Asamax

Tabletki dojelitowe Asamax zawierają substancję czynną – mesalazynę. Mesalazyna wywiera bezpośrednie działanie przeciwzapalne. Tabletki dojelitowe Asamax 250 i Asamax 500 hamują rozwój procesu chorobowego w jelitach.

Wskazania do stosowania leku Asamax:
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego o przebiegu łagodnym do umiarkowanego, zarówno w fazie ostrej, jak i fazie remisji choroby. Choroba Crohna w obrębie okrężnicy, zarówno w fazie ostrej jak i w fazie remisji choroby.

Jaki jest skład Asamax, jakie substancje zawiera?

Jedna tabletka dojelitowa leku zawiera 250 mg lub 500 mg mesalazyny.

Pozostałe składniki Asamax 250 i Asamax 500 to: celuloza mikrokrystaliczna, powidon K25 i K90, krzemu dwutlenek koloidalny, krospowidon, magnezu stearynian, hypromeloza, makrogol 6000, kopolimer kwasu metakrylowego – Typ A, kopolimer kwasu metakrylowego – Typ B, trietylu cytrynian, talk, tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek żółty (E172).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Asamax – jak stosować ten lek?

Dorośli

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego:
W fazie ostrych objawów: 2 do 4,5 g na dobę w trzech lub czterech dawkach podzielonych. W fazie remisji, w celu zapobiegania nawrotom choroby: co najmniej 2 g na dobę, w dawkach podzielonych.

Choroba Crohna:
W fazie ostrych objawów: maksymalnie 4,5 g na dobę w trzech lub czterech dawkach podzielonych. W fazie remisji, w celu zapobiegania nawrotom choroby: maksymalnie 3 g na dobę w trzech lub czterech dawkach podzielonych.

Dzieci i młodzież:
Istnieją ograniczone dane na temat stosowania mesalazyny u dzieci (wiek 6-18 lat) W fazie ostrych objawów: Dawkowanie należy ustalać indywidualnie, zaczynając od dawek 30-50 mg/kg mc. na dobę w dawkach podzielonych. Maksymalna dawka: 75 mg/kg mc. na dobę w dawkach podzielonych. Całkowita dawka nie powinna być większa niż 4 g na dobę.

Dzieci w wieku 6 lat i starsze:
W fazie remisji: Dawkowanie należy ustalać indywidualnie, zaczynając od dawek 15 -30 mg/kg mc. na dobę w dawkach podzielonych. Maksymalna dawka: 75 mg/kg mc. na dobę w dawkach podzielonych. Całkowita dawka nie powinna być większa niż 2 g na dobę. Dzieciom o masie ciała do 40 kg zaleca się podawanie połowy dawki przeznaczonej dla dorosłych, a dzieciom o masie ciała większej niż 40 kg, dawkę taką jak u dorosłych.

Czas trwania leczenia:
Czas leczenia zawsze ustala lekarz w zależności od nasilenia objawów.

Sposób podawania:
Tabletki należy połknąć bez rozgryzania, popijając płynem. Przyjmować po posiłku.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Istnieją nieliczne dane o przedawkowaniu, które nie wskazują na toksyczny wpływ mesalazyny na wątrobę i nerki. Brak specyficznej odtrutki a leczenie przedawkowania jest objawowe i wspomagające. W przypadku przyjęcia większej dawki leku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Asamax – czy mogę spożywać alkohol?

Tabletki dojelitowe należy przyjmować po posiłku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Asamax w okresie ciąży i karmienia piersią?

Mesalazynę należy stosować podczas ciąży jedynie, gdy potencjalne korzyści ze stosowania przeważają nad spodziewanym ryzykiem. Nie ma wystarczających danych, dotyczących stosowania mesalazyny u kobiet ciężarnych. Dane uzyskane w ograniczonej grupie kobiet narażonych na mesalazynę w okresie ciąży, nie wykazały niekorzystnego wpływu na ciążę, ani na stan zdrowia płodu lub noworodka. Inne dane epidemiologiczne nie są do chwili obecnej dostępne. W pojedynczym przypadku po zastosowaniu podczas ciąży dużych dawek mesalazyny (2-4 g doustnie) donoszono o wystąpieniu niewydolności nerek u noworodka.
Badania na zwierzętach z zastosowaniem mesalazyny w postaci doustnej nie wykazały bezpośredniego lub pośredniego szkodliwego wpływu na ciążę, rozwój zarodka lub płodu czy rozwój noworodka.

Mesalazynę należy stosować w okresie karmienia piersią jedynie, gdy potencjalne korzyści ze stosowania przeważają nad spodziewanym ryzykiem. Kwas N-acetylo-5-salicylowy i, w mniejszym stopniu, mesalazyna są wydzielana do mleka kobiecego w niewielkich ilościach. Do chwili obecnej istnieją tylko ograniczone dane pochodzące od kobiet karmiących piersią. U dziecka karmionego piersią nie można wykluczyć reakcji nadwrażliwości takich jak biegunka. Jeżeli u dziecka karmionego piersią wystąpi biegunka należy przerwać karmienie piersią.

O stosowaniu mesalazyny podczas ciąży i podczas karmienia piersią zawsze decyduje lekarz.

Ulotka Asamax – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

ASAMAX 250, 250 mg / ASAMAX 500, 500 mg, tabletki dojelitowe (Mesalazinum)


ASAMAX 250/500 250 mg, 500 mg czopki (Mesalazinum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Asamax m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

ASAMAX 250, 250 mg / ASAMAX 500, 500 mg, tabletki dojelitowe (Mesalazinum)


ASAMAX 250/500 250 mg, 500 mg czopki (Mesalazinum)

Cena Asamax i dostępność w najbliższej aptece

Dowiedz się ile kosztuje Asamax i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty. Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Asamax? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

7 komentarzy do wpisu „Asamax”

 1. Witam,
  Ja od tygodnia biorę ten lek ale bardzo zle sie czuje, 3 dni co zjadlam to wymiotowalam, pozniej mialam rozwolnienie, bolesci a teraz zostały tylko bole, gazu i bekanie. Czy ktos równiez mial takie objawy?

  Odpowiedz
 2. mam zapalenie jelita grubego, lekarz zapisal mi ASAMAX 500 , mam brac 3 razy po 2 tabletki po jedzeniu.
  Czy to nie za dużo. Razem 6 tabletek. dziennie, Dopiero jem drugi dzień, Nie wiem jak będę się czula, jak zle to odstawwie,
  Proszę o opinie czy ktoś tez zazywal ten lek i czy pomoglo .

  Odpowiedz
  • witam. jestem chory od kilku lat na wrzodziejace zapalenie jelita.lekarz mi przepisal taka samą dawke asamaxu 500 3 razy po 2 tabletki i się dobrze czulem.tylko musialem robic morfologie(zle dzialanie na watrobę).po roku lekarz mi zmienil na 2razypo2.wedlug mnie lek mi pomógl i nie mam zadnych dolegliwości typu ból na podbrzuszu.pozdrawiam

   Odpowiedz
 3. Nic to nie da. Więcej szkody i metali ciężkich w organizmie. Mój lekarz doradził mi- dużo pić wody z solą himalajską i DMSO kilka kropel do szklanki z wodą. I dziś jest ok. nic mi nie dolega Zresztą teraz jest już taka książka Jerzego zięby ;UKRYTE TERAPIE’

  Odpowiedz
  • Wzjg u każdego może przebiegać inaczej. Osoba chora musi obserwować swój organizm i pod to dostosowywać swoją dietę, a lekarz leczenie. Proszę poczytać badania wszystkich terapii „dr” Zięby i nie opierać teorii i terapii na książce osoby, która nie ma nic wspólnego z medycyną.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz