Gripex Control Duo

Gripex Control Duo to lek złożony. Zawiera dwie substancje czynne wykazujące działanie skojarzone: paracetamol i kofeinę.
Paracetamol działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo, a kofeina działa pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy, nasila działanie przeciwbólowe paracetamolu oraz przyspiesza jego wchłanianie do krwi.
Gripex Control Duo jest lekiem przeznaczonym do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat.

Wskazania do stosowania
Łagodzenie objawów przeziębienia i grypy, takich jak: gorączka, bóle gardła, bóle mięśniowe i kostno-stawowe, złe samopoczucie, zmęczenie, osłabienie uwagi.
Bóle o różnym pochodzeniu: głowy, w tym migrena, mięśni, zębów, nerwobóle, bóle menstruacyjne, kostno-stawowe, pooperacyjne i pourazowe.

Jaki jest skład Gripex Control Duo, jakie substancje zawiera?

– Substancjami czynnymi leku są: paracetamol i kofeina.

– Pozostałe składniki to: kwas cytrynowy, krospowidon (typ A), powidon K29/32, sukraloza, sorbitol, celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, talk, magnezu stearynian,
Opadry II 200F220052 (alkohol poliwinylowy, talk, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 3350, kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1), typ A, żółcień chinolinowa (E 104), tartrazyna (E 102), żelaza tlenek żółty (E 172), sodu wodorowęglan (E 500), indygotyna (E 132)), aromat cytrynowy 87.A069 (zawiera: olejek cytrynowy, syrop glukozowy kukurydziany odwodniony).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: , .

Dawkowanie preparatu Gripex Control Duo – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek Gripex Control Duo należy stosować doustnie.

Tabletkę można połknąć popijając szklanką wody lub ją rozpuścić, aby przyjąć lek w postaci płynu.
Należy wówczas wrzucić tabletkę (w całości lub przełamaną) do ok. ½ szklanki ciepłej wody (temp. ok.30-40°C) i mieszać do momentu rozpuszczenia.
Lekko mętny, jasno żółty płyn wypić w ciągu godziny od przygotowania.

Osoby mające trudności z połknięciem tabletki w całości (w tym osoby w wieku poniżej 18 lat i osoby w podeszłym wieku) mogą podzielić tabletkę na dwie części.

Zalecana dawka
Dorośli i młodzież o masie ciała powyżej 65 kg
Zazwyczaj stosowana dawka to 1-2 tabletki co 4 godziny, jeśli to konieczne.
Nie należy stosować więcej niż 8 tabletek na dobę (4 g paracetamolu i 520 mg kofeiny).

Dorośli i młodzież o masie ciała od 43 kg do 65 kg
Zazwyczaj stosowana dawka to 1 tabletka co 4 godziny, jeśli to konieczne.
Nie należy stosować więcej niż 6 tabletek na dobę (3 g paracetamolu i 390 mg kofeiny).

Dorośli i młodzież o masie ciała od 33 kg do 43 kg
Zazwyczaj stosowana dawka paracetamolu to 1 tabletka co 6 godzin, jeśli to konieczne.
Nie należy stosować więcej niż 4 tabletki na dobę (2 g paracetamolu i 260 mg kofeiny).

Dzieci w wieku poniżej 12 lat
Nie zaleca się stosowania leku u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Leku Gripex Control Duo nie należy stosować dłużej niż przez 3 dni bez konsultacji z lekarzem.

Niewydolność nerek:
U pacjentów ze zmniejszoną czynnością nerek konieczna jest modyfikacja dawkowania leku.
W przypadku umiarkowanej niewydolności nerek (klirens kreatyniny 10-50 ml/min), minimalny odstęp pomiędzy kolejnymi dawkami leku powinien wynosić 6 godzin. W przypadku ciężkiej niewydolności nerek (klirens kreatyniny <10 ml/min), minimalny odstęp pomiędzy kolejnymi dawkami leku powinien wynosić 8 godzin.

Niewydolność wątroby:
W przypadku stabilnej, przewlekłej niewydolności wątroby, stosowanie paracetamolu, zgodnie z wyżej wymienionym schematem dawkowania, zwykle nie powoduje uszkodzenia wątroby. Jednakże, zaleca się nie podawać tym pacjentom maksymalnych dawek i zachować odstęp co najmniej 6 godzin pomiędzy kolejnymi dawkami.
Dobowa dawka paracetamolu nie powinna być większa niż 2 g/dobę (4 tabletki leku Gripex Control Duo), o ile lekarz nie zalecił inaczej.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przypadkowe lub zamierzone przedawkowanie leku może spowodować w ciągu kilku, kilkunastu godzin objawy takie jak nudności, wymioty, nadmierną potliwość, senność, ogólne osłabienie, niepokój, drżenie. Może wystąpić oczopląs, podwyższenie ciśnienia tętniczego, drgawki, trudności w oddawaniu moczu oraz duszność. Objawy te mogą ustąpić następnego dnia, pomimo że zaczyna się rozwijać uszkodzenie wątroby, które następnie daje o sobie znać rozpieraniem w nadbrzuszu, powrotem nudności i żółtaczką. Dlatego pomimo chwilowego ustąpienia objawów w razie przedawkowania należy natychmiast wezwać lekarza. Leczenie powinno odbywać się w szpitalu. Polega na przyspieszaniu usuwania składników leku z organizmu i podtrzymywaniu czynności życiowych.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Gripex Control Duo – czy mogę spożywać alkohol?

Pokarm spowalnia wchłanianie paracetamolu. W trakcie przyjmowania leku Gripex Control Duo, należy unikać nadmiernego spożycia kofeiny (np. kawy, herbaty oraz niektórych napojów w puszkach), ponieważ nadmiar kofeiny może powodować uczucie niepokoju, drażliwość, bezsenność oraz czasami przyspieszone bicie serca. W czasie stosowania leku nie można pić alkoholu.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Gripex Control Duo w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie należy stosować w okresie ciąży i przez kobiety karmiące piersią.

Ulotka Gripex Control Duo – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Gripex Control Duo, 500 mg + 65 mg, tabletki powlekane (Paracetamolum + Coffeinum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Gripex Control Duo m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Gripex Control Duo, 500 mg + 65 mg, tabletki powlekane (Paracetamolum + Coffeinum)

Opinie o Gripex Control Duo - forum pacjentów

Stosujesz Gripex Control Duo? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz