Dupixent

Lek Dupixent zawiera substancję czynną dupilumab.

Dupilumab jest przeciwciałem monoklonalnym (rodzajem wyspecjalizowanego białka), które blokuje działanie białek zwanych IL-4 i IL-13. Oba odgrywają istotną rolę w wywoływaniu objawów atopowego zapalenia skóry.

Lek Dupixent jest stosowany w leczeniu dorosłych z umiarkowanym do ciężkiego atopowym zapaleniem skóry, zwanym również wypryskiem atopowym. Lek Dupixent można stosować z lekami przeciw wypryskowi, które nakłada się na skórę, albo może być stosowany sam.

Stosowanie leku Dupixent w leczeniu atopowego zapalenia skóry (wyprysku atopowego) może poprawić stan skóry i zmniejszyć swędzenie. Wykazano, że lek powodował również poprawę spowodowanych atopowym zapaleniem skóry objawów bólu, niepokoju i depresji. Dodatkowo lek pomaga w zaburzeniach snu i poprawia ogólną jakość życia.

Jaki jest skład Dupixent, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest dupilumab.

Każda ampułko-strzykawka zawiera 300 mg dupilumabu w 2 ml roztworu do wstrzykiwań.

Pozostałe składniki to: L-argininy chlorowodorek, L-histydyna, polisorbat 80, sodu octan, kwas octowy, sacharoza i woda do wstrzykiwań.

Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Dupixent – jak stosować ten lek?

Lek Dupixent jest podawany we wstrzyknięciu wykonywanym pod skórę (we wstrzyknięciu podskórnym). Pacjent powinien zadecydować wspólnie z lekarzem lub pielęgniarką, czy powinien wstrzykiwać lek samodzielnie.

Pacjent może wstrzykiwać lek samodzielnie tylko po odpowiednim przeszkoleniu przez lekarza lub pielęgniarkę. Wstrzyknięcia leku może też wykonywać opiekun po odpowiednim przeszkoleniu.

Każda strzykawka zawiera jedną dawkę leku Dupixent (300 mg). Nie wstrząsać strzykawką.

Należy uważnie przeczytać „Instrukcję użycia” strzykawki przed zastosowaniem leku Dupixent.

Jaką ilość leku należy podawać i przez jak długi czas

O tym, jakiej ilości leku pacjent potrzebuje i przez jak długo powinien być podawany, zadecyduje lekarz. Lek jest podawany we wstrzyknięciu wykonywanym pod skórę (we wstrzyknięciu podskórnym).

Zalecana pierwsza dawka wynosi 600 mg (dwa wstrzyknięcia po 300 mg), a następnie podaje się dawkę 300 mg co dwa tygodnie we wstrzyknięciach podskórnych.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie zastosowania większej niż zalecana dawki leku lub zbyt wczesnego podania kolejnej dawki, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Dupixent – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Dupixent w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku. Nie wiadomo, jakie są skutki zastosowania leku u kobiet w ciąży; z tego względu najlepiej jest unikać stosowania leku w okresie ciąży, chyba że lekarz zaleci jego stosowanie.

Jeśli pacjentka karmi piersią lub zamierza karmić piersią, powinna poradzić się lekarza przed rozpoczęciem stosowania tego leku. Pacjentka i jej lekarz powinni zadecydować, czy pacjentka będzie karmić piersią, czy stosować lek. Pacjentka nie może zdecydować się na jedno i drugie.

Ulotka Dupixent – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie o Pylera - forum pacjentów

Stosujesz Dupixent? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.

25 komentarzy do “Dupixent”

 1. Mam 28 lat i na AZS choruję od urodzenia. Od roku przyjmuję dupixent i jestem bardzo zadowolona z rezultatów. Mieszkam w Niemczech, gdzie moje leczenie jest refundowane. Lek ten bardzo poprawił jakość mojego życia, objawy w dużym stopniu ustąpiły, prawie całkowicie ustąpiło swędzenie mojej skóry. Początkowo po rozpoczęciu terapii miałam spuchnięte oczy i wyraźnie zaczerwienienia w okolicach oczu i ust, jednak objawy te po kilku tygodniach ustąpiły. Planuję dalsze stosowanie leku, gdyż moja skóra od dawna tak dobrze nie wyglądała. Bardzo pozytywnie wpływa to również na moje samopoczucie, nie wstydzę się już swojego wyglądu.

  Odpowiedz
 2. Witam,mieszkam w Niemczech i stosuje Dupixent od grudnia 2020r.To bedzie juz 6m-cy.Moj Lekarz przepisal mi je na polipy Nosa.Do tego mam Astme.Juz po pierwszym zastrzyku byl rezultat.Powrocil wech,zanikly bole glowy,brak codziennego Kataru,wkoncu mam normalny oddech!super Produkt!a przytyc nie przytylam!i polipy nosa sa zmniejszone ze nie musze 3 raz operowac.?szkoda ze w Polsce nie jest refundowany….zadnych dzialan niepozadanych!pzdr.!

  Odpowiedz
 3. Witam! Mieszkam w Niemczech, biore zastrzyki rok czasu i Co moge stwierdzic, :Przytylam 9 Kilo! Czulam Jak moje cialo zmienia Sie z Mc Na Mc. Duzo lidzi pisze o tym ze sporo przytylo! Skore mialam piekna Jak nigdy w zyciu do niedawna. Mysle ze organize pezyzwyczaila sie do tego leku I dzialanie jest slabsze! W skutkach ubocznych nie pisze o przyroscie wagi a jednak! Mam w plane odstawic leczenie bo jednak kto chce byc grubaskiem! Pozdrowionka

  Odpowiedz
  • Hania, bardzo proszę o kontakt w sprawię leku. Planuje go ściągnąć choćby spod ziemi – w Niemczech wiem że ludzie się tym leczą ale nie wiem czy można go kupić od tak bez recepty i przywieźć do Polski ? Będę mega wdzięczny za odpowiedz :
   mail : [email protected]

   Odpowiedz
  • Dzień dobry .Pani Haniu . Czy mogłby Pani napisać w jakim okresie Pani tyle przytyła , jak długo Pani przyjmowała te zastrzyki , w jakim odstępie czasowym.. Co lekarz mówi o odstawieniu leku i skutkach ubocznych poodstawiennych. Bardzo bym chciałaz Panią porozmawiać o tej kuracji i Pani uwagach . Jak mogę się z Panią skontaktować?

   Odpowiedz
  • Klinika w Warszawie MTZ clinic
   Ja zrezygnowałam z tych badań bo od swojego dermatologa uslyszlam że po odstawieniu jest jeszcze gorzej

   Odpowiedz
 4. Czy będą jeszcze prowadzone badania kliniczne tego leku? Chodzi mi konkretnie o woj. pomorskie. Praktycznie od urodzenia choruje na AZS z silnymi okresami nawrotu choroby.

  Odpowiedz
  • Tylko Klinika w Warszawie MTZ clinic
   Ja zrezygnowałam z tych badań bo od swojego dermatologa uslyszlam że po odstawieniu jest jeszcze gorzej

   Odpowiedz
 5. Ja tam się cieszę, że lek nie jest jeszcze zarejestrowany, bo otrzymujemy go za darmo w ramach testów klinicznych. Wolę już raz na jakiś czas pojechać do szpitala i spędzić tam kilka godzin niż wydawać grube tysiące co miesiąc. Lek działa świetnie, syn ma AZS od urodzenia, przepłakał niejedną noc z bólu, rozdrapywał się do krwi, w pokaleczoną skórę wdawały się zakażenia i często lądował w szpitalu na kroplówkach. Teraz w końcu może żyć normalnie, a notoryczne swędzenie nie panuje nad jego życiem. Do tej pory nic nie pomagało w takim stopniu – maści robione, sterydy, protopiki…Ten lek zmienił nasze życie.

  Odpowiedz
  • Witam, o Dupixent dowiedziałem sie od dermatologa, który nie za bardzo znal szczegóły. Mam dziecko 11l które bardzo ciężko znosi AZS (szpital kilka-kilkanaście razy na rok). W USA lecza tym środkiem male dzieci, w 2019 UE zatwierdziła ten lek dla dzieci od 12 lat. Czy mogę prosić o podpowiedz gdzie do kogo nalezy sie zglosci w Polsce by wziac udzał w programie/ leczniu dziecka ? Miedzylesie/ szpital dzieciecy przy Żwirkach / (W WIM tego nie stosują) [email protected] ?

