Cosentyx

Cosentyx to lek stosowany w leczeniu różnych chorób autoimmunologicznych. Jest to przeciwciało monoklonalne, które działa poprzez blokowanie działania białka zwane interleukiną 17A, które jest zaangażowane w procesy zapalne. Cosentyx jest stosowany w leczeniu łuszczycy plackowatej, łuszczycowego zapalenia stawów, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa oraz trądziku odwróconego. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Cosentyx w swoim składzie zawiera substancję czynną sekukinumab, która jest przeciwciałem monoklonalnym. To rodzaj białka stworzony po to, aby rozpoznawać i przyłączać określoną strukturę (zwaną antygenem) w organizmie.

Preparat pochodzi z grupy leków zwanych inhibitorami interleukiny (IL). Neutralizuje aktywność białka zwanego IL-17A, którego stężenie jest podwyższone w przypadku różnych chorób zapalanych. Preparat Cosentyx wykorzystuje się przy leczeniu:

 • Łuszczycy plackowatej – wywołującej zapalenie skóry. Zastosowanie preparatu pozwala zmniejszyć stan zapalny i złagodzić inne objawy choroby. Dedykowany jest pacjentom dorosłym borykającym się z łuszczycą plackowatą o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego. Użycie Cosentyx jak zaleca ulotka lub według wskazań lekarza pomoże lepiej oczyścić skórę oraz ograniczy złuszczanie się jej, świąd i ból;
 • Łuszczycowego zapalenia stawów – to choroba zapalna stawów, której często towarzyszy łuszczyca plackowata. W przypadku, gdy pacjent cierpi na aktywną postać łuszczycowego zapalenia stawów, to w pierwszej kolejności będzie leczony innymi lekami. Jeśli okażą się nieskuteczne (niewystarczające), dodatkowo podaje się lek Cosentyx. Jego celem jest złagodzenie objawów czynnej postaci choroby i poprawienie sprawności fizycznej, czyli zdolności wykonywania codziennych czynności. Preparat powinien też spowolnić uszkodzenia chrząstki oraz kości stawów, które objęte zostały schorzeniem. Produkt mogą stosować pacjenci dorośli z aktywną postacią łuszczycowego zapalenia stawów – jako jedyny lek lub razem z innym – np. Metotreksatem;
 • Zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa – czyli choroby dotyczącej głównie kręgosłupa, powodującej zapalenie jego stawów. Cosentyx podaje się w momencie, kiedy wcześniej przepisane leki nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. To preparat, którego zadaniem jest zminimalizowanie przedmiotowych i podmiotowych objawów choroby, zmniejszenie zapalenia i poprawa sprawności fizycznej. Stosować go mogą pacjenci dorośli z aktywną postacią zesztywniającego zapalenia.

Skład

Sekukinuma to substancja czynna, jaką zawiera lek Cosentyx. W każdej fiolce z proszkiem do sporządzania roztworu do wstrzykiwań mieści się jej 150 mg. Po odtworzeniu dawki leku (rekonstytucji) w 1 ml roztworu znajduje się 150 mg sekukinumabu.

Pozostałe składniki to: sacharoza, L-histydyna, L-histydyny chlorowodorek jednowodny i polisorbat 80.

Dawkowanie

Preparat Cosentyx wstrzykuje się pod skórę (wstrzyknięcie podskórne) przez osobę odpowiednio do tego wykwalifikowaną (personel medyczny). Terminy podawania leku, jak i wizyt kontrolnych powinny zostać omówione z lekarzem.

Szczegółową instrukcję w zakresie rekonstytucji (ponownego odtworzenia roztworu) oraz sposobu jego wstrzykiwania znaleźć można w końcowej części dołączonej ulotki w akapicie pt.: „Instrukcja stosowania leku Cosentyx proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań”.

O tym, jaką dawkę leku, kiedy i jak długo będzie stosował pacjent, decyduje specjalista.

W przypadku poszczególnych chorób zapalnych zaleca się następujące dawkowanie:

 • Łuszczyca plackowata – dawka powinna wynosić 300 mg i być podana za każdym razem w dwóch wstrzyknięciach po 150 mg. Po przyjęciu pierwszej dawki przez pacjenta, kolejne wstrzyknięciu leku wskazane są w 1., 2. i 3. tygodniu. Od tygodnia 4. lek podaje się raz na miesiąc;
 • Łuszczycowe zapalenie stawów – jeśli u pacjenta występuje także łuszczyca plackowata o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego lub reakcja na leczenie lekami nazywanymi antagonistami czynnika martwicy nowotworu (TNF) była niewystarczająca, podaje się 300 mg we wstrzyknięciach podskórnych (dwa razy 150 mg). Kolejne dawki przyjmowane będą co tydzień. Począwszy od 4 tygodnia, wstrzyknięcia wykonuje się już tylko raz na miesiąc. W przypadku innych pacjentów z łuszczycowym zapaleniem stawów zalecana dawka wynosi 150 mg we wstrzyknięciu podskórnym. Powtarza się ją potem co tydzień. Od 4. tygodnia stosuje się już tylko jedną dawkę;
 • Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa – wskazana jest dawka 150 mg we wstrzyknięciu podskórnym, a po jej przyjęciu pacjent będzie przyjmował cotygodniowe wstrzyknięcia leku w tygodniu 1., 2., 3. i 4. Następnie wystarczy lek podawać już tylko raz na miesiąc.

Preparat Cosentyx wykorzystuje się w długotrwałym leczeniu. Lekarz powinien regularnie kontrolować stan pacjenta pod kątem pożądanych efektów.

Przedawkowanie

W przypadku, gdy pacjent:

 • nie zastosował się do dawkowania zgodnego z ulotką lub wytycznymi specjalisty i przyjął większą ilość leku Cosentyx niż powinien,
 • zażył dawkę wcześniej niż była zalecona,

powinien poinformować o tym lekarza prowadzącego.

Inne skutki uboczne, jakie mogą pojawić się jeszcze w związku ze stosowaniem leku Cosentyx, to np.: zakażenia górnych dróg oddechowych ze stanem zapalnym nosa i gardła oraz katarem lub niedrożnością nosa. Preparat może też zwiększyć ryzyko wystąpienia zakażeń. Dlatego nie powinni zażywać go pacjenci chorujący np. na gruźlicę.

Więcej informacji na temat leku Cosentyx, w tym o możliwych działaniach niepożądanych omawiających stosowanie z alkoholem, można wyczytać z dołączonej ulotki. Cena produktu powinna zostać zweryfikowana w różnych aptekach.

Jedzenie i picie (alkohol)

Nie dotyczy.

Ciąża i karmienie piersią

Należy unikać stosowania leku Cosentyx w ciąży. Wpływ tego leku na kobiety w ciąży nie jest znany. Kobiety w wieku rozrodczym nie powinny zajść w ciążę i muszą stosować skuteczne metody antykoncepcji podczas leczenia lekiem Cosentyx i przez co najmniej 20 tygodni po przyjęciu ostatniej dawki leku Cosentyx. Należy porozmawiać z lekarzem, jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko.

Należy porozmawiać z lekarzem prowadzącym, jeśli pacjentka karmi piersią lub planuje karmić piersią. Pacjentka powinna wraz z lekarzem podjąć decyzję, czy będzie karmić piersią, czy stosować lek Cosentyx. Nie należy podejmować obu tych czynności. Po leczeniu lekiem Cosentyx kobieta nie powinna karmić piersią przez co najmniej 20 tygodni od przyjęcia ostatniej dawki.

Ulotka Cosentyx

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Cosentyx (forum)

Stosujesz Cosentyx? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

45 komentarzy do “Cosentyx”

 1. Biorę cosentyx od 3 lat. Jest to naprawdę rewelacyjny lek. Zapomniałem już co to wysyp na skórze czy ból stawów, a miałem jedno i drugie. Polecam. Pozdrawiam
  Piotr.

