Citrafleet

Problemy z układem pokarmowym dotyczą sporego grona osób w różnym wieku. Dziedziną medycyny, która zajmuje się m.in. chorobami żołądka, dwunastnicy, jelita cienkiego i grubego, trzustki, odbytu, wątroby czy też dróg żółciowych, jest gastrologia. Odpowiednio wcześniej niezdiagnozowane mogą powodować duże problemy zdrowotne, w tym nawet powikłania, które w ekstremalnych przypadkach kończą się śmiertelne dla człowieka. Dlatego nie warto lekceważyć niepokojących objawów, jakie wysyła nasz układ pokarmowy i zgłosić się do lekarza oraz wykonać niezbędne do diagnozy badania. Jednym z nich jest kolonoskopia.

To podstawowe badanie w dziedzinie chirurgii, inwazyjne, w którym wykorzystuje się giętki endoskop. Urządzenie to pozwala przejrzeć odcinek od odbytnicy do połączenia jelita grubego z jelitem cienkim. Udaje się też zajrzeć do 10 – 15 cm jelita cienkiego.

Oprócz tego przy diagnozowaniu pacjentów korzysta się z metod obrazowych, w tym badania radiologicznego. Do każdego z nich należy się odpowiednio przygotować, czyli oczyścić jelita i okrężnicę. Pomocny w tym jest preparat CitraFleet. Najważniejsze informacje o nim znajdują się poniżej oraz w załączonej ulotce. Można też sprawdzić cenę saszetek oraz jakie opinie na temat leku mają pacjenci, którzy już go stosowali.

Lek CitraFleet ma formę proszku o cytrynowym zapachu oraz smaku i przyjmowany jest przed badaniami gastrologicznymi. Stosuje się go, aby oczyścić jelita i okrężnicę, aby obraz w trakcie ich sprawdzania był jasny. Środek ma zastosowanie m.in. przed takimi badaniami jak:

 • kolonoskopia – obrazowanie jelit polega na wykorzystaniu długiego, elastycznego instrumentu, który lekarz wprowadza przez odbyt pacjenta,
 • obrazowanie radiograficzne.

W proszku zawarte są dwie substancje przeczyszczające zmieszane w każdej saszetce. Rozpuszcza się go w wodzie i wypija. Działanie środka polega na oczyszczeniu jelit.

Jaki jest skład Citrafleet, jakie substancje zawiera?

Jedna saszetka zawiera następujące substancje czynne: sodu pikosiarczan 0,01g, magnezu tlenek lekki
3,50 g, kwas cytrynowy bezwodny 10,97 g.

Pozostałe składniki to: potasu wodorowęglan, sacharyna sodowa, aromat cytrynowy (aromat cytrynowy,
maltodekstryna, tokoferol E307).

Zobacz listę produktów zawierających substancję: , , .

Dawkowanie preparatu Citrafleet – jak stosować ten lek?

Lek CitraFleet przeznaczony jest dla osób dorosłych (18 lat i starszych, w tym także w podeszłym wieku). Przyjmuje się go w następujący sposób:

 • pierwsza dawka – środek wypija się przed godz. 8.00, przed śniadaniem w dniu poprzedzającym przeprowadzenie badania lub zabiegu,
 • druga dawka – powinna zostać wypita pomiędzy godziną 14.00 a 16.00 tego samego dnia, co pierwsza dawka.

Sposób przygotowania preparatu CitraFleet:

 • zawartość 1 saszetki należy wsypać do filiżanki zimnej wody (około 150 ml),
 • proszek mieszać przez 2–3 minuty.

W przypadku, gdyby doszło do rozgrzania się zawiesiny podczas mieszania, przed wypiciem należy odczekać, aż się schłodzi. Powstały roztwór jest mętny i należy spożyć go natychmiast po przygotowaniu.

Po przyjęciu każdej saszetki należy odczekać ok. 10 minut. Następnie zaleca się wypicie około 1,5-2 litrów klarownych płynów w ilości około 250 ml (szklanka) do 400 ml w ciągu każdej godziny. W celu zapobieżenia odwodnienia organizmu warto także spożywać klarowne zupy i/lub napoje stabilizujące gospodarkę wodno-elektrolitową. Nie zaleca się natomiast picia czystej wody. Dodatkowo po przyjęciu drugiej saszetki leku i wypiciu około 1,5-2 litrów płynów, nie należy jeść ani pić co najmniej 2 godziny przed zabiegiem lub postępować zgodnie z tym, co zalecił lekarz.

W dniu zastosowania leku CitraFleet, dla wsparcia jego działania, lepiej jest spożywać tylko niewielkie posiłki przygotowane z żywności ubogoresztkowej. Są to np.

 • masło i margaryna – oszczędnie używane,
 • jajka – zwłaszcza gotowane lub w koszulkach,
 • płatki zbożowe – przede wszystkim kukurydziane i z dmuchanego ryżu, nie otręby;
 • ser kremowy, twarożek lub sos serowy,
 • ziemniaki bez skórek, gotowane – mogą być z dodatkiem śmietany, tłuczone lub pieczone (ale niesmażone i nie na tłuszczu),
 • makaron z białej mąki,
 • kluski,
 • ryż,
 • mięso – np. mielone, dobrze wysmażone, kruche takie jak m.in. chuda wołowina, jagnięcina, szynka, cielęcina, wieprzowina, drób,
 • ryby oraz skorupiaki,
 • sos przygotowany z kostki bulionowej,
 • biały chleb lub chleb tostowy,
 • cukier lub słodzik,
 • czysta galareta.

Więcej szczegółowych informacji można znaleźć w załączonej ulotce (w tym także propozycje jadłospisów polecanych w dniu przyjmowania leku CitraFleet). Lek powinien być zawsze przyjmowany zgodnie z zaleceniami lekarza – jeśli bowiem jelita nie zostaną całkowicie oczyszczone, to konieczne może stać się powtórzenie badania.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli dojdzie do spożycia większej dawki leku CitraFleet, niż była wskazana, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Citrafleet – czy mogę spożywać alkohol?

Szczegółowe wskazówki zastosowania preparatu są podane powyżej.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Citrafleet w okresie ciąży i karmienia piersią?

Kobiety, które są w ciąży, karmią piersią lub mają podejrzenie, że są w ciąży lub planują ciążę, przed zastosowaniem tego leku powinny poradzić się lekarza.

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Dowiedz się ile kosztuje Citrafleet i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty. Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie - sprawdź dostępność produktu. Porównaj także ceny leków OTC dostępnych bez recepty, dzięki ceneo.pl.

Ulotka Citrafleet – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

CitraFleet, (0,01 g + 3,50 g + 10,97 g)/saszetkę, proszek do sporządzania roztworu doustnego (Sodu pikosiarczan + magnezu tlenek lekki + kwas cytrynowy bezwodny)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Citrafleet m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

CitraFleet, (0,01 g + 3,50 g + 10,97 g)/saszetkę, proszek do sporządzania roztworu doustnego (Sodu pikosiarczan + magnezu tlenek lekki + kwas cytrynowy bezwodny)

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz Citrafleet? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom.

Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.


Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii. Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup produktu leczniczego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(69 ocen, średnia: 5,14 na 10)

13 OPINIE O LEKU

 1. Po wypiciu 1ej saszetki mam zawsze mega wzdecie.Dopiero po 5.5 godz z zegarkiem w reku zaczynaja sie wycieczki do wiadomego miejsca.Po wypiciu drugiej saszetki ze 4x i jelitko wyczyszczone b.ladnie.
  Ale przyznaje bez bicia..nie biore zgidnie z zaleceniami..w dzien zabiegu drugiej tylko dzien wczesnie.Bo inaczej to by byla tragedia na stole zabiegowym.
  Porownujac do fortransu na korzysc Citra.Mniej biegow a lepszy efekt oczyszczenia.i nie trzrba pic swinstwa 3 l
  Ale jak wiadomo..na kazdego dziala inaczej.

 2. Po zażyciu zalecanej specyfiki o nazwie Citrafleet omal nie zeszłam; dostałam zapaści. Zaznaczam , że jest zdrowa, nic mi nie dolega oprócz nadciśnienia. Nie miewam uczuleń. Wymitowałam non stop, przez dobę aż omdlalam. Uratował mnie pobyt na SOR w szpitalu. Wcześniej korzystałam z Fortrans bez problemów, choć jest kłopotliwszy w uzyciu.

 3. CitraFleet – NIE POLECAM ! to jakaś totalna porażka ! Kolonoskopie miałem kilka razy i brałem inne leki na oczyszczenie jelit i wszystko przebiegało zgodnie z opisem natomiast przepisano mi tm razem CitraFleet i byłem zdruzgotany jego działaniem. Preparat przygotowałem zgodnie z opisem , wypiłem ze 3 litry wody – efekt przez 12 godzin rewolucja w brzuchu i 20 razy do sikania a przeczyszczania NIC ZERO i nieprzespana noc bo badanie rano. A pobadaniu przez następne 2 dni latanie do WC bo bez przerwy wyciekał ze mnie „wodny płyn” , to jakaś totalna porażka a nie lek wspomagający . Więc jeżeli ktoś może niech skorzysta z innych dostępnych preparatów dobrze radzę .

 4. Jestem po kolonoskopii preparatem citrofleet. Nikomu nie życzę tego co przeszłam w trakcie przygotowań. Po zażyciu pierwszej dawki zaczęła boleć mnie głowa. Piłam wodę, głowa bolała coraz bardziej. Doszły do tego mdłości, ucisk żołądka i wymioty. Ból stał się nie do zniesienia. Zmierzyła ciśnienie, Skoki 130, 156, 180,190. Jestem niskociśnieniowcem do 90_120. Wypilam druga saszętkę. Po pół godzinie zwymiotowałam . Popilam trochę wody i pojechałam na badanie. Ciśnienie w granicach 160/90. Badanie wykonane. Wszystko ok. Ciśnienie dzisiaj w normie. Prawdopodobnie uczulenie na składnik. W ulotce nie przeczytałam o takich objawach

 5. Lek Citrafleet o smaku cytrynowym zdatny do wypicia.Pierwsza dawkę przyjęłam ok godziny 19 -lek zaczął na mnie działać po dobrej godzinie.Druga dawkę przyjęłam następnego dnia o godzinie 10 za czal działać tak samo po godzinie.Badanie kolonoskopi miałam na godzinę 15:30 i niestety lek calych jelit w 100% nie przeczyscil☹️

 6. Wczoraj oczyszczałam jelita tym super specyfikiem. Wzięło mnie dopiero po 5 godzinach. Lekarz podczas badania powiedział, że oczyszczenie bardzo dobre. Więc polecam na 100‰!

 7. Polecam…po wypiciu myślałam że będzie to szybki efekt ale trzeba było z 3 godziny odczekać..i rewelacja oczyszczanie na MAX..nie trzeba rozcieńczać jak inne leki w litrze lub dwóch…wystarczy szklanka dobry smak …i w między czasie popijać dużo wody.POLECAM

 8. O piętnastej wypiłam pierwszą dawkę leku ,po nim popiłam szklanką wody,jest godz.16,50 łącznie wypiłam 4 szklanki wody ,żadnego wypróżnienia. Wg schematu otrzymanego od lekarza drugą dawkę mam przyjąć o godz.20,oo kolonoskopia jutro ok.godz.11,oo przecież jelita będą nieoczyszczone – co robić?

  wg

 9. Właśnie wróciłam z kolonoskopii. Było to 4 badane tego typu w moim życiu. Za pierwszym razem(1999r.) przygotowywałam się za pomocą wlewu doodbytniczego- do przeżycia, ale wymaga trochę gimnastyki jeśli trzeba to zrobić samodzielnie. Za drugim razem( 2004) przy pomocy jakiegoś preparatu, którego nazwy nie pamiętam + lewatywa. W 2011 przy pomocy Fortransu, który doskonale pamiętam. Zatrzymałam się na 3 litrze, dalej nie wchodziło. Do dzisiejszego badania przygotowywałam się Cetrafeetem – rewelacja. Postępując zgodnie z ulotką bez problemu wypiłam bardzo dobry w smaku preparat. Lekarz ocenił na bardzo dobrze przygotowanie do kolonoskopii. Jeszcze raz polecam z całego serca tym, którzy mają mieć to badanie Citrafleet.Nie dajcie sobie wcisnąć Fortransu.

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.