Konsultacja merytoryczna:

Xorimax

Xorimax jest antybiotykiem stosowanym u dorosłych i dzieci. Działa bakteriobójczo na drobnoustroje wywołujące zakażenia. Należy do grupy tzw. cefalosporyn.

Lek stosuje się w leczeniu zakażeń: gardła, zatok, ucha środkowego, płuc lub zakażeń w obrębie klatki piersiowej, dróg moczowych, skóry i tkanek miękkich.

Lek może być również stosowany: w leczeniu choroby z Lyme (boreliozy – zakażenia przenoszonego przez kleszcze).

Jaki jest skład Xorimax, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest cefuroksym. Jedna tabletka Xorimax 125 zawiera 150,36 mg aksetylu cefuroksymu, co odpowiada 125 mg cefuroksymu. Jedna tabletka Xorimax 250 zawiera 300,72 mg aksetylu cefuroksymu, co odpowiada 250 mg cefuroksymu. Jedna tabletka Xorimax 500 zawiera 601,44 mg aksetylu cefuroksymu, co odpowiada 500 mg cefuroksymu.

Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to:
Rdzeń tabletki: sodu laurylosiarczan, kopowidon, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna, mannitol granulowany, celuloza mikrokrystaliczna, krospowidon, talk.
Otoczka: mannitol, skrobia ziemniaczana, rozpuszczalna, talk, tytanu dwutlenek (E171), aspartam (E951).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Xorimax – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować ściśle według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Tabletki należy przyjmować po posiłkach, gdyż pomoże to zwiększyć skuteczność leczenia.

Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą.

Tabletek nie należy żuć, kruszyć ani dzielić, gdyż może to zmniejszyć skuteczność leczenia.

Zazwyczaj stosowana dawka:
Dorośli – wynosi 250 mg do 500 mg dwa razy na dobę, w zależności od ciężkości i rodzaju zakażenia.
Dzieci – jest od 10 mg/kg masy ciała (maksymalnie 125 mg) do 15 mg/kg masy ciała (maksymalnie 250 mg) dwa razy na dobę, w zależności od ciężkości i rodzaju zakażenia.

Lek nie jest zalecany do stosowania u dzieci w wieku poniżej 3 miesięcy, gdyż nie jest znane bezpieczeństwo jego stosowania ani skuteczność w tej grupie wiekowej.

W zależności od rodzaju choroby lub reakcji pacjenta na leczenie, lekarz może zmienić dawkę początkową leku lub uznać, że konieczny może być więcej niż jeden cykl leczenia.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek Jeśli pacjent ma problemy z nerkami, lekarz może zastosować u niego inną dawkę leku. Jeśli sytuacja taka dotyczy pacjenta, powinien powiedzieć o tym lekarzowi.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przyjęcie za dużej dawki leku może spowodować zaburzenia neurologiczne, zwłaszcza zwiększyć ryzyko wystąpienia drgawek. Należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub udać się do oddziału ratunkowego najbliższego szpitala. Jeśli to możliwe, należy pokazać opakowanie leku.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Xorimax – czy mogę spożywać alkohol?

Brak informacji na temat związku stosowania leku z jedzeniem i piciem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Xorimax w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed otrzymaniem leku należy powiedzieć lekarzowi:
jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub planuje ciążę, jeśli pacjentka karmi piersią.

Lekarz rozważy korzyści z leczenia pacjentki lekiem wobec ryzyka dla jej dziecka.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Xorimax

Ulotka Xorimax – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Xorimax 125 mg, 250 mg, 500 mg tabletki drażowane

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 195 razy

Rozmiar plku 198.59 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Xorimax m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Xorimax 125 mg tabletki drażowane

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 54 razy

Rozmiar plku 214.06 KB


Xorimax 250 mg tabletki drażowane

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 70 razy

Rozmiar plku 214.25 KB


Xorimax 500 mg tabletki drażowane

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 196 razy

Rozmiar plku 214.12 KB

Cena - ile kosztuje Xorimax?

Cena Xorimax i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Xorimax.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Xorimax? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

16 komentarzy do “Xorimax”

 1. Brałam antybiotyk z probiotykiem przez 5 dni. Następnego dnia po skończeniu zaczął mocno boleć brzuch. Biegunka, gorączka, plamy jak pokrzywka na całym ciele. Nigdy w życiu czegoś takiego nie miałam. Nie mam żadnych uczuleń a ni chorób współrzędnych. Ten antybiotyk to porazka.

  Odpowiedz
 2. Brałam antybiotek z probiotykiem przez 5 dni. Następnego dnia po skończeniu zaczął mocno boleć brzuch. Biehunka, gorączka, plamy jak polrzywka na całym ciele. Nigdy w życiu czegoś takiego nie miałam. Nie mam żadnych uczuleń a ni chorób współrzędnych. Ten antybiothk to porazka.

  Odpowiedz
 3. Lekarz przepisał mi inny antybiotyk, ale w aptece pani dała zamiennik, bo nie miała na stanie. Czuje się OKROPNIE! Nigdy po antybiotyku tak źle się nie czułam a w moim życiu pojawiły się różne zakażenia i różne antybiotyki. Koszmar…

  Odpowiedz
 4. Dzisiaj wzielam puerwszy raz ten antybiotyk. Na poczatku poczulam ze mnie zaczyna zolacdek bolec. Ustalo po probiotyku. Jak wstalam z lozka to myslalam ze sie przewroce. Ledwo co pisze na klawiaturze w tele. Mam zawroty glowy co inne antybiotyki nie powodowaly a biore je od kilku lat. Dodatko szumy w uszach I wiotkosc miesni. Tragedia odstawie go I wezme amoksiklav. Tragiczny

  Odpowiedz
 5. Jestem w 19 tygodniu ciąży. Dziś lekarz internista na ostre przeziębienie przepisał mi ten o to lek. Wykupiłam receptę, jeszcze nie wzięłam tb. bo od początku miałam mieszane uczucia czy powinnam… Źle się czuję, ale martwię się o dziecko i czytając Wasze komentarze jestem przerażona skutkami ubocznymi.
  Wezmę czosnek, herbatę z cytryną i paracetamol. Nie widzę innego wyjścia.

  Odpowiedz
 6. Stosowałem xorimax 500 przez 3 tyg/ 2x na dobę. Pierwsze 2 tyg były bezproblemowe (brałem dicoflor 1x dziennie), po 13 dniach pojawił się ból żołądka i biegunka, które wciągu 2 dni udało się opanować poprzez zwiększenie dawki probiotyku do 2 kapsułek na dobę i stosowanie enterolu 250 (każdorazowo ok. 1 godz. po zażyciu antybiotyku).

  Odpowiedz
 7. Brałam 2 tabletki dziennie, lepiej zaczęłam się czuć dopiero pod koniec antybiotyku. Po zakończeniu nie mogłam dojść do siebie. Od 6 dni miałam biegunki, wymioty i silne bóle brzucha, wczoraj wylądowałam w szpitalu. Ten lek zaburzył całą pracę mojego żołądka. Co dziwne ten sam lekarz przepisuje zawsze ten sam lek. Chyba sprawę powinnam gdzieś zgłosić.

  Odpowiedz
 8. Stanowczo odradzam, otrzymałem ten antybiotyk na grypę i po dwuch dniach go odstawiam bo pojawiły się wymioty,biegunka,wzrost ciśnienia oraz wiotkość mięśni -straszna chemia!!!

  Odpowiedz
 9. Jestem w trakcie leczenia tym antybiotykiem i odradzam! Mój żołądek ledwo wytrzymuje, boje się go brać bo wyżera mnie od środka + powoduje palącą zgagę.
  W pierwszą noc po jego zastosowaniu dochodziły do mnie myśli czy przeżyje do następnego dnia tak mnie paliło w żołądku i gardle.
  Dodatkowo mam wrażenie ze powoduje zawroty głowy. Jeszcze raz nie polecam!

  Odpowiedz
 10. Ania: Brałam Xorimax 500 mg. 2x na dobę przy zapaleniu oskrzeli. Po ośmiu dniach przyjmowania leku okazało się, ze nie zadziałał. Teraz biorę Rovamycine.

  Odpowiedz
  • Szkoda że nie przeczytałam wcześniej-bóle mięśni zawroty głowy-mdłości i zżeranie żołądka -ten lek to największy mój wróg.
   Żaden antybiotyk nie zrobił mi takiego spustoszenia w organizmie.
   Szczerze -nie polecam.

   Odpowiedz
 11. stosowalam dawke 250, bylo mi bardzo niedobrze w trakcie calej kuracji, schudlam 2 kg w ciagu tygodnia – antybiotyk spowodowal, ze w ogole nie mialam apetytu. To jest pierwszy antybiotyk, ktory zrobil u mnie takie spustoszenie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz