Paralen Extra

Paralen Extra to lek dostępny bez recepty, który zawiera dwie substancje czynne: paracetamol i kofeinę. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, natomiast kofeina działa pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy i nasila działanie przeciwbólowe paracetamolu. Lek jest zalecany do doraźnego stosowania w celu łagodzenia dolegliwości bólowych, takich jak ból głowy, ból mięśni i stawów, bóle menstruacyjne, ból po operacjach i urazach. Ponadto, może być stosowany w przeziębieniach i stanach grypopodobnych.

Preparat zawiera substancję: ,

Wskazania / działanie

Paralen Extra to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Zawiera jako substancje czynne paracetamol i kofeinę, która nasila działanie przeciwbólowe paracetamolu.

Wskazania do stosowania:
Leczenie przeciwbólowe w bólach różnego pochodzenia (bóle głowy, w tym migrena, bóle zębów, nerwobóle, ból gardła, bolesne miesiączkowanie, bóle mięśni i stawów).

Leczenie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe w przeziębieniach i stanach grypopodobnych.

Skład

Substancjami czynnymi leku są: paracetamol w ilości 500 mg oraz kofeina w ilości 65 mg.

Pozostałe składniki to:
Rdzeń: skrobia żelowana kukurydziana, powidon 30, kroskarmeloza sodowa, kwas stearynowy, celuloza mikrokrystaliczna. Skład otoczki: hypromeloza, makrogol 6000, tytanu dwutlenek (E 171), symetykon (emulsja SE 4), talk.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dorośli (w tym osoby w podeszłym wieku) oraz młodzież w wieku powyżej 15 lat:
1 do 2 tabletek, w razie konieczności do 4 razy na dobę z zachowaniem co najmniej 4-godzinnego odstępu pomiędzy kolejnymi dawkami. Największa dawka paracetamolu wynosi 1 g (2 tabletki), maksymalna dawka dobowa paracetamolu wynosi 4 g (8 tabletek).

Dzieci w wieku od 12 do 15 lat:
1 tabletka, w razie konieczności do 3 razy na dobę z zachowaniem co najmniej 6-godzinnego odstępu pomiędzy kolejnymi dawkami.

Lek nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

W przypadku niewydolności nerek lekarz odpowiednio zmodyfikuje dawkowanie:
gdy klirens kreatyniny wynosi 50 do 10 ml/min – dawka paracetamolu 500 mg co 6 godzin;
gdy klirens kreatyniny wynosi poniżej 10 ml/min – dawka paracetamolu 500 mg co 8 godzin.

Lek jest przeznaczony do stosowania doustnego.

Przedawkowanie

W razie przedawkowania natychmiast skontaktować się z lekarzem, nawet jeśli nie wystąpiły żadne objawy, ponieważ może dojść do zagrażającego życiu uszkodzenia wątroby.

Jeśli od spożycia nie upłynęło więcej niż godzina, sprowokować wymioty. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Można podać doustnie 60-100 g węgla aktywnego, najlepiej rozmieszanego z wodą.

Przedawkowanie leku może spowodować w ciągu pierwszych 24 godzin objawy takie, jak bladość, nudności, wymioty, brak apetytu i bóle brzucha. Objawy uszkodzenia wątroby (rozpieranie w nadbrzuszu, powrót nudności, żółtaczka) mogą pojawić się w ciągu 12-24 godzin po podaniu paracetamolu.

Przedawkowanie paracetamolu może wywołać zapalenie trzustki, ostrej niewydolności nerek, cytolizę wątroby, która może prowadzić do niewydolności wątrobowokomórkowej, encefalopatii, kwasicy metabolicznej, śpiączki i śmierci.

Podwyższone poziomy transaminaz wątrobowych, dehydrogenazy mleczanowej i bilirubiny z obniżeniem poziomu protrombiny mogą pojawić się w okresie 12 do 48 godzin po ostrym przedawkowaniu.

Duże dawki kofeiny mogą wywoływać bóle głowy, drżenie, nerwowość, rozdrażnienie, bezsenność, pobudzenie, zwiększenie diurezy, zaczerwienienie twarzy, drżenie mięśni, zaburzenia żołądkowojelitowe, tachykardia lub arytmia, pobudzenie psychoruchowe.

Jedzenie i picie (alkohol)

W okresie stosowania leku nie należy pić alkoholu ze względu na zwiększone ryzyko uszkodzenia wątroby.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Brak danych na temat wpływu stosowania paracetamolu na płodność.

Ulotka Paralen Extra

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Paralen Extra (forum)

Stosujesz Paralen Extra? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Paralen Extra. Podziel się doświadczeniami na forum.