Konsultacja merytoryczna:

Verzenios

Verzenios jest lekiem przeciwnowotworowym zawierającym substancję czynną abemacyklib.

Abemacyklib hamuje działanie białek zwanych zależnymi od cyklin kinazami typu 4 i 6. Białka te wykazują nieprawidłową aktywność w niektórych komórkach nowotworowych, powodując ich niekontrolowany rozrost. Zahamowanie działania tych białek może zwolnić tempo rozrostu komórek nowotworowych, spowodować zmniejszenie się rozmiarów guza i opóźnienie procesu postępowania zmian nowotworowych.

Verzenios jest stosowany w leczeniu kobiet chorych na pewne rodzaje raka piersi (z dodatnim receptorem hormonalnym (HR+) i ujemnym receptorem ludzkiego naskórkowego czynnika wzrostu typu 2. (HER2-)) rozprzestrzeniającego się poza okolicę guza pierwotnego i (lub) do innych narządów. Lek podawany jest razem z lekami stosowanymi w terapii hormonalnej, takimi jak inhibitory aromatazy lub fulwestrant.

Jaki jest skład Verzenios, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest abemacyklib. Tabletki powlekane Verzenios dostępne są w różnych mocach:
• Verzenios 50 mg tabletki powlekane: każda tabletka zawiera 50 mg abemacyklibu.
• Verzenios 100 mg tabletki powlekane: każda tabletka zawiera 100 mg abemacyklibu.
• Verzenios 150 mg tabletki powlekane: każda tabletka zawiera 150 mg abemacyklibu.

Pozostałe składniki to:
• Rdzeń tabletki: krzemionka koloidalna uwodniona, kroskarmeloza sodowa, laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, sodu stearylofumaran
• Otoczka tabletki: tytanu dwutlenek (E 171), talk (E 553b), alkohol poliwinylowy (E 1203), makrogol 3350 (E 1521), żelaza tlenek żółty (E 172) [tylko tabletki 50 mg i 150 mg], żelaza tlenek czerwony (E 172) [tylko tabletki 50 mg].

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Verzenios – jak stosować ten lek?

Zalecana dawka
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka leku Verzenios stosowanego w łącznie z inhibitorem aromatazy lub fulwestrantem w leczeniu raka piersi to 150 mg doustnie dwa razy na dobę. W przypadku wystąpienia pewnych działań niepożądanych podczas przyjmowania leku Verzenios lekarz może zmniejszyć dawkę lub zdecydować o czasowym lub stałym przerwaniu leczenia.

Kiedy i jak przyjmować lek Verzenios
Lek Verzenios należy przyjmować dwa razy na dobę codziennie mniej więcej o tej samej porze, najlepiej rano i wieczorem tak, by przez cały czas utrzymywało się odpowiednie stężenie leku we krwi.

Tabletki można przyjmować podczas posiłku lub niezależnie od posiłków. Należy tylko unikać spożywania grejpfrutów i soku grejpfrutowego.

Tabletki należy połykać w całości popijając szklanką wody. Nie należy żuć, kruszyć ani dzielić tabletek przed połknięciem.

Jak długo przyjmować lek Verzenios
Lek Verzenios należy przyjmować nieprzerwanie tak długo, jak zalecił lekarz

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia zbyt wielu tabletek lub w razie przyjęcia tego leku przez inną osobę, należy zgłosić się po poradę do lekarza lub do szpitala. Należy pokazać opakowanie leku Verzenios i tę ulotkę. Konieczne może być zastosowanie leczenia.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Verzenios – czy mogę spożywać alkohol?

Należy unikać spożywania grejpfrutów lub soku grejpfrutowego w czasie stosowania tego leku, ponieważ może to spowodować zwiększenie stężenia leku Verzenios we krwi.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Verzenios w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Nie należy stosować leku Verzenios, jeśli pacjentka jest w ciąży. Podczas przyjmowania leku Verzenios należy unikać zajścia w ciążę.

Jeśli pacjentka jest w wieku rozrodczym, powinna stosować odpowiednie metody zapobiegania ciąży (np. podwójną barierę mechaniczną, czyli prezerwatywę jednocześnie z błoną dopochwową) w trakcie leczenia i co najmniej przez 3 tygodnie po jego zakończeniu.

Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę, musi powiadomić o tym lekarza.

Karmienie piersią
Kobiety nie powinny karmić piersią w czasie przyjmowania leku Verzenios. Nie wiadomo, czy lek Verzenios przenika do pokarmu kobiecego.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Bardzo często występującymi działaniami niepożądanymi są zawroty głowy i zmęczenie. Jeśli pacjentka odczuwa nietypowe zmęczenie lub zawroty głowy, powinna zachować szczególną ostrożność podczas prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Verzenios

Ulotka Verzenios – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

VERZENIOS, 50 mg; 100 mg; 150 mg, tabletki powlekane (abemacyklib)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 24 razy

Rozmiar plku 228.25 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Verzenios m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

VERZENIOS, 50 mg; 100 mg; 150 mg, tabletki powlekane (abemacyklib)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 21 razy

Rozmiar plku 601.06 KB

Cena - ile kosztuje Verzenios?

Cena Verzenios i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Verzenios.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Verzenios? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

8 komentarzy do “Verzenios”

 1. 1,5 roku jestem na tym leku,3 guzy w piersi zniknęły 4 guz zaczął się zmniejszać, przerzuty do węzłów chłonnych w dole pachowym również zniknęły. Przerzut do wątroby po radioterapii zniknął i nie odnowił się. Moim zdaniem ten lek to cud medycyny. Mam różne skutki uboczne Ale są do zniesienia

  Odpowiedz
  • Czy jest jakiś sposób aby pozyskać ten lek bezpłatnie, z tego co wiem w krajach zachodnich jest refundowany a w Polsce nie. Czy tylko pozostaje opcja płatna, czy są jakieś programy leczenia gdzie można się zakwalifikować do bezpłatnego leczenia, będę wdzięczny za jakiekolwiek informacje.

   Odpowiedz
 2. Drugie podejście do Verzenios 150 2xdziennie i do tego Armidex 1x dziennie.Biegunka i nudności.Mam raka lewej piersi i węzłów chłonnych .Do tego rak 7 i 8 żebra po lewej i prawej stronie i trzy kręgi kręgosłupa . Na kości miałam już naświetlenia które spowodowały zapalenie przełyku i żołądka masakra. 8 miesięcy walka z bólem i nic do jedzenia tylko piłam siemię lniane i kisiele.

  Odpowiedz
  • Czy jest jakiś sposób aby pozyskać ten lek bezpłatnie, z tego co wiem w krajach zachodnich jest refundowany a w Polsce nie. Czy tylko pozostaje opcja płatna, czy są jakieś programy leczenia gdzie można się zakwalifikować do bezpłatnego leczenia, będę wdzięczny za jakiekolwiek informacje.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz