Konsultacja merytoryczna:

Diamed

Lek Diamed zawiera metforminę, lek stosowany w leczeniu cukrzycy. Należy ona do grupy leków nazywanych biguanidami.

Insulina jest hormonem wytwarzanym w trzustce, umożliwiającym pobieranie przez organizm glukozy (cukru) z krwi. Organizm wykorzystuje glukozę do wytwarzania energii lub przechowuje ją w celu późniejszego wykorzystania.

U pacjenta chorego na cukrzycę trzustka nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub organizm nie jest zdolny do właściwego wykorzystania wytworzonej insuliny. Prowadzi to do zwiększenia stężenia glukozy we krwi. Lek Diamed ułatwia obniżenie stężenia glukozy we krwi do wartości najbardziej zbliżonych do prawidłowych.

U osób dorosłych z nadwagą lek Diamed stosowany przez dłuższy czas pomaga także zmniejszyć ryzyko powikłań związanych z cukrzycą.

W jakim celu stosuje się lek Diamed
Lek Diamed stosuje się w leczeniu pacjentów chorych na cukrzycę typu 2 (tzw. cukrzyca insulinoniezależna), gdy za pomocą samej diety i ćwiczeń fizycznych nie można uzyskać właściwego stężenia glukozy we krwi. Diamed jest szczególnie wskazany u pacjentów z nadwagą. Dorośli mogą przyjmować Diamed jako jedyny lek lub razem z innymi lekami przeciwcukrzycowymi (lekami doustnymi lub insuliną). Dzieci w wieku 10 lat i starsze oraz młodzież mogą przyjmować Diamed jako jedyny lek lub razem z insuliną.

Jaki jest skład Diamed, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest metformina w postaci metforminy chlorowodorku.

Diamed, 500 mg: każda tabletka powlekana zawiera 500 mg metforminy chlorowodorku, co odpowiada 390 mg metforminy.
Diamed, 850 mg: każda tabletka powlekana zawiera 850 mg metforminy chlorowodorku, co odpowiada 663 mg metforminy.

Diamed, 1000 mg: każda tabletka powlekana zawiera 1000 mg metforminy chlorowodorku, co odpowiada 780 mg metforminy.

Pozostałe składniki leku to:
Substancje pomocnicze: powidon, magnezu stearynian.
Otoczka tabletki: hypromeloza, makrogol.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Diamed – jak stosować ten lek?

Lek Diamed nie może zastąpić korzyści wynikających ze zdrowego trybu życia. Należy kontynuować wszelkie zalecenia lekarza dotyczące diety i regularnie uprawiać ćwiczenia fizyczne.

Zazwyczaj stosowana dawka
U dzieci w wieku 10 lat i starszych oraz młodzieży dawka początkowa wynosi 500 mg lub 850 mg leku Diamed raz na dobę. Maksymalna dawka dobowa wynosi 2000 mg w 2 lub 3 dawkach podzielonych. Stosowanie u dzieci w wieku od 10 do 12 lat jest możliwe jedynie, jeśli lekarz tak zaleci, ponieważ doświadczenie w stosowaniu leku w tej grupie wiekowej jest ograniczone.

Dawka początkowa u dorosłych wynosi zazwyczaj 500 mg lub 850 mg leku Diamed dwa do trzech razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa wynosi 3000 mg w 3 dawkach podzielonych.

Jeśli pacjent stosuje również insulinę, lekarz poinformuje pacjenta, w jaki sposób rozpocząć stosowanie leku Diamed.

Kontrola
Lekarz zleci regularne badania stężenia glukozy we krwi i ustali dawkowanie leku Diamed w zależności od stężenia glukozy we krwi pacjenta. Należy regularnie konsultować się z lekarzem. Jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci i młodzieży oraz osób w wieku podeszłym. Ponadto lekarz co najmniej raz w roku zbada czynność nerek. Częstsze kontrole mogą być konieczne w przypadku osób w wieku podeszłym lub pacjentów z zaburzeniem czynności nerek.

Jak stosować lek Diamed
Tabletki należy przyjmować w trakcie lub po posiłku. Pozwoli to uniknąć działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego.

Tabletek nie należy kruszyć lub żuć. Tabletki należy połykać popijając szklanką wody.
– W przypadku stosowania jednej dawki na dobę, należy ją przyjmować rano (podczas śniadania).
– W przypadku stosowania dwóch dawek na dobę, należy je przyjmować rano (przy śniadaniu) i wieczorem (przy kolacji).
– W przypadku stosowania trzech dawek na dobę, należy je przyjmować rano (przy śniadaniu), w południe (przy obiedzie) i wieczorem (przy kolacji).

W przypadku wrażenia, że działanie leku Diamed jest za mocne lub za słabe należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zażycia większej niż zalecana dawki leku Diamed może wystąpić kwasica mleczanowa. Objawami kwasicy mleczanowej są: wymioty, ból brzucha (ból w jamie brzusznej) z kurczami mięśni, ogólne złe samopoczucie, któremu towarzyszy znaczne zmęczenie oraz trudności w oddychaniu. Jeśli takie objawy wystąpią, pacjent może wymagać bezzwłocznego leczenia szpitalnego, ponieważ kwasica mleczanowa może prowadzić do śpiączki. Natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić do najbliższego szpitala.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Diamed – czy mogę spożywać alkohol?

Podczas stosowania leku nie należy spożywać alkoholu. Alkohol może zwiększyć ryzyko kwasicy mleczanowej − w szczególności w przypadku zaburzeń czynności wątroby lub niedożywienia. Odnosisię to także do leków zawierających alkohol.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Diamed w okresie ciąży i karmienia piersią?

Cukrzycę podczas ciąży należy leczyć insuliną. Gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty, gdyż może on zmienić sposób leczenia. Pacjentki karmiące piersią lub planujące karmienie piersią nie powinny stosować tego leku.

Ulotka Diamed – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Diamed, 500 mg, 850 mg, 1000 mg, tabletki powlekane (Metformini hydrochloridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 4 razy

Rozmiar plku 262.19 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Diamed m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Diamed, 500 mg, 850 mg, 1000 mg, tabletki powlekane (Metformini hydrochloridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 4 razy

Rozmiar plku 144.11 KB

Cena - ile kosztuje Diamed?

Cena Diamed i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Diamed.

Porównaj ceny innych leków dla cukrzyków i kupuj najtaniej!

Porównaj ceny innych leków dla cukrzyków i kupuj najtaniej!

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Diamed? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply
94.99 

Zastosowanie Eucerin Atopicontrol balsam do skóry atopowej (Opakowanie: 400 ml)Eucerin Atopicontrol balsam do skóry atopowej (Opakowanie: 400 ml) to balsam przeznaczony do codziennej pielęgnacji skóry suchej, podrażnionej, popękanej, swędzącej i atopowej.

Produkt zawiera…

6.99 

Zastosowanie Dextro Energy Schulstoff pastylki o smaku owoców leśnych (Opakowanie: 50 g)Dextro Energy Schulstoff pastylki o smaku owoców leśnych (Opakowanie: 50 g) to cukierki, zawierające dekstrozę, wspierające utrzymanie koncentracji oraz wspomagające zapamiętywanie.

Pastylki…

86.17 

Zastosowanie Vichy Aqualia Thermal Spa na noc (Opakowanie: 75 ml)Vichy Aqualia Thermal Spa to nawilżający krem na noc, który skutecznie koi, łagodzi, a przede wszystkim intensywnie odżywia i nawilża skórę.

Krem jest przeznaczony dla…

27.99 

Zastosowanie Tabletki uspokajające Labofarm (Opakowanie: 90 )Tabletki uspokajające Labofarm (Opakowanie: 90 ) to lek uspokajający przeznaczony do stosowania przy łagodnych, przejściowych stanach napięcia nerwowego.

Preparat zawiera naturalne, ziołowe ekstrakty z kozłka lekarskiego, chmielu i melisy, dzię…

22.22 

Zastosowanie MEDISPIRANT Antyperspirant roll-on (Opakowanie: 50 ml)MEDISPIRANT Antyperspirant roll-on (Opakowanie: 50 ml) to antyperspirant w kulce przeznaczony dla osób, które nie radzą sobie z nadmiernym poceniem. Minimalizuje ilość wydzielanego potu, a dodatkowo ma działanie nawilżające i…

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief