą wytwarzanie glukozy w wątrobie i zwiększa stężenie glukozy we krwi. Obie te substancje wytwarzane są w trzustce.

W jaki sposób działa lek Gluadda
Działanie leku Gluadda polega na pobudzaniu trzustki do wytwarzania insuliny i zmniejszania wytwarzania glukagonu. Umożliwia to normalizację stężenia glukozy we krwi. Wykazano, że lek Gluadda zmniejsza stężenie glukozy we krwi, co może pomóc w zapobieganiu powikłaniom w przebiegu cukrzycy. Mimo rozpoczęcia przyjmowania leku przeciw cukrzycy ważne jest, by pacjent nadal przestrzegał odpowiedniej diety i (lub) wykonywał zalecane ćwiczenia fizyczne.

Jaki jest skład Gluadda, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest wildagliptyna. Każda tabletka zawiera 50 mg wildagliptyny.

– Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna PH200, laktoza, hydroksypropyloceluloza niskopodstawiona i magnezu stearynian.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Gluadda – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Jaką dawkę leku przyjmować i kiedy

Dawka leku Gluadda różni się w zależności od stanu pacjenta. Lekarz ustali dokładnie ile tabletek leku Gluadda należy przyjmować. Maksymalna dawka dobowa wynosi 100 mg.

Zazwyczaj stosowana dawka leku Gluadda to:

  • dawka 50 mg na dobę przyjmowana jako jedna dawka rano, w przypadku stosowania leku Gluadda z lekiem zawierającym pochodne sulfonylomocznika;
  • dawka 100 mg na dobę przyjmowana w dawkach po 50 mg rano i 50 mg wieczorem, w przypadku stosowania leku Gluadda jako jedynego leku, albo z lekiem zawierającym metforminę lub glitazon, w skojarzeniu z metforminą i pochodnymi sulfonylomocznika, albo z insuliną;
  • dawka 50 mg na dobę przyjmowana rano, jeśli u pacjenta występuje umiarkowana lub ciężka choroba nerek lub jeśli pacjent jest poddawany dializie.

Jak przyjmować lek Gluadda

  • Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą.

Jak długo stosować lek Gluadda

  • Lek Gluadda należy przyjmować codziennie, tak długo, jak to zalecił lekarz. Lekarz może zdecydować o długotrwałym leczeniu.
  • Lekarz będzie regularnie kontrolował stan zdrowia pacjenta, sprawdzając czy leczenie daje zamierzony wynik.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia przez pacjenta zbyt wielu tabletek leku Gluadda lub jeśli ktoś inny przyjął ten lek, należy natychmiast poinformować o tym lekarza. Pacjent może wymagać opieki medycznej. Jeśli zajdzie konieczność zgłoszenia się do gabinetu lekarskiego lub do szpitala, należy zabrać ze sobą opakowanie leku.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Gluadda – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Gluadda w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie należy stosować leku Gluadda w okresie ciąży. Nie wiadomo czy lek Gluadda przenika do mleka ludzkiego. Nie należy stosować leku Gluadda w przypadku karmienia piersią lub planowania karmienia piersią.

Ulotka Gluadda – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Gluadda, 50 mg, tabletki (Vildagliptinum)

Charakterystyka produktu
leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Gluadda m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Gluadda, 50 mg, tabletki (Vildagliptinum)

Dostępność w najbliższej aptece

Sprawdź dostępność i zarezerwuj produkt w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty. Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie - sprawdź dostępność w najbliższej aptece.

Opinie o Gluadda - forum pacjentów

Stosujesz Gluadda? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz