Arketis

Arketis to lek zawierający paroksetynę, który jest silnym i selektywnym inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny w neuronach mózgowych. Jest zazwyczaj przepisywany do leczenia następujących stanów: epizodu depresyjnego, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego, lęku napadowego z agorafobią lub bez agorafobii, fobii społecznej, zespołu lęku uogólnionego, zespołu stresu pourazowego. Jest dostępny na receptę. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Arketis. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

ARKETIS TABLETKI należy do grupy leków przeciwdepresyjnych nazywanych selektywnymi inhibitorami zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI).

Wskazania do stosowania:
– epizod depresyjny (okresy depresji)
– zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (natrętne myśli i (lub) przymus wykonywania pewnych czynności)
– lęk napadowy z agorafobią lub bez agorafobii (szczególna postać nienormalnego lęku przebiegająca z np. lękiem przed wyjściem z domu, wchodzeniem do sklepów lub lękiem przed miejscami publicznymi lub bez tych lęków)
– fobia społeczna (przytłaczający strach lub unikanie codziennych sytuacji społecznych)
– zespół lęku uogólnionego (lęk utrzymujący się przez dłuższy czas, w przypadku którego dominuje nieustanne, nerwowe zamartwianie się)
– zespół stresu pourazowego (niepokój spowodowany traumatycznym zdarzeniem)

Jaki jest skład Arketis, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest: paroksetyna (w postaci paroksetyny chlorowodorku bezwodnego).

ARKETIS TABLETKI, każda tabletka zawiera 10 mg, 20 mg, 30 mg lub 40 mg paroksetyny (w postaci paroksetyny chlorowodorku bezwodnego).

Inne składniki leku to: celuloza mikrokrystaliczna (E460), wapnia wodorofosforan dwuwodny, kroskarmeloza sodowa (E468), krzemionka koloidalna bezwodna (E551) i magnezu stearynian (E470b).

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Arketis – jak stosować?

Dorośli

Dawkowanie w leczeniu depresji
Zalecana dawka wynosi 20 mg raz na dobę. Zasadniczo poprawę obserwuje się po tygodniu, jednak może być ona widoczna dopiero od drugiego tygodnia leczenia. Jeżeli działanie leku nie będzie zadowalające, lekarz może zadecydować o stopniowym zwiększaniu dawki. Należy ją zwiększać stopniowo o 10 mg, maksymalnie do 50 mg na dobę. Czas trwania leczenia, który może przekraczać 6 miesięcy, zostanie ustalony przez lekarza.

Dawkowanie w leczeniu zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego
Zalecana dawka wynosi 40 mg raz na dobę, a dawka początkowa – 20 mg raz na dobę. Jeżeli działanie leku nie będzie zadowalające, lekarz może zadecydować o stopniowym zwiększaniu dawki. Dawkę należy zwiększać stopniowo o 10 mg. Dawka maksymalna wynosi 60 mg na dobę. Leczenie należy kontynuować do ustąpienia wszystkich objawów, co może nastąpić po kilku miesiącach lub po dłuższym czasie.

Dawkowanie w leczeniu zespołu lęku napadowego
Zalecana dawka wynosi 40 mg raz na dobę, a dawka początkowa – 10 mg raz na dobę. Jeżeli działanie leku nie będzie zadowalające, lekarz może zadecydować o stopniowym zwiększaniu dawki. Dawkę należy zwiększać stopniowo o 10 mg. Dawka maksymalna wynosi 60 mg na dobę. Dawka początkowa jest za mała, aby zapobiec nasileniu objawów zespołu lęku napadowego w początkowej fazie leczenia. Leczenie należy kontynuować do ustąpienia wszystkich objawów, co może nastąpić po kilku miesiącach lub po dłuższym czasie.

Dawkowanie w leczeniu fobii społecznej
Zalecana dawka wynosi 20 mg raz na dobę. Jeżeli działanie leku nie będzie zadowalające, lekarz może zadecydować o stopniowym zwiększaniu dawki. Należy ją zwiększać stopniowo o 10 mg, maksymalnie do 50 mg na dobę.

Dawkowanie w leczeniu zespołu lęku uogólnionego
Zalecana dawka wynosi 20 mg raz na dobę. Jeżeli działanie leku nie będzie zadowalające, lekarz może zadecydować o stopniowym zwiększaniu dawki. Należy ją zwiększać stopniowo o 10 mg, maksymalnie do 50 mg na dobę.

Dawkowanie w leczeniu zespołu stresu pourazowego
Zalecana dawka wynosi 20 mg raz na dobę. Jeżeli działanie leku nie będzie zadowalające, lekarz może zadecydować o stopniowym zwiększaniu dawki. Należy ją zwiększać o 10 mg, maksymalnie do 50 mg na dobę.

Osoby w podeszłym wieku
Zalecana dawka początkowa stosowana u pacjentów w podeszłym wieku jest taka sama, jak stosowana u osób dorosłych. W razie konieczności lekarz może zadecydować o stopniowym zwiększeniu dawki maksymalnie do 40 mg na dobę.

Dzieci/młodzież w wieku poniżej 18 lat
Paroksetyny nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki paroksetyny należy natychmiast zawiadomić o tym lekarza lub farmaceutę.

Nie należy przyjmować większej liczby tabletek niż zalecana. W przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki paroksetyny, poza znanymi działaniami niepożądanymi (patrz „Możliwe działania niepożądane” załączonej ulotki) mogą wystąpić następujące objawy: wymioty, rozszerzenie źrenic, ból głowy, gorączka, zmiany ciśnienia tętniczego, pobudzenie, lęk, przyspieszenie rytmu serca i niekontrolowane drżenia kończyn (dreszcze).

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Arketis – czy mogę spożywać alkohol?

Paroksetynę najlepiej jest przyjmować rano podczas śniadania. Pacjent powinien unikać spożywania alkoholu podczas stosowania tego leku, podobnie jak podczas leczenia innymi lekami działającymi na ośrodkowy układ nerwowy.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Arketis w okresie ciąży i karmienia piersią?

Kobiety w ciąży, przed zastosowaniem paroksetyny, muszą najpierw poradzić się lekarza.
Należy poinformować położną i (lub) lekarza, o przyjmowaniu paroksetyny. Stosowane w czasie ciąży, zwłaszcza w ostatnich 3 miesiącach ciąży, leki, takie jak paroksetyna, mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia u niemowląt poważnego stanu, zwanego zespołem przetrwałego nadciśnienia płucnego noworodków (ang. Persistent Pulmonary Hypertension of the Newborn, PPHN).Cechuje go przyspieszony oddech i sinica skóry i występuje zwykle w pierwszej dobie po porodzie. Jeśli takie objawy wystąpią u noworodka, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem i (lub) położną.

Kilka badań zasugerowało zwiększenie ryzyka występowania wad serca u dzieci, których matki otrzymywały paroksetynę w pierwszych kilku miesiącach ciąży. Badania te wykazały, że mniej niż 2 na 100 dzieci, których matki otrzymywały paroksetynę we wczesnej ciąży, ma wadę serca, w porównaniu częstością występowania tego typu wad wynoszącą około 1/100 w populacji ogólnej. Biorąc pod uwagę wszystkie rodzaje wad wrodzonych, liczba wad wrodzonych występujących u dzieci, których matki przyjmowały ARKETIS TABLETKI podczas ciąży, nie różni się od całkowitej liczby wad wrodzonych występujących w populacji ogólnej.

Kobiety, które zaszły w ciążę podczas leczenia paroksetyną, powinny najpierw poradzić się lekarza. Leczenia paroksetyną nie należy przerywać natychmiast; tylko należy to robić stopniowo, w porozumieniu z lekarzem. Pacjentka i lekarz mogą zdecydować, że lepsza dla pacjentki będzie zmiana na inne leczenie lub stopniowe zaprzestanie przyjmowania leku ARKETIS TABLETKI. Jednak w zależności od stanu pacjentki, lekarz może zasugerować, że lepsze dla pacjentki będzie kontynuowanie przyjmowania leku ARKETIS TABLETKI.

W przypadku kontynuowania przez pacjentkę przyjmowania paroksetyny w trakcie ciąży należy dokładnie zbadać noworodka. Po urodzeniu (natychmiast lub w ciągu 24 godzin od urodzenia) u noworodka mogą wystąpić objawy odstawienia, takie jak: trudności w oddychaniu, sine zabarwienie skóry, zatrzymanie oddychania, drgawki, zmienna temperatura ciała, trudności w jedzeniu, wymioty, za małe stężenie cukru we krwi z towarzyszącym uczuciem głodu, nadmierna potliwość, zawroty głowy, kołatanie serca (hipoglikemia), obniżone lub podwyższone ciśnienie tętnicze, wzmożenie odruchów, drżenia, nadmierna ruchliwość, rozdrażnienie, apatia, ciągły płacz, senność i problemy ze snem.

Paroksetyna przenika w niewielkich ilościach do mleka matki. Dlatego nie należy jej stosować podczaskarmienia piersią, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Arketis

Ulotka Arketis – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Arketis przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Arketis m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Arketis w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Arketis

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Arketis? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

8 komentarzy do “Arketis”

  1. Ja biorę rano 5 mg lekarz przepisał mi 10 mg ale się obawiam trochę więcej przyjąć niewiem dlaczego biorę go od 4.05 2022 wspomóc się muszę afobamem 0,25 mg dwie tabletki w odstępach czasowych afobam biorę od 18.04 pół tabletki na dobę od 25.04 dwie,może rzeczywiście mała dawka albo za krótko biorę arketis też mam uczucie zapadania w łóżko,i zawroty jak wezwę afobam niemam tego . Zobaczymy wizytę u psychiatry mam 11.05

    Odpowiedz
  2. Arketis za bardzo mi nie pomógł :( były fajne momenty ale częściej miałam dołki psychiczne. Nic mi się nie chciało a jak coś robiłam to tylko dlatego że musiałam. Czy miał ktoś tak że Arketis słabo działał a mimo to udało mu się znaleźć jakiś inny lek, który pomógł???

    Odpowiedz
  3. Najlepszy lek na świecie. Zmienił moje życie o 360 stopni. Ludzie nie bójcie się go brać. Jestem teraz osoba pewną siebie zadbana nie mam lęków oraz nerwicy. Biorę do pół roku. Teraz dawka 40 mg na dobę. Polecam wszystkim którzy chcą zacząć nowe życie

    Odpowiedz
  4. Zacząłem brać jakos w lutym tego roku. W połączeniu z Ketopinorem pomaga w silnych stanach depresyjnych (obniżenie nastroju, rozdrażnienie, myśli samobójcze, brak energii) i fobii społecznej. Leczę się od ponad 4 lat, ale dopiero ten lek (wraz z ketopinorem) przyniósł znaczną różnicę. Okazuje się, że wszystkie poprzednie (często znacznie droższe leki) które zażywałem nawet się nie umywają. Wiadomo jednak, że każda osoba reaguje inaczej na leki, więc nie ma gwarancji, że każdemu pomoże w takim stopniu jak mnie.

    Odpowiedz
  5. Biore Arketis od 8 dni początkowa dawka przez 4 dni 10mg później dawka zwiekszona do 20mg na noc, niestety odczuwam skutki uboczne tego leku. Rano cała się trzęsę najbardziej ręce, dodam iż od ponad miesiąca nie pije kawy ani żadnych energetyzujących napoi, dziś w nocy miałam wrażenie ze zaraz umrę, czułam przerażający chłód oraz wrażenie ze jestem tak ciężka ze wstać nie mogłam i uczucie zapadania się w łóżko. Wizytę u psychiatry mam dopiero za półtorej tygodnia jak tak będzie codziennie to chyba nie dam rady spać w nocy…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Arketis. Podziel się doświadczeniami na forum.