COSENTYX

CO TO JEST I JAK DZIAŁA COSENTYX? – OPIS I WSKAZANIA

Cosentyx zawiera substancję czynną sekukinumab. Sekukinumab jest przeciwciałem monoklonalnym. Przeciwciała monoklonalne to białka, które rozpoznają i wiążą się wybiórczo z pewnymi białkami występującymi w organizmie.

Cosentyx należy do grupy leków zwanych inhibitorami interleukiny (IL). Działanie tego leku polega na neutralizowaniu aktywności białka zwanego IL-17A, którego stężenie jest podwyższone w pewnych chorobach takich jak łuszczyca, łuszczycowe zapalenie stawów i zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.

Cosentyx jest stosowany w leczeniu następujących chorób zapalnych:
– Łuszczycy plackowatej
– Łuszczycowego zapalenia stawów
– Zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa

Łuszczyca plackowata
Cosentyx jest stosowany w leczeniu choroby skóry zwanej „łuszczycą plackowatą”, która wywołuje zapalenie skóry. Cosentyx zmniejsza stan zapalny i łagodzi inne objawy choroby. Cosentyx jest stosowany u osób dorosłych z łuszczycą plackowatą o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego. Stosowanie leku Cosentyx w łuszczycy plackowatej przyniesie pacjentowi korzyść polegającą na lepszym oczyszczeniu skóry i złagodzeniu takich objawów, jak złuszczanie się skóry, świąd i ból.

Łuszczycowe zapalenie stawów
Cosentyx jest stosowany w leczeniu schorzenia zwanego „łuszczycowym zapaleniem stawów”. Jest to choroba zapalna stawów, której często towarzyszy łuszczyca plackowata. Jeśli u pacjenta występuje aktywna postać łuszczycowego zapalenia stawów, najpierw otrzyma on inne leki. Jeśli reakcja na te leki będzie niewystarczająca, pacjent otrzyma lek Cosentyx w celu złagodzenia przedmiotowych i podmiotowych objawów czynnej postaci łuszczycowego zapalenia stawów, poprawy sprawności fizycznej i spowolnienia uszkodzenia chrząstki oraz kości stawów objętych chorobą. Lek Cosentyx stosuje się u pacjentów dorosłych z aktywną postacią łuszczycowego zapalenia stawów
i można go stosować jako jedyny lek lub razem z innym lekiem o nazwie metotreksat. Stosowanie leku Cosentyx w łuszczycowym zapaleniu stawów może przynieść pacjentowi korzyść polegającą na złagodzeniu przedmiotowych i podmiotowych objawów choroby, spowolnieniu uszkodzenia chrząstki i kości stawów oraz poprawie zdolności wykonywania codziennych czynności.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa
Lek Cosentyx stosuje się w leczeniu schorzenia zwanego „zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa”. Jest to choroba zapalna dotycząca głównie kręgosłupa, powodująca zapalenie stawów kręgosłupa. Jeśli u pacjenta występuje zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, otrzyma on najpierw inne leki. Jeśli reakcja na te leki będzie niewystarczająca, pacjent otrzyma lek Cosentyx w celu złagodzenia przedmiotowych i podmiotowych objawów choroby, zmniejszenia zapalenia i poprawy sprawności fizycznej. Lek Cosentyx stosuje się u pacjentów dorosłych z aktywną postacią zesztywniającego zapalenia
stawów kręgosłupa. Stosowanie leku Cosentyx w zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa może przynieść pacjentowi korzyść polegającą na złagodzeniu przedmiotowych i podmiotowych objawów choroby i poprawie sprawności fizycznej.

SKŁAD COSENTYX, JAKIE SUBSTANCJE ZAWIERA?

Substancją czynną leku jest sekukinumab. Każda fiolka z proszkiem do sporządzania roztworu do wstrzykiwań zawiera 150 mg sekukinumabu. Po rekonstytucji 1 ml roztworu zawiera 150 mg sekukinumabu.

Pozostałe składniki to: sacharoza, L-histydyna, L-histydyny chlorowodorek jednowodny i polisorbat 80.

JAKIE JEST DAWKOWANIE COSENTYX? – INSTRUKCJA STOSOWANIA

Cosentyx jest podawany we wstrzyknięciu pod skórę (zwanym wstrzyknięciem podskórnym) przez osobę z fachowego personelu medycznego.

Należy omówić z lekarzem terminy wykonania wstrzyknięć i wizyt kontrolnych.

Szczegółowa instrukcja dotycząca rekonstytucji (ponownego odtworzenia roztworu) i wstrzyknięcia leku Cosentyx, patrz „Instrukcja stosowania leku Cosentyx proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań” znajdująca się na końcu załączonej ulotki.

Lekarz prowadzący zdecyduje jaką ilość leku Cosentyx należy podać i jak długo należy go stosować

Łuszczyca plackowata
– Zalecana dawka to 300 mg we wstrzyknięciu podskórnym.
– Każda dawka 300 mg jest podawana w dwóch wstrzyknięciach po 150 mg.

Po przyjęciu pierwszej dawki pacjent będzie następnie przyjmował cotygodniowe wstrzyknięcia leku w tygodniu 1., 2. i 3. Począwszy od tygodnia 4. wstrzyknięcia będą wykonywane raz na miesiąc. Za każdym razem dawka 300 mg będzie
podawana w dwóch wstrzyknięciach po 150 mg.

Łuszczycowe zapalenie stawów
U pacjentów z łuszczycowym zapaleniem stawów, u których występuje także łuszczyca plackowata o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego lub u pacjentów, u których reakcja na leczenie lekami nazywanymi antagonistami czynnika martwicy nowotworu (TNF) była niewystarczająca:
– Zalecana dawka to 300 mg we wstrzyknięciach podskórnych.
– Każda dawka 300 mg jest podawana w dwóch wstrzyknięciach po 150 mg.

Po przyjęciu pierwszej dawki pacjent będzie następnie przyjmował cotygodniowe wstrzyknięcia leku w tygodniu 1., 2., 3 i 4. Począwszy od tygodnia 4. wstrzyknięcia będą wykonywane raz na miesiąc. Za każdym razem dawka 300 mg będzie podawana w dwóch wstrzyknięciach po 150 mg.

U innych pacjentów z łuszczycowym zapaleniem stawów:
– Zalecana dawka to 150 mg we wstrzyknięciu podskórnym.
Po przyjęciu pierwszej dawki pacjent będzie następnie przyjmował cotygodniowe wstrzyknięcia leku w tygodniu 1., 2., 3 i 4. Począwszy od tygodnia 4. wstrzyknięcia będą wykonywane raz na miesiąc.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa
– Zalecana dawka to 150 mg we wstrzyknięciu podskórnym.
Po przyjęciu pierwszej dawki pacjent będzie następnie przyjmował cotygodniowe wstrzyknięcia leku w tygodniu 1., 2., 3 i 4. Począwszy od tygodnia 4. wstrzyknięcia będą wykonywane raz na miesiąc.

Lek Cosentyx jest przeznaczony do długotrwałego leczenia. Lekarz będzie regularnie kontrolował stan pacjenta, aby sprawdzić, czy leczenie przynosi pożądane efekty.

PRZYJĘCIE WIĘKSZEJ DAWKI COSENTYX, NIŻ ZALECANA – PRZEDAWKOWANIE

Jeśli pacjent otrzymał większą ilość leku Cosentyx niż powinien lub jeśli dawkę leku podano wcześniej niż w terminie zaleconym przez lekarza, należy poinformować o tym lekarza prowadzącego.

STOSOWANIE PREPARATU Z JEDZENIEM I PICIEM – W TYM Z ALKOHOLEM

Nie dotyczy.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ COSENTYX W OKRESIE CIĄŻY I KARMIENIA PIERSIĄ?

Należy unikać stosowania leku Cosentyx w ciąży. Wpływ tego leku na kobiety w ciąży nie jest znany. Kobiety w wieku rozrodczym nie powinny zajść w ciążę i muszą stosować skuteczne metody antykoncepcji podczas leczenia lekiem Cosentyx i przez co najmniej 20 tygodni po przyjęciu ostatniej dawki leku Cosentyx. Należy porozmawiać z lekarzem, jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko.

Należy porozmawiać z lekarzem prowadzącym, jeśli pacjentka karmi piersią lub planuje karmić piersią. Pacjentka powinna wraz z lekarzem podjąć decyzję, czy będzie karmić piersią, czy stosować lek Cosentyx. Nie należy podejmować obu tych czynności. Po leczeniu lekiem Cosentyx kobieta nie powinna karmić piersią przez co najmniej 20 tygodni od przyjęcia ostatniej dawki.

ULOTKA LEKU COSENTYX – SKUTKI UBOCZNE, INTERAKCJE, PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

POBIERZ CHARAKTERYSTKĘ

REZERWACJA LEKU W APTECE - COSENTYX CENA, REFUNDACJA

COSENTYX OPINIE PACJENTÓW O LEKU - FORUM O LEKACH, WYROBACH MEDYCZNYCH, SUPLEMENTACH DIETY I INNYCH PRODUKTACH Z POLSKICH APTEK

OCENA PACJENTÓW O LEKU:
12345678910
(41 ocen, średnia: 6,39 na 10)
Loading...

30 KOMENTARZE

 1. STOSUJE OD STYCZNIA 2019 NA MNIE ZADZIALAL OD RAZU , ALE MAM PROBLEM Z USZAMI I MOJ LEKARZ PRZEPISAL MI DOXYCYLINE NIEWIEM CZY PRZY TEJ KURACJI MOGE TO BRAC

 2. Witam wszystkich zainteresowanych.Zaczelam stosowac cosentyx od 3 tygodni ,jak na razie nie widze zadnej minimalnej poprawy.Zostaje tylko nadzieja.Moze ktos ma lepsze doswiadczenia.Moze ktos moze powiedziec po jakim czasie nastapila poprawa?

  • Biorę Cosentyx od początku marca. Pierwsze pozytywne zmiany nastąpiły po miesiącu . Teraz będę przyjmował zastrzyki co miesiąc i się trochę obawiam .

 3. Moja córka ma łuszczycę. Jestem już załamana, nic nie pomaga. Niestety, choćby ten lek- cosentyx- był cudowny, to jest poza naszym zasięgiem ze względu na cenę.

 4. Cześć wszystkim.Jestem w trakcie leczenia cosyntexem.Mija trzeci miesiąc.Jak na mnie lek zadziałał rewelacyjnie.
  Skóra czysta od łusek(zmiany skórne 70-80%).
  łuszczyca stawów to od miesiąca jest niemiłym wspomnieniem.
  Skóra głowy czysciutka.
  Wcześniej żaden lek tak nie zadziałał a bralem ich sporo w trakcie 20 lat walki z tym cholerstwem.Naprawde polecam cosentyx.jakies szczegóły proszę pisać
  piotrwojtus1@gmail.com
  Pozdrawiam i życzę zdrówka

 5. Hej. Choruję na RZS od 5 lat. Jestem juz po Simponi, Embrel, RoActrema. Wszystkie działały na tej samej zasadzie. Najpierw było super. Żyć się chciało.. poźniej przestało. Kończyło się interakcją na lek. Od wczoraj nowy zastrzyk Cosentyx (Secukinumab). Dziś wszystko boli mnie i piecze. Najbardziej dłonie cala ręka lewa i stopy. Zobaczymy jak to będzie. Dopiero zaczynam terapie. Szczęście w nieszczęściu mieszkam w Irlandii. Jestem na rencie chorobowej i za wszystkie jakiekolwiek leki płacę 2 euro. Tak marzę, by wrócić do Polski :( ale jak..skoro prawie wszystkie leki biologiczne na RZS są nierefundowane!

 6. Hej jest to Moj 3 lek i ten zadzialal cosentix zmienil moje zycie ale na jak dlugo? Ale Nadal biore arcoxia to tez spowalniajacy lek moje schorzenie zycze wszystkiego zdrowka i cierpliwosci.

 7. Cześć.Zaczynam od jutra kurację Cosentyxem.Mam nadzieję że zadziala.Mam w tej chwili paskudny wysyp na skórze i potworny ból w stawach palców rąk i stóp oraz łokci.Będę informował na bieżąco jakie postępy.Pa trzymajcie się i kciuki za mnie.Pozdrawiam

 8. Biorę o wrzesień 2017 efekt po pierwszym podaniu. Wszystkie stany zapalne stawów się wycofały, funkcjonuje bez bólu i to bardzo aktywnie.

 9. 6 m-cy brałem Enbrel ale wątroba zaczęła szwankować więc odebrali mi leczenie w Norwegii 5 lat brałem Simponi, ale też przestał działać później zmienili na Infrectre ale po 10 m-cach przestała działać powrócił potworny bol i zesztywnienie a teraz zaczynam Cosentyx i czas pokaże czy pomoże. Pozdrawiam wszystkich z zzsk, rzs, i życzę dużo zdrowia

   • Czy możesz mi powiedzieć jak działa na Ciebie ten lek, bo też mam propozycję dołączenia do programu leczenia , Cosentyx

    • Ja brałam ten lek w zastrzykach przez rok. Efekt-czysta skóra wolna od łuszczycy i zapomniałam o bólu stawów. Na mnie zadziałało od razu po pierwszym zastrzyku. Jestem juz 4 miesiace po leczeniu. Łuszczyca i choroba stawow wraca powoli. Jeden zastrzyk kosztuje 5 tyś zł. Jeśli ma się okazje-korzystać bez wahania.

 10. ja bralam humire na zzsk, działała. czułam się jakbym nigdy nie była chora. teraz mi odstawili , ponieważ zaczęły mi się robić zmiany w mózgu (demielinizacja). i klops.

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here