Konsultacja merytoryczna:

Fasenra

Fasenra jest lekiem zawierającym substancję czynną benralizumab, który jest przeciwciałem monoklonalnym, będącym rodzajem białka, które rozpoznaje i przyłącza się do specyficznej substancji występującej w organizmie. Celem działania benralizumabu jest białko zwane receptorem interleukiny-5, znajdujące się zwłaszcza na pewnym rodzaju białych krwinek zwanych eozynofilami.

Lek Fasenra jest stosowany w leczeniu ciężkiej postaci astmy eozynofilowej u osób dorosłych. Astma eozynofilowa to rodzaj astmy, w której u pacjentów występuje zbyt duża liczba eozynofilów we krwi lub w płucach.

Lek Fasenra jest stosowany jednocześnie z innymi lekami stosowanymi w leczeniu astmy (dużymi dawkami „kortykosteroidów wziewnych” w skojarzeniu z innymi lekami przeciwastmatycznymi), gdy choroba nie jest dobrze kontrolowana tylko przez te inne leki.

Eozynofile to białe komórki krwi biorące udział w stanie zapalnym towarzyszącym astmie. Przyłączając się do eozynofilów lek Fasenra pomaga zmniejszyć ich liczbę.

Lek Fasenra może zmniejszać liczbę napadów astmy u pacjentów, pomóc w lepszym oddychaniu i zmniejszyć nasilenie objawów astmy. Jeśli pacjent przyjmuje leki zwane „doustnymi kortykosteroidami”, stosowanie leku Fasenra może również umożliwić pacjentowi zmniejszenie dawki dobowej lub zakończenie przyjmowania doustnych kortykosteroidów koniecznych do kontrolowania astmy.

Jaki jest skład Fasenra, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest benralizumab. Jedna ampułko-strzykawka z 1 ml roztworu zawiera 30 mg benralizumabu.

Pozostałe składniki to: histydyna, histydyny chlorowodorek jednowodny, trehaloza dwuwodna, polisorbat 20 i woda do wstrzykiwań.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Fasenra – jak stosować ten lek?

Lek Fasenra jest podawany pacjentowi przez lekarza, pielęgniarkę lub fachowy personel medyczny w postaci wstrzyknięcia pod skórę (podskórnie).

Zalecana dawka to 30 mg we wstrzyknięciu. Pierwsze 3 wstrzyknięcia są podawane co 4 tygodnie.
Następnie pacjent będzie otrzymywał dawkę 30 mg co 8 tygodni.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Pacjentom z astmą eozynofilową biorącym udział w badaniach klinicznych podawano podskórnie dawki do 200 mg produktu leczniczego i nie obserwowano dowodów toksyczności związanej z dawką.

Nie ma swoistego leczenia przedawkowania benralizumabu. W przypadku przedawkowania należy zastosować leczenie podtrzymujące z odpowiednim monitorowaniem stanu pacjenta, jeśli to konieczne.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Fasenra – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Fasenra w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Nie należy stosować leku Fasenra, jeśli pacjentka jest w ciąży, chyba że lekarz zdecyduje inaczej. Nie wiadomo, czy lek Fasenra może mieć szkodliwy wpływ na nienarodzone dziecko.

Nie wiadomo, czy składniki leku Fasenra mogą przenikać do mleka kobiecego. Jeśli kobieta karmi piersią lub planuje karmić piersią, powinna porozmawiać z lekarzem prowadzącym.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Jest mało prawdopodobne, by lek Fasenra wpływał na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Fasenra

Ulotka Fasenra – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Fasenra 30 mg roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce (benralizumab)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 54 razy

Rozmiar plku 483.00 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Fasenra m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Fasenra 30 mg roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce (benralizumab)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 47 razy

Rozmiar plku 543.16 KB

Cena - ile kosztuje Fasenra?

Cena Fasenra i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Fasenra.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Fasenra? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

4 komentarze do “Fasenra”

 1. Minął rok jak biorę Fasenre.Jest super przez rok nie miałam duszności życie, a raczej jakość życia zmieniło się na lepsze.

  Odpowiedz
 2. Jestem po pierwszej dawce i zdarzył się cud nie męczę się oddycham swobodnie tyle lat się męczyłam pierwszy miesiąc nie musiałam zażyć doustnych sterydów jeszcze nie dowierzam

  Odpowiedz
 3. Od czerwca biorę Fasenre po pierwszym zastrzyku poczułam bardzo dużą różnicę przestałam mieć duszności przestałam się męczyć kasłać moja wydolność fizyczna znacznie poprawiła się przesypiam całe noce .Wejście na piętro sprawiało mi problem ponieważ szybko się męczyłam tętno miałam dużo ponad 100 saturacja też pozostawiała dużo do życzenia .
  Leki bardzo zredukowałam serce się uspokoiło czuję się bardzo dobrze .Psychika też się poprawiła wcześniej
  miałam wieczne duszności nie dotlenienie wszystko to graniczyło z depresją .
  Jestem po 4 zastrzyku póki co jest super.

  Odpowiedz
  • Czytam to jak opisanie mojego przypadku. Jestem po pierwszej dawce. Już następnego dnia odczułam taka poprawę, że aż nie dowierzam… Wcześniej czułam się dokładnie (!)tak jak opisała pani Maria. Dziś (odpukać) oddechowo, fizycznej a przede wszystkim psychicznie – rewelacja !

   Odpowiedz

Dodaj komentarz