Nucala

Nucala to lek zawierający przeciwciało monoklonalne skierowane przeciwko interleukinie-5. Działa poprzez ograniczanie wytwarzania eozynofilów w szpiku kostnym i zmniejszanie ich liczby we krwi i w płucach. Jest wskazany do stosowania u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku 6 lat i starszych z ciężką, oporną na leczenie astmą eozynofilową. Lek jest wydawany na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Nucala zawiera substancję czynną mepolizumab, przeciwciało monoklonalne, rodzaj białka przeznaczonego do rozpoznawania specyficznej substancji docelowej w organizmie. Jest on stosowany w leczeniu ciężkiej astmy u dorosłych. Niektóre osoby z ciężką astmą mają zbyt wiele eozynofili (rodzaj białych krwinek) we krwi i w płucach. Stan ten nazywany jest astmą eozynofilową – rodzaj astmy, który może być leczony lekiem Nucala.

Lek może zmniejszyć liczbę napadów astmy, jeśli pacjent już stosuje duże dawki leków wziewnych, ale astma nie jest dobrze kontrolowana przez te leki. Jeśli pacjent przyjmuje leki zwane doustnymi kortykosteroidami, lek może również pomóc zmniejszyć dobową dawkę potrzebną do kontroli astmy.

Mepolizumab, substancja czynna leku, blokuje białko zwane interleukiną-5. Blokując działanie tego białka, Nucala ogranicza wytwarzanie większej liczby eozynofili w szpiku kostnym i zmniejsza liczbę eozynofili we krwi i w płucach.

Skład

Substancją czynną leku jest mepolizumab. Każda fiolka zawiera 100 mg mepolizumabu.
Po rozpuszczeniu każdy ml roztworu zawiera 100 mg mepolizumabu.

Pozostałe składniki to: sacharoza, sodu wodorofosforan siedmiowodny i polisorbat 80.

Dawkowanie

Lek Nucala jest podawany jako wstrzyknięcie pod skórę (podskórnie).

Zalecana dawka dla dorosłych wynosi 100 mg. Pacjentowi będzie podawane 1 wstrzyknięcie co cztery tygodnie

Przedawkowanie

Lek jest podawany przez lekarza, pielęgniarkę lub fachowy personel medyczny,

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku, należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

Jedzenie i picie (alkohol)

Nie dotyczy.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Nie wiadomo czy składniki leku mogą przenikać do mleka kobiecego. Jeśli pacjentka karmi piersią, przed rozpoczęciem stosowania leku musi poradzić się lekarza prowadzącego.

Ulotka Nucala

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Nucala (forum)

Stosujesz Nucala? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

3 komentarze do “Nucala”

  1. Jestem po drugiej dawce leku ,poprawę zaopserwowałam już po pierwszej dawce .Co prawda mam bole głowy ale nie jestem w stanie powiedzieć czy to jest spowodowane tym lekiem.

    Odpowiedz
    • Marcelka dla mnie Nucala Rewelacja jestem po 6 zastrzyku wcześniej 1raz w miesiącu było pogotowie a taraz od podaniu 2 dawki czuję się dobrze żadnych problemów

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Nucala. Podziel się doświadczeniami na forum.