   Odpowiedz
   • Klinika w Warszawie MTZ clinic
    Ja zrezygnowałam z tych badań bo od swojego dermatologa uslyszlam że po odstawieniu jest jeszcze gorzej
    Ale chyba tylko os dorosłe

    Odpowiedz
    • Nie siej zametu i ludziom nieszczesliwym w glowie bo każdy wie komu zalezy żeby ludzie latami chodzili na prywatne wizyty i płacili krocie a wy tylko umiecie katowac ludzi masciami ze sterydow a tego sie nie boisz ze nawrót po nich jest zdwcydowanie grszy nie mowiac o reszcie grubo dajacych sie we znaki ubocznych powikłan posterydowych???? masakra usunac takiego z forum bo niszczy ludziom psyche

     Odpowiedz
     • Szkoda, że ten lek nie naprawia bariery naskórkowej- to jest mój największy problem. Emolienty też nie pomagają, skóra jest bardzo rzadka w środku gdyż pod naskórkiem jest płyn.

  • Mika!
   Mój syn ma 20 lat i również od dziecka choruje na AZS.Jak można dostać się do programu testów klinicznych?Kto wam to zaproponował?Możesz odpowiedzieć na pytanie?
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
   • Program kliniczny z lekiem niedługo będzie startował w Ośrodku Badań klinicznych w MTZ Clinical Research Pawińskiego 5 Warszawa

    Odpowiedz
   • Klinika w Warszawie MTZ clinic
    Ja zrezygnowałam z tych badań bo od swojego dermatologa uslyszlam że po odstawieniu jest jeszcze gorzej

    Odpowiedz
  • Ja też się z tego cieszę. Lek za darmo i zrobią jeszcze badania.
   Lek rzeczywiście działa. W sumie mogłam dzięki niemu odstawić wszystkie tabletki. Teraz biorę tylko dupilumab i smaruję się cetaphilem.
   Jedyny problem jaki się u mnie pojawił, to częste nawracające zapalenie spojówek i czasu do czasu owrzodzenie rogówki – ale o tych skutkach ubocznych Regeneron akurat informuje. W związku z wystąpieniem tych skutków ubocznych dostałam w programie opiekę okulistyczną.

   Odpowiedz
 6. Czy wie ktoś czy lek jest już w aptekach? Bo chodzenie na sztywno umówione wizyty w klinice kolidują z pracą wyjazdową… gdyby lek miał w aptece kupiłbym sobie odpowiednią ilość dawek wtedy gdy mam blisko apteke i działam po swojemu w wygodny sposób… boli mnie gardłoto nie czekam na wizyte tylko ide do apteki kupuje co mi potrzebne i po paru dniach mam problem z głowy. Czekam na taką postać rzeczy z niecierpliwością. Jeśli ktoś coś wie piszcie: [email protected]

  Odpowiedz
  • Witaj,
   Apteka to nie supermarket a Dupixent to nie syrop na kaszel.
   Po pierwsze lek ten w ilości odpowiadającej 4-tygodniowej kuracji kosztuje 3020$ co oznacza że w Polsce do dostania będzie za grubo ponad 10 000 zł, więc w aptece sobie go od tak nie kupisz…
   Po drugie, lek nie został jeszcze dopuszczony do użytku w Polsce, został zatwierdzony w USA ale nie w PL, także sprowadzenie go do Polski „na zamówienie” nie jest możliwe.
   Po trzecie w Polsce żaden lekarz ci tego nie przepisze, ponieważ nikt nie odważy się wziąć za to odpowiedzialności, przypominam raz jeszcze ze lek nie został przebadany w EU.
   Po więcej informacji zapraszam na oficjalną stronę leku.

   W razie pytań zapraszam, [email protected]

   Odpowiedz
  • Przeszkadzają Ci sztywno umówione wizyty??? Dziwne – ja się leczę tym lekiem w programie od paru lat i nie mam problemu z umówieniem się na wizytę. Dostając leki wiem kiedy będę musiała jechać po następne i spokojnie sobie mogę ten czas zaplanować z wyprzedzeniem. Jeżeli narzekasz na taką pierdołę, to ASZ jeszcze dobrze Ci nie dopiekł…

   Odpowiedz

Dodaj komentarz