Konsultacja merytoryczna:

Fluoxetine Aurovitas

Substancją czynną leku Fluoxetine Aurovitas jest fluoksetyna, która jest jednym z grupy leków przeciwdepresyjnych określanych jako selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (ang. selective serotonin reuptake inhibitors – SSRI).

Lek ten jest stosowany w leczeniu następujących zaburzeń:

Dorośli:
– Epizody dużej depresji
– Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne
– Bulimia: Fluoxetine Aurovitas jest stosowany obok psychoterapii w celu zmniejszenia chęci objadania się i prowokowania wymiotów.

Dzieci i młodzież w wieku od 8 lat i starszych:
– Umiarkowane do ciężkich zaburzenia depresyjne, jeżeli depresja nie reaguje na terapię psychologiczną po 4-6 sesjach. Fluoxetine Aurovitas powinien być stosowany u dzieci lub młodych osób, z umiarkowanymi do ciężkich zaburzeniami depresyjnymi tylko w skojarzeniu z psychoterapią.

Jak działa Fluoxetine Aurovitas
Każdy człowiek ma w mózgu substancję o nazwie serotonina. Ludzie, którzy doświadczają depresji lub zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych lub bulimii mają mniejszy poziom serotoniny niż inni. Nie jest w pełni wyjaśnione, jak działa lek Fluoxetine Aurovitas i inne leki z grupy SSRI, ale wiadomo że mogą one pomóc zwiększając poziom serotoniny w mózgu. Leczenie tych zaburzeń jest bardzo ważne w celu poprawy jakości życia pacjenta. Jeśli leczenie nie zostanie podjęte, stan pacjenta może nie ulec poprawie, a nawet może stać się cięższy i trudniejszy do wyleczenia.

Aby upewnić się, że pacjent jest wolny od objawów, konieczne może być leczenie trwające kilka tygodni lub miesięcy.

Jaki jest skład Fluoxetine Aurovitas, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest fluoksetyny chlorowodorek.

Każda kapsułka, twarda zawiera 22,357 mg fluoksetyny chlorowodorku, co odpowiada 20 mg fluoksetyny (Fluoxetinum).

Pozostałe składniki to:
Zawartość kapsułki: Skrobia żelowana, kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna.
Osłonka kapsułki: Żelaza tlenek żółty (E 172), błękit patentowy V (E 131), tytanu dwutlenek (E 171), żelatyna, sodu laurylosiarczan, woda oczyszczona.
Tusz: Szelak, żelaza tlenek czarny (E 172)

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Fluoxetine Aurovitas – jak stosować ten lek?

Dorośli:

Zalecana dawka wynosi:

– Depresja: Zalecana dawka to 1 kapsułka (20 mg) na dobę. Lekarz dokona oceny i dostosuje dawkę jeżeli to konieczne, w ciągu 3 do 4 tygodni od rozpoczęcia leczenia. Jeśli jest to wymagane, dawka może być stopniowo zwiększana do maksimum 3 kapsułek (60 mg) na dobę. Dawka powinna być zwiększana powoli w celu osiągnięcia skutecznego działania przy najmniejszej możliwej dawce. Pacjent może nie poczuć się lepiej natychmiast po rozpoczęciu stosowania leku na depresję. Jest to zwykła reakcja, ponieważ polepszenie objawów depresyjnych może nastąpić dopiero po kilku tygodniach. Pacjenci z depresją powinni być leczeni przez co najmniej 6 miesięcy.

– Bulimia: zalecana dawka wynosi 3 kapsułki (60 mg) na dobę.

– Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne: zalecana dawka to 1 kapsułka (20 mg) na dobę. Lekarz dokona oceny i dostosuje dawkę, jeżeli to konieczne, po 2 tygodniach leczenia. Jeśli jest to wymagane, dawka może być stopniowo zwiększana do maksimum 3 kapsułki (60 mg) na dobę. Jeśli nie nastąpi poprawa w ciągu 10 tygodni, lekarz rozważy zasadność kontynuowania leczenia.

Stosowanie u dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 18 lat z depresją:
Leczenie powinno być rozpoczęte i nadzorowane przez lekarza specjalistę. Dawka początkowa wynosi 10 mg/dobę (podawana jako 2,5 ml roztworu doustnego fluoksetyny).

Po 1 do 2 tygodni, lekarz może zwiększyć dawkę do 20 mg/dobę. Dawka powinna być zwiększana powoli w celu osiągnięcia skutecznego działania przy najmniejszej możliwej dawce. Dzieci o mniejszej masie ciała mogą wymagać mniejszych dawek. Jeśli odpowiedź na leczenie jest zadowalająca, lekarz oceni potrzebę kontynuowania leczenia dłużej niż 6 miesięcy. Jeśli poprawa nie nastąpi w ciągu 9 tygodni, lekarz powinien dokonać ponownej oceny zasadności leczenia.

Pacjenci w podeszłym wieku:
Lekarz będzie zwiększać dawkę z większą ostrożnością, a dzienna dawka nie powinna przekraczać na ogół 2 kapsułek (40 mg). Maksymalna dawka wynosi 3 kapsułki (60 mg) dziennie.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby:
Jeśli u pacjenta wystepują zaburzenia wątroby lub pacjent stosuje inne leki, które mogą wpływać na lek Fluoxetine Aurovitas, lekarz może przepisać mniejszą dawkę leku Fluoxetine Aurovitas lub zalecić stosowanie leku co drugi dzień.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent zażycia zbyt wielu kapsułek, powinien udać się do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego lub niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Pacjent powinien zabrać ze sobą opakowanie Fluoxetine Aurovitas, jeśli jest to możliwe. Objawami przedawkowania są: nudności, wymioty, drgawki, problemy z sercem (np. nieregularne bicie serca i zatrzymanie akcji serca), problemy z płucami i zmiany stanu psychicznego, począwszy od pobudzenia aż do śpiączki.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Fluoxetine Aurovitas – czy mogę spożywać alkohol?

Można przyjmować lek Fluoxetine Aurovitas z jedzeniem lub między posiłkami, zależnie od preferencji. Należy unikać spożywania alkoholu w okresie przyjmowania tego leku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Fluoxetine Aurovitas w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Pacjentka powinna skontaktować się z lekarzem jeśli jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko.

U niemowląt, których matki przyjmowały fluoksetynę w ciągu pierwszych kilku miesięcy ciąży, przeprowadzono pewne badania, które wykazały zwiększone ryzyko wad wrodzonych, wpływających na serce. W ogólnej populacji, około 1 na 100 dzieci rodzi się z wadą serca. To ryzyko zostaje zwiększone do około 2 na 100 dzieci matek przyjmujących fluoksetynę.

Jeśli leczenie zostaje podjęte w czasie ciąży, zwłaszcza w ciągu ostatnich 3 miesięcy ciąży, leki, takie jak fluoksetyna, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia ciężkiej choroby u niemowląt, zwanej przetrwałym nadciśnieniem płucnym u noworodka (PPHN – Persistent Pulmonary Hypertension of the Newborn), co sprawia, że dziecko oddycha szybciej i robi się niebieskawe (zasinione). Objawy te zwykle pojawiały się w ciągu pierwszych 24 godzin po urodzeniu dziecka. Jeśli opisane objawy wystąpią u dziecka, należy natychmiast skontaktować się z położną i (lub) lekarzem.

Zaleca się, aby nie stosować tego leku w czasie ciąży, chyba że potencjalne korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla dziecka. Pacjentka może w porozumieniu z lekarzem stopniowo przerywać przyjmowanie Fluoxetine Aurovitas gdy jest w ciąży lub planuje ciążę. Jednakże, w zależności od okoliczności, lekarz może zasugerować, aby kontynuować stosowanie leku Fluoxetine Aurovitas.

