Ceftriakson
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Ceftriakson – antybiotyk z grupy cefalosporyn III generacji o działaniu przeciwbakteryjnym. Mechanizm działania ceftriaksonu polega na hamowaniu syntezy ściany komórki bakteryjnej, co prowadzi do jej obumarcia. Wskazaniem do stosowania leku jest leczenie ciężkich zakażeń, które leczy się pozajelitowo, głównie jest to zapalenie płuc, bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, bakteryjne zapalenie wsierdzia oraz leczenie boreliozy i bakteriemii. Ceftriakson podaje się również profilaktycznie przed zabiegami chirurgicznymi.
Ceftriakson dostępny jest w postaci proszku do sporządzania roztworu do wstrzykiwań i infuzji. Lek można podać w postaci wstrzyknięcia dożylnego, domięśniowego lub infuzji. Dokładne dawkowanie dobiera się indywidualnie w zależności od ciężkości i miejsca zakażenia.
Możliwe działania niepożądane: leukopenia, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, biegunka, nudności, wymioty, bóle brzucha, skąpomocz, zwiększenie stężenia kreatyniny w surowicy, zwiększona aktywność enzymów wątrobowych, zapalenie żył, ból w miejscu podania, pokrzywka, wysypka, obrzęk stawów, świąd.