  W razie pytań proszę pisać na email
  [email protected]

  Odpowiedz
 2. Dzień dobry wszystkim forumowiczom.
  Piszę po dłuższym czasie. Korzystam z leku Cosyntex już od 1roku i 7 miesięcy. Po trzech miesiącach stosowania miałem czystą skórę ,stawy bez bólu i tak jest do tej pory. Żadnych skutków ubocznych po tak długim okresie. Badania krwi które mam zlecone robić co 3 miesiące od samego początku są w normie, żadnych + -.Polecam z całą odpowiedzialnością ten lek.Pozdrawiam i wszystkim życzę dużo zdrowia. Na pytania dodatkowe chętnie odpowiem, mój adres e-mail
  [email protected]

  Odpowiedz
 3. Jestem 6 dni po pierwszej dawce Cosentyxu. Przestała mnie swędzić głowa i zmniejszył się wysyp na skórze głowy. Stawy też mniej bolą.

  Odpowiedz
 4. Witam mam pytanko stosuje lek Cosentex
  Od 3 tygodni A za 2 miesiące mam Beata wesele czy nie zaszkodzi mi troszkę alkoholu

  Odpowiedz
   • Jestem po 4 dawce (300mg) cosentyx. Skora-mega poprawa, prawie czysta, zostaly biale plamy po ranach. Na stawy poki co nie zadzialal. Co do skutkow ubocznych, odczuwam wieksze zmeczenie, szczegolnie w dniu przyjecia leku. I po podaniu zastrzyku przez 2-3 godziny miewam mdlosci ( da sie przezyc :p)

    Odpowiedz
    • Witam właśnie zaaplikowałem sobie 6 zastrzyk cosentyxu 300 mija trzy miesiące skóra jest ok przy dużym wysiłku troszkę bola ale nie wszystkie jeśli tak będzie dalej to będzie super

     Odpowiedz
 5. STOSUJE OD STYCZNIA 2019 NA MNIE ZADZIALAL OD RAZU , ALE MAM PROBLEM Z USZAMI I MOJ LEKARZ PRZEPISAL MI DOXYCYLINE NIEWIEM CZY PRZY TEJ KURACJI MOGE TO BRAC

  Odpowiedz
 6. Witam wszystkich zainteresowanych.Zaczelam stosowac cosentyx od 3 tygodni ,jak na razie nie widze zadnej minimalnej poprawy.Zostaje tylko nadzieja.Moze ktos ma lepsze doswiadczenia.Moze ktos moze powiedziec po jakim czasie nastapila poprawa?

  Odpowiedz
  • Biorę Cosentyx od początku marca. Pierwsze pozytywne zmiany nastąpiły po miesiącu . Teraz będę przyjmował zastrzyki co miesiąc i się trochę obawiam .

   Odpowiedz
 7. Moja córka ma łuszczycę. Jestem już załamana, nic nie pomaga. Niestety, choćby ten lek- cosentyx- był cudowny, to jest poza naszym zasięgiem ze względu na cenę.

  Odpowiedz
  • Dzień Dobry wszystkim, mam łuszczycę od 10 roku życia, aktualnie mam 63 lata. W tym czasie przeszedłem multum ’ cudownych’ kuracji. Przeszedłem również roczną kurację tym lekiem. Efekt końcowy niestety ten sam – rok, dwa czystej skóry i ponownie pojawiają się nawroty.
   Niestety ceny secukinumabu są kosmiczne i bez żadnej refundacji. Lek jest poza zasięgiem normalnych ludzi.
   Nauczyłem się z tym żyć. W czasie wakacji odkryłem na Węgrzech w okolicy Egeru miejscowość Bogacs. Tam są wody termalne; tydzień pobytu i kąpieli zostawia czystą skórę z drobnymi przebarwieniami.
   W domu robię raz w tygodniu kąpiele z solą z morza martwego.
   W naszej rzeczywistości ciężko jest znaleźć lekarza, który zajmie się pacjentem kompleksowo a nie tyko wysypem na skórze.
   życzę zdrowia i wytrwałości

   Odpowiedz
 8. Cześć wszystkim.Jestem w trakcie leczenia cosyntexem.Mija trzeci miesiąc.Jak na mnie lek zadziałał rewelacyjnie.
  Skóra czysta od łusek(zmiany skórne 70-80%).
  łuszczyca stawów to od miesiąca jest niemiłym wspomnieniem.
  Skóra głowy czysciutka.
  Wcześniej żaden lek tak nie zadziałał a bralem ich sporo w trakcie 20 lat walki z tym cholerstwem.Naprawde polecam cosentyx.jakies szczegóły proszę pisać
  [email protected]
  Pozdrawiam i życzę zdrówka

  Odpowiedz
  • Witam. Czy każda dawka leku kosztuje ok. 5 tys. Czy porostu to jest jeden zastrzyk w tej cenie na kilka wstrzyknięć. Pozdrawiam

   Odpowiedz
   • Cosentyx 150 mg to zastrzyk typu PEN do podania jednorazowego.
    Automat na wyznaczone miejsce przykładasz wciskasz zgodnie z instrukcją i zastrzyk podaje się sam.
    Należy odczekać i po sprawie.

    Odpowiedz
 9. Hej. Choruję na RZS od 5 lat. Jestem juz po Simponi, Embrel, RoActrema. Wszystkie działały na tej samej zasadzie. Najpierw było super. Żyć się chciało.. poźniej przestało. Kończyło się interakcją na lek. Od wczoraj nowy zastrzyk Cosentyx (Secukinumab). Dziś wszystko boli mnie i piecze. Najbardziej dłonie cala ręka lewa i stopy. Zobaczymy jak to będzie. Dopiero zaczynam terapie. Szczęście w nieszczęściu mieszkam w Irlandii. Jestem na rencie chorobowej i za wszystkie jakiekolwiek leki płacę 2 euro. Tak marzę, by wrócić do Polski :( ale jak..skoro prawie wszystkie leki biologiczne na RZS są nierefundowane!

  Odpowiedz
  • Witam posiadam zzsk jestem od 10lat w anglii
   I zaczynam leczenie cosentix nie moge chodzic
   A stawy w kregoslupie sztywne.Jak mam zalatwic rente chorobowa bo chorobe mam od 20 roku zycia I mam cienzko z pracom mam 38 lat prosze o pomoc ! Dziekuje Artur

   Odpowiedz
 10. Hej jest to Moj 3 lek i ten zadzialal cosentix zmienil moje zycie ale na jak dlugo? Ale Nadal biore arcoxia to tez spowalniajacy lek moje schorzenie zycze wszystkiego zdrowka i cierpliwosci.

  Odpowiedz
 11. Cześć.Zaczynam od jutra kurację Cosentyxem.Mam nadzieję że zadziala.Mam w tej chwili paskudny wysyp na skórze i potworny ból w stawach palców rąk i stóp oraz łokci.Będę informował na bieżąco jakie postępy.Pa trzymajcie się i kciuki za mnie.Pozdrawiam

  Odpowiedz
 12. Biorę o wrzesień 2017 efekt po pierwszym podaniu. Wszystkie stany zapalne stawów się wycofały, funkcjonuje bez bólu i to bardzo aktywnie.

  Odpowiedz
 13. 6 m-cy brałem Enbrel ale wątroba zaczęła szwankować więc odebrali mi leczenie w Norwegii 5 lat brałem Simponi, ale też przestał działać później zmienili na Infrectre ale po 10 m-cach przestała działać powrócił potworny bol i zesztywnienie a teraz zaczynam Cosentyx i czas pokaże czy pomoże. Pozdrawiam wszystkich z zzsk, rzs, i życzę dużo zdrowia

  Odpowiedz
   • Czy możesz mi powiedzieć jak działa na Ciebie ten lek, bo też mam propozycję dołączenia do programu leczenia , Cosentyx

    Odpowiedz
    • Ja brałam ten lek w zastrzykach przez rok. Efekt-czysta skóra wolna od łuszczycy i zapomniałam o bólu stawów. Na mnie zadziałało od razu po pierwszym zastrzyku. Jestem juz 4 miesiace po leczeniu. Łuszczyca i choroba stawow wraca powoli. Jeden zastrzyk kosztuje 5 tyś zł. Jeśli ma się okazje-korzystać bez wahania.

     Odpowiedz
 14. ja bralam humire na zzsk, działała. czułam się jakbym nigdy nie była chora. teraz mi odstawili , ponieważ zaczęły mi się robić zmiany w mózgu (demielinizacja). i klops.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Cosentyx. Podziel się doświadczeniami na forum.