Dupixent

Działanie i wskazania

Lek Dupixent zawiera substancję czynną dupilumab.

Dupilumab jest przeciwciałem monoklonalnym (rodzajem wyspecjalizowanego białka), które blokuje działanie białek zwanych IL-4 i IL-13. Oba odgrywają istotną rolę w wywoływaniu objawów atopowego zapalenia skóry.

Lek Dupixent jest stosowany w leczeniu dorosłych z umiarkowanym do ciężkiego atopowym zapaleniem skóry, zwanym również wypryskiem atopowym. Lek Dupixent można stosować z lekami przeciw wypryskowi, które nakłada się na skórę, albo może być stosowany sam.

Stosowanie leku Dupixent w leczeniu atopowego zapalenia skóry (wyprysku atopowego) może poprawić stan skóry i zmniejszyć swędzenie. Wykazano, że lek Dupixent powodował również poprawę spowodowanych atopowym zapaleniem skóry objawów bólu, niepokoju i depresji. Dodatkowo lek Dupixent pomaga w zaburzeniach snu i poprawia ogólną jakość życia.

Skład

Substancją czynną leku jest dupilumab.

– Każda ampułko-strzykawka zawiera 300 mg dupilumabu w 2 ml roztworu do wstrzykiwań.

– Pozostałe składniki to: L-argininy chlorowodorek, L-histydyna, polisorbat 80, sodu octan, kwas octowy, sacharoza i woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie

Lek Dupixent jest podawany we wstrzyknięciu wykonywanym pod skórę (we wstrzyknięciu podskórnym). Pacjent powinien zadecydować wspólnie z lekarzem lub pielęgniarką, czy powinien wstrzykiwać lek Dupixent samodzielnie.

Pacjent może wstrzykiwać lek Dupixent samodzielnie tylko po odpowiednim przeszkoleniu przez lekarza lub pielęgniarkę. Wstrzyknięcia leku Dupixent może też wykonywać opiekun po odpowiednim przeszkoleniu.

Każda strzykawka zawiera jedną dawkę leku Dupixent (300 mg). Nie wstrząsać strzykawką.

Należy uważnie przeczytać „Instrukcję użycia” strzykawki przed zastosowaniem leku Dupixent.

Jaką ilość leku Dupixent należy podawać i przez jak długi czas

O tym, jakiej ilości leku Dupixent pacjent potrzebuje i przez jak długo powinien być podawany, zadecyduje lekarz. Lek Dupixent jest podawany we wstrzyknięciu wykonywanym pod skórę (we wstrzyknięciu podskórnym).

Zalecana pierwsza dawka wynosi 600 mg (dwa wstrzyknięcia po 300 mg), a następnie podaje się dawkę 300 mg co dwa tygodnie we wstrzyknięciach podskórnych.

Przedawkowanie

W razie zastosowania większej niż zalecana dawki leku lub zbyt wczesnego podania kolejnej dawki, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Nie dotyczy.

Nie powinno się spożywać alkoholu w trakcie stosowania jakichkolwiek leków - zobacz więcej.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku. Nie wiadomo, jakie są skutki zastosowania leku u kobiet w ciąży; z tego względu najlepiej jest unikać stosowania leku Dupixent w okresie ciąży, chyba że lekarz zaleci jego stosowanie.

Jeśli pacjentka karmi piersią lub zamierza karmić piersią, powinna poradzić się lekarza przed rozpoczęciem stosowania tego leku. Pacjentka i jej lekarz powinni zadecydować, czy pacjentka będzie karmić piersią, czy stosować lek. Pacjentka nie może zdecydować się na jedno i drugie.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Lek Dubine nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Opinie pacjentów / forum

Aktualna ocena:
12345678910
(54 ocen, średnia: 5,96 na 10)
Loading...

1 KOMENTARZ

  1. Czy wie ktoś czy lek jest już w aptekach? Bo chodzenie na sztywno umówione wizyty w klinice kolidują z pracą wyjazdową… gdyby lek miał w aptece kupiłbym sobie odpowiednią ilość dawek wtedy gdy mam blisko apteke i działam po swojemu w wygodny sposób… boli mnie gardłoto nie czekam na wizyte tylko ide do apteki kupuje co mi potrzebne i po paru dniach mam problem z głowy. Czekam na taką postać rzeczy z niecierpliwością. Jeśli ktoś coś wie piszcie: kijasweruser@gmail.com

Please enter your comment!
Please enter your name here