Combogesic

Combogesic to lek, który składa się z dwóch substancji czynnych: paracetamolu i ibuprofenu. Paracetamol działa poprzez zahamowanie przekazywania sygnałów bólowych do mózgu, a także obniża gorączkę. Z kolei ibuprofen należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które łagodzą ból i zmniejszają stan zapalny. Combogesic jest stosowany w leczeniu różnych dolegliwości, takich jak bóle głowy, migreny, bóle pleców, bóle miesiączkowe, bóle zębów, bóle mięśni, bóle gardła, gorączka oraz bóle związane z objawami przeziębienia i grypy. Jest dostępny bez recepty.

Preparat zawiera substancję: ,

Wskazania / działanie

Combogesic zawiera paracetamol i ibuprofen.
Paracetamol działa poprzez zahamowanie przekazywania informacji o bólu do mózgu. Zmniejsza również gorączkę.
Ibuprofen należy do grupy leków zwanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ). Łagodzi ból i zmniejsza zapalenie (obrzęk, zaczerwienienie lub bolesność).

Combogesic stosuje się w doraźnym leczeniu:
– bólów głowy
– bólu migrenowego
– bólu pleców
– bólów miesiączkowych
– bólów zębów
– bólów mięśni
– bólów związanych z objawami przeziębienia i grypy
– bólu gardła
– gorączki.

Należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty w razie jakichkolwiek pytań dotyczących leku.
Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.

Skład

Substancjami czynnymi są paracetamol i ibuprofen.

Inne składniki to: skrobia kukurydziana, skrobia żelowana kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian, talk i powłoka Opadry white (skład: HMPC (hydroksypropylometyloceluloza/hypromeloza (E464), laktoza jednowodna, tytanu dwutlenek (E171), makrogol/PE- 4000 i sodu cytrynian dwuwodny (E331)).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. Zalecenia te mogą się różnić od informacji zawartych w niniejszej ulotce. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Leku nie należy przyjmować przez okres dłuższy niż 3 dni.

Zalecana dawka wynosi:
Dorośli: zazwyczaj stosowana dawka to jedna lub dwie tabletki co sześć godzin, w zależności do potrzeb, maksymalnie do sześciu tabletek na dobę.

Należy podawać najmniejszą skuteczną dawkę leku przez możliwie najkrótszy czas konieczny do złagodzenia objawów. Pacjent powinien skonsultować się z lekarzem, jeśli objawy będą się utrzymywać lub ulegną nasileniu lub jeśli stosowanie leku będzie konieczne przez dłużej niż 3 dni.

Nie przyjmować więcej niż 6 tabletek w ciągu doby.

Jeśli lekarz zaleci inną dawkę, należy przestrzegać tych zaleceń.

Połknąć tabletki leku Combogesic popijając je pełną szklanką wody. Kreska dzieląca ma jedynie pomagać w przełamaniu tabletek dla ułatwienia połknięcia – nie służy do podzielenia tabletki na dwie równe części.

Stosowanie u dzieci w wieku poniżej 18 lat
Nie zaleca się stosowania leku Combogesic u dzieci w wieku poniżej 18 lat.

Przedawkowanie

Jeśli pacjent przyjmie większą niż zalecana dawkę leku Combogesic lub jeśli dojdzie do przypadkowego spożycia tego leku przez dzieci, należy zawsze skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem, aby uzyskać opinię o zagrożeniu oraz poradę w sprawie działań, jakie należy podjąć.
Zalecenie to obowiązuje również wtedy, gdy nie pojawią się objawy dyskomfortu lub zatrucia.
Przyjęcie zbyt dużej liczby tabletek leku Combogesic może prowadzić do opóźnionego, ciężkiego uszkodzenia wątroby lub nerek. Może być konieczna pilna pomoc medyczna.

Objawy mogą obejmować: nudności, ból brzucha, wymioty (mogą zawierać krew), ból głowy, dzwonienie w uszach, dezorientację i drżenie gałek ocznych. Po spożyciu dużych dawek zgłaszano senność, ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, utratę przytomności, drgawki (głównie u dzieci), osłabienie i zawroty głowy, krew w moczu, uczucie zimnego ciała i problemy z oddychaniem.

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak danych.

Ciąża i karmienie piersią

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Nie należy stosować leku w trakcie 3 ostatnich miesięcy ciąży. Kobiety w pierwszych 6 miesiącach ciąży powinny zachować szczególną ostrożność.
Lek może zmniejszać płodność u kobiet, w związku z czym nie zaleca się jego stosowania przez kobiety starające się zajść w ciążę.
Należy stosować możliw ie najmniejszą dawkę skutecznie łagodzącą ból lub obniżającą gorączkę i przyjmować lek przez możliw ie jak najkrótszy czas. Jezeli ból nie zostanie złagodzony lub gorączka się nie obniży lub jeżeli konieczne będzie zwiększenie częstości przyjmowania leku, należy skonsultować się z lekarzem.

Ulotka Combogesic

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Combogesic (forum)

Stosujesz Combogesic? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Combogesic. Podziel się doświadczeniami na forum.