Konsultacja merytoryczna:

Metfogamma 500

Metfogamma 500 należy do grupy leków stosowanych w leczeniu cukrzycy insulinoniezależnej (cukrzyca typu 2) u dorosłych i dzieci w wieku 10 lat i starszych.

Metfogamma 500 obniża stężenie cukru we krwi, które jest zbyt wysokie u pacjentów z cukrzycą typu 2 a szczególnie u pacjentów otyłych, u których za pomocą ściśle przestrzeganej diety i ćwiczeń fizycznych nie można uzyskać właściwego stężenia glukozy we krwi.

Dorośli
Lekarz może przepisać lek Metfogamma 500 sam lub w skojarzeniu z innym doustnym lekiem obniżającym stężenia cukru we krwi lub z insuliną.

Dzieci i młodzież
Lekarz może przepisać lek Metfogamma 500 sam lub w skojarzeniu z insuliną dzieciom od 10 lat i młodzieży.

W przypadku dorosłych pacjentów z nadwagą z cukrzycą typu 2, u których za pomocą ściśle przestrzeganej diety i ćwiczeń fizycznych nie można uzyskać właściwego stężenia glukozy we krwi, chlorowodorek metforminy jest lekiem pierwszego wyboru, który pozwala uniknąć powikłań wywołanych cukrzycą.

Jaki jest skład Metfogamma 500, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest 500 mg metforminy chlorowodorku, co odpowiada 389,9 mg metforminy.

Substancje pomocnicze to: karboksymetyloskrobia sodowa, skrobia kukurydziana, powidon, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, hypromeloza, glikol propylenowy, makrogol 6000, tytanu dwutlenek (E 171), talk.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Metfogamma 500 – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dawkowanie leku Metfogamma 500 musi być ustalone przez lekarza indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie stężenia glukozy we krwi i kontrolowane podczas regularnych badań lekarskich.

Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, zazwyczaj stosowane dawkowanie to:
Dorośli
Początkowo zwykle stosuje się 1 tabletkę powlekaną leku Metfogamma 500 2 do 3 razy na dobę (co odpowiada 1000 do 1500 mg chlorowodorku metforminy), podczas posiłków lub po posiłkach.

Dawka może zostać zwiększona do maksymalnej zalecanej dawki dobowej, czyli 6 tabletek powlekanych leku Metfogamma 500 (co odpowiada 3000 mg chlorowodorku metforminy).

Przy zalecanej wyższej dawce dobowej, zaleca się przyjmowanie mniejszej liczby tabletek o wyższej mocy.
Po 10 – 15 dniach lekarz ustala dawkę chlorowodorku metforminy na podstawie wartości stężenia glukozy we krwi. Powolne zwiększanie dawki może zapobiegać wystąpieniu objawów niepożądanych ze strony układu pokarmowego.

W przypadku zamiany innego doustnego leku przeciwcukrzycowego na lek Metfogamma 500, należy odstawić poprzednio stosowany lek i zacząć stosować lek Metfogamma 500 zgodnie z zaleceniami lekarza.

Jednoczesne stosowanie z insuliną:
Lek Metfogamma 500 i insulina mogą być stosowane równocześnie w celu uzyskania lepszej kontroli stężenia glukozy we krwi. Początkowo stosuje się zwykle 1 tabletkę 500 mg 2 do 3 razy na dobę, natomiast dawkę insuliny ustala się na podstawie wyników badania stężenia glukozy we krwi.

Pacjenci w podeszłym wieku
Dawka leku powinna być ustalona na podstawie oceny czynności nerek, która u pacjentów w podeszłym wieku jest często zaburzona.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Monoterapia i skojarzenie z insuliną
Zazwyczaj początkowa dawka wynosi 1 tabletkę powlekaną leku Metfogamma 500 na dobę (co odpowiada 500 mg chlorowodorku metforminy), przyjmowaną po posiłku.
Dawka może zostać zwiekszona do maksymalnej zalecanej dawki dobowej, czyli 4 tabletek powlekanych leku Metfogamma 500 (co odpowiada 2000 mg chlorowodorku metforminy).

Sposób podawania
Tabletki powlekane należy przyjmować w całości (nie rozgryzać), podczas lub po posiłku, z wystarczającą ilością płynu. Jeśli zalecone jest przyjmowanie dwóch lub więcej tabletek powlekanych w ciągu doby, należy przyjmować je w dawce podzielonej w ciągu dnia, np. pierwszą tabletkę podczas lub po śniadaniu, drugą podczas lub po obiedzie, a trzecią podczas lub po wieczornym posiłku.

W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przedawkowania należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Przedawkowanie leku nie powoduje nadmiernego zmniejszenia stężenia glukozy we krwi (hipoglikemii). Istnieje jednak ryzyko rozwoju objawów kwasicy mleczanowej, która zagraża życiu i wymaga leczenia w szpitalu.
Objawy początku kwasicy mleczanowej mogą przypominać bezpośrednie działania niepożądane metforminy na układ pokarmowy: nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha. Pełne objawy kwasicy mleczajowej, jak ból i skurcze mięśni, przyspieszony oddech, splątanie lub śpiączka mogą rozwinąć się w ciągu kilku godzin i wymagają natychmiastowego leczenia szpitalnego.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Metfogamma 500 – czy mogę spożywać alkohol?

Podczas stosowania leku Metfogamma 500 należy powstrzymać się od picia alkoholu.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Metfogamma 500 w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.
Stosowanie leku Metfogamma 500 w okresie ciąży jest przeciwwskazane.
W okresie ciąży, cukrzycę należy leczyć insuliną.
Jeżeli w czasie leczenia lekiem Metfogamma 500 pacjentka zajdzie w ciążę lub planuje zajście w ciążę, powinna bezzwłocznie poinformować o tym lekarza. Lekarz wprowadzi konieczne zmiany w leczeniu cukrzycy.

Karmienie piersią
Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza. Nie wolno stosować leku Metfogamma 500 w okresie karmienia piersią.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Metfogamma 500

Ulotka Metfogamma 500 – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Metfogamma 500, 500 mg, tabletki powlekane (Metformini hydrochloridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 17 razy

Rozmiar plku 73.37 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Metfogamma 500 m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Metfogamma 500, 500 mg, tabletki powlekane (Metformini hydrochloridum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 17 razy

Rozmiar plku 77.53 KB

Cena - ile kosztuje Metfogamma 500?

Cena Metfogamma 500 i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Metfogamma 500.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Metfogamma 500? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz