Metformin hydrochloride ELC

Metformin hydrochloride ELC jest lekiem przeciwcukrzycowym z grupy biguanidów. Zmniejsza stężenie glukozy we krwi zarówno na czczo, jak i po posiłku. Nie pobudza wydzielania insuliny, dlatego nie wywołuje hipoglikemii. Stosowany jest w leczeniu cukrzycy typu 2, zwłaszcza u pacjentów otyłych, gdy za pomocą ściśle przestrzeganej diety i ćwiczeń fizycznych nie można uzyskać prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Lek jest dostępny na receptę. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje o leku Metformin hydrochloride ELC z ulotki dla pacjenta. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania (kompletna ulotka leku i charakterystyka produktu w pliku PDF) oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Konsultacja merytoryczna:

Ostrzeżenie dotyczące zażywania leków: To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. Lek stosuj tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.


Ostrzeżenie dotyczące opinii pacjentów: Opinie o lekach, które można znaleźć online, są zawsze subiektywne i mogą się różnić w zależności od doświadczeń i reakcji organizmu każdej osoby. Nie należy polegać wyłącznie na tych opiniach przy podejmowaniu decyzji dotyczących swojego zdrowia. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem, zmianą lub zakończeniem jakiejkolwiek terapii medycznej. Pamiętaj, że informacje zawarte w ulotce dołączonej do opakowania leku są wynikiem długotrwałych badań i obserwacji.

Jak działa lek Metformin hydrochloride ELC i jakie są wskazania do stosowania?

Lek Metformin hydrochloride ELC, tabletki o przedłużonym uwalnianiu zawiera substancję czynną metforminy chlorowodorek i należy do grupy leków zwanych biguanidami, stosowanych w leczeniu cukrzycy typu 2 (insulinoniezależnej).

Lek Metformin hydrochloride ELC, tabletki o przedłużonym uwalnianiu jest stosowany w leczeniu pacjentów z cukrzycą typu 2, u których za pomocą przestrzegania samej diety i aktywności fizycznej nie można uzyskać wystarczającej kontroli stężenia glukozy (cukru) we krwi. Insulina to hormon, który umożliwia tkankom organizmu pobieranie glukozy z krwi i wykorzystywanie jej jako źródła energii lub przechowywanie glukozy w celu późniejszego wykorzystania. U chorych na cukrzycę typu 2 trzustka nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub organizm nie jest w stanie właściwie wykorzystać wytworzonej insuliny. Powoduje to nagromadzenie glukozy we krwi, co może powodować szereg poważnych i długotrwałych zaburzeń. Dlatego ważne jest, aby kontynuować przyjmowanie leku, nawet jeśli u pacjenta nie występują żadne oczywiste objawy.

Lek Metformin hydrochloride ELC, tabletki o przedłużonym uwalnianiu zwiększa wrażliwość organizmu na insulinę i pomaga przywrócić prawidłowy sposób wykorzystywania glukozy przez organizm.

Przyjmowanie leku Metformin hydrochloride ELC, tabletki o przedłużonym uwalnianiu jest związane ze stabilizacją masy ciała lub niewielką utratą masy ciała.
Tabletki leku Metformin hydrochloride ELC o przedłużonym uwalnianiu są specjalnie opracowane w taki sposób, aby zapewnić powolne uwalnianie leku w organizmie i dlatego różnią się od wielu innych rodzajów tabletek zawierających metforminę.

Kategorie powiązane:
Leki na cukrzycę,

Jaki jest skład Metformin hydrochloride ELC, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest metforminy chlorowodorek. Każda tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 500 mg lub 750 mg metforminy chlorowodorku.

Pozostałe składniki to:
Metformin hydrochloride ELC, 500 mg
magnezu stearynian, karmeloza sodowa i hypromeloza 100.000 mPas.

Metformin hydrochloride ELC, 750 mg
magnezu stearynian, kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer dyspersja 30%, makrogol 6000, powidon (K90), karmeloza sodowa i hypromeloza 100.000 mPas.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Metformin hydrochloride ELC – jak stosować?

