Asamax

Asamax to lek, który zawiera substancję czynną mesalazynę. Jest to lek przeciwzapalny, który działa miejscowo na ścianę jelita grubego, zmniejszając zapalenie poprzez hamowanie produkcji i uwalniania różnych substancji, które powodują stan zapalny. Asamax jest stosowany głównie w leczeniu nieswoistych zapaleń jelit, takich jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego (ulcerative colitis) i choroba Leśniowskiego-Crohna. Jest dostępny na receptę. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Asamax. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Konsultacja merytoryczna:
Reklama

Ostrzeżenie dotyczące zażywania leków: To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. Lek stosuj tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.


Ostrzeżenie dotyczące opinii pacjentów: Opinie o lekach, które można znaleźć online, są zawsze subiektywne i mogą się różnić w zależności od doświadczeń i reakcji organizmu każdej osoby. Nie należy polegać wyłącznie na tych opiniach przy podejmowaniu decyzji dotyczących swojego zdrowia. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem, zmianą lub zakończeniem jakiejkolwiek terapii medycznej. Pamiętaj, że informacje zawarte w ulotce dołączonej do opakowania leku są wynikiem długotrwałych badań i obserwacji.

Jak działa lek Asamax i jakie są wskazania do stosowania?

Tabletki dojelitowe Asamax zawierają substancję czynną – mesalazynę. Mesalazyna wywiera bezpośrednie działanie przeciwzapalne. Tabletki dojelitowe Asamax 250 i Asamax 500 hamują rozwój procesu chorobowego w jelitach.

Wskazania do stosowania leku Asamax:
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego o przebiegu łagodnym do umiarkowanego, zarówno w fazie ostrej, jak i fazie remisji choroby. Choroba Crohna w obrębie okrężnicy, zarówno w fazie ostrej jak i w fazie remisji choroby.

Kategorie powiązane:
Leki gastrologiczne - zaburzenia układu pokarmowego,

Reklama

Jaki jest skład Asamax, jakie substancje zawiera?

Jedna tabletka dojelitowa leku zawiera 250 mg lub 500 mg mesalazyny.

Pozostałe składniki Asamax 250 i Asamax 500 to: celuloza mikrokrystaliczna, powidon K25 i K90, krzemu dwutlenek koloidalny, krospowidon, magnezu stearynian, hypromeloza, makrogol 6000, kopolimer kwasu metakrylowego – Typ A, kopolimer kwasu metakrylowego – Typ B, trietylu cytrynian, talk, tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek żółty (E172).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Asamax – jak stosować?

Dorośli

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego:
W fazie ostrych objawów: 2 do 4,5 g na dobę w trzech lub czterech dawkach podzielonych. W fazie remisji, w celu zapobiegania nawrotom choroby: co najmniej 2 g na dobę, w dawkach podzielonych.

Choroba Crohna:
W fazie ostrych objawów: maksymalnie 4,5 g na dobę w trzech lub czterech dawkach podzielonych. W fazie remisji, w celu zapobiegania nawrotom choroby: maksymalnie 3 g na dobę w trzech lub czterech dawkach podzielonych.

Dzieci i młodzież:
Istnieją ograniczone dane na temat stosowania mesalazyny u dzieci (wiek 6-18 lat) W fazie ostrych objawów: Dawkowanie należy ustalać indywidualnie, zaczynając od dawek 30-50 mg/kg mc. na dobę w dawkach podzielonych. Maksymalna dawka: 75 mg/kg mc. na dobę w dawkach podzielonych. Całkowita dawka nie powinna być większa niż 4 g na dobę.

Dzieci w wieku 6 lat i starsze:
W fazie remisji: Dawkowanie należy ustalać indywidualnie, zaczynając od dawek 15 -30 mg/kg mc. na dobę w dawkach podzielonych. Maksymalna dawka: 75 mg/kg mc. na dobę w dawkach podzielonych. Całkowita dawka nie powinna być większa niż 2 g na dobę. Dzieciom o masie ciała do 40 kg zaleca się podawanie połowy dawki przeznaczonej dla dorosłych, a dzieciom o masie ciała większej niż 40 kg, dawkę taką jak u dorosłych.

Czas trwania leczenia:
Czas leczenia zawsze ustala lekarz w zależności od nasilenia objawów.

Sposób podawania:
Tabletki należy połknąć bez rozgryzania, popijając płynem. Przyjmować po posiłku.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Istnieją nieliczne dane o przedawkowaniu, które nie wskazują na toksyczny wpływ mesalazyny na wątrobę i nerki. Brak specyficznej odtrutki a leczenie przedawkowania jest objawowe i wspomagające. W przypadku przyjęcia większej dawki leku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Asamax – czy mogę spożywać alkohol?

Tabletki dojelitowe należy przyjmować po posiłku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Asamax w okresie ciąży i karmienia piersią?

Mesalazynę należy stosować podczas ciąży jedynie, gdy potencjalne korzyści ze stosowania przeważają nad spodziewanym ryzykiem. Nie ma wystarczających danych, dotyczących stosowania mesalazyny u kobiet ciężarnych. Dane uzyskane w ograniczonej grupie kobiet narażonych na mesalazynę w okresie ciąży, nie wykazały niekorzystnego wpływu na ciążę, ani na stan zdrowia płodu lub noworodka. Inne dane epidemiologiczne nie są do chwili obecnej dostępne. W pojedynczym przypadku po zastosowaniu podczas ciąży dużych dawek mesalazyny (2-4 g doustnie) donoszono o wystąpieniu niewydolności nerek u noworodka.
Badania na zwierzętach z zastosowaniem mesalazyny w postaci doustnej nie wykazały bezpośredniego lub pośredniego szkodliwego wpływu na ciążę, rozwój zarodka lub płodu czy rozwój noworodka.

Mesalazynę należy stosować w okresie karmienia piersią jedynie, gdy potencjalne korzyści ze stosowania przeważają nad spodziewanym ryzykiem. Kwas N-acetylo-5-salicylowy i, w mniejszym stopniu, mesalazyna są wydzielana do mleka kobiecego w niewielkich ilościach. Do chwili obecnej istnieją tylko ograniczone dane pochodzące od kobiet karmiących piersią. U dziecka karmionego piersią nie można wykluczyć reakcji nadwrażliwości takich jak biegunka. Jeżeli u dziecka karmionego piersią wystąpi biegunka należy przerwać karmienie piersią.

O stosowaniu mesalazyny podczas ciąży i podczas karmienia piersią zawsze decyduje lekarz.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Asamax

Ulotka Asamax – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)


Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów


Nie zawsze leki o identycznej nazwie międzynarodowej i formie mogą być stosowane zamiennie. Decydującym czynnikiem jest zawartość składnika aktywnego, czyli dawka leku. Warto podkreślić, że nawet jeśli nazwa międzynarodowa, forma leku i dawka składnika aktywnego są takie same, pacjent nie zawsze ma możliwość skorzystania z zamiennika. Przykładowo, niektórzy pacjenci mogą być uczuleni na jedną z substancji pomocniczych zawartych w leku.

Sprawdź cenę i dostępność Asamax w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Asamax

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Asamax? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

8 komentarzy do “Asamax”

 1. mam zapalenie jelita grubego, na początku terapii lekarz zapisał mi ASAMAX 500 w dawce 2x po 4 tabletki bo było już krucho z moim zdrowiem ,krew w stolcu , biegunka , wymioty ,dzięki tej dawce wszystko wróciło do normy , teraz biorę 2x po 2 tabletki i jest bardzo dobrze.

  Odpowiedz
 2. Witam,
  Ja od tygodnia biorę ten lek ale bardzo zle sie czuje, 3 dni co zjadlam to wymiotowalam, pozniej mialam rozwolnienie, bolesci a teraz zostały tylko bole, gazu i bekanie. Czy ktos równiez mial takie objawy?

  Odpowiedz
 3. mam zapalenie jelita grubego, lekarz zapisal mi ASAMAX 500 , mam brac 3 razy po 2 tabletki po jedzeniu.
  Czy to nie za dużo. Razem 6 tabletek. dziennie, Dopiero jem drugi dzień, Nie wiem jak będę się czula, jak zle to odstawwie,
  Proszę o opinie czy ktoś tez zazywal ten lek i czy pomoglo .

  Odpowiedz
  • witam. jestem chory od kilku lat na wrzodziejace zapalenie jelita.lekarz mi przepisal taka samą dawke asamaxu 500 3 razy po 2 tabletki i się dobrze czulem.tylko musialem robic morfologie(zle dzialanie na watrobę).po roku lekarz mi zmienil na 2razypo2.wedlug mnie lek mi pomógl i nie mam zadnych dolegliwości typu ból na podbrzuszu.pozdrawiam

   Odpowiedz
 4. Nic to nie da. Więcej szkody i metali ciężkich w organizmie. Mój lekarz doradził mi- dużo pić wody z solą himalajską i DMSO kilka kropel do szklanki z wodą. I dziś jest ok. nic mi nie dolega Zresztą teraz jest już taka książka Jerzego zięby ;UKRYTE TERAPIE’

  Odpowiedz
  • Wzjg u każdego może przebiegać inaczej. Osoba chora musi obserwować swój organizm i pod to dostosowywać swoją dietę, a lekarz leczenie. Proszę poczytać badania wszystkich terapii „dr” Zięby i nie opierać teorii i terapii na książce osoby, która nie ma nic wspólnego z medycyną.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Asamax. Podziel się doświadczeniami na forum.