Konsultacja merytoryczna:

Apap NBG

APAP NBG zawiera dwie substancje czynne: paracetamol i kofeinę. Paracetamol ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Kofeina jest substancją, która działa umiarkowanie pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy.

Dodanie kofeiny do paracetamolu istotnie zwiększa jego skuteczność w leczeniu napięciowych bólów głowy. Kofeina przyspiesza również początek działania paracetamolu.

Wskazaniem do stosowania leku jest ból głowy typu napięciowego o nasileniu lekkim lub umiarkowanym.

Bóle głowy typu napięciowego są najczęstszym rodzajem bólów głowy. Napięciowe bóle głowy są opisywane jako tępe, uciskowe, o charakterze obręczy i gniecenia, promieniujące od czoła do potylicy, bardzo często obejmujące również tylną część szyi.

Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.

Jaki jest skład Apap NBG, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są: paracetamol i kofeina.

1 tabletka zawiera 500 mg paracetamolu i 50 mg kofeiny.

Pozostałe składniki to: powidon (K29/32), skrobia ziemniaczana, celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia sodowa (Typ A), talk, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: , .

Dawkowanie preparatu Apap NBG – jak stosować ten lek?

Zalecana dawka

Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat
Doustnie 1 lub 2 tabletki. W razie konieczności dawkę można podawać co 4-6 godzin do maksymalnie 8 tabletek w ciągu doby.

Bez konsultacji z lekarzem leku nie należy stosować dłużej niż przez 3 dni.

Stosowanie u dzieci
Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie zastosowania dawki większej niż zalecana, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, nawet jeśli nie wystąpiły żadne objawy niepożądane, ponieważ może dojść do zagrażającego życiu zatrucia aracetamolem i uszkodzenia wątroby.

W ciągu kilku do kilkunastu godzin po przyjęciu leku mogą wystąpić: nudności, wymioty, nadmierna potliwość, senność i ogólne osłabienie. Objawy te mogą ustąpić następnego dnia, pomimo że zaczyna się rozwijać uszkodzenie wątroby, które następnie daje o sobie znać rozpieraniem w nadbrzuszu, powrotem nudności i żółtaczką. Przedawkowanie paracetamolu może spowodować kwasicę metaboliczną, do której objawów należą:
– głębokie, szybkie i utrudnione oddychanie,
– uczucie mdłości oraz występowanie wymiotów,
– utrata apetytu.

Ostre zatrucie kofeiną występuje bardzo rzadko. Objawia się ono bólami brzucha, bezsennością, częstym oddawaniem moczu, odwodnieniem, lękiem, nerwowością, niepokojem, bezsennością, pobudzeniem, drganiami mięśni, splątaniem i gorączką. Poważniejsze zatrucie objawia się przyspieszonym biciem serca, zaburzeniami rytmu serca i drgawkami.

W każdym przypadku przyjęcia więcej niż 8 tabletek leku w ciągu 24 godzin lub jednorazowo paracetamolu w dawce 5 g lub więcej, trzeba sprowokować wymioty, jeśli od spożycia nie upłynęło więcej niż godzina i natychmiast skontaktować się z lekarzem. W celu związania pozostałości leku znajdującej się w żołądku, warto podać 60-100 g węgla aktywnego doustnie, najlepiej rozmieszanego z wodą.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Apap NBG – czy mogę spożywać alkohol?

Nie pić alkoholu w czasie przyjmowania leku zawierającego paracetamol, ze względu na zwiększone ryzyko uszkodzenia wątroby.

Należy ograniczyć ilość spożywanych napojów zawierających kofeinę.

Podczas stosowania leku APAP NBG, pacjent powinien ograniczyć spożywanie produktów zawierających kofeinę. Ponieważ kofeina jest naturalnym składnikiem herbaty, kawy, czekolady oraz niektórych napojów gazowanych, jest możliwe jej przedawkowanie. Pacjent powinien uwzględnić zawartość kofeiny w diecie i innych medycznych źródłach oraz upewnić się, że nie przekraczają dopuszczalnej dawki.

Typowa zawartość kofeiny w niektórych napojach i pokarmach:
– kawa parzona: 50-100 mg/100 ml*
– kawa rozpuszczalna i herbata: 20-73 mg/100 ml*
– napoje gazowane (cola): 9-19 mg/100 ml*
– czekolada: 5-20 mg/100 ml*
(*100 ml odpowiada 1 małej filiżance napoju).

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Apap NBG w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Nie należy stosować leku APAP NBG w I trymestrze ciąży. Lekarz może zezwolić na stosowanie tego leku przez kobietę w II i III trymestrze ciąży, jedynie wtedy, gdy w jego opinii korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. W czasie ciąży obserwuje się zwolnienie metabolizmu kofeiny i większe jej stężenia w surowicy po przyjęciu takiej samej dawki leku. Kofeina przenika do mleka. Nie należy stosować leku APAP NBG w okresie karmienia piersią.

Ulotka Apap NBG – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

APAP NBG, 500 mg + 50 mg, tabletki (Paracetamolum + Coffeinum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 8 razy

Rozmiar plku 338.65 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Apap NBG m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

APAP NBG, 500 mg + 50 mg, tabletki (Paracetamolum + Coffeinum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 9 razy

Rozmiar plku 338.65 KB

Cena - ile kosztuje Apap NBG?

Cena Apap NBG i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Apap NBG.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Apap NBG? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Olimp Chela Ferr Forte kapsułki (Opakowanie: 30 )Olimp Chela Ferr Forte kapsułki (Opakowanie: 30 ) jest suplementem diety zawierającym żelazo chelatowane, który może być stosowany u osób borykających się z anemią krwi wynikającą z niedoborów żelaza w organizmie.

Produkt skierowany jest także dla kobiet planujących zajść w ciążę lub karmiących piersią.
Efekt działania Olimp Chela Ferr Forte kapsułki (…

23.16 

Zastosowanie Ahava Mineralny Krem do rąk (Opakowanie: 100 ml)Ahava Mineralny Krem do rąk (Opakowanie: 100 ml) zawiera wyciąg z leszczyny, dzięki czemu dezynfekuje i wygładza skórę, zapewniając efekt rewitalizujący, odświeżający. Dłonie są miękkie i zadbane, a skóra jędrna i zdrowsza. Ten aktywnie czynny przeciwutleniacz stosowany jest w kosmetyce w celu wygładzenia skóry. Pomaga on…

49.99 

Zastosowanie Maxipulmon syrop (Opakowanie: 120 ml)Maxipulmon syrop (Opakowanie: 120 ml) to lek w postaci syropu o działaniu przeciwkaszlowym. Łagodzi odruch kaszlu nieefektywnego, który może powodować nadmierne zmęczenie, wyczerpanie i złe samopoczucie. Umożliwia spokojny i leczniczy sen, bez zakłócania za strony uciążliwego kaszlu.
Efekt działania Maxipulmon syrop (Opakowanie: 120 ml)Maxipulmon syrop (Opakowanie: 120 ml) zawiera substancję o działaniu przeciwkaszlowym do stosowania przy suchym…

16.08 

Zastosowanie Mediderm szampon (Opakowanie: 200 g)Mediderm szampon (Opakowanie: 200 g) to szampon dla osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry, egzemę skórną lub łuszczycę. Delikatnie myje i pielęgnuje podrażnioną skórę, łagodzi nieprzyjemne uczucie swędzenia.

Szampon Mediderm może być stosowany u dzieci od 1. miesiąca życia.
Efekt działania Mediderm szampon (Opakowanie: 200 g)Mediderm szampon to delikatny i bezpieczny produkt, który zawiera minimum…

17.45 

Zastosowanie Olimp Beta Solar kapsułki (Opakowanie: 30 )Olimp Beta Solar kapsułki (Opakowanie: 30 ) jest suplementem diety przyspieszającym proces opalania się skóry, jednocześnie wspomagającym ochronę organizm przed wpływem szkodliwego promieniowania UV.

Preparat polecany jest osobom chcącym uzyskać odpowiednią opaleniznę podczas kąpieli słonecznych na otwartej przestrzeni.

Produkt może być stosowany przez osoby chcące zadbać o estetyczną opaleniznę w solarium.
Efekt działania…

34.84 

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief