PARAMAX-COD

12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

WSKAZANIA

Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Lek zawierający mieszaninę paracetamolu i kodeiny powoduje dłuższe i silniejsze działanie przeciwbólowe w porównaniu z działaniem każdego składnika oddzielnie.

Lek jest stosowany w krótkotrwałym leczeniu bólu o umiarkowanym nasileniu.

Ten lek zawiera kodeinę. Kodeina należy do grupy leków zwanych opioidowymi lekami przeciwbólowymi, które łagodzą ból. Może by stosowana sama (w monoterapii) lub w skojarzeniu z innymi lekami przeciwbólowymi, takimi jak paracetamol.

Kodeinę mona stosowac u dzieci w wieku od 12 lat w krótkotrwałym łagodzeniu umiarkowanego bólu, który nie jest łagodzony innymi lekami przeciwbólowymi, takimi jak paracetamol lub ibuprofen stosowanymi w monoterapii.

SKŁAD

– Substancjami czynnymi leku są paracetamol i kodeina. Każda tabletka zawiera 500 mg paracetamolu i 30 mg kodeiny fosforanu półwodnego.

– Inne składniki leku to: celuloza mikrokrystaliczna, powidon, kwas stearynowy, magnezu stearynian.

DAWKOWANIE

Lek PARAMAX-COD należy zawsze zażywać zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce lub zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy skontaktować się lekarzem lub farmaceutą.

Zazwyczaj stosowana dawka leku PARAMAX- COD, to:

Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat (> 40 kg): 1-2 tabletki co 4-6 godzin.
Maksymalna dawka dobowa wynosi 6 tabletek.
W celu zapobiegania tolerancji lek należy zażywać wyłącznie doraźnie. Zaleca się, aby
długoterminowe leczenie było ograniczone do 2 tygodni.

Dzieci w wieku poniżej 12 lat: nie zaleca się stosowania.

Pacjenci z niewydolnością nerek: u pacjentów z niewydolnością nerek odstęp między kolejnymi
dawkami powinien wynosić co najmniej 8 godzin.

PRZEDAWKOWANIE

Objawy
Paracetamol: przypadkowe lub zamierzone przedawkowanie paracetamolu może spowodować w ciągu kilku, kilkunastu godzin objawy takie jak nudności, wymioty, nadmierną potliwość, senność i ogólne osłabienie. Objawy te mogą ustąpić następnego dnia, pomimo że zaczyna się rozwijać uszkodzenie wątroby, które następnie daje o sobie znać rozpieraniem w nadbrzuszu, powrotem nudności i żółtaczką.

Kodeina: przypadkowe lub zamierzone przedawkowanie kodeiny u dorosłych może spowodować zahamowanie ośrodka oddechowego (sinica, zahamowanie czynności oddechowej, spłycenie oddechu), obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, zwolnienie czynności serca, senność, wymioty, wysypkę, świąd skóry, niezborność ruchów, obrzęk płuc (rzadziej), zwężenie źrenic.
Objawy przedawkowania u dzieci: zahamowanie czynności oddechowej, zwężenie źrenic, drgawki, objawy uwalniania histaminy – nagłe zaczerwienienie i obrzęk twarzy, pokrzywka, zatrzymanie moczu.

Postępowanie
W każdym przypadku przyjęcia przez pacjenta większj niż zalecana dawki leku, lub jesli dziecko przypadkowo połknęło nawet jedną tabletkę, należy sprowokować wymioty, jeśli od zażycia nie upłynęło więcej niż godzina i natychmiast skontaktować się z izbą przyjęć najbliższego szpitala.

JEDZENIE I PICIE

Lek można zażywać podczas posiłku lub niezależnie od posiłku.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ciąża
Lek jest przeciwwskazany w pierwszym trymestrze ciąży.
W drugim i trzecim trymestrze ciąży można stosować pojedyncze dawki leku, tylko w razie zdecydowanej konieczności i po konsultacji z lekarzem.

Karmienie piersią
Paracetamol i kodeina przenikają do mleka matki. Leku nie należy stosować w okresie karmienia piersią.

ULOTKA

CHPL

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here