Lekarz może przepisać lek Metformin hydrochloride ELC, tabletki o przedłużonym uwalnianiu do stosowania w monoterapii lub w skojarzeniu z innymi doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi lub insuliną.
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.
W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Tabletkę należy połknąć w całości, popijając szklanką wody; nie żuć.

Zalecana dawka
Zazwyczaj leczenie rozpoczyna się od dawki 500 miligramów leku Metformin hydrochloride ELC, tabletki o przedłużonym uwalnianiu przyjmowanej raz na dobę. Po około 2 tygodniach przyjmowania leku Metformin hydrochloride ELC, tabletki o przedłużonym uwalnianiu lekarz na podstawie pomiarów stężenia cukru we krwi może zmodyfikować dawkę. Maksymalna dawka dobowa leku Metformin hydrochloride ELC, tabletki o przedłużonym uwalnianiu to 2000 miligramów.
Jeśli pacjent ma zaburzenia czynności nerek, lekarz może przepisać mniejszą dawkę. Zazwyczaj tabletki należy przyjmować raz na dobę, podczas wieczornego posiłku.
W niektórych przypadkach lekarz może zalecić przyjmowanie tabletek dwa razy na dobę. Tabletki należy zawsze przyjmować podczas posiłku.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie omyłkowego przyjęcia dodatkowych tabletek, nie należy się tym niepokoić, ale jeśli jednak wystąpią nietypowe objawy, należy skontaktować się z lekarzem. W przypadku znacznego przedawkowania, zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia kwasicy mleczanowej. Objawy kwasicy mleczanowej są nieswoiste i należą do nich: wymioty, ból brzucha ze skurczami mięśni, ogólne złe samopoczucie z silnym zmęczeniem i trudności z oddychaniem. Dalszymi objawami są zmniejszenie temperatury ciała i spowolnienie akcji serca. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza, ponieważ kwasica mleczanowa może doprowadzić do śpiączki. Należy natychmiast przerwać stosowanie leku Metformin hydrochloride ELC, tabletki o przedłużonym uwalnianiu i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Metformin hydrochloride ELC – czy mogę spożywać alkohol?

Należy unikać spożywania nadmiernych ilości alkoholu podczas przyjmowania leku Metformin hydrochloride ELC, tabletki o przedłużonym uwalnianiu, ponieważ może to zwiększyć ryzyko kwasicy mleczanowej.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Metformin hydrochloride ELC w okresie ciąży i karmienia piersią?

Leku Metformin hydrochloride ELC, tabletki o przedłużonym uwalnianiu nie należy stosować w okresie ciąży lub karmienia piersią.
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Metformin hydrochloride ELC

ELC Group s.r.o.

Ulotka Metformin hydrochloride ELC – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Metformin hydrochloride ELC przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Metformin hydrochloride ELC, 500 mg; 750 mg, tabletki o przedłużonym uwalnianiu (Metformini hydrochloridum)

Ściągnij lub podejrzyj dokument PDF

Pobrano 0 razy

Rozmiar plku 260.02 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Metformin hydrochloride ELC m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Metformin hydrochloride ELC, 500 mg; 750 mg, tabletki o przedłużonym uwalnianiu (Metformini hydrochloridum)

Ściągnij lub podejrzyj dokument PDF

Pobrano 0 razy

Rozmiar plku 260.02 KB

Nie zawsze leki o identycznej nazwie międzynarodowej i formie mogą być stosowane zamiennie. Decydującym czynnikiem jest zawartość składnika aktywnego, czyli dawka leku. Warto podkreślić, że nawet jeśli nazwa międzynarodowa, forma leku i dawka składnika aktywnego są takie same, pacjent nie zawsze ma możliwość skorzystania z zamiennika. Przykładowo, niektórzy pacjenci mogą być uczuleni na jedną z substancji pomocniczych zawartych w leku.

Sprawdź cenę i dostępność Metformin hydrochloride ELC w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Metformin hydrochloride ELC

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Metformin hydrochloride ELC? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Metformin hydrochloride ELC. Podziel się doświadczeniami na forum.