Gruźlica płuc – co warto wiedzieć?

Nazywana niegdyś suchotami, stanowiła ogromne zagrożenie dla życia człowieka. Do dziś gruźlica płuc pozostaje chorobą, której nie można ignorować. Co warto wiedzieć na jej temat? W jaki sposób walczy z nią współczesna medycyna?

Gruźlica płuc w pigułce

Tuberkuloza to częsta choroba zakaźna, za rozwój której odpowiedzialne są prątki gruźlicy. Nazywane często prątkami Kocha (na cześć swego odkrywcy, Roberta Kocha), mogą sprawić każdemu z nas wiele problemów ze zdrowiem. Dziś, dzięki badaniom naukowym, wiadomo, że za rozwój gruźlicy mogą też odpowiadać inne drobnoustroje. W jakich okolicznościach może się rozwijać ta choroba?

Gruźlica płuc – co warto wiedzieć

Główne przyczyny problemów z gruźlicą

Czynników, mogących wpływać na rozwój tej choroby, jest sporo. Głównym problemem są prątki gruźlicy, które rozsiewają się drogą kropelkową. Zarazić gruźlicą można się zatem zazwyczaj od chorego, który wykasłuje prątki ze swych dróg oddechowych. Trafiają one do powietrza, które następnie trafia do płuc i oskrzeli innych osób, znajdujących się w pobliżu chorego. Pierwsze reakcje zapalne pojawiają się zazwyczaj po kilku tygodniach. Z czasem pojawia się zespół pierwotny, zwany też gruźlicą pierwotną. Zespół ten obejmuje ognisko pierwotne oraz związany z nim obrzęk węzłów chłonnych. Gruźlica taka, niestety, bardzo często zostaje zignorowana lub błędnie uznana za grypę. Bywa jednak i tak, że prątki gruźlicy pozostają ukryte przez wiele lat w układzie oddechowym, a do ich aktywizacji dochodzi dopiero w chwili, gdy – pod wpływem innych bakterii – zacznie się rozwijać inna choroba płuc. W takim przypadku można mówić o gruźlicy wtórnej.

Reklama

Na jakie symptomy należy zwracać uwagę?

Objawy gruźlicy pierwotnej dość często są mylone z pierwszymi objawami grypy, stąd też częste ignorowanie tej przypadłości. Gorączka, ogólne osłabienie i kiepskie samopoczucie – oto pierwsze symptomy, które mogą świadczyć o początkach gruźlicy pierwotnej. W przypadku gruźlicy wtórnej typowymi problemami stają się problemy z oddychaniem oraz krwotoki z dróg oddechowych.

Gruźlica płuc kontra współczesna medycyna

W jaki sposób można walczyć z tą chorobą? Leczenie gruźlicy płuc zazwyczaj polega na podawaniu choremu leków, nazywanych tuberkulostatykami. Głównym zadaniem takich leków jest zahamowanie rozwoju prątków gruźlicy. By osiągnąć odpowiednie efekty, należy takie leki stosować przez okres około 2 lat. W czasie leczenia pacjent powinien też zrezygnować z używek oraz dbać o odpowiednią ilość odpoczynku. Przykładowe leki stosowany przy gruźlicy: GRANUPAS, SIRTURO, Solu-Medrol, Methylprednisolone Sopharma. Dostępna jest także szczepionka stosowana dla ochrony przed gruźlicą (TB).

Gruźlica płuc wciąż pozostaje groźną chorobą, której nie można ignorować. Warto zatem śledzić stan swego zdrowia i wszelkie niepokojące symptomy konsultować ze swym lekarzem.