Paralen Extra

Paralen Extra to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Zawiera jako substancje czynne paracetamol i kofeinę, która nasila działanie przeciwbólowe paracetamolu.

Wskazania do stosowania:
Leczenie przeciwbólowe w bólach różnego pochodzenia (bóle głowy, w tym migrena, bóle zębów, nerwobóle, ból gardła, bolesne miesiączkowanie, bóle mięśni i stawów).

Leczenie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe w przeziębieniach i stanach grypopodobnych.

Jaki jest skład Paralen Extra, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są: paracetamol w ilości 500 mg oraz kofeina w ilości 65 mg.

Pozostałe składniki to:
Rdzeń: skrobia żelowana kukurydziana, powidon 30, kroskarmeloza sodowa, kwas stearynowy, celuloza mikrokrystaliczna. Skład otoczki: hypromeloza, makrogol 6000, tytanu dwutlenek (E 171), symetykon (emulsja SE 4), talk.

Zobacz listę produktów zawierających substancję: , .

Dawkowanie preparatu Paralen Extra – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dorośli (w tym osoby w podeszłym wieku) oraz młodzież w wieku powyżej 15 lat:
1 do 2 tabletek, w razie konieczności do 4 razy na dobę z zachowaniem co najmniej 4-godzinnego odstępu pomiędzy kolejnymi dawkami. Największa dawka paracetamolu wynosi 1 g (2 tabletki), maksymalna dawka dobowa paracetamolu wynosi 4 g (8 tabletek).

Dzieci w wieku od 12 do 15 lat:
1 tabletka, w razie konieczności do 3 razy na dobę z zachowaniem co najmniej 6-godzinnego odstępu pomiędzy kolejnymi dawkami.

Lek nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

W przypadku niewydolności nerek lekarz odpowiednio zmodyfikuje dawkowanie:
gdy klirens kreatyniny wynosi 50 do 10 ml/min – dawka paracetamolu 500 mg co 6 godzin;
gdy klirens kreatyniny wynosi poniżej 10 ml/min – dawka paracetamolu 500 mg co 8 godzin.

Lek jest przeznaczony do stosowania doustnego.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przedawkowania natychmiast skontaktować się z lekarzem, nawet jeśli nie wystąpiły żadne objawy, ponieważ może dojść do zagrażającego życiu uszkodzenia wątroby.

Jeśli od spożycia nie upłynęło więcej niż godzina, sprowokować wymioty. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Można podać doustnie 60-100 g węgla aktywnego, najlepiej rozmieszanego z wodą.

Przedawkowanie leku może spowodować w ciągu pierwszych 24 godzin objawy takie, jak bladość, nudności, wymioty, brak apetytu i bóle brzucha. Objawy uszkodzenia wątroby (rozpieranie w nadbrzuszu, powrót nudności, żółtaczka) mogą pojawić się w ciągu 12-24 godzin po podaniu paracetamolu.

Przedawkowanie paracetamolu może wywołać zapalenie trzustki, ostrej niewydolności nerek, cytolizę wątroby, która może prowadzić do niewydolności wątrobowokomórkowej, encefalopatii, kwasicy metabolicznej, śpiączki i śmierci.

Podwyższone poziomy transaminaz wątrobowych, dehydrogenazy mleczanowej i bilirubiny z obniżeniem poziomu protrombiny mogą pojawić się w okresie 12 do 48 godzin po ostrym przedawkowaniu.

Duże dawki kofeiny mogą wywoływać bóle głowy, drżenie, nerwowość, rozdrażnienie, bezsenność, pobudzenie, zwiększenie diurezy, zaczerwienienie twarzy, drżenie mięśni, zaburzenia żołądkowojelitowe, tachykardia lub arytmia, pobudzenie psychoruchowe.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Paralen Extra – czy mogę spożywać alkohol?

W okresie stosowania leku nie należy pić alkoholu ze względu na zwiększone ryzyko uszkodzenia wątroby.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Paralen Extra w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Brak danych na temat wpływu stosowania paracetamolu na płodność.

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Dowiedz się ile kosztuje Paralen Extra i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty.

Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie - sprawdź cenę i dostępność produktu.

Ulotka Paralen Extra – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka Paralen Extra. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

PARALEN EXTRA, 500 mg + 65 mg, tabletki powlekane (Paracetamolum + Coffeinum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Paralen Extra m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

PARALEN EXTRA, 500 mg + 65 mg, tabletki powlekane (Paracetamolum + Coffeinum)

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz Paralen Extra? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom.

Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.


Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii. Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup produktu leczniczego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(1 ocen, średnia: 6,00 na 10)

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.