Należy zachować ostrożność podczas stosowania w okresie ciąży, zwłaszcza w późnym okresie ciążylub tuż przed porodem, ponieważ u nowonarodzonych dzieci zgłaszano następujące objawy: drażliwość, drżenie, osłabienie mięśni, nieustający płacz oraz trudności z ssaniem lub spaniem.

Karmienie piersią
Fluoksetyna jest przenika do mleka ludzkiego i może powodować działania niepożądane u niemowląt. Pacjentka może karmić piersią tylko wtedy, kiedy jest to bezwzględnie konieczne. Jeśli karmienie piersią jest kontynuowane, lekarz może zalecić stosowanie fluoksetyny w mniejszej dawce.

Ulotka Fluoxetine Aurovitas – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Fluoxetine Aurovitas, 20 mg, kapsułki, twarde (Fluoxetinum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 31 razy

Rozmiar plku 503.39 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Fluoxetine Aurovitas m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Fluoxetine Aurovitas, 20 mg, kapsułki, twarde (Fluoxetinum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 26 razy

Rozmiar plku 503.39 KB

Cena - ile kosztuje Fluoxetine Aurovitas?

Cena Fluoxetine Aurovitas i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Fluoxetine Aurovitas.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Fluoxetine Aurovitas? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Zatogrip Junior 6+ (Opakowanie: 120 ml)Zatogrip Junior 6+ (Opakowanie: 120 ml) jest specjalistycznym środkiem spożywczym przeznaczenia medycznego przygotowanym z myślą o dzieciach powyżej 6. roku życia doświadczających problemów ze stanami przeziębienia czy grypy.
Produkt przeznaczony jest dla dzieci doświadczających podrażnienia czy zaczerwienienia jamy ustnej, gardła czy krtani powstałych w wyniku kaszlu.
Preparat może być stosowany także przez dzieci nadmiernie…

20.99 

Zastosowanie Hexagyn Duo globulki (Opakowanie: 10 )Hexagyn Duo globulki (Opakowanie: 10 ) jest wyrobem medycznych dla dorosłych kobiet uskarżających się na suchość pochwy i dyskomfort z tym związany. Zawiera kwas hialuronowy i kwas mlekowy, które wspomagają prawidłowe nawilżenie i mikroflorę pochwy.
Efekt działania Hexagyn Duo globulki (Opakowanie: 10 )Kwas hialuronowy wykazuje działanie nawilżające, nie dopuszcza do utraty wilgotności. Wspomaga tym samym regenerację…

29.83 

Zastosowanie Cerave Sa Urea krem nawilżający (Opakowanie: 340 g)Cerave Sa Urea krem nawilżający (Opakowanie: 340 g) to kosmetyk do suchej i bardzo suchej skóry całego ciała. Zawiera składniki przyczyniające się do poprawy komfortu i wyglądu skóry: kwas salicylowy delikatnie złuszczający naskórek, dzięki czemu skóra staje się przyjemnie gładka i może lepiej wchłaniać…

74.99 

Zastosowanie Asche Basis krem (Opakowanie: 50 ml)Asche Basis krem (Opakowanie: 50 ml) to wysokiej jakości emulsja typu olej w wodzie (o/w) specjalnie zaprojektowana do codziennej pielęgnacji skóry bardzo suchej, wrażliwej oraz skłonnej do reakcji alergicznych.
Pomaga w pielęgnacji twarzy i ciała, likwiduje uczucie napięcia skóry, a przy tym jest hipoalergiczny i doskonale tolerowany. Asche Basis krem (Opakowanie: 50 ml) idealnie nadaje się…

42.99 

Zastosowanie Weleda wygładzający krem pod oczy z dzikiej róży (Opakowanie: 10 ml)Jedwabisty, bezzapachowy krem pod oczy Weleda z dzikiej róży wzmacnia i chroni delikatną skórę wokół oczu. Chroni przed pierwszymi oznakami starzenia się skóry, redukuje opuchliznę oraz zmniejsza pierwsze zmarszczki dzięki właściwościom wygładzającym.
Oprócz wyciągu z dzikiej róży zawiera wyciąg ze Świetlika działają…

65.99 

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief