Metfogamma 500

Działanie i wskazania

Metfogamma 500 należy do grupy leków stosowanych w leczeniu cukrzycy insulinoniezależnej (cukrzyca typu 2) u dorosłych i dzieci w wieku 10 lat i starszych.

Metfogamma 500 obniża stężenie cukru we krwi, które jest zbyt wysokie u pacjentów z cukrzycą typu 2 a szczególnie u pacjentów otyłych, u których za pomocą ściśle przestrzeganej diety i ćwiczeń fizycznych nie można uzyskać właściwego stężenia glukozy we krwi.

Dorośli
Lekarz może przepisać lek Metfogamma 500 sam lub w skojarzeniu z innym doustnym lekiem obniżającym stężenia cukru we krwi lub z insuliną.

Dzieci i młodzież
Lekarz może przepisać lek Metfogamma 500 sam lub w skojarzeniu z insuliną dzieciom od 10 lat i młodzieży.

W przypadku dorosłych pacjentów z nadwagą z cukrzycą typu 2, u których za pomocą ściśle przestrzeganej diety i ćwiczeń fizycznych nie można uzyskać właściwego stężenia glukozy we krwi, chlorowodorek metforminy jest lekiem pierwszego wyboru, który pozwala uniknąć powikłań wywołanych cukrzycą.

REKLAMA

Skład

Substancją czynną leku jest 500 mg metforminy chlorowodorku, co odpowiada 389,9 mg metforminy.

Substancje pomocnicze to: karboksymetyloskrobia sodowa, skrobia kukurydziana, powidon, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, hypromeloza, glikol propylenowy, makrogol 6000, tytanu dwutlenek (E 171), talk.

Zapoznaj się z profesjonalnym opisem substancji czynnej: . Sprawdź listę leków, które zawierają tą samą substancję aktywną.

Zachęcamy także do zapoznania się z pełną listą substancji wraz z opisami sporządzonomi przez farmaceutów.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dawkowanie leku Metfogamma 500 musi być ustalone przez lekarza indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie stężenia glukozy we krwi i kontrolowane podczas regularnych badań lekarskich.

Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, zazwyczaj stosowane dawkowanie to:
Dorośli
Początkowo zwykle stosuje się 1 tabletkę powlekaną leku Metfogamma 500 2 do 3 razy na dobę (co odpowiada 1000 do 1500 mg chlorowodorku metforminy), podczas posiłków lub po posiłkach.

Dawka może zostać zwiększona do maksymalnej zalecanej dawki dobowej, czyli 6 tabletek powlekanych leku Metfogamma 500 (co odpowiada 3000 mg chlorowodorku metforminy).

Przy zalecanej wyższej dawce dobowej, zaleca się przyjmowanie mniejszej liczby tabletek o wyższej mocy.
Po 10 – 15 dniach lekarz ustala dawkę chlorowodorku metforminy na podstawie wartości stężenia glukozy we krwi. Powolne zwiększanie dawki może zapobiegać wystąpieniu objawów niepożądanych ze strony układu pokarmowego.

W przypadku zamiany innego doustnego leku przeciwcukrzycowego na lek Metfogamma 500, należy odstawić poprzednio stosowany lek i zacząć stosować lek Metfogamma 500 zgodnie z zaleceniami lekarza.

Jednoczesne stosowanie z insuliną:
Lek Metfogamma 500 i insulina mogą być stosowane równocześnie w celu uzyskania lepszej kontroli stężenia glukozy we krwi. Początkowo stosuje się zwykle 1 tabletkę 500 mg 2 do 3 razy na dobę, natomiast dawkę insuliny ustala się na podstawie wyników badania stężenia glukozy we krwi.

Pacjenci w podeszłym wieku
Dawka leku powinna być ustalona na podstawie oceny czynności nerek, która u pacjentów w podeszłym wieku jest często zaburzona.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Monoterapia i skojarzenie z insuliną
Zazwyczaj początkowa dawka wynosi 1 tabletkę powlekaną leku Metfogamma 500 na dobę (co odpowiada 500 mg chlorowodorku metforminy), przyjmowaną po posiłku.
Dawka może zostać zwiekszona do maksymalnej zalecanej dawki dobowej, czyli 4 tabletek powlekanych leku Metfogamma 500 (co odpowiada 2000 mg chlorowodorku metforminy).

Sposób podawania
Tabletki powlekane należy przyjmować w całości (nie rozgryzać), podczas lub po posiłku, z wystarczającą ilością płynu. Jeśli zalecone jest przyjmowanie dwóch lub więcej tabletek powlekanych w ciągu doby, należy przyjmować je w dawce podzielonej w ciągu dnia, np. pierwszą tabletkę podczas lub po śniadaniu, drugą podczas lub po obiedzie, a trzecią podczas lub po wieczornym posiłku.

W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.

REKLAMA

Przedawkowanie

W przypadku przedawkowania należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Przedawkowanie leku nie powoduje nadmiernego zmniejszenia stężenia glukozy we krwi (hipoglikemii). Istnieje jednak ryzyko rozwoju objawów kwasicy mleczanowej, która zagraża życiu i wymaga leczenia w szpitalu.
Objawy początku kwasicy mleczanowej mogą przypominać bezpośrednie działania niepożądane metforminy na układ pokarmowy: nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha. Pełne objawy kwasicy mleczajowej, jak ból i skurcze mięśni, przyspieszony oddech, splątanie lub śpiączka mogą rozwinąć się w ciągu kilku godzin i wymagają natychmiastowego leczenia szpitalnego.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Podczas stosowania leku Metfogamma 500 należy powstrzymać się od picia alkoholu.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat możliwych działań niepożądanych.

Ciąża i karmienie piersią

Ciąża
Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.
Stosowanie leku Metfogamma 500 w okresie ciąży jest przeciwwskazane.
W okresie ciąży, cukrzycę należy leczyć insuliną.
Jeżeli w czasie leczenia lekiem Metfogamma 500 pacjentka zajdzie w ciążę lub planuje zajście w ciążę, powinna bezzwłocznie poinformować o tym lekarza. Lekarz wprowadzi konieczne zmiany w leczeniu cukrzycy.

Karmienie piersią
Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza. Nie wolno stosować leku Metfogamma 500 w okresie karmienia piersią.

REKLAMA

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Metfogamma 500 - cena

Skorzystaj z wyszukiwarki leków dostarczonej przez portal ktomalek.pl. Znajdziesz tutaj m.in. następujące informacje:
 • cena leku (w zależności od poziomu refundacji)
 • czy lek przepisywany jest na receptę, czy jest dostępny bez recepty
 • interakcje z innymi lekami
 • Metfogamma 500 opinie pacjentów - forum o lekach

  Aktualna ocena:

  12345678910
  Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
  Loading...

  Uwaga: Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane zgodnie z regulaminem serwisu.

  Proszę wpisz swoją opinię!
  Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.