Kodeina - opis substancji i lista leków

Kodeina – pochodna morfiny o działaniu przeciwbólowym i hamującym odruch kaszlowy. Zaliczana jest do środków odurzających, ponieważ jej mechanizm działania polega na oddziaływaniu na receptory opioidowe. Kodeina w połączeniu z paracetamolem lub lekami z grupy NLPZ stosowana jest w leczeniu umiarkowanego bólu oraz podczas przeziębienia, a w połączeniu z wyciągiem sosnowym, zielem tymianku i sulfogwajakolem w leczeniu napadowego kaszlu oraz w nieżytach górnych dróg oddechowych. 

Kodeina dostępna jest w postaci tabletek, kapsułek, tabletek musujących oraz syropu. Nie należy jej stosować u dzieci młodszych niż 12 lat oraz w przypadku zalegającej wydzieliny. 

Możliwe działania niepożądane: zaparcia, nudności, wymioty, ból żołądka, zawroty głowy, sedacja, świąd, pokrzywka, wysypka, zwężenie źrenic, senność, zmniejszenie łaknienia, nadmierna potliwość.

Uwaga: Długotrwałe stosowanie kodeiny może powodować uzależnienie fizyczne, a jej nagłe odstawienie doprowadzić do wystąpienia objawów abstynencyjnych (ziewanie, dreszcze, pocenie się, głód narkotykowy, drażliwość, bezsenność). 

Aktualności

Polecane artykuły

Zapisz się do newslettera,
aby być na bieżąco z nowymi lekami

Zapisz się do newslettera,
aby pobrać plik